0800200000

Otázky a odpovede

Dobrý deň. Mal som neurodermatitídu, ktorá mi spôsobovala intenzívne svrbenie, čo malo za následok vznik krvácajúcich škrabancov a odlupujúcich sa hrubých plakov. Ochorenie je teraz v remisii. Môžem si pri neurodermatitíde pokožky hlavy farbiť vlasy?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň, pri neurodermatitíde sa neodporúča farbiť si vlasy. Samotná atopická dermatitída môže spôsobiť vypadávanie vlasov a používanie chemických farbív tento proces iba urýchli, čo navyše môže viesť k zintenzívneniu svrbenia a k bakteriálnej infekcii. Trichológovia taktiež neodporúčajú počas liečby neurodermatitídy používať tónovacie šampóny a rastlinné farbivá. Farbenie je lepšie odložiť na neskoršie obdobie, keď dermatologické ochorenie ustúpi. Vlasy si môžete farbiť ľudovými prostriedkami, akými sú henna, basma atď. Počas obdobia remisie ochorenia je možné používať tónovacie šampóny, dlhotrvajúce krémové farby, ktoré sú šetrné k štruktúre vlasov a pokožke hlavy.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií, trichológií
Dobrý deň, môžem sa opaľovať pri seborei? Mám veľmi veľa suchých lupín? Existujú nejaké iné obmedzenia? Napríklad, čo sa týka dĺžky opaľovania alebo fázy dňa, nosenia pokrývky hlavy. Ďakujem.
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Najskôr je potrebné určiť, o aký typ dermatologického ochorenia ide. Niektorým pacientom sa exacerbácia ochorenia začína v lete. Vtedy je pri tejto dermatóze kontraindikovaná návšteva solária, ako aj vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu. Seborea sa vyskytuje v niekoľkých variantoch a sprevádza ju buď suchá, alebo nadmerne mastná pokožka. Pri suchej seborei, ktorá sa prejavuje prasklinami, ranami a odlupujúcou sa suchou pokožkou, môže pôsobenie UV žiarenia ochorenie zhoršiť. Seboroická dermatitída a solárium sú nezlučiteľné. Ďalej je potrebné sa chrániť aj pred prudkými zmenami teploty. Seboroická dermatitída môže vzniknúť u ľudí, ktorí nenosia pokrývku hlavy pri nízkych alebo vysokých teplotách.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Lekár v špecializácii dermatológií, trichológií
Dobrý deň, všeobecný lekár mi kvôli zvýšenej únave, apatii a bolestiam hlavy predpísal krvné testy. Môžem pred odberom krvi fajčiť alebo mám držať nejakú diétu?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Krv sa odoberá zo žily na lačný žalúdok 6-12 hodín po poslednom jedle. V deň odberu krvi môžete vypiť malé množstvo vody. Deň pred odberom sa musíte zdržať fyzickej aktivity, konzumácii alkoholu, mastných a korenených jedál. Ráno pred odberom nefajčite.

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň, som objednaná na vyšetrenie moču, no dostala som menštruáciu. Kedy po menštruácii môžem odobrať vzorku moču? Alebo existuje nejaký spôsob, ako odobrať vzorku moču pred skončením menštruácie?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Ženám sa neodporúča odoberať vzorku moču počas menštruácie. Odobrať vzorku moču je možné na konci menštruácie - deň odberu závisí od individuálneho cyklu ženy (niektoré ženy majú menštruáciu 3-4 dni, iné 6-7 dní, preto je ťažké určiť deň odberu). Vzorku sa neodporúča odoberať počas krvácania. Pred odberom moču je potrebné vykonať dôkladnú hygienu pohlavných orgánov a prekryť pošvový otvor vatovým tampónom.

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň, kvôli bolestiam v hornej časti brucha, častému páleniu záhy, hnačke a strate chuti do jedla ma môj gastroenterológ odoslal na testy na prítomnosť Helicobactera. Zabudla som sa však opýtať na pravidlá prípravy. Môžem si pred testom na prítomnosť Helicobactera umyť zuby?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. 72 hodín pred vyšetrením stolice na Helicobactera by ste nemali užívať preháňadlá, používať rektálne čapíky, neužívať žiadne prípravky, ktoré ovplyvňujú farbu stolice (železo, bizmut, aktívne uhlie) a nepiť alkohol. Pri odbere sa do stolice nesmie dostať moč, voda ani krv. Neodoberajte vzorku stolice skôr ako 2 dni po užití klystíru, röntgenovom vyšetrení žalúdka alebo čriev alebo kolonoskopii. Zuby si však čistiť môžete. Odber krvi si nevyžaduje žiadnu prípravu.

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň, išla som k neurológovi kvôli bolestiam hlavy, nízkemu krvnému tlaku a hučaniu v ušiach. Neurológ ma odporučil na Dopplerografiu ciev krku a hlavy. Aký je rozdiel medzi ultrazvukom a magnetickou rezonanciou ciev krku?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Počas úvodného rozhovoru a vyšetrenia neurológ pravdepodobne zistil možnú príčinu príznakov a predpísal ďalšie potrebné vyšetrenia, akým je ultrazvuk ciev hlavy a krku. Táto metóda je neškodná a bezbolestná a pomôže určiť prítomnosť zúženia a rýchlosť prietoku krvi v cievach, odhaliť alebo vylúčiť aterosklerotické pláty a tromby na stenách ciev.

MRI je drahšie vyšetrenie a predpisuje sa na podrobnejšie vyšetrenie ciev a ich anomálií, novotvarov, aneuryziem, ložiskových a difúznych zmien ciev krku a mozgu. Tieto dve metódy sa navzájom nevylučujú, ale dopĺňajú.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, som objednaná na ultrazvuk obličiek kvôli častému a bolestivému močeniu a krvi v moči. Dva dni pred vyšetrením mi však začala menštruácia. Môžem absolvovať ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra a obličiek aj počas menštruácie? Alebo ho mám odložiť?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra je možné vykonať aj počas menštruácie. Keďže sa vyšetrenie vykonáva transabdominálne (cez prednú brušnú stenu), menštruácia nemá vplyv na kvalitu vyšetrenia.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám krvavý výtok z bradaviek, bolesť a zvláštnu hrčku v prsníku. Absolvovala som vyšetrenie u mamológa a ten ma odporučil na ultrazvuk. Kedy mám absolvovať ultrazvuk - pred menštruáciou alebo po nej? Ovplyvňuje menštruačný cyklus výsledky? A ak áno, platí to aj v prípade akútnej bolesti?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Ultrazvuk prsníkov sa odporúča absolvovať v prvej fáze menštruačného cyklu, presnejšie od 5. do 10. dňa, pretože v tomto období je hormonálne pozadie v organizme najstabilnejšie. Ale v prípade bolesti a výtoku z bradavky alebo prítomnosti hrčky, sa môže vyšetrenie vykonať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, mám silnú psoriázu, ktorá sa prejavuje veľkými chrastami na chrbte a lakťoch. Liečim sa a dodržiavam všetky pokyny lekára. Môžem chodiť do solária aj keď mám psoriázu? Ak áno, mala by som si chrasty nejako zakrývať alebo mi môže solárium pomôcť pri liečbe psoriázy?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Solárium funguje na princípe slnečného žiarenia a na pokožku pôsobí nasledovne:

  1. Ultrafialové svetlo má pomalý deštruktívny účinok na vrchnú vrstvu epidermy.
  2. Slnko zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
  3. Aktivuje regeneráciu (hojenie) tkaniva.
  4. Znižuje odlupovanie a tvorbu psoriatických plakov.
  5. Zmierňuje svrbenie.

Opaľovanie môže prispieť k dlhodobej remisii ochorenia. Návšteva solária môže pomôcť zmierniť príznaky psoriázy, ale je dôležité si uvedomiť, že psoriázu nelieči. Solárium sa pri psoriáze využíva ako prevencia alebo na predĺženie obdobia remisie ochorenia. Pri vážnejších plakoch však môže byť opaľovanie kontraindikované. V závislosti od formy a závažnosti psoriázy a sezóny vám lekár poskytne individuálne odporúčania týkajúce sa trvania liečby, frekvencie návštev solárií a správnej starostlivosti o pokožku pred a po liečbe.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň, mám alergickú dermatitídu, ktorá sa prejavuje svrbením, pálením a začervenaním pokožky (jasne červená vyrážka). Ako sa mám pri alergickej dermatitíde umývať? Môžem si dať horúci kúpeľ alebo sprchu, alebo sa mám len rýchlo opláchnuť?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Alergická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré často sprevádza svrbenie a klinicky sa prejavuje suchosťou, erytémom (začervenaním) a lichenifikáciou. Všetky klinické príznaky majú tendenciu zhoršovať sa pri kontakte s vodou, a preto mnohé medzinárodné organizácie, medzi nimi aj Americká asociácia dermatológov, vypracovali odporúčania pre správnu starostlivosť o pokožku pri alergickej dermatitíde. Odporúča sa umývať sa vo vode s teplotou 30 - 33 stupňov, kúpeľ nahradiť sprchou, sprchovať sa maximálne 5 - 7 minút, používať prípravky pre atopickú pokožku, po sprchovaní používať niekoľkokrát denne hydratačné krémy na telo.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň, mám akútnu análnu trhlinu, ktorá mi spôsobuje svrbenie a bolesť v oblasti konečníka (zhoršuje sa pri vyprázdňovaní a umývaní). Môže chôdza spôsobiť zväčšenie trhliny?
Odpoveď: 15.05.2023

Akútnu análnu trhlinu alebo chronickú análnu trhlinu môže diagnostikovať iba špecialista. Preto je lepšie navštíviť proktológa. Ignorovanie a samoliečba ochorenia môžu viesť k vzniku následkov, pretože aj odborná liečba chronickej trhliny môže trvať mesiace a často je potrebná aj chirurgická liečba. 

Obyčajná chôdza nemá vplyv na ochorenie. Tvrdá stolica a zápcha však môžu stav pacienta výrazne zhoršiť a spôsobiť značné bolesti. Análne trhliny sa zvyčajne vyskytujú na pozadí chronických hemoroidov, čo znamená, že najúčinnejšia liečba by mala byť komplexná, pretože, ak si budete liečiť iba análnu trhlinu a nie aj hemoroidy, môže kedykoľvek dôjsť k recidíve análnej trhliny.

Manuchekhr Burkhanov
Lekár oddelenia proktológie.
Dobrý deň, mám krv v stolici, hlienovitý výtok z konečníka a bolesť v konečníku, ktorá sa zhoršuje počas vyprázdňovania. Môj proktológ mi diagnostikoval proktitídu. Ktoré baktérie spôsobujú proktitídu? A ako zistím, čo ju spôsobuje?
Odpoveď: 15.05.2023

Dobrý deň. Na diagnostikovanie proktitídy je potrebné kompletné vyšetrenie (vyšetrenie u proktológa, anoskopia, rektoskopia a v prípade potreby kolonoskopia s biopsiou steny hrubého čreva, krvné testy, vyšetrenie stolice, vyšetrenie kalprotektínu a laktoferínu v stolici). Len na základe komplexného vyšetrenia možno stanoviť diagnózu, určiť príčinu ochorenia a predpísať liečbu.

MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.