Logo
0800200000

Príprava na vyšetrenie a na konzultáciu u lekára

Naše výhody

Podpora pacientov 24 hodín denne, 7 dní v týždni

Odbery v príjemnej atmosfére našej kliniky

Pracujeme 7 dní v týždni

Zdravotný stav pacienta sa stanoví na základe vyšetrenia lekárom, pomocou prístrojového vyšetrenia a laboratórnych testov. Mnoho lekárskych úkonov si vyžaduje dodatočné špeciálne školenie.

Príprava na vyšetrenie u proktológa

Príprava na proktologické vyšetrenie spočíva v diéte a čistení čriev klystírom alebo preháňadlom. Deň pred proktologickým vyšetrením je potrebné vylúčiť z jedálnička surovú zeleninu a ovocie, jemné pečivo, kyslomliečne výrobky, sýtené nápoje a alkohol. Konzumovať je môžné cereálie, polievky, vývary, kyseľ a čisté šťavy bez ovocnej dužiny (okrem tých, ktoré sú sfarbené do červena a do fialova), nesýtené nápoje a čaj.

Príprava na proktologické vyšetrenie zahŕňa aj očistu čriev a to buď klystírom alebo preháňadlom. Všetky informácie o liekoch a príprave na vyšetrenie vám poskytnú naši operátori prostredníctvom linky kontaktného centra Doktorpro.

Pred plánovaným vyšetrením u proktológa odporúčame dodržať špeciálnu diétu, ktorá spočíva vo vylúčení niektorých potravín z jedálnička. Ide o potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie a plynatosť (strukoviny, múčne jedlá, kyslomliečne výrobky). Rovnako sa treba vyhnúť konzumácii cesnaku, cibule, kapusty, čerstvej zeleniny a ovocia, ako aj pitiu sýtených nápojov.

V deň vyšetrenia môžete mať ľahké raňajky (malá porcia zemiakového pyré, sucháre, chudé varené mäso, celozrnný chlieb). Jesť by ste mali najneskôr 3-4 hodiny pred vyšetrením.

Ak je vyšetrenie u proktológa naplánované na druhú polovicu dňa, nejedzte 3 hodiny pred vyšetrením.

Pred proktologickým vyšetrením treba postupovať podľa pokynov lekára - užiť preháňadlo alebo vykonať klystír. V prípade, ak nemáte naplánované prístrojové vyšetrenie konečníka (rektoskopiu alebo anoskopiu), vyšetrenie je možné aj bez klystíru.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie u proktológa:

  1. Deň pred vyšetrením (večer) je nevyhnutné dôkladne prečistiť črevný trakt pomocou glycerínových čapíkov. Tieto čapíky sú voľne predajné. 

  2. Použitie čapíkov je nasledovné:

  • 2 čapíky sa zavedú do konečníka večer deň pred vyšetrením;

  • 2 čapíky v deň vyšetrenia a to 3-4 hodiny pred vyšetrením.

  1. Po použití čapíkov je nevyhnutné vykonať veľkú potrebu.

V prípade krvácania - pacient môže použiť jeden čapík večer a jeden ráno. V prípade, ak večer pacient pociťoval silné nepohodlie a ráno išiel na veľkú potrebu - nie je potrebné použiť druhý čapík.

Ak pacient deň pred vyšetrením cestuje, je potrebné v ten deň dodržať tekutú diétu; večer aplikovať dva glycerínové čapíky a udržať ich v konečníku minimálne 20 minút. Následne je potrebné vykonať veľkú potrebu a potom osobnú hygienu. V prípade akútnej, silnej bolesti je možné vyšetrenie bez prípravy.

Príprava na vyšetrenie prebieha v domácom prostredí. Prvé vyšetrenie trvá 30 minút. Opakované vyšetrenie asi 15 minút. Pred opakovaným vyšetrením je potrebné vykonať veľkú potrebu a osobnú hygienu.

Príprava na vyšetrenie u gynekológa

Špeciálna príprava na lekárske vyšetrenie sa nevyžaduje, postačí pohodlné oblečenie, ktoré si počas vyšetrenia môžete ľahko vyzliecť alebo rozopnúť. Vopred si pripravte a zapíšte otázky, ktoré chcete zadať. Na konzultáciu k špecializovanému lekárovi je potrebné si priniesť výsledky predchádzajúcich vyšetrení, potvrdenia o ústavnej liečbe a zoznam doteraz užívaných liekov.

Pravidelná návšteva gynekológa by mala byť naplánovaná na prvú polovicu menštruačného cyklu, bezprostredne po skončení menštruácie.

Naliehavé vyšetrenie u gynekológa sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu. Pred návštevou ženského lekára je potrebné si umyť vonkajšie pohlavné orgány vodou bez použitia mydla a prípravkov na intímnu hygienu. 48 hodín pred vyšetrením u gynekológa je potrebné sa zdržať pohlavného styku, príjmu antibakteriálnych liekov a užívania vaginálnych čapíkov.

Підготовка до огляду у гінеколога

Підготовка до огляду у гінеколога

Príprava na vyšetrenie u gastroenterológa

Vhodné je prísť nalačno – nejesť a nepiť.

 Ak máte pocit, že to nevydržíte alebo ste zapísaný na vyšetrenie po 12.00 hodine, tak v tom prípade postačí nejesť a nepiť minimálne 4 hodiny pred vyšetrením.

 Je dôležité sa správne pripraviť na vyšetrenie, pretože lekár vykonáva palpáciu vnútorných orgánov a môže byť tiež potrebné vykonať ultrazvuk brušnej dutiny.

Príprava na vyšetrenie u urológa

Príprava na prvé vyšetrenie nie je potrebná. 

S výnimkou prípadu, ak potrebujete spraviť ultrazvuk močového mechúra - v tom prípade treba, aby bol močový mechúr naplnený. 

Príprava na ultrazvuk

Väčšinu ultrazvukových vyšetrení je možné absolvovať bez špeciálneho školenia. Je potrebné, aby ste si so sebou vzali odporúčanie od vášho ošetrujúceho lekára a taktiež výsledky predchádzajúcich ultrazvukov (ak ste ich absolvovali) a poskytli ich lekárovi pred začiatkom ultrazvuku.

Na ultrazvuk brušnej dutiny (USG) je nutná špeciálna príprava. Absolvovať ultrazvukové vyšetrenie orgánov gastrointestinálneho traktu je najlepšie v prvej polovici dňa a to na prázdny žalúdok (pred ultrazvukom nesmiete nič jesť ani piť, a tiež nefajčiť).

Deň pred vyšetrením (pred ultrazvukom brušnej dutiny), by ste sa mali pridržiavať diéty a mali by ste sa vyhnúť potravinám, ktoré zvyšujú tvorbu plynu (plnotučné mlieko, pečivo, surová zelenina a sýtené nápoje). Na plynatosť (nadúvanie) vám lekár môže predpísať karminatívne lieky a to počas prípravy na ultrazvuk gastrointestinálneho traktu.

Pri príprave na ultrazvuk pečene, pankreasu, ako aj pri príprave na ultrazvuk žalúdka a čriev, nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia, okrem zdržania sa konzumácie jedál pred samotným vyšetrením.

Pri príprave na ultrazvuk žlčníka je potrebné vziať si so sebou potraviny s choleretickým účinkom napr. vajíčko, banán alebo čokoládu, ktoré treba užiť nalačno pred ultrazvukovým vyšetrením žlčového systému.

Pri ultrazvukovom vyšetrení brucha v popoludňajších hodinách je potrebné raňajkovať najneskôr o 8 hodine a zdržať sa jedenia 8 až 10 hodín. 2 hodiny pred vyšetrením je nutné sa vyhnúť príjmu tekutín (vrátane vody).

Príprava na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov spočíva v príjme 1 litra tekutiny (vody) bezprostredne pred vyšetrením. Plný močový mechúr je potrebný pri nasledujúcich ultrazvukových vyšetreniach:

Pri príprave na ultrazvukové vyšetrenie nadobličiek je potrebné sa zdržať jedenia a príjmu tekutín minimálne 6 hodín. Pred ultrazvukom nesmiete fajčiť. Vyšetrenie u pacienta s nadváhou nie je možné.

Ultrazvuk štítnej žľazy sa vykonáva bez špeciálnej prípravy. Pred ultrazvukovým vyšetrením štítnej žľazy je možné konzumovať akékoľvek jedlo.

Rovnako nie je potrebná príprava pri transvaginálnom ultrazvuku. Pred vyšetrením je potrebné si vyprázdniť močový mechúr.

Folikulometria sa vykonáva každý druhý deň po skončení menštruácie. Prvý ultrazvuk je naplánovaný na 8. - 10. deň menštruačného cyklu.

Niekoľko dní pred ultrazvukom karotických ciev a ultrazvukom ciev mozgu sa neodporúča konzumovať čaj, kávu a energetické nápoje.

Pred dopplerografiou tepien sa po konzultácii s lekárom odporúča prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť cievny tonus (venotoniká, vazodilatanciá).

Dopplerografia brušnej aorty sa vykonáva nalačno. Tri dni pred vyšetrením musíte vylúčiť zo stravy produkty, ktoré spôsobujú plynatosť (sýtené nápoje, strukoviny, kyslomliečne výrobky, pečivo, čerstvé ovocie a pod.).

Ultrazvuk prsníkov sa vykonáva bez špeciálnej prípravy (žiadna diéta alebo predpísaný pitný režim), do úvahy však treba brať deň menštruačného cyklu.

Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov by malo byť naplánované na 1. až 10. deň od začatia menštruácie.

Príprava na krvné testy

Pri príprave na krvné testy musíte prísť na vyšetrenie nalačno. Pred vyšetrením krvi môžete piť vodu, avšak len v malom množstve (do 200 ml). Ak je potrebné absolvovať testy v popoludňajších hodinách, 4-6 hodín pred krvným testom nesmiete nič konzumovať.

1 až 2 hodiny pred odberom nefajčite, nepite čaj, kávu ani iné tekutiny okrem nesýtenej vody. Vyhnite sa fyzickej námahe (beh, rýchle stúpanie po schodoch) a emočnému stresu. Pred odberom krvi sa odporúča 15 minút odpočívať.

Odber krvi nie je vhodný bezprostredne po fyzioterapii, prístrojovom vyšetrení, röntgenovom vyšetrení, ultrazvuku, masáži a podobne.

Na porovnanie výsledkov laboratórnych vyšetrení v určitom časovom rozmedzí je potrebné opakovať odbery za rovnakých podmienok t.j. v tom istom laboratóriu, v rovnakom čase a podobne. 

Vzorky krvi by sa mali odobrať pred začatím užívania liekov alebo najskôr 10 až 14 dní po vysadení. Na posúdenie účinnosti akéhokoľvek lieku by sa mal test vykonať 7 až 14 dní po poslednej dávke lieku. Ak užívate lieky, nezabudnite o tom informovať svojho lekára.

Na všetky odbery sa vzťahujú všeobecné pravidlá. Niektoré však vyžadujú špeciálnu odbornú prípravu a určité obmedzenia.

Všeobecný krvný test

Krv sa odoberá ráno nalačno, alebo popoludní a večer. Podmienkou je nejesť 4 až 5 hodín pred odberom. Jeden až dva dni pred vyšetrením vylúčte zo stravy potraviny s vysokým obsahom tuku.

Biochemické vyšetrenie krvi ("biochémia")

Deň pred odberom krvi nepite alkohol a hodinu pred biochemickým vyšetrením nefajčite. Najlepšie je odobrať krv ráno nalačno. Medzi posledným jedlom a odberom krvi musí uplynúť najmenej 12 hodín. Pred odberom nepite čaj, kávu a iné tekutiny okrem čistej vody. Nežujte žuvačky. Vyhnite sa emočnému stresu a fyzickej námahe.

