Gynekológia v Bratislave

Gynekologická prehliadka je odborné lekárske vyšetrenia zamerané na kontrolu stavu reprodukčných orgánov ženy a diagnózu prípadných gynekologických porúch.

Gynekologické poruchy môžu nepriaznivo ovplyvniť schopnosť ženy splodiť deti alebo v niektorých prípadoch môžu ohroziť ich životy.

Príznaky gynekologických ochorení

Ženy začínajú pravidelne absolvovať gynekologické prehliadky po puberte, aby získali úplný obraz o svojom reprodukčnom zdraví. Odporúča sa navštevovať gynekológa raz za rok. Ak sa nejedná o graviditu, sú indikácie pre konzultáciu gynekológa:

 • poruchy menštruačného cyklu, či bolestivá menštruácia;
 • abnormálne vaginálne krvácanie počas menštruácií alebo medzi menštruáciami;
 • bolesť v podbrušku, či bolesť vaječníkov, ktorá nesúvisí s menštruačnými kŕčmi;
 • bolesť prsníkov a hrčky na prsiach u žien;
 • svrbenie, opuch alebo začervenanie vo vaginálnej oblasti;
 • lymfatické uzliny v slabinách;
 • zvýšený vaginálny výtok;
 • vaginálny výtok s nepríjemným zápachom alebo nezvyčajnej farby, ako je zelená, žltá alebo hnedá, alebo vaginálny výtok s krvou.

Uvedené symptómy môžu indikovať ochorenia ako sexuálne prenosné choroby, zápal, či rakovinu krčka maternice. Pri spomínaných diagnózach je niekedy nutné pristúpiť invazívnym medicínskych metódam. Práve konzultácia u gynekológa, či gynekologické vyšetrenie už pri prvých podozrivých príznakoch aktívne zabraňuje vzniku ochorení ženského reprodukčného systému a znižuje riziko chronizácie a komplikácii. 

Zápal lymfatických uzlín v slabinách u žien je vo väčšine prípadov príznakom bakteriálnej alebo plesňovej infekcie vaginálnej sliznice, t.j bakteriálnej vaginózy a kandidózy (soor). Zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách môže byť tiež príznakom pohlavne prenosných infekcií, ako sú kvapavka, syfilis, HIV alebo genitálny herpes.

Ostré alebo bodavé bolesti v podbrušku v kombinácii s pošvovým výtokom s nepríjemným zápachom a bolesťou pri pohlavnom styku sú hlavnými príznakmi zápalu maternice (endometritídy). Jeho rozvoj najčastejšie vedie k chronickému zápalu krčka maternice (cervicitída).

Ak sa bakteriálna infekcia rozšíri mimo tela maternice, vzniká zápal jej príveskov, vaječníkov a vajíčkovodov. Hlavnými príznakmi zápalu vaječníkov sú bolesti v podbrušku, silná menštruácia a krvácanie medzi cyklami, sťažené a bolestivé močenie a výtok z pošvy s nepríjemným zápachom.

Konzultácia gynekológa v Bratislave

Gynekológ sa špecializuje na výskum, diagnózou, liečbu a prevenciu chorôb ženského reprodukčného systému. Gynekologické vyšetrenie je súbor vyšetrení, ktoré sa týkajú pohlavnej sústavy ženy. Viaceré testy sa pritom špecificky viažu ku diagnostike konkrétneho stavu, či ochorenia. 

Optimálnou dobou pre návštevu gynekológa je prvý týždeň po skončení menštruácie, ale môže byť naplánovaná aj v iný čas mimo menštruačného cyklu. Štandardná prehliadka zahŕňa okrem medicínskych úkonov aj verbálne zisťovanie subjektívneho stavu pacientky- anamnézu.  

Medzi najbežnejšie vyšetrenia patrí napr. Kolposkopia - zobrazenie krčka maternice pomocou špeciálneho mikroskopu- kolposkopu, alebo ultrazvuk panvových orgánov - vizualizácia vnútorných reprodukčných orgánov pomocou ultrazvuku. Gynekológ okrem diagnostiky poskytuje aj liečbu konkrétnych ochorení hlavne:

 • vírusové ochorenia  napr. genitálny herpes;
 • bakteriálne infekcie napr. kolpitída;
 • hubové infekcie napr. vaginálna mykóza.

Konkrétny termín s gynekológom v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava si môžete dohodnúť pomocou online formulára alebo telefonicky na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke. 

Gynekologická poradňa v Bratislave

Vstupná prehliadka u gynekológa v DoktorPRO Bratislava sa skladá z dvoch etáp. Lekár si vypočuje symptómy od pacientky a preskúma históriu jej chorôb, potom prehmatá (sonduje) mliečne žľazy a vyšetrí pacientku na gynekologickom kresle. Počas vyšetrenia môže lekár v prípade potreby odobrať vaginálny výter na vylúčenie prítomnosti bakteriálnej vaginózy.

Na žiadosť pacientky je možné okamžite zaradiť do gynekologického vyšetrenia ultrazvuk panvových orgánov, aby sa vylúčila prítomnosť organických cýst a nádorov, ktoré sa nedajú zistiť počas vyšetrenia na gynekologickom kresle. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár stanoví diagnózu a predpíše liečbu. Prípadne doporučí pacientovi ďalšie vyšetrenia, ako je napríklad kolposkopia, vyšetrenie krčka maternice a pošvových stien špeciálnym mikroskopom, aby sa vylúčili predrakovinové zmeny v ich tkanivách.

Pôrodník medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava, sa špecializuje na prípravu ženy na tehotenstvo a vykonáva skríningové vyšetrenie za 1. trimester. Pôrodník sa zaoberá:

 • vykonaním potrebných testov a vyšetrení na určenie pripravenosti ženského tela na počatie;
 • pozorovaním ženy a plodu v prvom trimestri;
 • liečbou neplodnosti;
 • liečbou poranení a zápalových procesov ženských reprodukčných orgánov, ktoré ovplyvňujú stav plodu (napríklad ochorenia krčka maternice).

Pôrodník poskytuje pomoc aj v popôrodnom období.

Konzultácia gynekológa-endokrinológa v Bratislave

Gynekológ-endokrinológ je lekár, ktorý sa zaoberá odstraňovaním problémov v oblasti ženských pohlavných orgánov, ktoré vznikajú ako dôsledok porúch v hormonálnom systéme. Lekár sa špecializuje na liečenie hormonálnych porúch, pri nadbytku hormónov alebo naopak pri ich nedostatku v organizme ženy.

Gynekológ-endokrinológ sa zaoberá:

 • predmenštruačným syndrómom, ktorý sa výskytuje v súvislosti s fungovaním hypotalamu;
 • syndrómom polycystických ovárií alebo endokrinnej neplodnosti, ktoré zahŕňajú porušenie sekrécie hormónov endokrinných žliaz vaječníkov, pankreasu, hypofýzy;
 • hyperandrogénnym syndrómom, nadmerná syntéza androgénov, ktorá spôsobuje absenciu ovulácie a vedie k potratu;
 • menopauzálnym syndrómom, vyvíja sa v dôsledku kolísania hladiny estrogénu a v dôsledku veku;
 • hypertenziou endometrie, rastom tkaniva sliznice maternice, čo komplikuje fixáciu embrya;
 • hyperprolaktinémiou, zvýšením produkcie prolaktínu v dôsledku hypotyreózy, adenómu hypofýzy alebo ochorenia vaječníkov.

V období po menopauze je potrebné predchádzať atrofii urogenitálneho traktu, myómom maternice a hyperplázii endometria, rovnako je potrebné včas odhaliť onkologické ochorenia, ktoré by mohli ohroziť zdravie žien.

Gynekológ-endokrinológ takže diagnostikuje a lieči zriedkavé formy genetických porúch sprevádzané absenciou menštruácie, t.j. Turnerov syndróm, zmiešaná gonadálna dysgenéza alebo pravdivý a falošný hermafroditizmus.

Pre správnu diagnostiku a výber individuálnej liečby, môže gynekológ-endokrinológ predpísať hormonálne vyšetrenie, ktoré slúži na posúdenie fungovana hypofýzy, vaječníkov a nadobličiek. Ďalšie vyšetrenia, ktoré Vám môže predpísať je ultrazvuk štítnej žľazy, gastrointestinálneho traktu a obličiek.

Objednajte sa ku gynekológovi-endokrinológovi na liečbu ženských hormonálnych porúch v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením našeho formulára.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Cena vyšetrenia lekárov gynekológií v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG
69 eur
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur
Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur
Videokolposkopia
30 eur

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy