Otázky a odpovede

Dobrý deň. Dá sa spraviť ultrazvuk brušnej dutiny pre šesťročné dieťa? Vieme pomocou ultrazvuku potvrdiť podozrenie na syndróm dráždivého čreva?
Odpoveď: 24.06.2022

Pri podozrení na IBS, 6-ročné dieťa potrebuje komplexný ultrazvuk (pečeň, žlčník, pankreas, slezina, obličky). Pri IBS ide o diagnózu vylúčenia, ktorej stanovenie si vyžaduje množstvo vyšetrení, vrátane aj ultrazvuku.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň, pán doktor. Povedzte mi, prosím, či počas ultrasonografického vyšetrenia malej panvy je možné presne uvidieť adhezívne ochorenie? Ďakujem.
Odpoveď: 24.06.2022

Bežné ultrasonografické vyšetrenie neumožňuje presne uvidieť prítomnosť adhézií v malej panve.

Laparoskopia je jedinou diagnostickou metódou, ktorá zisťuje prítomnosť adhézií medzi panvovými orgánmi, posúdiť závažnosť procesu adhézií a zničiť adhézie počas zákroku.

Všetky ostatné vyšetrovacie metódy (vyšetrenie na gynekologickom kresle, hysterosalpingografia, MRI panvových orgánov) môžu tiež len nepriamo potvrdiť prítomnosť adhézií v malej panve.

MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. V poslednom čase mám v srdci zvláštne pocity. Ono ma nebolí, ale búši prerušovane. Išiel som ku kardiológovi, urobil mi EKG – ukázalo arytmiu. Kardiológ povedal, že by bolo fajn urobiť ultrazvuk srdca. Povedzte mi, prosím, môže ultrazvuk ukázať príčinu poruchy srdcového rytmu? Ďakujem.
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Ultrazvukové vyšetrenie srdca dokáže vylúčiť alebo odhaliť ochorenia, ako sú myokarditída, prekarditída  a iné srdcové choroby, ktoré môžu spôsobiť poruchy srdcového rytmu. Okrem toho sa odporúča urobiť ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, pretože jej poruchy môžu byť často jednou z príčin arytmie.

Dobrý deň. Včera mi na pilatese trénerka pomáhala robiť cvičenie a niečo mi prasklo v ruke. Ruka nie je opuchnutá, ale bolí. Traumatologička predpokladá, že sa mohli stlačiť cievy a navrhla dať si spraviť ultrazvuk ciev. Robíte také? Potrebujem na to odporúčanie?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Podľa uvedených príznakov  sa dá predpokladať, že môže isť o podvrtnutie alebo čiastočné natrhnutie väzov a prítomnosť hematómu. Preto bude v tejto situácii potrebné ultrazvukové vyšetrenie kĺbov (rameno, lakeť, zápästie) a mäkkých tkanív. Toto vyšetrenie môžete absolvovať u nás na klinike, objednať sa môžete telefonicky a dohodnúť si pre Vás vhodný termín. Odporúčanie od lekára nie je potrebné.

Dobrý deň. V poslednej dobe som si všimla silné vypadávanie vlasov v zadnej časti hlavy, objavili sa tam dve malé miesta bez vlasov. Mám 45 rokov, nezažila som žiadne stresy a nemala som hormonálne poruchy. Povedz mi, prosím, čo to môže byť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Alopécia areata, čiže vypadávanie vlasov, ktoré sa javí ako kruhové holé miesta, je skutočne veľmi často spojené so stresom, ktorý ste zažili predtým, ale musíme overiť či ostatné systémy fungujú správne a venovať cielenú pozornosť problémom so štítnou žľazou.

Odporúčam Vám objednať sa na trichologické vyšetrenie, na ktorom lekár objektívne posúdi ložiská a vykoná zoškrab na mykologické vyšetrenie pre individuálne riešenie Vášho problému.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.
Dobrý deň. Vypadávajú mi vlasy bez cibuľky na jednom mieste a za pol roka sa to rozšírilo o štvrtinu hlavy. V mieste výskytu plešivosti mi začínajú rásť tenké sivé vlasy. S čím je to spojené?
Odpoveď: 24.06.2022

Táto patológia môže naznačovať intoxikáciu organizmu, poruchy tráviaceho, endokrinného, ​​nervového systému, prítomnosť helmintických invázií a všeobecné vyčerpanie organizmu. Aby sme pochopili príčinu vypadávania vlasov,  je potrebné objednať sa na vyšetrenie, na základe ktorého trichológ vypracuje postup liečby podľa individuálnych charakteristík organizmu.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.
Povedzte mi, prosím, je normálne, že má dievča v 18. rokoch šedivé vlasy, lupiny a pri umývaní a česaní jej vypadávajú? Je to možné v puberte?
Odpoveď: 24.06.2022

Tieto symptómy presahujú parametre normálnej fyziológie v tomto veku. Ak sa táto patológia nelieči,  môžete stratiť vlasy úplne. Potrebná je liečba, ktorú môže predpísať trichológ až po konzultácii a vyšetrení. Vyšetrenie trichológa v DoktorPRO zahŕňa fyzikálne a trichoskopické vyšetrenie, určenie potrebnej laboratórnej a prístrojovej diagnostiky pre stanovenie správnej diagnózy.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.
Dobrý deň. Povedzte mi, prosím, počas tehotenstva, asi v 6 – 7 mesiaci, mi začali vo veľkom množstve vypadávať vlasy (vlasy boli husté a dlhé), 7 až 8 rokov som skúšala takmer všetko (šampóny, masky, vitamíny, chodila som k dermatológovi), ale nič mi nepomohlo. Vlasy mi stále vypadávajú. Čo mám robiť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Obyčajne vypadávanie vlasov začína až po pôrode a je normálnou reakciou ženského organizmu na hormonálne zmeny. Pokožka a vlasy sú zrkadlom stavu organizmu a medzi prvými reagujú na hormonálnu nerovnováhu ochorenia vnútorných orgánov či nedostatok vitamínov a minerálov. Bez vyšetrenia a identifikácie príčiny vypadávania vlasov môžu akékoľvek metódy liečby a stimulácie rastu vlasov poskytnúť iba dočasný účinok alebo byť dokonca neúčinné.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.
Dobrý deň. Pred piatimi rokmi som objavil škvrnu s priemerom 5 cm na boku, svetloružovej farby. Myslel som si, že som sa niekde odrel alebo poškriabal. Neprekážalo mi to. Pred dvoma mesiacmi som si všimol, že sa tá škvrna strojnásobila a stala trochu tmavšou. Taktiež som si našiel 3 malé škvrny na ruke, ktorá je oproti a jednu malú podobnú škvrnu na druhom boku. Pri dotyku je pokožka trochu hrubá a menej citlivá na dotyk, ako inde na pokožke. Čo je to, mám podozrenie, že to môže byť lišaj alebo niečo iné, a ako sa to dá vyliečiť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Vyrážky, ktoré popisujete, môžu mať plesňový alebo bakteriálny charakter, alebo môžu byť jednoducho zápalové a nie nákazlivé (ako, napr. pityriasis rosea). Bohužiaľ, nie je možné diagnostikovať ochorenie bez vyšetrenia pacienta, a práve od diagnózy závisí liečba. Pre stanovenie presnej diagnózy, potrebuje dermatológ spraviť vyšetrenie kože a dodatočné výskumy (zoškrab na mykologické vyšetrenie, kultiváciu atď.).

Osama al Khalaf
Lekár - dermatovenerológ.
Dobrý deň, na tele mi sa objavili vyrážky, trochu svrbia, a keď ich prasknem, objaví sa voda, potom vyschne, zhrubne, na ruke v lakti, na nohe pod kolenom, na zápästí, čo to môže byť, ako sa to dá liečiť?
Odpoveď: 24.06.2022

Dobrý deň. Sú to príznaky niekoľkých dermatologických ochorení, na stanovenie presnej diagnózy bude potrebná dermatoskopia  a viac informácií.

Osama al Khalaf
Lekár - dermatovenerológ.
Mám taký problém, neustále sa mi potia dlane, v lete je to neznesiteľné. Pot mi doslova steká po dlaniach a často proste odmietam podať niekomu ruku. Povedzte mi, prosím, či môžem ísť v Bratislave k dermatológovi? Čo mám robiť? Možno je to nejaká choroba, o ktorej neviem.
Odpoveď: 24.06.2022

Áno, dermatológ vyšetruje pacientov aj v Bratislave. Hyperhidróza (potenie dlaní) môže byť spojená s ochoreniami štítnej žľazy a nervového systému. Účinnou liečbou tohto problému sú injekcie botulotoxínu.

MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.
Obraciam sa na vás s veľmi delikátnou otázkou. Mám svrbenie v konečníku. Masť mi predpísal proktológ v Košiciach, dokonca bez toho, aby mi odporučil nejaké testy, veľmi pochybujem o jeho odbornosti. Povedzte mi, prosím, aké testy by som mala absolvovať?
Odpoveď: 24.06.2022

Je niekoľko možných príčin svrbenia v konečníku: hemoroidy, polypy, trhlina, hemoroidy fimbriata, cukrovka. Ak chcete vyriešiť problém a stanoviť presnú diagnózu, potrebujete sa objednať na proktologické vyšetrenie.

MUDr. Tibor Molnár
Lekár chirurg proktológ.