0800200000

Liečba žalúdočných a dvanástnikových vredov v Bratislave

Vredová choroba je charakterizovaná tvorbou defektov (vredov) v sliznici žalúdka a dvanástnika. Prevenciou, diagnostikou a liečbou žalúdočných vredov sa zaoberá gastroenterológ.

Príčiny vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov

Hlavnými príčinami vzniku vredov v hornej časti tráviaceho traktu (GIT) je zvýšená kyslosť žalúdočných štiav a bakteriálna infekcia Helicobacter pylori. Zvýšenie kyslosti je sprevádzané vznikom peptického vredu, okrúhleho defektu sliznice.

Rizikovými faktormi pre vznik žalúdočného vredu sú fajčenie, dlhodobé užívanie liekov proti bolesti a genetická predispozícia. Medzi príčiny vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov patria:

  • otrava chemickými látkami;
  • ožiarenie;
  • porucha prekrvenia žalúdočnej sliznice (trofické vredy).

Vzniku žalúdočného vredu môže predchádzať chronická gastritída (zápal žalúdka). Ak sa obsah žalúdka dostane do pažeráka (reflux), môže vzniknúť aj vred pažeráka, ktorý sa prejavuje pálením záhy a bolesťou pri prehĺtaní.

Príznaky žalúdočného alebo dvanástnikového vredu

Medzi príznaky žalúdočného vredu patrí ostrá, bodavá bolesť v ľavej časti trupu pod rebrami, ktorá sa zvyšuje pri prázdnom žalúdku a ustupuje hneď po jedle. Pri dvanástnikovom vrede sa môže vyskytnúť bolesť brucha v noci.

Peptický vred sa prejavuje aj pálením záhy, kyslou pachuťou pri grganí, ťažkosťou v žalúdku a úbytkom hmotnosti. Vredy gastrointestinálneho traktu môžu vyvolať tieto komplikácie:

  • krvácanie z tráviaceho traktu;
  • perforácia vredu (vznik otvoru v stene orgánu a následné krvácanie do brušnej dutiny);
  • perforácia žalúdočného a črevného vredu (vznik priechodného defektu medzi črevným lúmenom a inými brušnými orgánmi);
  • malignizácia vredového defektu a vznik zhubného nádoru (rakoviny).

Krvácanie z peptického vredu sa prejavuje zvracaním s prímesou krvi, ktorá má vzhľad kávovej usadeniny. Krvácanie z dvanástnikového vredu sa môže prejaviť ako krv v stolici alebo krvavá hnačka.

Liečba žalúdočných a dvanástnikových vredov v Bratislave

Žalúdočné vredy je možné vyliečiť iba s pomocou lekára. Liečba žalúdočných a dvanástnikových vredov zahŕňa užívanie liekov na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy, gastroprotektory (lieky na ochranu sliznice) a lieky na eradikáciu (odstránenie) infekcie Helicobacterom. Po liečbe sa dvanástnikový vred zahojí do jedného mesiaca. Na zastavenie krvácania z dvanástnikového vredu lekár predpíše chladivé obklady na brucho a intravenózne lieky s protikyselinovým účinkom.

Pri žalúdočných a črevných vredoch lekár predpíše aj diétu. Diéta pri akútnom žalúdočnom vrede zahŕňa konzumáciu iba tepelne spracovaných tekutých alebo kašovitých jedál. Pri dvanástnikovom vrede je potrebné z jedálnička vylúčiť sýtené nápoje, koreniny, vyprážané jedlá a kyslé ovocie.

Na vyšetrenie u gastroenterológa a na liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať telefonicky alebo prostredníctvom objednávkového formulára na webovej stránke. Cenu gastroenterologickej konzultácie si môžete zistiť na webovej stránke alebo telefonicky.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gastroenterológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.