0800200000

Liečba refluxnej ezofagitídy (GERD) v Bratislave

Refluxná ezofagitída je forma gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD), ktorá sa vyznačuje zápalom sliznice pažeráka. Zápalový proces prebieha na pozadí chronického prechodu kyseliny a žlče z dvanástnika a žalúdka do pažeráka, čo spôsobuje podráždenie, začervenanie, erózie a vredy orgánu.

Gastroezofageálny reflux s ezofagitídou aj bez nej je možné diagnostikovať a liečiť v Bratislave na gastroenterologickom oddelení medicínskeho centra Doktorpro Bratislava. Objednať sa k lekárovi je možné 24 hodín denne.

Príčiny refluxnej ezofagitídy (GERD)

Zvyčajne sa dolný pažerákový zvierač (svalový prstenec medzi pažerákom a žalúdkom) po vstupe potravy do žalúdka uzavrie a zabráni spätnému toku žalúdočnej šťavy a žlče do hrdla. Pažerák funguje ako trubica, ktorá prenáša prehltnutú potravu do žalúdka na trávenie. Žalúdočná kyselina a tráviace enzýmy zostávajú v žalúdku, aby pomohli rozložiť potravu. Sliznica pažeráka nie je vystavená pôsobeniu kyseliny, čo ju chráni pred podráždením a zápalom a podporuje normálne trávenie.

Pri poruche dolného pažerákového zvierača sa do pažeráka vracia kyselina alebo žlč, čo vedie k zápalu sliznice. Rizikové faktory refluxnej ezofagitídy:

  • nadváha alebo obezita;
  • prejedanie sa alebo neskoré jedenie;
  • užívanie alkoholických nápojov;
  • častá konzumácia kávy;
  • nevyvážená strava (napr. nadmerné množstvo mastných alebo vyprážaných jedál);
  • tehotenstvo;
  • fajčenie;
  • hernia pažerákového otvoru bránice;
  • chorobné stavy spojivového tkaniva (napr. sklerodermia);
  • porucha vyprázdňovania žalúdka;
  • vrodené abnormality (napr. atrézia pažeráka);
  • brušná alebo hrudná chirurgia.

Nekontrolované alebo dlhodobé užívanie liekov vedie ku gastroezofageálnemu refluxu v dôsledku uvoľnenia svalov pažerákového zvierača alebo podráždenia žalúdočnej sliznice. Benzodiazepíny, tricyklické antidepresíva, blokátory kalciových kanálov a hormonálna liečba spôsobujú refluxnú chorobu. Gastroezofageálny reflux bez ezofagitídy spôsobujú aj nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká, bisfosfonáty a chemoterapeutiká.

Refluxná ezofagitída vzniká na nervovom podklade v dôsledku vplyvu stresu a úzkosti na tráviaci systém. V stave chronického stresu sa zvyšuje produkcia žalúdočnej kyseliny, dochádza ku kŕčom a oslabeniu dolného pažerákového zvierača, čo prispieva k vyvrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka. Okrem toho stres spomaľuje trávenie a zvyšuje náchylnosť organizmu na bolesť a podráždenie, čo zhoršuje príznaky refluxu.

Kyslý reflux sa vyskytuje na pozadí nervovej bulímie – poruchy príjmu potravy, pri ktorej človek naraz skonzumuje veľké množstvo jedla a potom sa zbavuje jedla a nadbytočných kalórií vracaním. Časté opakovania umelo vyvolaného vracania dráždia a poškodzujú sliznicu pažeráka a vystavujú ju neustálemu pôsobeniu žalúdočnej kyseliny.

Príznaky refluxnej ezofagitídy (GERD)

Charakteristickým príznakom refluxnej ezofagitídy je pocit, že jedlo stojí v pažeráku v dôsledku opuchu a kŕčov pažeráka. Ďalšie príznaky refluxnej ezofagitídy:

  • pálenie záhy (pálenie v oblasti hrudníka) po jedle;
  • nepríjemný zápach z úst;
  • nafukovanie brucha;
  • bolesť a pálenie v hrdle;
  • časté grganie;
  • kyslá pachuť v ústach;
  • sťažené alebo bolestivé prehĺtanie;
  • nevoľnosť a vracanie (môže sa vyskytnúť krv);
  • vredy v ústach.

Kašeľ pri refluxnej ezofagitíde vzniká v dôsledku podráždenia sliznice dýchacích ciest, keď sa kyslý žalúdočný obsah dostane do pažeráka a dosiahne hrtan alebo priedušky. Výsledkom je reflexný, suchý kašeľ. Nesprávna alebo predčasná liečba zvyšuje riziko vzniku chronického kašľa a zápalu dýchacích ciest.

Hlien v hrdle spôsobený žalúdkom pri refluxnej ezofagitíde vzniká ako ochranná reakcia organizmu na podráždenie sliznice hrtana a hltana kyselinou. Na zníženie zápalu a ochranu tkanív pred ďalším poškodením telo produkuje viac hlienu.

Príznaky neerozívného refluxného ochorenia sa zvyšujú v polohe na chrbte, po fajčení alebo pití alkoholu a pri predklone. Reflux kyseliny je taktiež výraznejší po konzumácii mastných jedál v dôsledku pomalého trávenia.

Štádiá gastroezofageálneho refluxu

Príznaky gastroezofageálneho refluxu sa zvyšujú postupne v závislosti od stupňa a hĺbky poškodenia sliznice pažeráka.

Štádiá refluxnej ezofagitídy

Názov

Charakteristika

Refluxná ezofagitída 0. stupňa

Neexistujú žiadne vonkajšie príznaky ochorenia. Pri endoskopickom vyšetrení vyzerá pažerák normálne, ale mikroskopická analýza tkanív poukazuje na počiatočné zápalové zmeny na bunkovej úrovni. Príznaky môžu chýbať alebo byť nenápadné, čo sťažuje včasnú diagnostiku.

Refluxná ezofagitída 1. stupňa

Zápal sa prejavuje jednou alebo viacerými léziami, ktoré sa zvyčajne nachádzajú nad pažerákovo-žalúdkovým zvieračom. Chorobné ložiská sa prejavujú ako začervenanie alebo nahromadenie exsudátu (zápalovej tekutiny), ale poškodenie sliznice je povrchové. Medzi príznaky patrí pálenie záhy, pocit pálenia a mierne ťažkosti pri prehĺtaní, ale chorobné zmeny sú obmedzené na malé oblasti.

Refluxná ezofagitída 2. stupňa

Zápalové ložiská sa začnú spájať a vytvárať väčšie oblasti lézií. Chorobné zmeny sa nerozširujú na celý povrch pažeráka, ale stávajú sa výraznejšími a postihujú značnú časť sliznice. Pacienti pociťujú silné pálenie záhy, kyslú chuť v ústach a bolesť na hrudníku.

Refluxná ezofagitída 3. stupňa

Erozívno-exsudatívne lézie pokrývajú celý povrch pažeráka. V 3. štádiu sa objavujú hlboké erózie a vredy, ktoré majú za následok neustály diskomfort, pálivú bolesť, ťažkosti s prehĺtaním a krvácanie. Zápal pokrýva väčšinu orgánu, čo ho vystavuje riziku ďalších komplikácií vrátane zjazvenia a zúženia pažeráka.

Refluxná ezofagitída 4. stupňa

Chronická forma refluxnej ezofagitídy, pri ktorej zápal vedie k závažným komplikáciám. Objavujú sa peptické vredy, striktúry (zúženia jaziev) a Barrettov pažerák. V 4. štádiu príznaky zahŕňajú neustálu bolesť, ťažkosti s prehĺtaním jedla a časté krvácanie.

Stupne poškodenia pri GERD

V závislosti od počtu a veľkosti chorobných ložísk sa rozlišujú 4 stupne refluxnej ezofagitídy: A, B, C a D. Stupne lézií pri GERD:

  1. Stupeň A. Na sliznici pažeráka sa objaví jedna alebo viac lézií (erózie alebo vredy), ktoré sú malé — menšie ako 5 mm. Pri refluxnej ezofagitíde typu A sú lézie obmedzené len na jeden záhyb sliznice, ale zápalový proces je nevýznamný.
  2. Stupeň B. Lézia sa prejavuje eróziami alebo vredmi, ktoré presahujú 5 mm. Príznaky sa stávajú závažnejšími, vrátane pálenia, bolesti a možných komplikácií spojených s dlhotrvajúcim zápalom.
  3. Stupeň C. Lézie sa začínajú šíriť do dvoch alebo viacerých záhybov pažerákovej sliznice, ale pokrývajú menej ako 75% jej obvodu. Zápal sa stáva závažnejším, objavujú sa viacnásobné erózie, čo zvyšuje pálenie záhy a bolesť na hrudníku a vedie k ťažkostiam pri prehĺtaní.
  4. Stupeň D. Závažný stupeň, pri ktorom je postihnutých viac ako 75% obvodu pažeráka. Erózie a vredy zaberajú veľkú časť sliznice, čo vedie k závažným komplikáciám vrátane krvácania, zúženia pažeráka a vzniku chronických zmien (napr. Barrettovho pažeráka).

Refluxná ezofagitída je nebezpečná vznikom vredov, zjazvením a zúžením pažeráka. V prípade nesprávnej alebo predčasnej liečby dochádza aj k intestinálnej metaplázii, chorobnej zmene buniek pažeráka, ktorá vedie k vzniku rakoviny.

Druhy (klasifikácia) gastroezofageálneho refluxu

Refluxná ezofagitída je klasifikovaná v závislosti od stupňa a hĺbky poškodenia tkaniva a charakteristických znakov.

Klasifikácia refluxnej ezofagitídy

Typ

Charakteristika

Katarálna (povrchová) refluxná ezofagitída

Vyznačuje sa začervenaním a podráždením sliznice pažeráka bez poškodenia tkaniva. Medzi príznaky povrchovej refluxnej ezofagitídy patrí pálenie záhy, pocit pálenia a nepríjemné pocity pri prehĺtaní.

Distálna refluxná ezofagitída

Forma zápalu, ktorá postihuje dolnú (distálnu) časť pažeráka bližšie k žalúdku. Medzi príznaky patrí pálenie za hrudnou kosťou a bolestivé alebo sťažené prehĺtanie.

Refluxná edémová ezofagitída

Je sprevádzaná opuchom sliznice pažeráka, ktorý spôsobuje pocit „uviaznutia“ jedla v hrdle. Príznaky vznikajú v dôsledku hromadenia tekutiny v tkanivách a zápalu sliznice.

Erozívna refluxná ezofagitída

Závažnejšia forma, pri ktorej sa na sliznici pažeráka tvoria vredy a erózie. Erozívno-ulceratívnu refluxnú ezofagitídu sprevádzajú silné bolesti, krvácanie a zvýšené riziko komplikácií (napr. striktúr).

Pseudomembranózna refluxná ezofagitída

Vyznačuje sa tvorbou pseudomembranózneho plaku pozostávajúceho z fibrínu a hlienu, ktorý nie je zrastený so submukózou pažeráka. Plak sa dá ľahko odstrániť, ale môže spôsobovať bolesť a podráždenie. Plak sa tvorí na pozadí chronického zápalu.

Exfoliatívna refluxná ezofagitída

Pri exfoliatívnej refluxnej ezofagitíde sa fibrínový exsudát spája so submukózou pažeráka, čo vedie k odlupovaniu horných vrstiev sliznice. To má za následok silnú bolesť pri prehĺtaní, zvýšené riziko krvácania a zjazvenie.

Hemoragická refluxná ezofagitída

Zápal je sprevádzaný krvácaním do sliznice pažeráka, čo spôsobuje krvavé vracanie alebo krv v stolici. Často sa vyskytuje pri zanedbaných formách ochorenia.

Nekrotizujúca refluxná ezofagitída

Závažná forma, pri ktorej dochádza k nekróze sliznice pažeráka. Ochorenie vedie ku komplikáciám vrátane perforácie pažeráka a sepsy.

Diagnostika gastroezofageálneho refluxu (GERD) v Bratislave

Pri úvodnej konzultácii gastroenterológ analyzuje príznaky, zozbiera osobnú a rodinnú anamnézu pacienta, pýta sa na chronické ochorenia, operácie, lieky a stravu. Diagnostika gastroezofageálneho refluxu zahŕňa:

  • fyzikálne vyšetrenie. Umožňuje lekárovi zhromaždiť klinické údaje na odlíšenie refluxnej ezofagitídy od gastrointestinálnych ochorení s podobnými príznakmi (napr. gastritída, žalúdočný vred a vred dvanástnika). Počas vyšetrenia lekár hodnotí stav kože a slizníc, meria krvný tlak a pulz, venuje pozornosť prítomnosti dysfágie (ťažkosti s dýchaním);
  • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Umožňuje zobraziť sliznice žalúdka, pečene a žlčníka, odhaliť abnormality, zápalové procesy alebo chorobné zmeny, ktoré ovplyvňujú trávenie. Ultrazvuková diagnostika sa používa na odhalenie možných komplikácií refluxnej ezofagitídy vrátane pažerákovej hernie.

Pri refluxnej ezofagitíde sa nariaďujú krvné testy na zistenie príznakov zápalu, anémie alebo infekcií, ktoré tento stav sprevádzajú. Napríklad znížená hladina hemoglobínu poukazuje na chronické krvácanie z erózií alebo vredov v pažeráku. Okrem toho krvné testy pomáhajú posúdiť celkový stav organizmu a vylúčiť iné ochorenia tráviaceho traktu, ktoré spôsobujú podobné príznaky.

Liečba gastroezofageálneho refluxu v Bratislave

Liečebnú schému GERD nariaďuje gastroenterológ v závislosti od typu a štádia refluxnej ezofagitídy, stupňa poškodenia tkanív pažeráka a príznakov. Liečba zahŕňa lieky a diétu.

Liečba akútnej refluxnej ezofagitídy

Cieľom liečby akútnej refluxnej ezofagitídy je zmierniť zápal sliznice pažeráka, zmierniť príznaky a zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Liečba GERD zahŕňa:

  • antacidá. Pri GERD antacidá neutralizujú prebytočnú žalúdočnú kyselinu, čo znižuje pálenie a nepríjemné pocity spôsobené refluxom. Lieky poskytujú rýchlu symptomatickú úľavu, pôsobia v priebehu niekoľkých minút a pomáhajú chrániť sliznicu pažeráka pred podráždením;
  • algináty. Alginátové prípravky vytvárajú na povrchu žalúdočného obsahu bariéru podobnú gélu, ktorá zabraňuje jeho prenikaniu do pažeráka. Znižujú frekvenciu a závažnosť príznakov pálenia záhy tým, že chránia sliznicu pažeráka pred kyselinou;
  • inhibítory protónovej pumpy. Znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny blokovaním účinku protónovej pumpy v žalúdočných bunkách. V dôsledku toho sa znižuje kyslosť v žalúdku a pažeráku, čo pomáha liečiť zapálené miesta sliznice a zmierniť príznaky.

Prokinetiká na liečbu GERD zlepšujú motilitu žalúdka a pažeráka, čím pomáhajú rýchlemu vyprázdňovaniu žalúdka a skracujú čas, počas ktorého obsah tlačí do pažeráka. Pomáhajú predchádzať refluxu a zmierňujú príznaky spojené s pomalým trávením.

Liečba chronickej refluxnej ezofagitídy

Pri chronickej GERD predpisuje gastroenterológ lieky na zníženie produkcie a neutralizáciu žalúdočnej kyseliny. Liečba chronickej refluxnej ezofagitídy zahŕňa:

  • H2-histamínové blokátory. Znižujú produkciu kyseliny blokovaním histamínových receptorov umiestnených v žalúdočných bunkách. Lieky poskytujú dlhodobé zníženie hladiny kyseliny v porovnaní s antacidami a pomáhajú znížiť pálenie záhy a nepríjemné pocity;
  • myorelaxanciá. Predpisujú sa na zníženie svalového napätia a uvoľnenie hladkého svalstva pažeráka a žalúdka. Lieky pomáhajú znižovať kŕče a nepríjemné pocity, zlepšujú priechod potravy a znižujú pravdepodobnosť refluxu.

Diéta pri neerozívnej refluxnej ezofagitíde je zameraná na zmiernenie príznakov a prevenciu exacerbácie ochorenia. Odporúča sa vyhýbať sa potravinám, ktoré zvyšujú kyslosť a dráždia sliznicu pažeráka, vrátane ostrých, mastných a vyprážaných jedál, citrusových plodov, čokolády, kávy a alkoholu.

Podľa klinických odporúčaní pre refluxnú ezofagitídu by diéta mala obsahovať celozrnné a nízkokyslé potraviny (ovsené vločky, chudé mäso, ryby, ovocie a zeleninu). Dôležité je tiež jesť malé jedlá 5 až 6-krát denne a vyhýbať sa jedlu pred spaním, aby sa znížilo riziko refluxu.

Prevencia refluxnej ezofagitídy

Úprava životného štýlu a zmena stravy pomôžu predísť vzniku endoskopicky negatívneho refluxného ochorenia. Prevencia refluxnej ezofagitídy:

  • udržiavanie zdravej hmotnosti;
  • vyvážená strava;
  • odmietnutie aktívneho a pasívneho fajčenia;
  • obmedzenie konzumácie kávy a alkoholu;
  • zvládanie stresových situácií (pomocou jogy a hlbokého dýchania);
  • obmedzenie ostrých, vyprážaných a kyslých jedál.

Používanie špeciálnych vankúšov alebo zdvihnutie čela postele o 15-20 cm pomôže zabrániť refluxu kyseliny počas spánku. Dôležité je tiež vyhnúť sa jedlu aspoň 2 až 3 hodiny pred spaním.

Objednať sa na konzultáciu k súkromnému gastroenterológovi na liečbu refluxnej ezofagitídy v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gastroenterológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur
Opakovaná konzultácia s gastroenterológom
29 eur / 28 eur
Vstupné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur

Lekári oddelenia gastroenterológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Gastroenterológie

Všetky články

Recenzie o gastroenterológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Expresné termíny už tento týždeň!

Bez dodatočných poplatkov a čakania. Objednávame na presný termín. Sme tu pre vás!

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie