Logo
0800200000

Odpovede lekárov DoktorPRO na otázky pacientov

Dobrý deň. Mám veľmi opuchnuté a bolestivé nohy v oblasti chodidiel a členkov a v oblasti stehien je žilová sieť. Chcela by som podstúpiť vyšetrenie na zistenie príčiny môjho stavu. Ako sa dopplerovská sonografia líši od duplexného skenovania? Ktorému vyšetreniu by som mala dať prednosť a prečo?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Veľmi častá otázka. Pravdepodobne máte problém s kŕčovými žilami, preto si určite musíte urobiť duplexné vyšetrenie žíl dolných končatín. Práve toto vyšetrenie umožňuje vidieť priechodnosť ciev a určiť príčinu, ktorá spôsobila obštrukciu priechodnosti (ak existuje, či už je to krvná zrazenina alebo aterosklerotický plát). A Dopplerov efekt vyhodnocuje rýchlosť pohybu krvi v cieve a jej smer. To znamená, že duplexné skenovanie nemožno vykonať bez Dopplerovho ultrazvuku. Preto musíte uprednostniť duplexné skenovanie žíl dolných končatín.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Mám zvláštne príznaky: bolesť, nepohodlie a opuch v oblasti semenníkov, ako aj začervenanie na jednej strane (z prava). Po vyšetrení ma urológ poslal na ultrazvuk. Povedzte mi, prosím, je možné mať sex pred ultrazvukom semenníkov?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Pred ultrazvukovou diagnostikou miešku nie je vo všeobecnosti zakázané vykonávať sexuálnu aktivitu a okrem dodržiavania hygieny genitálií neexistujú žiadne obmedzenia. Ani lekárska spoločnosť ultrazvukovej diagnostiky neodporúča dlhodobú abstinenciu od sexuálnej aktivity, pretože môže viesť k prekrveniu – prekrveniu prostaty a klinickým prejavom kongestívnej prostatitídy.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. bola som u gynekológa kvôli silnému svrbeniu a páleniu v oblasti pyskov, ktoré sa zintenzívnilo pri močení a umývaní. Lekár urobil ster, výsledky boli normálne, nič podozrivé. Gynekológ ma poslal na ultrazvuk, no začala mi menštruácia. Ako dlho po menštruácii je možné vykonať ultrazvuk panvy, aby bol výsledok spoľahlivý?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Ultrazvuková diagnostika panvových orgánov je informatívna, bezpečná a ľahko použiteľná metóda výskumu. Na zabezpečenie spoľahlivosti výsledku je optimálny čas na vykonanie ultrazvuku panvových orgánov prvé 3 dni po ukončení menštruácie, najneskôr však do 10. dňa menštruačného cyklu. Pretože počas tohto obdobia sú štrukturálne znaky dutiny maternice a vaječníkov najlepšie vizualizované.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Začali sa mi veľmi prudko štiepiť vlasy, lámať sa končeky a samotné vlasy zmatneli a stratili lesk. Ako rozlíšiť krehkosť vlasov od vypadávania vlasov? Čo mám robiť v mojej situácii a čo by mohlo byť dôvodom?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Môže existovať veľa dôvodov pre rozštiepené končeky, krehké a matné vlasy: nesprávne zvolená starostlivosť o vlasy, neustále používanie fénu, žehlenie, agresívne procedúry na úpravu vlasov, ktoré sa vykonávajú zahrievaním (botox, keratínové vyhladzovanie a laminácia), zneužívanie stylingových výrobkov (laky, vosky a gély) a nekvalitné farbenie vlasov. Aby ste rozlíšili krehkosť od vypadávania vlasov, musíte sa pozrieť na vypadnuté chĺpky – ak nemajú bielu chrbticu v podobe takzvaného vatového tampónu, tak to naznačuje na krehkosť.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň. Veľmi zle mi rastú vlasy, aj keď, ako hovoria lekári, nemám žiadnu patológiu. Skúšala som rôznych lekárov (už boli traja) so šampónmi, maskami, dokonca aj plazmovými injekciami, ale nič nepomáhalo. Na vašej stránke som videla článok o vlasovej mezoterapii. Povedzte mi, prosím, čo sa vstrekuje počas mezoterapie na vlasy? Pomôže postup urýchliť rast vlasov?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Mezoterapia zahŕňa vstrekovanie špeciálnych kozmetických kokteilov do pokožky hlavy, ktoré sa vyberajú individuálne podľa potrieb konkrétneho človeka. Mezokoktejly obsahujú mikroelementy, vitamíny, liečivé prípravky a pod. Tento kozmetický postup pomáha obnoviť zdravie vlasov a zlepšiť zdravie pokožky hlavy. Ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ak plazmová terapia nepomohla, mezoterapia nebude mať rovnaký účinok, pretože plazmová terapia je považovaná za najlepšiu metódu liečby alopécie.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň. Pred pár mesiacmi som si všimol na hrebeni prvý chumáč vlasov (česal som si vlasy ako obvykle, neťahal som si ich), potom sa to začalo pravidelne stávať. Bol som u trichológa a ukázalo sa, že mám alopéciu. Teraz sa situácia trochu zlepšila, tak sa chcem opýtať: je možné urobiť keratín pri alopécií? Alebo môže zákrok zvýšiť vypadávanie vlasov?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Pri alopécii je vyrovnávanie keratínu kontraindikované. Postup môže tiež viesť k vypadávaniu vlasov v dôsledku akumulácie kompozície vo vlasových folikuloch. Preto na vykonanie tohto postupu musíte podstúpiť úplné ošetrenie a obnoviť stav vlasov.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý deň. V oblasti ramien sa mi objavili 3 zvláštne pľuzgiere, ktoré veľmi svrbia. Jeden z nich sa zranil pri plávaní, z rany začala vytekať ružovkastá tekutina. Čo by to mohlo byť? Ako liečiť vodnaté pľuzgiere na koži?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň, na základe popísaných symptómov môže ísť o alergickú dermatitídu. Aby ste sa vyhli infekcii otvorených pľuzgierov, nenamáčajte ich a ak sa objaví svrbenie, užite antihistaminikum a pľuzgiere vysušte fukorcínom. Ak nedôjde k zlepšeniu do 2 dní, určite sa poraďte s lekárom, aby ste určili diagnózu, pretože môže ísť o pásový opar, ovčie kiahne atď.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Mám na koži keratóm, ktorý vyzerá ako plochá, šupinatá a suchá škvrna. Lekár odporúča odstrániť výrastok laserom, ale mám obavy. Ako dlho trvá, kým sa odstránený keratóm zahojí? Aké obmedzenia existujú počas obdobia zotavenia (napríklad, nemám ho zmáčať alebo nenatierať)?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. V lekárskom centre vykonávame odstraňovanie metódou rádiofrekvenčných vĺn, čím sa zmenšuje oblasť hojenia a urýchľuje rekonvalescencia. Rýchlosť zotavenia po zákroku závisí od veľkosti a celkového stavu tela (vylúčenie cukrovky atď.). V pooperačnom období sa odporúča liečiť v súlade s pokynmi lekára a vyhýbať sa kontaktu s vodou do 2 dní.

MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Dobrý večer. Na koži sa mi objavili drobné, husté, okrúhle alebo oválne útvary svetlej farby rozmerom do 1 centimetra. Pri dotyku pripomínajú bradavice. Kožná lekárka má podozrenie na kontagiózne moluskum a už mi predpísala liečbu. Povedzte mi, prosím, je možné navštevovať bazén, ak mám kontagiózne moluskum? Alebo existuje riziko prenosu choroby na iných ľudí?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobré popoludnie. Ak máte kontagiózne moluskum, návšteva bazéna je prísne zakázaná. Prenáša sa kontaktom s chorým človekom, uterákmi, infikovanými vecami a pod. Preto sa pri návšteve bazéna môžete stať zdrojom infekcie.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.
Dobrý deň. Prišla som ku gastroenterológovi kvôli bolestiam brucha a konečníka, strate hmotnosti a hnačke. Lekár ma vyšetril a poslal na testy na vylúčenie červov. Moja otázka znie: ako dlho môže byť test stolice na vajíčka červov skladovaný v chladničke?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Výkaly na analýzu vajíčok červov sa musia do laboratória privádzať v deň odberu. Odporúča sa doniesť výkaly „čerstvé“. Ak v blízkej budúcnosti nebudete mať možnosť vziať biomateriál na výskum, potom sa výkaly môžu skladovať na chladnom mieste nie dlhšie ako 5-8 hodín pri teplote +3 až +5 °C.

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň. Bola som na vyšetrení u lekára kvôli častému a bolestivému močeniu, bolesti v podbrušku a krížoch a krvi v moči. Urológ ma poslal na vyšetrenie moču podľa Nechiporenka, o ktorom počujem prvýkrát. Ako sa zbiera moč podľa Nechiporenka?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobrý deň. Analýza moču podľa Nechiporenka je zber priemernej časti ranného moču. Moč by sa mal zbierať ihneď po nočnom spánku. Na 2 až 3 sekundy musíte močiť do toalety, potom umiestniť sterilnú nádobu na zber moču a zozbierať 15-20 ml. Je potrebné dodať analýzu na výskum do niekoľkých hodín (1-2 hodiny).

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý večer. Rozhodla som sa dať sa otestovať raz ročne na preventívne účely. Predtým som robila testy iba v detstve, takže si nepamätám obmedzenia. Povedzte mi, prosím, je možné konzumovať cviklu pred všeobecným krvným testom? Alebo by mohli červené potraviny skresliť výsledky testov?
Odpoveď: 23.11.2023

Dobré popoludnie. Všeobecný krvný test sa odoberá na prázdny žalúdok. Produkty spotrebované v predvečer vyšetrenia, vrátane cvikly, neovplyvňujú výsledky testu. Červené potraviny by sa mali vylúčiť zo stravy len pred testovaním na alergény podľa odporúčania lekára.

Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.