0800200000

Odpovede lekárov Doktorpro na otázky pacientov

Dobrý deň. Keď som mala náhlu a rýchlo sa zväčšujúcu bolesť v pravej hornej časti brucha, nevoľnosť a zvracanie, okamžite som išla k lekárovi. Diagnostikovali mi žlčníkové kamene. Záchvat bol zvládnutý, momentálne sa cítim celkom dobre. Chcela by som vedieť, ktorý čaj rozpúšťa žlčníkové kamene, alebo sa musia chirurgicky odstrániť?
Odpoveď: 22.11.2024

Spôsob liečby žlčníkových kameňov závisí od počtu, veľkosti kameňov, frekvencie exacerbácie a príznakov dyspepsie. Užívanie choleretického čaju pri žlčníkových kameňoch môže byť užitočné, najmä ak sa kamene tvoria v dôsledku zlého odtoku žlče, ale je povinné absolvovať kompletné vyšetrenie a konzultáciu s gastroenterológom, možno vo vašom stave bude potrebný nielen choleretický čaj a radikálnejšie metódy liečby. Všetko je individuálne.

MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.
Gastroenterológ. Odborný garant oddelenia Gastroenterológie.
Dobrý deň. Pred 2 týždňami som mala silnú bolesť v strede brucha, nevoľnosť a horúčku. Syndróm bolesti sa zintenzívnil po konzumácii mastných jedál. Takmer okamžite som sa objednala k lekárovi, ktorý diagnostikoval cholecystitídu. Dodržiavam všetky predpisy gastroenterológa, ale chcela by som vedieť, na ktorej strane mám ležať a spať pri cholecystitíde, aby som sa vyhla zvyšovaniu zápalu?
Odpoveď: 22.11.2024

Cholecystitída je ochorenie, pri ktorom je narušený odtok žlče zo žlčníka, jej stagnácia a zápal sliznice žlčníka. Pri správne predpísanej liečbe a dodržiavaní predpisov lekára-gastroenterológa, pri diéte nie je zakázané spať na oboch stranách, ale na zníženie tlaku na orgán, na zabezpečenie úplného obohatenia žlčníka kyslíkom a v prípade predpísaných liekov kyseliny ursodeoxycholovej je lepšie spať na pravej strane.

Daria Hornitska
Daria Hornitska
Lekár oddelenia gastroenterológie.
Dobrý deň. Keď som mala bolesti brucha vyžarujúce do chrbta, horúčku, žalúdočnú nevoľnosť a vracanie, myslela som si, že ide o otravu jedlom. Bežná liečba však nepomohla, a tak som išla k lekárovi, ktorý diagnostikoval zápal pankreasu. Povedal mi, aby som užívala 2 druhy tabletiek a držala diétu. Povedzte mi, prosím, je možné pri akútnom zápale pankreasu používať soľ? Ak nie, čím sa dá nahradiť?
Odpoveď: 22.11.2024

Soľ je dôležitou zložkou mnohých jedál, ktorá zvýrazňuje ich chuť. Pri akútnej pankreatitíde je však povolené používať soľ, ale nie viac ako 5 gramov denne. Ak je možné soľ zo stravy úplne vylúčiť, bude to pre organizmus ešte užitočnejšie, najmä pre pankreas počas exacerbácie ochorenia.

Anna Komarova
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).
Dobrý deň. Rozhodla som sa prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a raz ročne si dať urobiť základné krvné testy a ultrazvuk brušných a srdcových orgánov. Bola som u svojho obvodného lekára, aby mi naplánoval krvné testy, pretože som nevedela, ktoré laboratórne testy by boli najodhalujúcejšie. Absolvovala som všetky testy, takmer všetky ukazovatele sú v normálnom rozmedzí. Chcela by som si však ujasniť, čo znamená pdw pri všeobecnom vyšetrení krvi?
Odpoveď: 22.11.2024

Dobrý deň. PDW (šírka distribúcie objemu trombocytov) poskytuje informácie o zmenách tvaru a veľkosti trombocytov, buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese zrážania krvi. Táto metóda tiež určuje rýchlosť, akou sa červené krvinky usadzujú na dne kapiláry pod vplyvom gravitácie. Všetky ukazovatele pri vyšetrení rozloženej krvi by sa však mali hodnotiť komplexne. Preto sa po získaní výsledkov odporúča kontaktovať svojho obvodného lekára. Zostaňte zdraví!

