0800200000

Liečba gastritídy v Bratislave

Gastritída je zápal sliznice žalúdka. Pri jeho výskyte dochádza k poruche trávenia a vstrebávania potravy, čo má za následok, že organizmus nedostáva dostatok živín.

Príčiny gastritídy

Gastritída vzniká v dôsledku infekcie baktériou Helicobacter pylori (patogénny mikroorganizmus sa dostane do buniek sliznice žalúdka a spôsobí ich zápal). Medzi ďalšie príčiny gastritídy patrí:

 • nadmerná konzumácia alkoholu;
 • dlhodobé a nekontrolované užívanie liekov proti bolesti (dráždia sliznicu žalúdka);
 • autoimunitné poškodenie žalúdočných buniek;
 • silný stres, napr. v dôsledku úrazu alebo operácie.

Biliárna refluxná gastritída je spôsobená poruchou funkcie zvierača a žlč z čriev sa dostáva do žalúdka. Zápal sliznice žalúdka môže vzniknúť na pozadí Crohnovej choroby (chronický zápal tráviaceho traktu) a celiakie (intolerancia lepku). Príčinou zhoršenia gastritídy môže byť nezdravá strava, napríklad pravidelná konzumácia mastných, vyprážaných alebo pikantných jedál.

Typy a príznaky gastritídy

Pri vzniku gastritídy je narušená štruktúra sliznice žalúdka. V závislosti od charakteru zmien na sliznici rozlišujeme nasledujúce typy gastritídy:

 • povrchová gastritída — zápalový proces sa šíri do hornej vrstvy sliznice žalúdka;
 • erozívna gastritída — na sliznici žalúdka sa objavujú erózie (povrchové defekty);
 • atrofická gastritída — sliznica žalúdka sa stenčuje a počet žliaz produkujúcich kyselinu chlorovodíkovú sa znižuje.

V dôsledku zápalu sliznice a poškodenia žliaz žalúdka sa mení množstvo produkovanej kyseliny chlorovodíkovej. Povrchová gastritída sa vyznačuje hypoaciditou (zníženou kyslosťou), zatiaľ čo atrofická gastritída sa vyznačuje hyperaciditou (zvýšenou kyslosťou).

Akútna forma je charakterizovaná náhlymi a silnými ťažkosťami (ostrou alebo prudkou bolesťou, nevoľnosťou a vracaním). Gastritída spôsobuje bolesť v hornej časti brucha.

Chronická gastritída môže byť dlho bezpríznaková. Môžu sa vyskytnúť občasné zmeny stolice (zápcha alebo hnačka) a pocit ťažoby v oblasti žalúdka. Medzi ďalšie príznaky gastritídy patria:

 • znížená chuť do jedla;
 • grganie s kyslou alebo hnilobnou chuťou;
 • rýchle zasýtenie pri malých jedlách.

Medzi ďalšie príznaky gastritídy patrí nadúvanie a pálenie záhy. Jazyk je pri gastritíde pokrytý hrubým bielošedým povlakom. Príznaky zápalu sliznice žalúdka sú podobné pankreatitíde (zápalu pankreasu). Tieto ochorenia dokáže rozlíšiť gastroenterológ po vyšetrení. 

Dlhotrvajúca gastritída môže viesť k žalúdočným vredom, krvácaniu, benígnym a malígnym výrastkom tráviaceho traktu. S rýchlou liečbou gastritídy vám pomôže gastroenterológ.

Liečba gastritídy v Bratislave

Na diagnostikovanie gastritídy sa gastroenterológ oboznámi s pacientovou anamnézou a vykoná vyšetrenie. V prípade potreby lekár predpíše vyšetrenie stolice na prítomnosť Helicobacter pylori a ultrazvuk brucha.

Liečba gastritídy s vysokou hladinou kyseliny zahŕňa užívanie liekov, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej: inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínu. V prípade infekcie Helicobacterom pylori, predpíše lekár antibiotiká.

Na liečbu gastritídy s nízkou hladinou kyseliny sa používajú lieky, ktoré stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Pri refluxnej gastritíde lekár predpisuje lieky na normalizáciu motorickej funkcie gastrointestinálneho traktu.

Predpokladom pre trvalé vyliečenie gastritídy je rozumná a zdravá strava. Jedlo by malo mať optimálnu teplotu (ani horúce, ani studené), všetky potraviny by mali byť varené alebo pripravované v pare. Diéta pri gastritíde zahŕňa:

 • zeleninové polievky;
 • ovsené vločky (pohánka, ryža, ovsené vločky);
 • chudé mäso (králičie, kuracie, teľacie) a ryby (šťuka, ostriež, treska).

Mastné a pikantné jedlá, surová zelenina, čerstvé ovocie, nakladané uhorky, údené jedlá sú v prípade zápalu sliznice žalúdka kontraindikované, rovnako aj fajčenie a alkohol.

Na konzultáciu s gastroenterológom a liečbu gastritídy v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gastroenterológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.