0800200000

Liečba funkčnej dyspepsie v Bratislave

Funkčná dyspepsia je chronická porucha trávenia, pri ktorej je prítomný nepríjemný pocit, bolesť a pálenie v hornej časti brucha, pocit preplneného žalúdka a pocit rýchleho nasýtenia, ale bez zjavnej organickej príčiny pri vyšetrení. Tento stav súvisí s poruchou motility žalúdka, precitlivenosťou sliznice a stresovými faktormi.

Lekári medicínskeho centra Doktorpro v Bratislave sa špecializujú na diagnostiku a liečbu funkčnej dyspepsie žalúdka, čriev, pažeráka a pankreasu. Objednať sa k súkromnému gastroenterológovi je možné 24 hodín denne.

Príčiny funkčnej dyspepsie

Presná príčina funkčnej dyspepsie nebola stanovená. Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku funkčnej dyspepsie čriev a žalúdka:

  • genetická predispozícia;
  • dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov;
  • užívanie alkoholu alebo drog;
  • konzumácia korenených jedál alebo precitlivenosť na niektoré potraviny;
  • vírusová alebo bakteriálna infekcia (najmä v ranom detstve);
  • poruchy motorickej a evakuačnej funkcie žalúdka;
  • nadmerná produkcia kyseliny chlorovodíkovej (žalúdočnej šťavy);
  • nedostatok potravinových enzýmov;
  • zvýšená reakcia žalúdočných neurónov na rozťahovanie stien orgánu (viscerálna precitlivenosť);
  • časté prejedanie sa alebo nevyvážená strava.

K funkčnej dyspepsii vedie aj stres, pretože ovplyvňuje nervový systém, ktorý reguluje činnosť žalúdka a čriev. Stres zvyšuje hladinu kortizolu a adrenalínu, ktoré spomaľujú motilitu žalúdka, spôsobujú kŕče a zvyšujú citlivosť sliznice na podnety. Okrem toho stres mení vylučovanie žalúdočnej šťavy a zvyšuje zápal v tráviacom trakte, čo vedie k nepríjemným pocitom, bolesti a ťažobe po jedle.

Fajčenie narúša zdravú pohyblivosť tráviaceho systému, pretože nikotín ovplyvňuje autonómny nervový systém a mení kontrakcie žalúdka a čriev. Fajčenie môže tiež spomaľovať vyprázdňovanie žalúdka, spôsobovať stagnáciu potravy a pocit ťažoby alebo naopak zvyšovať peristaltiku čriev, čo vedie k hnačke. Fajčenie tiež zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny a znižuje tonus dolného pažerákového zvierača, čím zvyšuje riziko gastroezofageálneho refluxu, podráždenia sliznice a chronickej dyspepsie.

Príznaky funkčnej dyspepsie

Bolesť pri funkčnej dyspepsii je lokalizovaná v epigastrickej oblasti (horná časť brucha) a môže mať charakter pálenia a bolesti. Medzi ďalšie príznaky funkčnej dyspepsie patria:

  • bolesť na pravej strane po jedle;
  • horkosť v ústach a pálenie záhy;
  • časté grganie;
  • rýchle zasýtenie;
  • plynatosť (zvýšené nafukovanie brucha);
  • strata chuti do jedla;
  • žalúdočné ťažkosti (zápcha, hnačka alebo ich striedanie);
  • pocit plnosti v žalúdku.

Nevoľnosť pri funkčnej dyspepsii súvisí s poruchou motility žalúdka, ktorá spôsobuje, že žalúdočný obsah sa v tele pacienta zdržiava dlhšie ako zvyčajne, čo spôsobuje pocit ťažoby a nepohodlia. Zvýšená citlivosť sliznice a nerovnováha nervovej regulácie môžu tiež zvyšovať nepríjemné pocity, najmä pri strese alebo po konzumácii určitých potravín.

Nervová dyspepsia sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v hornej časti brucha, pocitom ťažoby, plnosti alebo pálenia, ktoré sa vyskytujú bez zjavnej organickej príčiny. Príznaky nervovej dyspepsie sa často zvyšujú pri strese, úzkosti alebo emocionálnom napätí a môžu byť sprevádzané grganím, nevoľnosťou, zníženou chuťou do jedla a nadúvaním. Niektorí pacienti pociťujú zvýšenú únavu a zhoršenú reakciu na malé zmeny v strave.

Príznaky úzkosti pri funkčnej dyspepsii poukazujú na možné závažné gastrointestinálne ochorenie. Patrí k nim nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, ťažkosti s prehĺtaním, silná alebo pretrvávajúca bolesť v oblasti nadbruška, časté zvracanie, najmä s krvou alebo v podobe „kávovej usadeniny“. Medzi ďalšie príznaky, pri ktorých je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, patrí krv v stolici, anémia, pretrvávajúci pocit plnosti aj pri malom množstve jedla, nočné bolesti alebo postupné zhoršovanie stavu.