Blažena Uharčeková
Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň. Objednala som sa k urológovi kvôli bolesti v dolnej časti chrbta, častému a bolestivému močeniu. Po vyšetrení mojich príznakov, odobratí anamnézy a celkovom vyšetrení moču mi bolo predpísané ďalšie vyšetrenie uriny. Môžete mi povedať, koľko nádob uriny by sa malo odobrať pre Zimnického močový test? Aký je správny spôsob odberu moču?
Odpoveď: 22.11.2024

Dobrý deň. Zimnitského močový test je analýza denného moču v 8 dávkach, ktoré by sa mali zbierať každé 3 hodiny. Každá porcia moču by sa mala zbierať do samostatnej nádoby. Všetky nádoby sú označené časom, počnúc 9.00 hod. s intervalom 3 hodiny (napr. od 9.00 do 12.00, 12.00-15.00, 15.00-17.00 atď.), túto nádobu používame, keď ideme v danom časovom úseku na toaletu. Nádoby na moč by sa mali uchovávať v chladničke, nie v mrazničke. Ak počas určitého obdobia nedošlo k vymočeniu, nádoba by mala byť prázdna. Inými slovami, do laboratória by sa malo odovzdať 8 nádob s močom. Prajeme veľa zdravia.

Blažena Uharčeková
Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň. Objednala som sa ku gastroenterológovi kvôli bolesti brucha, páleniu záhy a pocitu plnosti v žalúdku po zjedení malého množstva jedla. Nariadili mi objednať sa na ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, ako aj na vyšetrenie krvi a moču. Chcela by som si ujasniť, aká je norma diastázy v testoch moču?
Odpoveď: 22.11.2024

Dobrý deň. Norma diastázy pri analýze moču nie je nižšia ako 380 U/l. Ak sa vyskytnú nejaké abnormality alebo zmeny v činnosti brušných orgánov, hladina diastázy v moči sa vždy zvýši. Po obdržaní výsledkov testov určite navštívte svojho gastroenterológa, ktorý vám pomôže pri dešifrovaní analýz. Prajeme veľa zdravia.

Blažena Uharčeková
Blažena Uharčeková
Zdravotná sestra oddelenia laboratórnych vyšetrení.
Dobrý deň. Objednala som sa ku gastroenterológovi kvôli zožltnutiu kože a očných bielok, rýchlej únave, strate chuti do jedla a nevoľnosti. Po vyšetrení mojich príznakov a zozbieraní anamnézy mi lekár predpísal ultrazvuk brucha. Lekár mi povedal, že 8 až 12 hodín pred ultrazvukom by som nemala jesť. Môžete mi povedať, prosím, prečo sa ultrazvuk pečene robí nalačno?
Odpoveď: 21.11.2024

Aby bolo možné kvalitne vykonať ultrazvuk brušných orgánov vrátane pečene, je potrebné sa vopred pripraviť. Ultrazvuk pečene sa vykonáva nalačno a počas 2-3 dní je potrebné dodržiavať určitý diétny režim, vylúčiť zo stravy výrobky, ktoré vyvolávajú intenzívnu tvorbu plynov v čreve, a to: sýtené nápoje, sladkosti, mliečne výrobky, alkohol a múčne výrobky, pretože práve plyny bránia jasnému zobrazeniu orgánu.

MUDr. Katarína Fabianová
MUDr. Katarína Fabianová
Lekár oddelenia USG.
Dobrý večer. Obrátila som sa na gastroenterológa kvôli akútnej bolesti brucha, páleniu záhy, nevoľnosti a vracaniu, ako aj chronickej zápche. Mám tiež zápach z úst a zvláštnu pachuť v ústach. Lekár mi predpísal ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov. Môžete mi povedať, koľko hodín by som nemala jesť pred ultrazvukovým vyšetrením brušných orgánov?
Odpoveď: 21.11.2024

Na vyriešenie vašich problémov je potrebné nájsť príčinu. Jednou z metód výskumu je ultrazvuk, v tomto prípade je na základe ťažkostí potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Pre kvalitné vykonanie ultrazvuku je dôležité dodržiavať určité pravidlá: vyšetrenie by sa malo vykonať ráno na lačný žalúdok, pričom posledné jedlo by malo byť aspoň 8 hodín pred vyšetrením. Tento čas je orientačný a môže sa pohybovať medzi 6 a 12 hodinami, pretože práve počas tohto obdobia sa v tele znižuje množstvo plynu v črevách, čo môže ovplyvniť kvalitu ultrazvukového vyšetrenia.

