Otázky a odpovede

Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo môže ukázať všeobecný test moču u žien? Pri akých príznakoch sa predpisuje a aké ochorenia môže diagnostikovať? Mávam časté močenie a to hlavne v noci, mala by som podstúpiť tento test?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, vo všeobecnej analýze moču existuje veľa zložiek, ktorým venujeme pozornosť. Spočiatku sú to na leukocytoch, ktoré ukazujú závažnosť zápalu, bielkovina v moči nám môže ukázať aj porušenie funkcie obličiek, špecifická hmotnosť nám môže ukázať riziko metabolického syndrómu, baktérie a hlien, čo môže byť dôkazom pohlavne prenosných chorôb, soľ v moči - príznaky urolitiázy. Časté nočné močenie môže byť príznakom neurogénneho močového mechúra. Áno, samozrejme, na diferenciálnu diagnostiku potrebujeme kompletný rozbor moču, kompletný krvný obraz a obličkové testy (kreatinín a urea). S nárastom renálnych testov je používanie niektorých liekov zakázané.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, nedávno mi bola diagnostikovaná cukrovka. Predtým som absolvovala len glukózové testy a teraz mi lekár povedal, že sa musí pozrieť na priemernú glykémiu za tri mesiace. Povedzte mi, ako sa pripraviť na test na glykozylovaný hemoglobín? Môžem pred testom jesť a piť?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, test na glykozylovaný hemoglobín je vyšetrenie, ktoré sa používa na detekciu chemickej zlúčeniny hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách s glukózou. Test sa používa na stanovenie priemernej hladiny glukózy v krvi za posledné 2-3 mesiace. 2-3 hodiny pred odberom krvi sa odporúča nejesť a pol hodiny pred vyšetrením nepodliehať fyzickému a emocionálnemu stresu.

Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO
Dobrý deň, objednala som sa ku gastroenterológovi kvôli pocitu horkosti v ústach, červenému jazyku, bolesti v pravom podrebrí a častému páleniu záhy. Po vyšetrení a testoch ma lekár poslal na ultrazvuk žlčníka. Povedzte mi, ako sa správne pripraviť na ultrazvuk žlčníka? Musím sa vzdať jedla, vody, fajčenia?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, pri ultrazvukovom vyšetrení žlčníka je potrebné sa 24 hodín pred vyšetrením vyhýbať tučným jedlám a jedlám, ktoré prispievajú k nadmernej tvorbe plynov, 10 hodín pred vyšetrením nekonzumovať žiadne jedlo a 2 hodiny pred vyšetrením nepiť vodu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, asi pred mesiacom som začal mat problemy s močením (bolo oveľa častejšie ako inokedy) a pred týždňom ma som začal pociťovať bolesť a pálenie pri návšteve toalety. Keď mi začali bolesti v podbrušku, nevydržal som to a išiel som k urológovi, ktorý ma poslal na ultrazvuk močového mechúra. Je možné užívať lieky pred ultrazvukom močového mechúra alebo by sa mali všetky lieky vysadiť?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, nemali by ste užívať akékoľvek lieky. Najprv je nevyhnutné urobiť testy a podstúpiť ultrazvuk, aby sa zistila príčina zápalu a či sa zápal nerozšíril do okolitých orgánov a obličiek. Užívanie určitých liekov môže skryť príznaky ochorenia, čo negatívne ovplyvní interpretáciu výsledkov vyšetrenia a v budúcnosti aj výber liečebných metód. Je potrebné, 1-1,5 hodiny pred vyšetrením, vypiť 1 litra nesýtenej vody alebo prípadne 3-4 hodiny pred vyšetrením nemočiť.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám bolestivé a časté močenie (niekedy potrebujem ísť na wc 3-6x za noc). Urológ mi odporučil absolvovať ultrazvuk obličiek, no deň pred vyšetrením mi začala menštruácia. Je možné absolvovať ultrazvuk obličiek počas kritických dní alebo je nutné ho naplánovať na iný termín?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň, menštruácia pri ultrazvukovom vyšetrení obličiek nijako neprekáža, získané informácie budú absolútne spoľahlivé bez skreslenia. Zákaz sa vzťahuje len na vyšetrenie moču, pretože v moči sa určite bude nachádzať krv. Pred vyšetrením sa odporúča vypiť 1 liter tekutiny na naplnenie močového mechúra.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, povedzte mi, prosím, akým spôsobom sa prenáša seborea? Diagnostikovali mi seboreu a mám obavy, aby som ju nepreniesla na manžela a dieťa. Mám použiť samostatnú posteľnú bielizeň alebo hrebeň? Ako nákazlivá je seborea?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Seboroická dermatitída nie je nákazlivá choroba. Pri exacerbácii ochorenia sa však oplatí používať svoju kefu na vlasy, pretože na pokožke hlavy pacienta so seboroickou dermatitídou dochádza k nadmernej reprodukcie oportúnnej plesne Malassezia.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, na hlave sa mi začali objavovať najskôr malé začervenané plochy a potom sa objavili papuly, ktoré ma vystrašili. Bola som u trichológa a zistilo sa, že mám psoriázu na hlave. Povedzte mi, je možné umyť si vlasy mydlom na psoriázu alebo táto choroba vyžaduje špeciálny šampón?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Psoriáza je problém celého organizmu. Nemali by ste používať neurčené prostriedky na čistenie pokožky hlavy, najmä pri takej ťažkej celoživotnej diagnóze, akou je psoriáza. Čím agresívnejšie šampóny používate, tým viac psoriatických plakov budete mať. V súčasnosti existuje veľký rad farmaceutických šampónov na umývanie problematickej pokožky hlavy. Okrem toho sa nemusia užívať celoročne, len na obdobie recidívy choroby. Správny šampón vám odporučí trichológ-dermatológ.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý večer, mám poruchu mazových žliaz a zvýšenú tvorbu kožného mazu, čo spôsobilo rozvoj seborey. Lekár mi odporučil absolvovať kurz mezoterapie. Kedy začína fungovať vlasová mezoterapia? Koľko procedúr je zvyčajne potrebných, aby sa dosiahol pozitívny účinok?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Veľmi podporujeme rozhodnutie vášho lekára predpísaťj mezoterapiu vlasovej pokožky. Pokiaľ ide o účinnosť metódy - všetko závisí od vášho tela a zvoleného lieku. Pri výbere lieku sa lekár riadi liečebným protokolom poskytnutým výrobcom, všetky lieky pred predajom prechádzajú klinickými skúškami. Preto je nutné riadiť sa odporúčaniami svojho lekára, neodchylovať sa od schémy, ktorú vám predpísal váš lekár. Mezoterapia najčastejšie zahŕňa 10 procedúr s intervalom 7-10 dní.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, je možné súčasne podstupovať peeling a plazmolifting, alebo je potrebné dané procedúry naplánovať na iné dni? Ak áno, aký interval by sa mal byť zachovaný a čo je lepšie absolvovať ako prvé a čo ako druhé? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Najlepšie je absolvovať tieto metódy s intervalom 5-7 dní. Avšak, aký druh peelingu máte na mysli? Ak hovoríme o traumatickom strednom peelingu, potom sa najskôr vykoná peeling a po regenerácii pokožky (30 dní) - sa podstupuje kurz plazmoliftingu (3-5 procedúr). Ak hovoríme o povrchových peelingoch, potom ich môžete striedať s plazmovou terapiou každých 5-7 dní, niekoľko procedúr. Ale každý produkt kozmetického ošetrenia (peelingy, nástroje) má svoje odporúčania-protokoly, ktorými sa riadi lekár, ktorý s vás lieči.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, na tele mám zvláštne červené fľaky. Mám podozrenie, že ide o alergickú dermatitídu, keďže vyrážky sa objavili po použití čistiacich prostriedkov pri upratovaní (úplne som zabudla, že som na ne alergická). Povedzte mi, aký typ vyrážok je typický pre alergickú kontaktnú dermatitídu?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Možno ste si sami správne stanovili diagnózu, pretože ste si všimli priamu súvislosť medzi používaním chemikálií a výskytom vyrážok. Kontaktnú dermatitídu spôsobuje kontakt chemickej látky s pokožkou a najčastejšie sa prejavuje začervenaním, a subjektívnymi pocitmi (silné svrbenie, pálenie), ktoré pacienta výrazne znepokojujú. Alergická kontaktná dermatitída je však dosť polymorfologický stav - to znamená, že sa môže prejaviť neočakávanými rozmanitými prvkami vyrážky. Preto sa oplatí čo najskôr kontaktovať dermatológa, pretože je dôležité vybrať správnu terapiu, ktorá bude vyhovovať práve Vám, vášmu zdravotnému stavu a bez poškodenia vačeho zdravia.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, strašne sa potím po celom tele, bojujem s daným ochorením už niekoľko rokov a zatiaľ sa mi nedarí ho poraziť. Dá sa tohto problému zbaviť chirurgickou cestou alebo možno existuje iný spôsob liečby nadmerného potenia?
Odpoveď: 18.01.2023

Dobrý deň. Pri hyperhidróze musíte v prvom rade podstúpiť vyšetrenie u všeobecného lekára, endokrinológa, dermatológa, aby sa správne identifikovali problémy, ktoré vyvolávajú hyperprodukciu. Ak ste toto všetko urobili, môžete vyskúšať lokálne prostriedky, ako aj zvážiť spôsob použitia botulotoxínu vo forme injekcií. Ak chcete využiť danú metódu, musíte nájsť dermatokozmetológa, ktorý má prax v používaní botulotoxínu. Táto metóda poskytuje dobrý výsledok od 3 do 6 mesiacov.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Dobrý deň, na koži som si našla zvláštne fľaky (biele, zhrubnuté a podobali sa na šupiny). Dermatológ mi diagnostikoval psoriázu, vybral proces liečby a poradil mi, že musím sledovať úroveň svojho stresu, aby som sa vyhla zhoršeniu ochorenia. Prečo je stres škodlivý pri psoriáze? Ako nervozita ovplyvňuje psoriázu?
Odpoveď: 18.01.2023

Prečo sa psoriáza výskytuje a rozvíja doposiaľ nie je úplne pochopená. Je však dokázané, že pri tomto ochorení je narušený mechanizmus delenia kožných buniek. Imunitný systém zase reaguje na narušenie delenia, začervenaním a svrbením pokožky. Vedci dodnes objavili priamu súvislosť medzi progresiou ochorenia a interakciou peptidov, ktorá sa pozoruje pri dlhodobých neurózach a psychických stavoch. Stres spúšťa reťaz reakcií v mozgu, čo vedie k aktivácii imunitného systému a produkcii veľkého množstva T-lymfocytov, ktoré stimulujú tvorbu stresových hormónov a spúšťajú zápalové procesy nielen v koži, ale aj v iných orgánoch a systémoch tela.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.