0800200000

Gastroenterológia v Bratislave

Gastroenterologické oddelenie v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu ochorení tráviacej sústavy.

Gastroenterologické patologické stavy môžu byť spôsobené viacerými faktormi, akými sú nesprávne stravovanie (nepravidelná strava, prejedanie sa, studené suché jedlá), neustály stres, zlozvyky (nadmerné požívanie alkoholu a nikotínu), nepriaznivé podmienky prostredia.

Medzi najčastejšie gastrointestinálne ochorenia patrí:

 • gastritída – ochorenie žalúdka, pri ktorom dochádza k zápalu jeho sliznice;
 • kolitída – zápalové ochorenie sliznice hrubého čreva;
 • pankreatitída – zápal pankreasu.

Okrem zápalov tráviaceho traktu sa gastroenterológ v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava špecializuje aj na liečbu žalúdočného a dvanástnikového vredu (poškodenie sliznice), črevnú dysbakteriózu (narušenie črevnej mikroflóry) a ďalšie patologické stavy tráviaceho traktu.

Dôležité je identifikovať ochorenia žalúdka, čriev a iných tráviacich orgánov čo najskôr. Neliečené patologické stavy gastrointestinálneho traktu sa môžu stať chronickými, čo vedie k ich zhoršeniu, komplikácii liečby, zvýšeniu pravdepodobnosti vzniku zdravotných rizík (napríklad obštrukčných ochorení tráviaceho traktu spojených so zúžením lúmenu a upchatím orgánov tráviaceho traktu). Obštrukčné ochorenia tráviaceho traktu spôsobujú obštrukciu rôznych tráviacich orgánov a môžu byť život ohrozujúce, a preto si vyžadujú okamžitú hospitalizáciu. 

Príznaky gastrointestinálnych ochorení

Príznaky gastroenterologických ochorení sú rozličné a líšia sa podľa konkrétnych postihnutých gastrointestinálnych orgánov. Medzi príznaky gastrointestinálnych ochorení patrí:

 • bolesť brucha, ktorá sa prejavuje na lačno alebo po jedle (ťahavá, ostrá, kŕčovitá, rozpínavá, pálivá);
 • suchá alebo horká chuť v ústach;
 • sivý alebo biely povlak na jazyku;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • poruchy trávenia (zápcha alebo hnačka);
 • pocit neúplného vyprázdnenia čriev;
 • hlien alebo krv vo zvratkoch;
 • zvýšená plynatosť;
 • pálenie záhy a zápach z úst;
 • nadúvanie alebo škvŕkanie v žalúdku;
 • pocit ťažoby v žalúdku;
 • zožltnutie pokožky;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • strata chuti do jedla.

V počiatočných štádiách môžu byť problémy so žalúdkom, črevami a inými tráviacimi orgánmi asymptomatické. Aby ste zabránili ich vzniku, odporúča sa absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u gastroenterológa.

Gastroenterologické vyšetrenie v Bratislave

Konzultácia s gastroenterológom v DoktorPRO Bratislava v Bratislave sa začína vyšetrením vašich ťažkostí a stavu jazyka a ústnej sliznice. Vyšetrenie u gastroenterológa môže zahŕňať:

 • vyšetrenie vnútorných orgánov pohmatom. Lekár prehmatá brušné orgány, aby lokalizoval miesto bolesti a odhalil novotvary;
 • ultrazvuk orgánov tráviaceho traktu. Slúži na vizualizáciu orgánov, určenie patologických zmien.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné absolvovať vyšetrenia krvi, moču a stolice. Príprava na vyšetrenie gastroenterológom zahŕňa vyhýbanie sa konzumácie jedla a vody v deň vyšetrenia (aby plný žalúdok nebránil získaniu presných výsledkov). V prípade vyšetrenia v popoludňajších hodinách nesmiete jesť ani piť tri hodiny pred vyšetrením. V deň vyšetrenia si nečistite zuby, aby ste neodstránili povlak z jazyka, ktorý by mohol naznačovať prítomnosť gastrointestinálnych patológií.

Gastroenterológ na základe výsledkov vyšetrenia diagnostikuje a lieči prípadné ochorenia čriev, žalúdka a iných tráviacich systémov. Lekár vám tiež poskytne odporúčania, ktoré vám pomôžu zlepšiť trávenie (najmä diétu pri ochoreniach tráviaceho traktu).

Strava pri gastrointestinálnych ochoreniach

Liečba gastroenterologických ochorení začína správnou stravou, ktorá pomáha správnemu fungovaniu tráviaceho traktu. Strava pri gastrointestinálnych ochoreniach by mala byť pravidelná a rozdelená do menších porcií (tri - päť malých jedál denne). Odporúča sa konzumovať ľahké vývary (pretože sú žalúdkom ľahšie prijímané a stráviteľné a nedráždia sliznicu žalúdka). Neodporúča sa prejedanie sa.

Pri patologických stavoch tráviacej sústavy je zakázané konzumovať vyprážané a pikantné jedlá, sladkosti, údeniny, konzervované potraviny, alkoholické a sýtené nápoje. Hlavnú časť stravy by mali tvoriť kaše, zeleninové alebo ľahké vývary, chudé ryby a mäso. Jedlá by mali byť pripravované varením, pečením alebo dusením.

Zdravá strava a starostlivé sledovanie vášho zdravotného stavu pomôžu vyliečiť gastrointestinálne poruchy a predchádzať ich výskytu v budúcnosti. Pri prvých príznakoch je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Na vyšetrenie ku gastroenterológovi a na liečbu gastrointestinálnych ochorení v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo prostredníctvom objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie

Recenzie o lekároch-gastroenterológoch v Bratislave

V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gastroenterológií v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.