Funkčná dyspepsia zvyčajne nevedie k nebezpečným komplikáciám, pretože nie je spojená s organickými léziami gastrointestinálneho traktu, ale jej chronický priebeh môže výrazne znížiť kvalitu života. Neustále nepríjemné pocity, bolesť, ťažoba a nafukovanie vedú k zníženiu chuti do jedla, čo v niektorých prípadoch spôsobuje nedostatok živín a úbytok hmotnosti. Dlhodobé podráždenie sliznice zvyšuje náchylnosť na gastritídu alebo gastroezofageálny reflux.

Druhy a klasifikácia funkčnej dyspepsie

Klasifikácia funkčnej dyspepsie je založená na charaktere prevládajúcich príznakov, mechanizmoch ich vzniku a zvláštnostiach reakcie na jedlo. Rozlišujú sa vredové (syndróm epigastrickej bolesti), dyskinetické (syndróm postprandiálnej tiesne) a nešpecifické (zmiešané) typy, ktoré odrážajú poruchy motility žalúdka, precitlivenosť sliznice a individuálne odchýlky v priebehu ochorenia.

Vredovitá funkčná dyspepsia

Vredovitý variant funkčnej dyspepsie je charakterizovaný pravidelnou bolesťou alebo pocitom pálenia v epigastrickej oblasti, ktorá sa vyskytuje aspoň raz alebo dvakrát týždenne. Bolesť pri vredovej dyspepsii je stredne intenzívna, lokalizovaná v hornej časti brucha, nie je spojená s vyprázdňovaním a po vyprázdnení čreva sa neznižuje.

Na rozdiel od iných typov dyspepsie nepríjemné pocity často ustúpia po jedle, čím sa syndróm epigastrickej bolesti (EPS) odlišuje od ochorenia čriev. Napriek podobnosti s peptickou vredovou chorobou lekár počas vyšetrenia nenájde žiadne organické zmeny žalúdočnej a dvanástnikovej sliznice.

Dyskinetická funkčná dyspepsia

Funkčná dyspepsia žalúdka dyskinetického typu sa prejavuje pocitom plnosti a ťažoby v epigastrickej oblasti, ktorý sa objavuje aj po obvyklom množstve jedla. Pacient je rýchlo nasýtený a pociťuje nepríjemné pocity aj po malom množstve jedla.

Neulceróznu funkčnú dyspepsiu často sprevádza grganie, záchvaty nevoľnosti, zvýšená tvorba plynov, bolesti v hornej časti brucha, zápcha a vracanie so žlčou (v ojedinelých prípadoch). Niektorí pacienti s postprandiálnym distress syndrómom majú zníženú chuť do jedla, čo vedie k úbytku hmotnosti.

Nešpecifická (zmiešaná) funkčná dyspepsia

Nešpecifická (zmiešaná) funkčná dyspepsia je diagnostikovaná vtedy, keď príznaky úplne nezodpovedajú vredovému alebo dyskinetickému typu. Príznaky môžu zahŕňať občasnú bolesť alebo pálenie v epigastrickej oblasti, pocit plnosti žalúdka, rýchle nasýtenie, nafukovanie, grganie, nevoľnosť a poruchy stolice. Medzi príjmom potravy a nástupom príznakov však nie je jasný vzorec a ich charakter sa môže časom meniť.

Diagnostika funkčnej dyspepsie v Bratislave

Syndróm funkčnej dyspepsie je diagnostikovaný, keď gastroenterológ vylúči patologické stavy tráviaceho traktu, ktoré by mohli viesť k poruchám trávenia. Počas úvodnej konzultácie lekár analyzuje príznaky a čas ich výskytu a zozbiera osobnú a rodinnú anamnézu pacienta. Diagnostika funkčnej dyspepsie zahŕňa aj:

  • fyzikálne vyšetrenie s palpáciou. Pomáha odhaliť bolesť v hornej časti brucha, napätie svalov prednej brušnej steny alebo nafukovanie. Lekár posúdi aj celkový stav pacienta, prítomnosť žltačky kože alebo iných alarmujúcich príznakov, ktoré poukazujú na závažné ochorenia (napríklad nádory, zápal pankreasu alebo zápal žalúdka);
  • krvné testy (všeobecné a biochemické). Môžu poukazovať na známky zápalu (zvýšené biele krvinky, C-reaktívny proteín), anémie (znížený hemoglobín, železo), poruchy funkcie pečene (zvýšená ALT, AST, bilirubín) alebo poruchy funkcie pankreasu (zvýšená amyláza, lipáza). Krvný obraz pomáha vylúčiť gastritídu, pankreatitídu, vredovú chorobu žalúdka, infekcie alebo iné systémové ochorenia;
  • koprogram (analýza stolice). Umožňuje určiť, ako dobre sa trávi potrava, zistiť nečistoty krvi, tukov, škrobu a odhaliť príznaky zápalu. Napríklad prítomnosť skrytej krvi môže poukazovať na vred alebo nádor a nestrávené tuky na nedostatočnosť pankreasu;
  • test na Helicobacter pylori. Zisťuje prítomnosť patogénnej baktérie, ktorá spôsobuje chronickú gastritídu, žalúdočný vred a dvanástnikový vred, čo poukazuje na organickú dyspepsiu;
  • ultrazvuk brušných orgánov. Pomáha posúdiť stav pečene, žlčníka a pankreasu. Ultrazvuková diagnostika umožňuje odhaliť žlčové kamene, tukovú hepatózu, zápal pankreasu, nádorové útvary a stagnáciu žlče, ktorá spôsobuje dyspeptické príznaky.

Pri diagnostikovaní funkčnej dyspepsie môže byť predpísaná endoskopia (FGDS) – prístrojové vyšetrenie zahŕňajúce zavedenie tenkého ohybného zariadenia (endoskopu) cez ústa na posúdenie stavu slizníc gastrointestinálneho traktu. Endoskopia umožňuje vizualizovať sliznicu žalúdka a dvanástnika, odhaliť erózie, vredy, gastritídu, atrofické zmeny, reflux a nádory.

Medikamentózna liečba funkčnej dyspepsie v Bratislave

Lieky na liečbu funkčnej dyspepsie sa vyberajú na základe symptómov, motility žalúdka, citlivosti sliznice a prítomnosti psycho-emocionálnych faktorov (napr. chronický stres). Liečba funkčnej dyspepsie zahŕňa:

  • inhibítory protónovej pumpy (PPI). Znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej, čím znižujú podráždenie žalúdočnej sliznice. Predpisujú sa na liečbu funkčnej žalúdočnej dyspepsie a pomáhajú znížiť pocit pálenia, nepríjemné pocity v hornej časti brucha a nadmernú kyslosť;
  • blokátory histamínových receptorov. Znižujú tvorbu žalúdočnej šťavy, ale pôsobia inak, a to tak, že blokujú receptory, ktoré stimulujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej;
  • prokinetiká. Zlepšujú žalúdočnú motilitu, čím pomáhajú rýchlejšiemu presunu potravy do čriev. V dôsledku toho sa znižuje pocit ťažoby, prechádza skoré nasýtenie a zabraňuje sa stagnácii žalúdočného obsahu. Môžu tiež znížiť nevoľnosť, ktorá súvisí s pomalým vyprázdňovaním žalúdka;
  • antispazmodiká. Uvoľňujú hladké svalstvo žalúdka, zmierňujú kŕče a bolesť. Podľa protokolu sa lieky predpisujú pacientom s funkčnou dyspepsiou, u ktorých je hlavným príznakom nepríjemný pocit alebo bolestivý syndróm spojený s porušením tonusu žalúdočnej steny;
  • antacidá a algináty. Pri funkčnej dyspepsii podobnej refluxu neutralizujú nadbytočnú kyselinu, vytvárajú ochrannú vrstvu na žalúdočnej sliznici a zabraňujú jej podráždeniu. Algináty navyše vytvárajú gélový vrstvu, ktorá chráni sliznicu pred účinkami kyseliny;
  • bizmutové prípravky. Majú ochranný účinok, vytvárajú bariéru na žalúdočnej sliznici, znižujú zápal a chránia pred agresívnymi faktormi. Môžu tiež inhibovať aktivitu H. pylori, ak bola baktéria zistená laboratórnou diagnostikou;
  • lieky, ktoré znižujú viscerálnu citlivosť. Ovplyvňujú žalúdok znížením jeho precitlivenosti na distenziu a dráždivé látky, predpisujú sa pri funkčnej neulceratívnej žalúdočnej dyspepsii.

Liečba funkčnej črevnej dyspepsie je zameraná na odstránenie príznakov, zlepšenie motility a zníženie citlivosti tráviaceho traktu. Lekár vtedy predpisuje lieky, ktoré normalizujú peristaltiku, znižujú kŕče a odstraňujú nafukovanie.

Liečba funkčnej dyspepsie pažeráka je zameraná na zníženie ťažkostí, normalizáciu motility a zníženie citlivosti sliznice. Lekár vtedy predpisuje lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy, aby sa znížilo možné podráždenie pažeráka, ako aj prokinetiká, ktoré zlepšujú koordináciu jeho pohybov a zabraňujú vyvrhnutiu žalúdočného obsahu. V niektorých prípadoch sa predpisujú antispazmodiká na uvoľnenie hladkého svalstva a zníženie bolesti.

Liečba funkčnej žlčníkovej dyspepsie je zameraná na zlepšenie odtoku žlče, normalizáciu žlčovej motility a zníženie kŕčov. Liečba zahŕňa lieky, ktoré stimulujú vylučovanie a odtok žlče, ako aj antispazmodiká, ktoré znižujú nepríjemné pocity a bolesť v pravom podrebrí. V niektorých prípadoch sa predpisujú lieky ovplyvňujúce nervovú reguláciu žlčníka, najmä ak je jeho dysfunkcia spojená so stresovými faktormi.

Liečba nervovej dyspepsie zahŕňa komplexný prístup zameraný na zníženie účinkov stresu na tráviaci systém. Užívajú sa lieky regulujúce nervový systém vrátane miernych sedatív alebo nízkych dávok antidepresív, ktoré znižujú žalúdočnú precitlivenosť. Dôležitú úlohu zohráva nemedikamentózna liečba vrátane relaxačných techník, normalizácie spánku a životného štýlu.

Nemedikamentózna liečba funkčnej dyspepsie v Bratislave

Podľa klinických usmernení je základom nemedikamentóznej liečby funkčnej dyspepsie správne zostavená diéta. Odporúča sa jesť malé porcie päť až šesťkrát denne, aby sa nepreťažil žalúdok a zlepšila sa jeho motilita. Treba sa vyhýbať mastným, vyprážaným, ostrým a silne koreneným jedlám, pretože dráždia žalúdočnú sliznicu a vyvolávajú nepríjemné pocity.

Sýtené nápoje, káva a silný čaj môžu tiež zvýšiť príznaky kvôli ich dráždivým účinkom. Je lepšie uprednostňovať varené, dusené a pečené jedlá s minimálnym množstvom tuku, ako aj zaradiť do stravy bielkovinové výrobky, komplexné sacharidy a vlákninu. Nemedikamentózna liečba funkčnej dyspepsie zahŕňa aj:

  • spánkový režim. Plnohodnotný nočný spánok (aspoň 7 až 8 hodín) zohráva dôležitú úlohu pri regulácii tráviaceho traktu. Chronický nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresu, narúša hormonálnu rovnováhu a vedie k zhoršeniu motility žalúdka. Obzvlášť dôležité je vyhýbať sa jedlu 2 až 3 hodiny pred spaním, aby sa predišlo vyvolaniu nočných ťažkostí a pocitu ťažoby v žalúdku;
  • odvykanie od fajčenia. Fajčenie negatívne ovplyvňuje tráviaci systém, znižuje tonus dolného pažerákového zvierača a zhoršuje vyprázdňovanie žalúdka;
  • obmedzenie alkoholu. Alkohol, najmä tvrdý alkohol, dráždi žalúdočnú sliznicu, zvyšuje vylučovanie kyseliny a prispieva k rozvoju zápalových procesov;
  • fyzická aktivita. Pravidelná mierna fyzická aktivita pomáha normalizovať fungovanie gastrointestinálneho traktu, zlepšuje krvný obeh v brušnej dutine a znižuje stagnáciu potravy v žalúdku. Chôdza po jedle, plávanie, ľahké cvičenie a joga sú užitočné. Intenzívne cvičenie bezprostredne po jedle však môže príznaky zhoršiť, preto je lepšie cvičiť 1,5 až 2 hodiny po jedle;
  • korekcia stravovacích návykov. Jedlo by ste mali dôkladne žuť, jesť pomaly a vyhýbať sa rozprávaniu počas jedenia, aby ste neprehĺtali vzduch. Prejedanie sa tiež zhoršuje príznaky dyspepsie, preto sa odporúča dojesť skôr, ako pocítite nasýtenie a váš žalúdok je úplne plný;
  • kontrola telesnej hmotnosti. Nadváha zvyšuje intraabdominálny tlak, čo môže zhoršiť dyspeptické symptómy, najmä ak je prítomný sklon k refluxu. Udržiavanie normálnej hmotnosti znižuje zaťaženie žalúdka a podporuje jeho normálnu pohyblivosť.

Keďže funkčná dyspepsia úzko súvisí s nervovým systémom, znižovanie stresu hrá počas liečby dôležitú úlohu. Medzi odporúčané relaxačné metódy patria dychové cvičenia, meditácia, joga a autogénny tréning, ktoré pomáhajú uvoľniť sa a znižovať hladinu úzkosti.

Na konzultáciu ku gastroenterológovi a liečbu funkčnej dyspepsie v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gastroenterológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur
Konzultácia s gastroenterológom on-line opakovana
29 eur / 28 eur
Opakovaná konzultácia s gastroenterológom
29 eur / 28 eur
Vstupné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur

Lekári oddelenia gastroenterológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Gastroenterológie

Všetky články

Recenzie o gastroenterológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie