Gastritída je zápal mäkkej sliznice žalúdka. Choroba sa môže objaviť náhle alebo sa môže prejaviť v priebehu času. Príčinou zápalu žalúdka je stres, nevyvážená výživa a vstup baktérie Helicobacter pylori do sliznice žalúdka.
V medicínskom centre Doktorpro Bratislava gastroenterológovia diagnostikujú a liečia gastritídu. Objednanie termínu u lekára je k dispozícii 24 hodín denne.
Čo je gastritída?
Gastritída je zápal sliznice žalúdka, ktorý chráni orgán pred kyselinami, enzýmami a mikroorganizmami. Choroba vedie k narušeniu tráviaceho procesu, ako aj k zhoršeniu celkového zdravia.
Príčiny gastritídy
Gastritída je reakcia imunitného systému na poškodenie žalúdočnej sliznice. Príčiny gastritídy:
- infekcia baktériou Helicobacter pylori;
- konzumácia alkoholu a fajčenie;
- helmintické zamorenia;
- reflux žlče;
- nevyvážená strava;
- neustály stres;
- užívanie liekov (nesteroidné protizápalové lieky);
- narušenie endokrinného systému (tyreotoxikóza);
- genetická predispozícia.
Gastritída môže byť spustená zraneniami, ktoré narušia prívod krvi do tráviaceho systému. Príčinou ochorenia sú taktiež autoimunitné ochorenia (cukrovka a celiakia).
Biliárna refluxná gastritída je spôsobená poruchou funkcie zvierača a žlč z čriev sa dostáva do žalúdka. Zápal sliznice žalúdka môže vzniknúť na pozadí Crohnovej choroby (chronický zápal tráviaceho traktu) a celiakie (intolerancia lepku). Príčinou zhoršenia gastritídy môže byť nezdravá strava, napríklad pravidelná konzumácia mastných, vyprážaných alebo pikantných jedál.
Príznaky gastritídy
Hlavným symptómom gastritídy je náhla bolesť brucha. Bolesť pri gastritíde sa vyskytuje v hornej strednej časti brucha (epigastrická oblasť). Príznaky zápalu žalúdka:
- strata chuti do jedla alebo pocit plnosti po jedle;
- nafukovanie;
- nevoľnosť a zvracanie;
- pálenie záhy;
- grganie s horkou chuťou;
- pravidelná zápcha;
- zápach z úst.
Pri gastritíde možno pozorovať sivý alebo biely povlak na jazyku. V chronickom priebehu ochorenia sa môže objaviť potenie a horúčka.
Dlhotrvajúca gastritída môže viesť k žalúdočným vredom, krvácaniu, benígnym a malígnym výrastkom tráviaceho traktu. S rýchlou liečbou gastritídy vám pomôže gastroenterológ.
Štádia gastritídy
V počiatočnom štádiu môže byť gastritída asymptomatická. Štádiá gastritídy:
- Hyperémia. Prvé štádium vývoja je sprevádzané opuchom a začervenaním sliznice.
- Chronický zápal. V druhom štádiu sa produkcia kyseliny chlorovodíkovej znižuje a sliznica sa zahusťuje.
- Atrofia. Štádium je charakterizované zriedením žalúdočnej sliznice a spomalením procesov obnovy. Pozorujú sa atrofické zmeny na sliznici, pri ktorých odumierajú epiteliálne bunky.
- Erózia a vredy. Zmeny na sliznici vznikajú v dôsledku stenčovania ochrannej vrstvy a zníženej výkonnosti.
V počiatočnom štádiu je ľahšie liečiť gastritídu kvôli malému počtu lézií. V ďalších štádiách je ochorenie komplikované poškodením buniek a stien orgánu.
Druhy gastritídy
Podľa hlavnej klasifikácie sa rozlišuje akútna a chronická gastritída. Akútna forma sa vyvíja, keď baktéria Helicobacter pylori alebo štipľavé a mastné jedlá odráždia sliznicu žalúdka. Chronická gastritída sa vyvíja pri strese, nevyváženej strave, častom užívaní antibiotík a konzumácií alkoholu.
