Kolitída (zápalové ochorenie sliznice hrubého čreva) sa môže vyskytnúť v dôsledku potravinových alergií, infekcie alebo črevných abnormalít. Ochorenie sa prejavuje bolesťou brucha a hnačkou.
V medicínskom centre Doktorpro Bratislava gastroenterológovia diagnostikujú a liečia kolitídu. Objednanie sa k lekárovi je k dispozícii 24 hodín denne.
Čo je kolitída?
Kolitída je zápal sliznice hrubého čreva, ktorý sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme. Črevná kolitída sa začína na malej ploche, patogénne mikroorganizmy porušia celistvosť sliznice a preniknú do črevných tkanív. V procese potláčania infekcie poškodená oblasť opuchne, sťaží sa motilita, trávenie a asimilácia živín.
Príčiny kolitídy
Kolitída sa vyskytuje z rôznych dôvodov v závislosti od typu ochorenia. Príčiny kolitídy:
- vírusová alebo bakteriálna infekcia (Escherichia coli a salmonela);
- helmintické zamorenia;
- užívanie antibiotík;
- potravinová intolerancia (laktóza a sója);
- intestinálny ischemický syndróm;
- črevné ochorenia (ulcerózna kolitída, mikroskopická kolitída a Crohnova choroba);
- vedľajší účinok rádioterapie;
- genetická predispozícia;
- užívanie alkoholu a fajčenie.
Kolitída sa môže vyskytnúť ako dôsledok užívania nesteroidných protizápalových liekov. Kolitídu môže spôsobiť aj oslabený imunitný systém a stres.
Príznaky kolitídy
Hlavným príznakom kolitídy u žien a mužov je bolesť brucha. Stolica pri kolitíde môže mať prímes hlienu a krvi. Ďalšie príznaky kolitídy:
- nafukovanie;
- hnačka;
- strata chuti do jedla;
- strata hmotnosti;
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšená teplota.
Pri chronickom priebehu sa môže vyskytnúť anémia a dehydratácia. Bežnými príznakmi kolitídy sú slabosť a únava.
Ochorenie môže spôsobiť následky, ak je chronické alebo sa nelieči. Medzi komplikácie kolitídy patria:
- peritonitída;
- sepsa;
- obštrukcia hrubého čreva;
- osteoartróza (zápal kĺbov).
Dôsledkom kolitídy môže byť primárna sklerotizujúca cholangitída (zápal pečene a žlčových ciest). Ochorenie môže viesť aj k vnútornému krvácaniu.
Štádiá kolitídy
Podľa charakteru priebehu sa rozlišuje akútna a chronická kolitída. Akútna kolitída má výraznú symptomatológiu a môže vzniknúť v dôsledku infekčného alebo liekového poškodenia sliznice. Chronická forma je charakterizovaná vymiznutím príznakov akútnej kolitídy alebo asymptomatickým priebehom. Chronický proces vzniká v dôsledku chorobných zmien sliznice, čo je následkom dlhotrvajúceho zápalu alebo degenerácie tkaniva.
Akútna kolitída
Akútna kolitída je často spôsobená infekciou, potravinovou intoleranciou, alergickou reakciou alebo ischemickým syndrómom. Príznaky akútnej kolitídy:
- plynatosť;
- ostrá bolesť v brušnej oblasti;
- riedka a častá stolica zmiešaná s krvou a hlienom;
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšena teplota;
- pocit neúplného pohybu čriev.
Liečba akútnej kolitídy zahŕňa diétu, ktorá odporúča konzumáciu mäkkých potravín a potravín bohatých na vlákninu. Zhoršenie akútnej kolitídy možno zmierniť antibiotikami (ak sú bakteriálneho pôvodu), protikŕčovými látkami, absorbentmi a liekmi, ktoré regulujú činnosť tráviaceho traktu.
Chronická kolitída
Chronická kolitída je forma ochorenia, ktorá je výsledkom chorobných zmien sliznice v dôsledku dlhotrvajúceho zápalu. Chronická neinfekčná kolitída sa môže vyskytnúť v dôsledku črevných ochorení (ulcerózna kolitída, mikroskopická kolitída alebo Crohnova choroba), genetickej predispozície alebo porúch kardiovaskulárneho systému.
Chronická neaktívna kolitída môže byť asymptomatická, ale pravidelne sa dostáva do štádia exacerbácie. Príznaky chronickej kolitídy:
- bolesť žalúdka;
- hnačka;
- plynatosť;
- všeobecná slabosť;
- anémia.
Chronická kolitída so spastickou zložkou môže spôsobiť kŕče v bruchu. Diferenciálna diagnostika chronickej kolitídy môže zahŕňať:
- fyzické vyšetrenie;
- krvný test;
- test stolice.
Na liečbu chronickej kolitídy lekár predpisuje antibakteriálne látky, antispazmodiká, enteroseptické lieky a diétu. Pacient by mal zo stravy vylúčiť štipľavé, údené, mastné jedlá, čerstvé ovocie a zeleninu, strukoviny.
Druhy kolitídy
Kolitída má niekoľko klasifikácií: podľa lokalizácie zápalu a príčiny vzniku. Samostatne sa rozlišujú druhy akútnej a chronickej kolitídy. Druhy kolitídy podľa lokalizácie:
- proktitída — zápal sliznice konečníka;
- sigmoiditída — zápal sliznice esovitej časti hrubého čreva;
- transverzitída — zápal sliznice priečneho čreva;
- tyflitída — zápal sliznice slepého čreva;
- pankolitída — postihnuté sú všetky časti hrubého čreva.
Pacient môže mať súčasne postihnuté aj konečník a sigmoidálne hrubé črevo, čo má za následok proktosigmoiditídu. Existuje tiež rozdiel medzi nediferencovanou kolitídou, pri ktorej je zápal v hrubom čreve bez kritérií diagnózy.
Akútna kolitída sa líši v povahe jej prejavu. Druhy akútnej kolitídy:
- katarálna kolitída — povrchový zápal sliznice;
- fibrózna kolitída — poškodenie črevnej sliznice, vytvorenie hnedo zeleného povlaku;
- hemoragická kolitída — infekčný zápal hrubého čreva s produkciou toxínu;
- nekrotizujúca kolitída — nešpecifická kolitída, ktorá spôsobuje nekrózu črevnej steny;
- erozívna kolitída — zápal so zmenami v cievnom vzore a tvorbou erózií na sliznici;
- purulentná kolitída — charakterizovaná hnisavým zápalom;
- ulcerózna kolitída je ochorenie s výskytom vredov na sliznici čreva.
Chronická kolitída môže byť atrofická, čo vedie k zníženiu absorpčného povrchu čreva. Chronická forma ochorenia môže prebiehať aj bez atrofie.
Klasifikácia kolitídy závisí od mechanizmov vzniku vrátane infekcií a prijmu liekov. Typy kolitídy čreva podľa príčiny vzniku:
- infekčná kolitída — vzniká v dôsledku pôsobenia vírusu alebo baktérií na črevnú sliznicu;
- pseudomembranózna kolitída (kolitída spojená s antibiotikami) — vzniká v dôsledku antibakteriálnej a hormonálnej liečby;
- alimentárna kolitída — vzniká v prípade nedodržiavania diétneho režimu;
- alkoholická kolitída — vzniká pri nadmernom požívaní alkoholu, môže byť kombinovaná s chronickou pankreatitídou;
- nešpecifická ulcerózna kolitída — vzniká u pacientov s genetickou predispozíciou;
- ischemická kolitída — vzniká pri postihnutí ciev tráviaceho traktu;
- atonická kolitída — vyskytuje sa u starších ľudí a je charakterizovaná prudkým znížením črevnej motility;
- spastická kolitída — vzniká ako reakcia na stres a je to funkčné ochorenie.
Okrem toho mikroskopická kolitída je zápal neznámej etiológie, ktorý sa prejavuje vodnatou hnačkou. Ochorenie sa môže vyskytnúť sekundárne v dôsledku účinkov rádioterapie alebo porúch imunity.
Katarálna kolitída
Katarálna kolitída čreva sa vyskytuje v dôsledku dysbakteriózy, otravy jedlom, dlhodobého užívania liekov a stresu. Príznaky katarálnej kolitídy:
- ostrá bolesť v oblasti brucha;
- plynatosť;
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšená telesná teplota;
- celková slabosť;
- stolica s prímesou hlienu alebo krvi.
Dlhodobý priebeh ochorenia môže viesť k rozvoju chronickej katarálnej kolitídy. V závislosti od príčiny katarálnej kolitídy liečba zahŕňa užívanie antibakteriálnych, antimikrobiálnych alebo antihelmintických liekov, ako aj antispazmodík. Okrem toho sa predpisujú probiotiká na obnovenie mikroflóry.
Fibrózna kolitída
Fibrózna kolitída je charakterizovaná tvorbou hnedozeleného povlaku na črevnej sliznici. Príznaky fibrotickej kolitídy:
- narušenie pohyblivosti hrubého čreva;
- hnačka;
- bolesť brucha;
- fekálna inkontinencia.
V závislosti od hĺbky slizničnej lézie sa môže vytvoriť nekrotická oblasť. Krupózna fibrinózna kolitída je charakterizovaná tvorbou tenkého povlaku a difterická kolitída je charakterizovaná hrubým povlakom pevne spojeným s tkanivom.
Hemoragická kolitída
Hemoragická kolitída je spojená s infekciami E. coli. Príznaky zápalu hrubého čreva sa objavia 3 až 4 dni po konzumácii kontaminovanej potravy alebo vody. Príznaky hemoragickej kolitídy:
- silné brušné kŕče;
- krv v stolici;
- nevoľnosť a vracanie;
- všeobecná nevoľnosť.
Liečba hemoragickej kolitídy zahŕňa dostatočný príjem tekutín, aby sa predišlo dehydratácii v dôsledku hnačky. Lekár predpíše antipyretické a antispazmické lieky.
Erozívna kolitída
Akútna erozívna kolitída je charakterizovaná tvorbou erózií rôznych veľkostí na sliznici čreva. Príčinou erozívnej kolitídy sú infekčné ochorenia. Príznaky erozívnej kolitídy:
- strata chuti do jedla;
- bolesť žalúdka;
- nevoľnosť;
- porušenie peristaltiky.
Liečba erozívnej kolitídy zahŕňa dodržiavanie diéty. Pacient by sa mal vyhýbať mastným, vyprážaným a údeným jedlám. Medikamentózna liečba erozívnej kolitídy zahŕňa užívanie antibiotík a probiotík na obnovenie mikroflóry.
Ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída čreva (nešpecifická ulcerózna kolitída) je zápalové ochorenie, ktoré postihuje sliznicu hrubého čreva. Príčinou ulceróznej kolitídy je dedičnosť. Klasifikácia nešpecifickej ulceróznej kolitídy:
- proktitída (zápal konečníka);
- ileokolitída (zápal v ileu);
- kolitída hrubého čreva;
- ľavostranná kolitída (poškodenie konečníka a sigmoidálneho hrubého čreva);
- enterokolitída (zápal tenkého a hrubého čreva).
Pri atypickej ulceróznej kolitíde sa na črevnej sliznici tvoria vredy, ktoré môžu vylučovať hnis a krvácať. Najčastejšie akútna ulcerózna kolitída postihuje pacientov mladších ako 30 rokov.
Hlavným príznakom ulceróznej kolitídy je hnačka s krvou a hlienom. Ďalšie príznaky nešpecifickej ulceróznej kolitídy:
- bolesť brucha;
- úbytok hmotnosti;
- horúčka;
- celková malátnosť.
Pri diagnostike ulceróznej kolitídy sa môže predpísať koprogram (všeobecná analýza stolice) a krvné testy. Liečba nešpecifickej ulceróznej kolitídy zahŕňa užívanie kortikosteroidov a imunosupresív. Zároveň môže lekár predpísať aj probiotika. Okrem toho môže lekár na symptomatickú liečbu ulceróznej kolitídy predpísať lieky proti hnačke, analgetické a protikŕčové lieky.
Atrofická kolitída
Atrofická kolitída je zápalové ochorenie črevnej sliznice, pri ktorom dochádza k poškodeniu klkov a zníženiu absorpčného povrchu orgánu. Fokálna atrofická kolitída vedie k stenčeniu slizničnej a svalovej vrstvy čreva. Môže sa vyvinúť aj forma difúznej atrofickej kolitídy, pri ktorej sú postihnuté esovité črevo a konečník. Príznaky atrofickej kolitídy:
- kŕče v bruchu;
- plynatosť;
- falošné nutkanie na defekáciu;
- zadržiavanie výkalov.
Liečba atrofickej kolitídy zahŕňa normalizáciu peristaltiky a črevnej mikroflóry. Pri medikamentóznej liečbe atrofickej kolitídy môže lekár predpísať adsorpčné a analgetické lieky.
Pseudomembranózna kolitída
Pseudomembranózna kolitída je zápal hrubého čreva spojený s premnožením baktérie Clostridioides difficile. Pseudomembranózna kolitída je spôsobená užívaním antibiotík, ktorých súčasťou sú fluorochinolóny, penicilíny alebo cefalosporíny. Príznaky pseudomembranóznej kolitídy:
- vodnatá hnačka;
- kŕče v bruchu;
- vysoká teplota;
- prímes hnisu a hlienu v stolici;
- nevoľnosť
- dehydratácia.
Diagnostika pseudomembranóznej kolitídy zahŕňa celkový rozbor krvi a stolice a kolonoskopiu. Podľa klinických usmernení si pseudomembranózna kolitída vyžaduje prerušenie užívania antibiotík na zápal hrubého čreva, ktoré ochorenie vyvolali. Na liečbu pseudomembranóznej kolitídy môže lekár predpísať iné lieky s vhodnejším zložením a účinnou látkou.
Spastická kolitída
Akútna alebo chronická spastická kolitída je charakterizovaná náhlymi kŕčmi v črevách. Hlavnou príčinou spastickej kolitídy je narušená strava. Spastická kolitída sa môže vyskytnúť aj na nervovom podklade, potravinovej alergii a úraze tráviaceho traktu.
Bolesti hrubého čreva podobné záchvatu pri spastickej kolitíde môžu byť spojené so zápchou. Ďalšie príznaky spastickej kolitídy:
- pocit nafukovania a švŕkania v bruchu;
- hnačka;
- falošné nutkanie na stolicu;
- strata chuti do jedla;
- krv a hlien v stolici.
Na diagnostikovanie ochorenia sa odporúča vykonať vyšetrenie stolice a krvi, ako aj kolonoskopiu. Liečba spastickej kolitídy zahŕňa užívanie antispazmodiká, protihnačkové a protizápalové lieky a prostriedky na obnovu mikroflóry.
Alkoholická kolitída
Alkoholická kolitída vzníka v dôsledku nadmerného užívania alkoholu. Alkoholické nápoje majú toxický účinok na črevnú sliznicu. Príznaky alkoholickej kolitídy:
- zvýšená teplota;
- silná bolesť brucha;
- hnačka;
- prímes krvi a hlienu v stolici;
- všeobecná slabosť.
Pri alkoholickej kolitíde je potrebné dodržiavať pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii. Okrem toho lekár predpisuje lieky na normalizáciu gastrointestinálneho traktu a lieky proti bolesti.
Ischemická kolitída
Ischemická kolitída vzniká pri zníženom prietoku krvi do hrubého čreva. Medzi príčiny ischemickej kolitídy patrí ateroskleróza, nízky krvný tlak a zaalené čreva. Príznaky ischemickej kolitídy:
- bolesť alebo kŕče v bruchu;
- prítomnosť krvi v stolici;
- pocit naliehavého nutkania na stolicu;
- hnačka;
- nevoľnosť.
Diagnostika ischemickej kolitídy zahŕňa analýzu krvi a stolice a kolonoskopiu. Na liečbu ischemickej kolitídy lekár predpíše antibiotiká a lieky na normalizáciu srdcovej činnosti. Príznaky ischemickej kolitídy môžu pominúť do 2 až 3 dní.
Diagnostika kolitídy v Bratislave
Diagnostika kolitídy začína konzultáciou s gastroenterológom: lekár vyšetrí príznaky pacienta a vykoná vizuálne vyšetrenie. Na diagnostiku kolitídy môžu byť predpísané:
- krvné testy;
- testy stolice na Crohnovu chorobu;
- ultrazvuk orgánov brušnej dutiny.
Krvný test vám umožňuje zmerať hladinu erytrocytov, odhaliť infekciu a zápal. Fekálny rozbor sa používa na stanovenie počtu leukocytov a bielkovín, na vylúčenie iných ochorení spôsobených vírusmi, baktériami a parazitmi.
Medikamentózna liečba kolitídy v Bratislave
Kurz terapie vyberá gastroenterológ v závislosti od typu, priebehu, závažnosti a lokalizácie kolitídy. Liečba kolitídy môže zahŕňať:
- kortikosteroidy;
- lieky proti hnačke;
- antibiotiká;
- biologické prípravky;
- spazmolytiká;
- lieky proti bolesti;
- doplnky železa.
Nešpecifickú kolitídu možno liečiť supresormi imunitného systému, hormonálnou terapiou a kyselinou 5-aminosalicylovou. V závažných prípadoch gastroenterológ odporúča chirurgickú liečbu zahŕňajúcu čiastočné alebo úplné odstránenie hrubého čreva.
Objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi a liečbu kolitídy v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.
Okrem toho na odstránenie symptómov môže gastroenterológ predpísať lieky proti hnačke, spazmolytické a antipyretické lieky. V spojení s farmakologickou liečbou sa odporúča dodržiavať diétu, ktorá vylučuje vyprážané a údené jedlá, rýchle občerstvenie, ako aj surové ovocie a zeleninu.
Objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi a liečbu kolitídy v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.
Название | Цена |
Kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa | 58 eur |
Opakovaná konzultácia s gastroenterológom | 31 eur |
Vstupné vyšetrenie u gastroenterológa | 58 eur |