Močovina

1 až 2 dni pred vyšetrením by ste mali dodržiavať diétu. Vyhnite sa konzumácii potravín s vysokým obsahom purínov (pečeň a obličky). Obmedzte príjem mäsa, rýb, kávy a čaju. Vyhnite sa intenzívnym fyzickým aktivitám.

Cholesterol, lipoproteíny

Krv sa odoberá nalačno. Medzi posledným jedlom a odberom krvi musí uplynúť najmenej 12 až 14 hodín. Dva týždne pred odberom je potrebné vysadiť lieky na zníženie hladiny lipidov v krvi, pokiaľ nie je cieľom stanoviť hypolipidemický účinok liečby týmito liekmi.

Glukóza

Pred odberom na vyšetrenie glukózy v krvi (okrem základných požiadaviek na prípravu na vyšetrenie) by ste si nemali vyčistiť zuby ani žuvať žuvačky. Pred vyšetrením nepite čaj ani kávu. Šálka kávy by výrazne zmenila hladinu glukózy. Ovplyvňujú ju aj antikoncepčné prostriedky, diuretiká a iné lieky.

Glukózový tolerančný test

Tento test sa robí sa v prípade, ak sú k dispozícii výsledky glykémie nalačno. Obsah glukózy v plazme sa testuje nalačno a následne 2 hodiny po vypití glukózy. Tri dni pred odberom by ste mali dodržiavať svoj obvyklý stravovací režim (príjem sacharidov > 125 až 150 g denne) a venovať sa svojim zvyčajným fyzickým aktivitám. Odber sa robí ráno nalačno. Medzi posledným jedlom a odberom musí uplynúť najmenej 10 až 14 hodín. V tomto čase je zakázané fajčiť piť alkohol.

Počas odberu by mal pacient pohodlne ležať alebo sedieť.

Vyšetrenie je kontraindikované v prípade, ak máte stresové obdobie, po operácii, po pôrode, pri zápale v organizme, pri cirhóze pečene a hepatitíde, počas menštruácie a pri ochoreniach tráviaceho traktu s poruchami vstrebávania glukózy.

Odber nie je vhodný bezprostredne po fyzioterapii, prístrojovom vyšetrení, röntgenovom vyšetrení, ultrazvuku, masáži a podobne. Rovnako je potrebné vylúčiť niektoré druhy liekov (adrenalín, glukokortikoidy, antikoncepcia, kofeín, diuretiká tiazidového typu, psychotropné látky a antidepresíva).

Hormóny

Krvný test na hormóny sa musí robiť ráno nalačno. Niektoré hormóny sa môžu testovať 4 až 5 hodín po poslednom jedle v popoludňajších a večerných hodinách. Jeden až dva dni pred testom vylúčte zo stravy potraviny s vysokým obsahom tuku. Posledné jedlo by nemalo byť ťažké. Deň pred vyšetrením sa vyhnite emočnému stresu a fyzickej námahe.

Hormóny štítnej žľazy

2 až 4 týždne pred prvým testom hormónov štítnej žľazy prerušte užívanie liekov na štítnu žľazu. Pri monitorovaní liečby vylúčte užívanie liekov v deň odberu a nezabudnite to zaznamenať do formulára, v ktorom uveďte aj informácie o užívaní iných liekov - aspirín, trankvilizéry, kortikosteroidy, perorálne kontraceptíva.

Pohlavné hormóny

Hormonálne testy u žien v reprodukčnom veku sú ovplyvnené fyziologickými faktormi, ktoré súvisia s fázami menštruačného cyklu. Počas testovania pohlavných hormónov by ste mali uviesť, v ktorej fáze menštruačného cyklu sa nachádzate.

Reprodukčné hormóny by sa mali užívať striktne v týchto dňoch menštruačného cyklu:

  • LH (Luteinizačný hormón), FSH (Hormón stimulujúci folikuly) - 3. až 5. deň menštruačného cyklu;
  • Estradiol – 5. až 7. alebo 21. až 23. deň menštruačného cyklu;
  • Progesterón - 21. až 23. deň menštruačného cyklu;
  • 17-OH progesterón, DHA - sulfát, testosterón - 7. až 9. deň menštruačného cyklu.

Prolaktín sa odoberá na 3. až 5. deň menštruačného cyklu alebo podľa zváženia lekára.

Nádorové markery

  • PSA (Prostatický špecifický antigén)  (celkový, voľný)

Po biopsii prostaty a masáži prostaty sa vzorky krvi na vyšetrenie PSA môžu odobrať nie skôr ako po 2 týždňoch.

Hladina PSA po operácii sa určuje nie skôr ako o 6 týždňov po intervencii.

Krvné testy na prítomnosť infekcií

Krv sa odoberá ráno nalačno (alebo popoludní a večer, 4 až 5 hodín po poslednom jedle). Jeden až dva dni pred vyšetrením vylúčte zo stravy potraviny s vysokým obsahom tuku. Pred vykonaním krvného testu na vírusovú hepatitídu sa odporúča nekonzumovať citrusové plody, oranžové ovocie a zeleninu.

Výsledky testov na infekcie závisia od štádia infekcie a stavu imunitného systému, takže negatívny výsledok infekciu úplne nevylučuje. Sérokonverzia (neprítomnosť protilátok počas akútnej fázy ochorenia) sa vyskytuje na začiatku ochorenia. V prípade pochybností sa odporúča opakovať test po 3 až 5 dňoch.

Krvné testy na protilátky IgM proti infekčným agensom by sa nemali vykonávať skôr ako 5 až 7 dní po nákaze. Na protilátky IgG, IgA nie skôr ako 10 až 14 dní po nákaze. Načasovanie odberov je spojené s tvorbou protilátok imunitným systémom. 

Ženy môžu podstúpiť krvné testy aj počas menštruácie (okrem hormonálnych testov, o čom vás gynekológ a endokrinológ informuje vopred). Pri príprave na hormonálne testy je potrebné sa poradiť s lekárom, v ktorej časti dňa je nutné daný test podstúpiť, pretože hladiny hormónov počas dňa kolíšu. Dodatočná príprava na analýzu hladiny TSH (hormón, ktorý stimuluje štítnu žľazu a taktiež odráža fungovanie štítnej žľazy) nie je potrebná.

Príprava na analýzu moču

Na analýzu moču je potrebné bezprostredne po zobudení odobrať vzorku moču. Pred odberom moču na všeobecný klinický rozbor je potrebné sa umyť. Odoberá sa stredný prúd moču, t.j. začne sa močiť do toaletnej misy a pokračuje sa do špeciálnej, vopred pripravenej nádoby. Močenie sa dokončí do toaletnej misy. Testy moču sa neodporúča podstupovať počas menštruácie. Pred močením nejedzte jasne červené potraviny (napríklad repu).

Vonkajšie genitálie u žien je potrebné pred odberom umyť mydlovou vodou pomocou sterilného vatového tampónu (spredu dozadu) a osušiť sterilnou handričkou.

U mužov je príprava na odber moču podobná. Vonkajší otvor močovej trubice sa umyje teplou mydlovou vodou, opláchne a osuší sterilnou handričkou (vyžehlená horúcou žehličkou).

Všeobecná analýza moču  

Na všeobecný test sa používa prvý ranný moč, pričom posledné močenie pred odberom vzorky by malo byť najneskôr o 2. hodine po polnoci.       

Pred odberom vzorky urobte hygienu vonkajších genitálií.

Muži si pri močení musia úplne stiahnuť predkožku a uvolniť vonkajší otvor močovej trubice. Ženy si musia roztiahnuť veľké pysky.