Druhy gastritídy podľa deštruktívnych zmien na sliznici | |
Druh | Popis |
Katarálna gastritída | Zápal sliznice spôsobený nesprávnou stravou, jedením horúcich alebo korenených jedál. |
Fibrózna gastritída | Hlbšia forma gastritídy, ktorá sa vyskytuje počas infekčných ochorení alebo intoxikácie, sprevádzaná transformáciou epitelového tkaniva na vláknité tkanivo. |
Erozívna gastritída | Zápalový proces ovplyvňuje sliznicu žalúdka, čo spôsobuje eróziu na nej. Formácie neprenikajú hlboko do stien žalúdka. |
Flegmonózna gastritída | Je charakterizovaná akútnym zápalovým procesom s tvorbou hnisu, vyvíja sa v dôsledku zranení alebo ako komplikácia peptického vredového ochorenia. |
Na základe funkčného príznaku sa gastritída môže vyskytnúť s normálnou, zvýšenou alebo zníženou sekréciou. Forma ochorenia s vysokou kyslosťou (hyperkyslá gastritída) je charakterizovaná výskytom pálenia záhy a nadmernou produkciou kyseliny chlorovodíkovej. Gastritída s nízkou kyslosťou (hypokyslá gastritída) je charakterizovaná nevoľnosťou a stratou chuti do jedla.
Choroba je tiež klasifikovaná v závislosti od lokalizácie zápalového procesu. Druhy gastritídy:
- antrálna gastritída. Zápal je lokalizovaný v distálnej časti žalúdka, v oblasti antra;
- fundická gastritída. Zápalový proces sa vyskytuje v oblasti žalúdka;
- pangastritída. Ochorenie postihuje všetky oblasti orgánu.
Chronickú gastritídu môžu spustiť rôzne faktory, na základe ktorých sa určujú typy podráždeného žalúdka. Typy chronickej gastritídy:
- gastritída typu A (autoimunitná). Spôsobené autoimunitnými ochoreniami (celiakia, tyreoiditída a cukrovka);
- gastritída typu B (bakteriálna). Objavuje sa v dôsledku prenikania baktérie Helicobacter pylori do žalúdočnej sliznice;
- gastritída typu C (refluxná gastritída). Vyskytuje sa v dôsledku užívania liekov a refluxu obsahu z dvanástnika do žalúdka.
Pri rozvoji autoimunitnej gastritídy dochádza k degenerácií vnútorných stien žalúdka a k rozvoju anémie z nedostatku B12. Gastritída typu A a B sa môže kombinovať.
Špeciálne formy gastritídy sa líšia v závislosti od ich endoskopického obrazu. Druhy gastritídy:
- hemoragická gastritída. Sprevádzaná tvorbou erózií a krvácaním;
- hyperplastická gastritída. Je charakterizovaná rastom vnútornej membrány, na ktorej sa môžu vytvárať cysty a polypy;
- atrofická gastritída. Charakterizovaná zriedením sliznice a znížením počtu buniek, ktoré produkujú kyselinu chlorovodíkovú;
- subatrofická gastritída. Sprevádzaná atrofiou vnútornej výstelky žalúdka.
Samostatne sa rozlišuje biliárna refluxná gastritída, pri ktorej žlč vytekajúca z čreva do žalúdka poškodzuje sliznicu a spôsobuje zápal. Je sprevádzaná pálením záhy, grganím, nevoľnosťou a nepríjemnými pocitmi v epigastrickej oblasti.
Akútna gastritída
Akútna gastritída je dočasný zápal sliznice žalúdka spôsobený stresom na sliznicu žalúdka. Príčinou akútneho zápalu žalúdka sú úrazy, účinok liekov na sliznicu, ťažké jedlo, príjem alkoholu alebo infekcia. Príznaky akútnej gastritídy:
- nevoľnosť a zvracanie;
- pálenie záhy;
- povlak na jazyku;
- bolesť v hornej časti brucha po jedle;
- nepríjemný zápach z úst;
- náhla strata hmotnosti.
Liečba akútnej gastritídy zahŕňa prísnu diétu s teplými a nízkotučnými jedlami. Okrem toho sa na liečbu akútnej gastritídy predpisujú lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, ako aj prostriedky na ničenie baktérie Helicobacter pylori.
Gastritída s vysokou kyslosťou
Gastritída s vysokou kyslosťou je ochorenie, pri ktorom sa sliznica žalúdka dráždi a zapáli. Príčiny gastritídy s vysokou kyslosťou sú nespravná výživa, dlhodobé užívanie liekov, Helicobacter a fajčenie. Príznaky gastritídy s vysokou kyslosťou:
- bolesť v epigastrickej oblasti;
- nepohodlie po jedle;
- pálenie záhy;
- nevoľnosť;
- plynatosť;
- kyslá chuť v ústach.
Liečba zápalu žalúdka s vysokou kyslosťou sa uskutočňuje pomocou liekov, ktoré znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej. Pri gastritíde s vysokou kyslosťou je tiež predpísaná strava, v ktorej sa neodporúča konzumovať údené potraviny, vyprážané jedlá, korenie a marinády.
Gastritída s nízkou kyslosťou
Gastritída s nízkou kyslosťou je zápal sliznice, ktorý je sprevádzaný znížením produkcie kyseliny chlorovodíkovej. Príčiny gastritídy s nízkou kyslosťou sú dedičnosť, metabolické poruchy, nesprávne stravovanie, konzumácia alkoholu a liekov. Príznaky gastritídy s nízkou kyslosťou:
- neustála bolesť žalúdka;
- zhoršenie črevnej peristaltiky;
- nevoľnosť;
- nechutenstvo;
- nestabilná stolica.
Na liečbu gastritídy so zníženou kyslosťou sa môžu predpísať antibiotiká v prípade baktérie Helicobacter pylori, lieky na ochranu žalúdočnej sliznice. Aj pri gastritíde so zníženou kyslosťou sa odporúča piť minerálnu vodu, jesť malé porcie jedál a zaviesť do stravy potraviny so zvýšenou kyslosťou.
Katarálna gastritída
Katarálna refluxná gastritída je zápal sliznice žalúdka spôsobený infekčnými ochoreniami, konzumáciou horúcich alebo studených jedál a nedodržiavaním diéty. Forma ochorenia postihuje celý žalúdok alebo jeho časť. Príznaky katarálnej gastritídy:
- pocit plnosti v hornej časti brucha;
- zvýšené slinenie;
- nevoľnosť a horká chuť v ústach;
- znížená chuť do jedla;
- celková slabosť.
Liečba katarálnej gastritídy zahŕňa užívanie liekov, ktoré zvyšujú alebo znižujú kyslosť, lieky na pálenie záhy alebo zvracanie, ako aj lieky proti bolesti. Pri katarálnej gastritíde sa odporúča konzumovať jedlá pripravené na pare.
Fibrózna gastritída
Fibrózna gastritída je hlbšia lézia, pri ktorej sa epitelové tkanivo mení na vláknité. Choroba sa vyskytuje v dôsledku chemickej otravy a infekcií. Vo vláknitej forme sa na sliznici vytvorí povlak. Príznaky fibróznej gastritídy:
- tupá bolesť v hornej časti brucha;
- nepríjemný zápach z úst;
- zvýšené slinenie;
- nevoľnosť a vracanie;
- slabosť a horúčka.
Pri fibróznej gastritíde sa odporúča konzumovať jedlo pripravené na pare a malé porcie. Z jedálnička je tiež potrebné vylúčiť kofeín, alkohol, vyprážané a korenené jedlá.
Erozívna gastritída
Erozívna gastritída je zápal žalúdočnej sliznice, ktorý spôsobuje tvorbu erózií. Príčiny erozívnej gastritídy sú stres, konzumácia alkoholu, nespravná výživa, lieky a cukrovka. Príznaky erozívnej gastritídy:
- nevoľnosť a vracanie;
- znížená chuť do jedla;
- pálenie záhy;
- bolesť v hornej časti brucha.
Liečba erozívnej gastritídy zahŕňa užívanie liekov na normalizáciu kyslosti, obnovenie sliznice, ako aj antibiotiká na ničenie baktérií. Okrem toho sa odporúča konzumovať mliečne výrobky, chudé mäso a ryby, bobule a ovocie.
Flegmonózna gastritída
Flegmonózna gastritída je hnisavý zápal stien žalúdka, ktorý vzniká v dôsledku infekčných ochorení alebo vniknutia cudzieho telesa do orgánu. Príznaky flegmonóznej gastritídy:
- horúčka;
- bolesť v hornej časti brucha;
- bolesť po prehltnutí;
- plynatosť;
- grganie.
Diéta pri flegmonóznej gastritíde by mala zahŕňať varené mäso a ryby, zeleninu a čaj. Odporúča sa konzumovať malými porciami 5 až 6-krát denne. Liečba flegmonóznej gastritídy môže vyžadovať chirurgický zákrok, aby sa zabránilo rozsiahlemu zápalu brušných orgánov.
Chronická gastritída
Chronická gastritída je zápal sliznice, ktorý sa vyznačuje štrukturálnymi zmenami. Chronická gastritída má atrofické a neatrofické formy. Príčinou chronickej gastritídy je nesprávna životospráva, konzumácia alkoholu, fajčenie, infekcia baktériou Helicobacter pylori a užívanie liekov. Príznaky chronickej gastritídy:
- bodavá alebo ostrá bolesť v hornej časti brucha;
- pálenie záhy;
- nevoľnosť a vracanie;
- plynatosť;
- strata chuti do jedla;
- povlak na jazyku.
Pri chronickej gastritíde sa striedajú epizódy exacerbácií a remisií. Liečba chronickej gastritídy zahŕňa užívanie liekov a úpravu stravy.
Atrofická gastritída
Atrofická gastritída je zápalový proces, ktorý sa vyznačuje zriedením žalúdočnej sliznice a znížením počtu buniek, ktoré produkujú kyselinu chlorovodíkovú. Príčiny atrofickej gastritídy sú podvýživa, dedičnosť, infekcia Helicobacter pylori a autoimunitné ochorenia. Atrofická refluxná gastritída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku fajčenia a stresu. Príznaky atrofickej gastritídy:
- ťažkosť v žalúdku po jedle;
- nepríjemný zápach z úst;
- znížená chuť do jedla;
- zvýšené slinenie;
- zvýšená črevná motilita.
Liečba atrofickej gastritídy zahŕňa ukončenie fajčenia a úpravu stravovania. Na obnovu žalúdočnej sliznice pri atrofickej gastritíde sa môžu použiť protizápalové lieky, vitamínové komplexy a prostriedky na normalizáciu kyslosti. Aj pri atrofickej gastritíde môže lekár predpísať antispazmodiká, antioxidanty a prokinetiká na normalizáciu peristaltiky.
Neatrofická gastritída
Neatrofická gastritída je forma chronického zápalu žalúdočnej sliznice, ktorá postihuje povrchovú vrstvu epitelu. Príčinami neatrofickej gastritídy sú baktéria Helicobacter pylori, nepravidelná strava, porucha črevnej peristaltiky a fajčenie. Chronická neatrofická gastritída môže byť asymptomatická alebo s miernymi príznakmi. Príznaky chronickej gastritídy:
- bolesť v hornej časti brucha;
- pálenie záhy;
- nevoľnosť;
- častá zápcha.
Liečba neatrofickej gastritídy zahŕňa užívanie liekov proti baktériám Helicobacter pylori, normalizáciu žalúdočnej motility, úpravu produkcie kyseliny chlorovodíkovej. Aj pri neatrofickej gastritíde sa odporúča úprava stravy.
Gastritída typu A (autoimunitná)
Gastritída typu A (autoimunitná gastritída) je forma zápalu spôsobená protilátkami proti parietálnym bunkám sliznice. Autoimunitná gastritída spôsobuje deštrukciu buniek, ktoré produkujú kyselinu chlorovodíkovú a látky potrebné na vstrebávanie vitamínu B12. Medzi príčiny autoimunitnej gastritídy patrí Helicobacter gastritída, autoimunitné ochorenia (tyreoiditída, cukrovka, psoriáza a alopécia) a dedičnosť. Príznaky autoimunitnej gastritídy:
- ťažkosť v žalúdku;
- bolesť hlavy;
- rýchly srdcový tep;
- slabosť.
Liečba autoimunitnej gastritídy zahŕňa doplnenie nedostatku vitamínu B12. Odporúča sa tiež pravidelne sledovať stav sliznice, aby sa zabránilo vzniku rakoviny.
Gastritída typu B (bakteriálna)
Gastritída typu B (bakteriálna gastritída) je spojená s infekciou sliznice baktériou Helicobacter pylori, ktorá sa pri zníženej imunite aktívne množí. Táto forma ochorenia môže viesť k atrofickým zmenám žalúdočnej sliznice. Gastritída typu B sa môže objaviť v dôsledku porúch výživy, fajčenia, konzumácie alkoholu a stresu. Príznaky bakteriálnej gastritídy:
- pálenie záhy;
- nevoľnosť;
- bolesť v hornej časti brucha po jedle;
- suchosť v ústach;
- znížená chuť do jedla;
- biely povlak na jazyku.
Liečba bakteriálnej gastritídy je zameraná na príjem antimikrobiálnych liekov a antacíd na normalizáciu kyslosti. Odporúča sa taktiež konzumovať zeleninové polievky, varené mäso a ryby, varené obilniny, šaláty s rastlinným olejom a mliečne výrobky.
Gastritída typu C (chemicky toxická a refluxná gastritída)
Gastritída typu C (refluxná gastritída) je chronická forma ochorenia, pri ktorej obsah dvanástnika refluxuje do žalúdka. Refluxnú gastritídu môže spôsobiť aj užívanie liekov (nesteroidné protizápalové lieky) a resekcia žalúdka (odstránenie časti orgánu). Refluxná gastritída žlče je spôsobená zvýšeným tlakom v dvanástniku. Príznaky refluxnej gastritídy:
- nafukovanie;
- nevoľnosť a vracanie;
- pocit ťažkosti v žalúdku;
- nepríjemná chuť v ústach;
- hnačka alebo zápcha.
Liečba refluxnej gastritídy zahŕňa normalizáciu motility tráviaceho traktu pomocou medikamentóznej liečby. Aj pri refluxnej gastritíde sa môžu predpísať prokinetiká, aby sa zabránilo vyvrhnutiu črevného obsahu dvanástnika do žalúdka.
Diagnostika gastritídy v Bratislave
Hlavnú úlohu pri diagnostike gastritídy zohráva etiológia, charakter morfologických a histologických zmien žalúdočnej sliznice, lokalizácia týchto zmien. Lekár najprv zozbiera rodinnú a osobnú anamnézu pacienta. Medzi laboratórne metódy diagnostiky gastritídy patria:
- všeobecné a biochemické krvné testy;
- stanovenie pepsínu a pepsinogénu v krvi;
- všeobecná analýza moču;
- imunologické vyšetrenie;
- histologické vyšetrenie biopsie;
- stanovenie antigénu Helicobacter vo výkaloch;
- vyšetrenie stolice na skrytú krv;
- bakteriologické vyšetrenie (analýza na Helicobacter pylori).
Lekár môže tiež predpísať analýzu úrovne kyslosti v žalúdku (pH-metria) a gastroskopiu. Okrem toho môže byť potrebné vykonať dychový test, aby sa zistilo, či ide o bakteriálne prerastanie.
Liečba gastritídy v Bratislave
Liečba gastritídy závisí od príčin ochorenia, celkového stavu organizmu pacienta a špecifík priebehu ochorenia. Štandardná liečba gastritídy často zahŕňa užívanie antibiotík a liekov na normalizáciu kyslosti. V priebehu liečby gastritídy sa odporúča vyhnúť užívaniu nesteroidných protizápalových liekov. Do schémy terapie patria aj zmeny životného štýlu, diéty a výživy. Hlavné zásady liečby gastritídy:
- šetrná strava;
- stravovanie v malých porciách;
- medikamentózna liečba;
- vitamínová liečba;
- substitučná liečba;
- symptomatická liečba.
Medikamentózna liečba gastritídy zahŕňa eradikačnú antihelikobakteriálnu liečbu. Používajú sa aj blokátory protónovej pumpy, antagonisty histamínových receptorov, antacidá, prokinetiká a glukokortikoidné hormóny.
Liečba gastritídy so zvýšenou hladinou kyseliny zahŕňa použitie liekov, ktoré znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej: inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu. V prípade infekcie baktériou Helicobacter pylori lekár predpíše antibiotiká.
Na liečbu zápalu žalúdka so zníženou kyslosťou sa používajú lieky, ktoré stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Pri refluxnej gastritíde lekár predpisuje lieky na normalizáciu motorickej funkcie gastrointestinálneho traktu.
Povinnou podmienkou konečnej liečby gastritídy je racionálna a zdravá strava. Odporúča sa upraviť stravu, nekonzumovať vyprážané, korenené, údené jedlá, alkohol, uhorky, chlieb a cukrovinky. Strava pri gastritíde by mala obsahovať nízkotučné mlieko, pečené alebo varené mäso a ryby, zeleninu uvarenú na pare, ako aj vývary.
Prevencia gastritídy zahŕňa starostlivú hygienu rúk, pitie čistej vody, vyhýbanie sa fajčeniu a alkoholu. Odporúča sa tiež zvládnuť stres a vyhýbať sa potravinám, ktoré dráždia žalúdočnú sliznicu (káva, štipľavé a mastné jedlá).
Objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi a liečbu gastritídy v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.
Название | Цена |
Kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa | 58 eur |
Opakovaná konzultácia s gastroenterológom | 31 eur |
Vstupné vyšetrenie u gastroenterológa | 58 eur |