MUDr. Michal Marko
MUDr. Michal Marko
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Pred 4 mesiacmi sa u mňa objavili pulzujúce bolesti hlavy sprevádzané zvýšenou citlivosťou na svetlo a zvuk, stuhnuté svaly na krku, búšenie srdca a pocity mravčenia v rukách a nohách. Obrátila som sa k svojmu obvodnému lekárovi, ktorý ma odporučil k neurológovi. Diagnostikovali mi migrénu, ale na objasnenie príčiny bolestí hlavy mi predpísali ultrazvukové vyšetrenie ciev. Môžete mi, prosím, povedať, ako prebieha ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev? Je to bolestivé?
Odpoveď: 21.11.2024

Dobrý deň. Tento postup je úplne bezbolestný. Ultrazvuk ciev krku a hlavy sa vykonáva na odhalenie porúch krvného obehu na úrovni ciev krku a hlavy, ktoré môžu viesť k bolestiam hlavy a vysokému krvnému tlaku. Zákrok sa vykonáva pomocou ultrazvukového snímača, ktorý zaznamenáva rýchlosť prietoku krvi cievami krku a hlavy, na základe čoho sa urobí záver o prítomnosti ochorenia u pacienta. S týmto vyšetrením vám radi pomôžeme!

MUDr. Marek Hergel
MUDr. Marek Hergel
Lekár oddelenia USG.
Dobrý deň. Na moje narodeniny som sa rozhodla vyskúšať niečo nové a dala som si trvalú v salóne. Dostala som však zlého majstra, pretože moje vlasy boli po zákroku poškodené. Môžete mi poradiť, ako opraviť poškodené vlasy po trvalej ondulácii?
Odpoveď: 21.11.2024

Dobrý deň. Po neúspešnej trvalej ondulácii môže dôjsť k chemickému popáleniu alebo k alergickej reakcii na výrobky. Aby ste zistili, čo presne sa stalo, odporúčame navštíviť dermatológa. Po vyšetrení dermatológ stanoví diagnózu a predpíše liečbu. Po jej absolvovaní sa môžete obrátiť na trichológa, ktorý vám pomôže obnoviť vlasy. Títo odborníci sú k dispozícii v našom medicínskom centre a radi vám pomôžu. Buďte zdraví!

Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Dobrý deň. Pred 2 mesiacmi som si prvýkrát všimla biele šupinky na hlave, ktoré boli sprevádzané miernym svrbením. Potom som sa obrátila na trichológa, ktorý mi hneď po vyšetrení diagnostikoval seboroickú dermatitídu. Lekár mi predpísal špeciálne produkty, ktoré používam, ale chcela by som si upresniť: je možné umyť si vlasy dechtovým mydlom pri seborey? Je to účinné alebo môže spôsobiť viac lupín?
Odpoveď: 21.11.2024

Dobrý deň. Musíte si uvedomiť, že seboroická dermatitída je chronické kožné ochorenie spôsobené podmienečne patogénnymi hubami, ktoré sa nachádzajú bežne na pokožke každého človeka. Liečebné prostriedky sa vyberajú na základe stavu pokožky, rýchlosti tvorby kožného mazu a prítomnosti zápalových prvkov. Preto až po vyšetrení a trichoskopii môžeme odporučiť vhodné výrobky na starostlivosť o pleť.

Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Dobrý deň. Mám mastnú seboreu, ktorú sprevádzajú žlté šupinky a chrasty na pokožke hlavy, najmä za ušami a v oblasti temene. Chcela by som vedieť, či je možné použiť peeling na pokožku hlavy na lupiny? Ak áno, ktorý je najlepší na výber a ako často by sa mal tento zákrok vykonávať?
Odpoveď: 21.11.2024

Dobrý deň. Pred výberom peelingu alebo scrubu na pokožku hlavy musíte skontrolovať pokožku a urobiť trichoskopiu. Po diagnostikovaní: posúdenie typu a stavu pokožky, prítomnosti alebo neprítomnosti zápalu, vrstvenie šupín, vyberie sa peeling/scrub a zvolí sa frekvencia jeho používania, zvyčajne krát za týždeň alebo krát za 2 týždne.

Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.

Najnovšie články na blogu

Všetky články
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie