0800200000

Príprava na vyšetrenie

Naše výhody

Podpora 24 hodín denne, 7 dní v týždni

Pohodlné dodacie podmienky

Práca 6 dní v týždni

Diagnostika zdravotného stavu pozostáva z výsledkov lekárskych vyšetrení, ako aj laboratórnych a inštrumentálnych metód dodatočného vyšetrenia. Mnoho lekárskych manipulácií si vyžaduje špeciálne školenie a to kvôli presným výsledkom.

Príprava na vyšetrenie u proktológa

Príprava na proktologické vyšetrenie spočíva v diéte a čistení čriev klystírom alebo preháňadlom. Diéta pred stretnutím s proktológom spočíva v zdržaní sa od sýtených nápojov, kyslomliečnych výrobkov, surovej zeleniny a ovocia, jemného pečiva a alkoholu v deň pred vyšetrením. Konzumovať môžete cereálie, polievky, filtrovaný vývar, kyseľ a čírené šťavy bez dužiny, okrem štiav z červených a fialových kvetov, nesýtené nápoje a čaj.

Príprava na proktologické vyšetrenie zahŕňa očistu čriev. Ak si chcete vyčistiť črevá pred vyšetrením u proktológa, musíte podstúpiť klystír alebo užiť preháňadlo. Konkrétne druhy liekov ako aj jednotlivé prípravy na vyšetrenia vám vysvetlia operátori našej linky kontaktného centra.

Pred naplánovanou návštevou u proktológa taktiež odporúčame dodržiavať špeciálnu diétu. Diéta spočíva v tom, že z jedálnička je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie žalúdka a plynatosť (strukoviny, múčne i kyslomliečne výrobky). Nemali by sa konzumovať ani bublinkové nápoje, kapusta, cibuľa, cesnak, čerstvé ovocie a zelenina. Raňajky v deň vyšetrenia by mali byť ľahké. Môžete zjesť malú porciu zemiakového pyré, beztukové sucháre, chudé varené mäso, celozrnný chleba. Veľmi dôležité je prijať potravu minimálne 3-4 hodiny pred vyšetrením a úplne ideálne by bolo prísť k proktológovi nalačno. Ak je návšteva lekára naplánovaná v druhej polovici dňa, nekonzumujte 3 hodiny pred vyšetrením.

Posledné jedlo by malo byť najneskôr do 18:00 hod. Po večeri môžete piť len nesýtenú vodu, sladený čaj, vývar alebo vodu s medom. V deň vyšetrenia nezabudnite na ľahké raňajky.

Pred proktologickým vyšetrením po odporúčaní lekára je nutné užiť preháňadlo alebo klystír. Ak nemáte neplánované inštrumentálne vyšetrenie konečníka (rektoskopiu alebo anoskopiu), môžete ísť k proktológovi aj bez použitia klystíru.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie u proktológa:

  1. Deň pred vyšetrením (večer) je nevyhnutné dôkladne prečistiť črevný trakt pomocou glycerínových čapíkov. Tieto čapíky sú voľne predajné. 

  2. Použitie čapíkov je nasledovné:

  • 2 čapíky sa zavedú do konečníka večer deň pred vyšetrením;
  • 2 čapíky v deň vyšetrenia a to 3-4 hodiny pred vyšetrením.
  1. Po použití čapíkov je nevyhnutné ísť na WC.

V prípade krvácania - pacient môže použiť jeden čapík večer a jeden ráno. V prípade, ak večer pacient pociťoval silné nepohodlie a ráno išiel na veľkú potrebu - nie je potrebné použiť druhý čapík.

Keď pacient cestuje - deň pred vyšetrením je potrebné dodržať tekutú diétu; večer použiť dva glycerínové čípky, vydržať ich v konečníku aspoň 20 minút a potom ísť na veľkú potrebu a osprchovať sa. V prípade akútnej, silnej bolesti je možné vyšetrenie bez prípravy.

Príprava na vyšetrenie sa neuskutočňuje na klinike, nakoľko vyžaduje špeciálne podmienky. Prvé vyšetrenie trvá 30 minút. Opakovaná návšteva ambulancie trvá 15 minút. Pred opakovanou návštevou príprava nie je potrebná, iba pacient musí ísť na veľkú potrebu a byť osprchovaný.

Príprava na vyšetrenie u gynekológa

Špeciálna príprava na lekárske vyšetrenie sa nevyžaduje, postačí pohodlné oblečenie, ktoré si počas vyšetrenia môžete ľahko vyzliecť alebo rozopnúť. Vopred si pripravte a zapíšte otázky, ktoré sa chcete opýtať. Na konzultáciu k špecializovaným lekárom je potrebné si vziať výsledky predchádzajúcich vyšetrení a konzultácií, výpisy po ústavnej liečbe, zoznamy predtým užívaných liekov.

Pravidelná návšteva gynekológa by mala byť naplánovaná na prvú polovicu menštruačného cyklu, bezprostredne po skončení menštruácie.

Naliehavé vyšetrenie u gynekológa sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu. Pred návštevou ženského lekára je potrebné si opláchnuť vonkajšie pohlavné orgány teplou tečúcou vodou, neodporúča sa však oplachovanie ani dôkladné umývanie prirodzených sekrétov mydlom (alebo prípravkami na intímnu hygienu). Pri príprave na vyšetrenie u gynekológa je potrebné zdržať sa sexuálnej aktivity a používania vaginálnych čapíkov deň pred návštevou.

Príprava na analýzu

Medicínske laboratórium DoctorPRO vykonáva všeobecné klinické, biochemické, imunologické a bakteriologické analýzy krvi, moču, stolice a sterov. Pre presnosť výsledkov prieskumu je potrebné pripraviť sa na test.

Pri príprave na krvné testy musíte prísť na vyšetrenie nalačno. Pred vyšetrením krvi môžete piť vodu, avšak len v malom množstve (do 200 ml). Ak je potrebné absolvovať testy v popoludňajších hodinách, 4-6 hodín pred krvným testom nesmiete nič konzumovať. Pred krvným testom by ste sa mali zdržať fajčenia.

Ženy môžu podstúpiť krvné testy aj počas menštruácie (okrem hormonálnych testov, o ktorých vás gynekológ a endokrinológ informuje vopred). Pri príprave na hormonálne testy je potrebné sa poradiť s lekárom, v ktorej časti dňa je nutné daný test podstúpiť, pretože hladiny hormónov počas dňa kolíšu. Dodatočná príprava na analýzu hladiny TSH (hormón, ktorý stimuluje štítnu žľazu a taktiež odráža fungovanie štítnej žľazy) nie je potrebná.

Na analýzu moču je potrebné bezprostredne po zobudení odobrať vzorku moču. Pri odbere moču na všeobecný klinický rozbor je potrebné umyť sa teplou vodou a odobrať priemerné množstvo moču, t.j. začať močiť do toaletnej misy a potom pokračovať do pripravenej nádoby a dokončiť močenie do toaletnej misy. Testy moču sa neodporúča podstupovať počas menštruácie. Pred močením nejedzte jasne červené potraviny (napríklad repu).

Ak sa chcete pripraviť na analýzu stolice, musíte si kúpiť sterilnú nádobu. Stolicu treba odobrať ihneď po vyprázdnení, aby sa do vzorky nedostal moč. Ihneď po odbere je potrebné dodať materiál do laboratória.

Pri príprave na spermiogram je potrebné zdržať sa sexuálnej aktivity po dobu 2-3 dní. Pred odberom spermií je taktiež potrebné prestať fajčiť, piť alkoholické nápoje a zdržať sa od intenzívnej fyzickej námahy.

Príprava na ultrazvuk

Väčšinu ultrazvukových vyšetrení je možné absolvovať bez špeciálneho školenia. Je potrebné, aby ste si so sebou vzali odporúčanie od vášho ošetrujúceho lekára a taktiež výsledky predchádzajúcich ultrazvukov (ak ste ich absolvovali) a poskytli ich lekárovi pred začiatkom ultrazvuku.

Na ultrazvuk brušnej dutiny (USG) je nutná špeciálna príprava. Absolvovať ultrazvukové vyšetrenie orgánov gastrointestinálneho traktu je najlepšie v prvej polovici dňa a to na prázdny žalúdok (pred ultrazvukom USG nesmiete nič jesť ani piť). V deň vyšetrenia, pred ultrazvukom brušnej dutiny, by ste sa mali pridržiavať diéty a mali by ste sa vyhnúť potravinám, ktoré zvyšujú tvorbu plynu (plnotučné mlieko, pečivo, surová zelenina a sýtené nápoje). Na plynatosť (nadúvanie) vám lekár môže predpísať karminatívne lieky a to počas prípravy na ultrazvuk gastrointestinálneho traktu.

Pri príprave na ultrazvuk pečene, pankreasu, ako aj pri príprave na ultrazvuk žalúdka a čriev, nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia, okrem zdržania sa od konzumácie jedál pred samotným vyšetrením. Pri príprave na ultrazvuk žlčníka je potrebné vziať si so sebou potraviny s choleretickým účinkom napr. vajíčko, banán alebo čokoládu, ktoré treba užiť nalačno po vstupnom ultrazvukovom vyšetrení žlčového systému. Pri príprave na ultrazvuk brucha v popoludňajších hodinách musíte raňajkovať najneskôr o 8:00 a zdržať sa jedla počas 8-10 hodín a nepiť vodu 2 hodiny pred vyšetrením.

Príprava na ultrazvuk panvy zahŕňa naplnenie močového mechúra. Za týmto účelom vypite bezprostredne pred vyšetrením 1 liter tekutiny. Naplnenie močového mechúra je potrebné pri nasledovných ultrazvukoch:

  • príprava na ultrazvuk prostaty transabdominálnou metódou (cez prednú brušnú stenu).

Bez špeciálnej prípravy sa vykonáva aj ultrazvuk štítnej žľazy. 

Pri transvaginálnom ultrazvuku taktiež nie je potrebná špeciálna príprava. Ak chcete vyšetriť folikulometriu, musíte prísť na vyšetrenie od 7. do 10. dňa menštruačného cyklu, t.j. po skončení menštruačného cyklu.

Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.