0800200000

Liečba duodenitídy v Bratislave

Duodenitída je patologický proces, pri ktorom dochádza k zápalu dvanástnika a je lokalizovaná v jeho slizniciach. Ak sa ochorenie stane chronickým, môžu sa poškodiť hlbšie tkanivá alebo môžu sa objaviť vredy a hnisavé útvary.

Symptómy a príznaky duodenitídy

Príznaky duodenitídy sa líšia v závislosti od závažnosti zápalu dvanástnika. Pri povrchovej duodenitíde sa v hornej časti brucha cíti len mierne nepohodlie. V prípade erozívnej duodenitídy (závažná forma, ktorá predchádza vredovej chorobe), sa pozoruje silná bolesť a ranná nevoľnosť, môže sa objaviť krv vo zvratkoch a stolici (ak krvácajú erózie). Príznaky akútnej duodenitídy:

 • nevoľnosť, vracanie;
 • pálenie záhy so slinením;
 • ostrá bolesť v hornej časti brucha;
 • mierne zvýšenie teploty;
 • príznaky intoxikácie (slabosť, potenie, bledá pokožka).

Symptómy pretrvávajú niekoľko dní a potom postupne ustupujú. Symptómy chronickej duodenitídy sú tupá bolesť v hornej časti brucha, pocit plnosti v črevách hneď po jedle, nevoľnosť a vracanie pri prejedení a zníženie chuti do jedla, čo vedie k chudnutiu. Nasledujúce príznaky duodenitídy sa rozlišujú podľa typu poškodenia sliznice dvanástnika:

 • povrchová duodenitída — opuch, začervenanie sliznice;
 • hypertrofická duodenitída - rast, zhrubnutie stien, bodové krvácanie;
 • erozívna duodenitída — veľké množstvo erózií na povrchu sliznice.

Šírenie bolesti počas duodenitídy v celej brušnej oblasti naznačuje na progresiu zápalového procesu. Pri absencii liečby sú ovplyvnené hlbšie tkanivá, čo vedie k črevným vredom a hnisavým formáciám. Klinický obraz pokročilej duodenitídy môže zahŕňať duodenostázu (obštrukciu dvanástnika), nepriechodnosť čreva alebo perforáciu čreva (vznik diery v čreve, ktorej obsah vstupuje do brušnej dutiny).

Príčiny výskytu duodenitídy

Akútna duodenitída je vyvolaná jednorazovou konzumáciou veľmi koreneného jedla, alkoholom alebo inou intoxikáciou tela, mechanickým poškodením sliznice v dôsledku prehltnutia tvrdého cudzieho predmetu. Medzi príčiny chronickej duodenitídy patria:

 • trofické zmeny (procesy bunkovej výživy) v čreve;
 • nevyvážená strava a nepravidelné stravovanie;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu (gastritída, peptický vred, pankreatitída).

Chronický priebeh je charakterizovaný periodickými exacerbáciami duodenitídy, ktoré negatívne ovplyvňujú sekrečnú funkciu dvanástnika, spôsobujú nočné bolesti brucha, slabosť, tachykardiu, bolesti hlavy a dýchavičnosť. Častými komplikáciami duodenitídy sú enteritída, perforácia črevných stien, periduodenitída a peptický vred.

Liečba duodenitídy v Bratislave

Diagnózu "duodenitída" stanovuje gastroenterológ po vykonaní niekoľkých štúdií. Lekár predpisuje testy v prípade duodenitídy (všeobecná analýza moču a krvi, biochémia krvi), ultrazvuk brušnej dutiny.

Podľa výsledkov diagnostiky lekár predpisuje liečbu, ktorá zahŕňa užívanie liekov na duodenitídu na zmiernenie zápalu dvanástnika. Ak je choroba spôsobená otravou, vykoná sa výplach žalúdka. Gastroenterológ predpisuje aj diétu pri duodenitíde, ktorá vylučuje korenené, slané, vyprážané a údené jedlá, alkohol, múčne výrobky, obilniny, mlieko, strukoviny, rýchle občerstvenie, sýtené nápoje, výrobky so zvýrazňovačmi chuti a chemickými prísadami.

Prevencia duodenitídy

Na prevenciu duodenitídy sa odporúča vzdať sa mali zlých návykov, dodržiavať zásady zdravej výživy a absolvovať každoročné preventívne vyšetrenie u gastroenterológa. Je taktiež potrebné liečiť choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sa objavia včas, dodržiavať režim dňa a vyhnúť sa stresu.

Objednajte sa na konzultáciu ku gastroenterológovi na liečbu duodenitídy v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. Pre dohodnutie termínu vyšetrenia môžete zavolať na telefónne číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gastroenterológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.