Do špeciálnej sterilnej nádoby (40-50 mililitrov) zachyťte stredný prúd moču a dobre ju uzavrite. Na odber moču nepoužívajte iné nádoby ako sú na odber určené! (Močte priamo do nádoby určenej na analýzu moču.)

Moč je možné skladovať v chladničke pri teplote 2 až 4 C° nie dlhšie ako jeden a pol hodiny. Odobratú vzorku moču čo najskôr odneste do laboratória.

Denný zber moču

Zbierajte moč počas 24 hodín pri bežnom pitnom režime (1,5 - 2 litre denne).

O 6 až 8 hodine ráno vyprázdnite močový mechúr (vylejte túto časť moču). Moč zbierajte do čistej nádoby (s minimálnym objemom 2 litre) v priebehu 24 hodín. Počas zberu uchovávajte nádobu na chladnom mieste, najlepšie v chladničke pri teplote 4 až 8 C°.

Poslednú vzorku moču odoberte v tom istom čase ako keď ste so zberom začali v predchádzajúci deň. Po ukončení zberu prelejte 50 až 100 ml vzorky do sterilnej nádoby určenej na zber moču. Na nádobu napíšte objem moču, ktorý ste v priebehu 24 hodín nazbierali.

Nechiporenkov močový test

Pri odoberaní vzorky moču na Nechiporenkov močový test dodržte základné pravidlá hygieny pred odberom.

Na tento test je potrebné odobrať prvý ranný moč. Odoberte stredný prúd moču do špeciálnej sterilnej nádoby určenej na test moču. Na nádobe uveďte čas odberu a odneste vzorku do laboratória. Odobratú vzorku moču môžete skladovať v chladničke pri teplote plus 2 až 4 С°, nie však dlhšie ako jeden a pol hodiny.

Príprava na analýzu stolice

Ak sa chcete pripraviť na analýzu stolice, musíte si kúpiť sterilnú nádobu. Stolicu treba odobrať ihneď po vyprázdnení (1-2 čajové lyžičky), aby sa do vzorky nedostal moč. Do troch hodín doručte vzorku do laboratória. Pred odobratím vzorky je kontraindikovaný klystír a rôzne preháňadlá. 

Rýchly biochemický test na dysbakteriózu

Odoberte 2 až 4 g (1 čajovú lyžičku ) stolice do nádoby určenej na odber vzorky a odneste ju do laboratória v ten istý deň. Ak by ste skladovali vzorku dlhšie ako 3 hodiny, je potrebné ju zmraziť. Do laboratória ju odovzdajte v zamrazenom stave!

Na nádobke uveďte typ stolice (hnačka, zápcha, bez zvláštností, stolica po preháňadle a pod.)

Vyšetrenie stolice na skrytú krv

Tri dni pred odobratím vzorky musíte vylúčiť zo stravy mäso, pečeň, klobásy a potraviny obsahujúce železo (špenát, papriku, bielu fazuľu, zelenú cibuľku, uhorky a pod.).  

Pred odobratím vzorky sú kontraindikované klystíry a preháňadlá. Vzorku na vyšetrenie je potrebné odobrať do špeciálnej nádoby na odber a doručiť do laboratória najneskôr do 5 hodín. 

Zoškrab na enterobiózu 

Pri tomto teste si pacient odoberie zoškrab z perianálnych záhybov (okolie konečníka).

Ráno pred osobnou hygienou a toaletou si prejdite krúživým pohybom sterilnou odbernou tyčinkou po perianálnych záhyboch. Následne vložte odbernú tyčinku do špeciálnej nádoby určenej na odber vzorky. Odobratý materiál doručte do laboratória najneskôr do 3 hodín po odbere.

Pri príprave na spermiogram je potrebné zdržať sa sexuálnej aktivity po dobu 2-3 dní. Pred odberom spermií je taktiež potrebné prestať fajčiť, piť alkoholické nápoje a zdržať sa intenzívnej fyzickej námahy.

Objednať sa na vyšetrenie
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov.Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.