0800200000

Liečba cirhózy v Bratislave

Cirhóza je chronické ochorenie pečene, ktoré je sprevádzané tvorbou jaziev a uzlín na celom povrchu orgánu. Zjazvené tkanivo blokuje prietok krvi, znižuje produkciu bielkovín, spomaľuje schopnosť pečene spracovávať živiny, hormóny, lieky a prirodzené toxíny, čo vedie k dysfunkcii pečene. Typy cirhózy pečene:

 • primárna biliárna cirhóza. Vyvíja sa v dôsledku porušenia odtoku žlče cez žlčové a intrahepatálne kanály, je charakterizovaná fibrózou (náhrada parenchýmu pečeňového tkaniva spojivovým tkanivom);
 • toxická cirhóza. Vyskytuje sa v dôsledku účinku na telo potravinových jedov, liekov;
 • metabolická a alimentárna cirhóza. Vyskytuje sa v dôsledku metabolických porúch (napríklad v prípade obezity alebo nekontrolovaného diabetu);
 • kongestívna cirhóza. V spojení s nedostatočným krvným obehom môže byť dôsledkom kongestívneho srdcového zlyhania.

Taktiež sa rozlišuje aj vírusová cirhóza, ktorá sa vyvíja v dôsledku hepatitídy B, C a D alebo infekcií žlčových ciest. Gastroenterológ sa špecializuje na diagnostike, liečbe a prevencií cirhózy pečene.

Príčiny cirhózy pečene

Alkoholická cirhóza pečene sa vyvíja na pozadí pravidelného pitia veľkého množstva alkoholu. Iné príčiny cirhózy pečene:

 • akumulácia tuku v pečeni;
 • cystická fibróza (charakterizovaná poruchou funkcie žliaz s tvorbou hustého hlienu, ktorý upcháva vylučovacie cesty žliaz);
 • akumulácia medi v pečeni (Wilsonova choroba);
 • dedičné poruchy metabolizmu cukrov (galaktozémia alebo ochorenie ukladania glykogénu);
 • zle vytvorené žlčové cesty (biliárna atrézia);
 • tvrdnutie a zjazvenie žlčových ciest;
 • genetická porucha trávenia (Alagillov syndróm);
 • primárna biliárna cirhóza (zničenie žlčových ciest);
 • infekcie tela (napríklad syfilis alebo brucelóza).

Autoimunitná hepatitída môže viesť aj k zápalu pečene a rozvoju cirhózy. Zjazvenie pečene môže byť spôsobené porfýrim ochorením, pri ktorom sa chemikálie hromadia v krvi.

Štádiá a príznaky cirhózy pečene

V závislosti od stupňa poškodenia pečene a závažnosti symptómov sa rozlišuje niekoľko štádií cirhózy.

Štádium cirhózy pečene

Charakteristika štádia cirhózy

Kompenzačné štádium cirhózy pečene

Začiatok cirhózy pečene môže byť asymptomatický alebo môže mať nejasné príznaky. V prvom štádiu sa veľkosť pečene a sleziny mierne zväčšuje, začínajú zápalové a nekrotické zmeny.

Subkompenzačné štádium cirhózy pečene

Zvyšuje sa podiel odumretých pečeňových buniek. V dôsledku zvýšenia množstva spojivového tkaniva sa orgán stáva hustejším. Môže sa vyvinúť ascites (charakterizovaný hromadením tekutiny v brušnej dutine), čo spôsobuje vyčnievanie brucha a jeho asymetriu s vychýlením na pravú stranu.

Dekompenzované štádium cirhózy pečene

Rozvíja sa zlyhanie pečene, ktoré je sprevádzané ťažkou portálnou hypertenziou (vysoký krvný tlak v žilách, ktoré zásobujú pečeň).

Terminálne štádium cirhózy pečene

Pri cirhóze pečene posledného štádia sa pozorujú veľké patologické zmeny v štruktúre orgánu, čo vedie k úplnému nedostatku jeho funkčnosti. Postihnutý je aj mozog, zmenšuje sa veľkosť pečene, hustota krvi, zvyšuje sa riziko krvácania.

Primárne príznaky cirhózy zahŕňajú ťažkosť a nepohodlie v správnom hypochondriu, ktoré sa zvyčajne vyskytuje po fyzickej aktivite alebo po jedle. Príznaky cirhózy pečene:

 • neustála únava a slabosť;
 • strata chuti do jedla;
 • náhla strata hmotnosti;
 • zvýšená teplota;
 • opuch chodidiel a členkov;
 • svrbenie kože;
 • žltnutie kože;
 • hnedý alebo oranžový moč;
 • svetlé výkaly alebo nečistoty krvi vo výkaloch.

Nevoľnosť a vracanie krvi (v dôsledku krvácania v krvných cievach pažeráka) sú tiež príznakmi chorej pečene. Pri cirhóze pečene sa vyrážka neobjaví, ale na koži sa môžu objaviť modriny, hematómy a pavúkovité rozšírenie malých ciev.

Cirhóza pečene spôsobuje, že tvár nadobudne zemitý (matný) odtieň a očné bielka zožltnú. Pri ťažkom poškodení pečene sa objavuje zmätenosť, ospalosť, strata pamäti a nezmyselná reč.

Pre cirhózu sú charakteristické aj pečeňové dlane (objavujú sa v dôsledku rozšírených ciev), ktoré sa vyznačujú symetrickým začervenaním dolných častí dlaní, zahrievaním kože, ale chýba bolesť a svrbenie kože rúk. Po stlačení sa začervenané oblasti pokožky zblednú.

Muži s cirhózou majú zníženú sexuálnu túžbu, rozvíja sa u nich gynekomastia (zväčšenie mliečnych žliaz) a atrofia semenníkov. Symptómom cirhózy pečene u žien je predčasná menopauza.

Liečba cirhózy v Bratislave

Gastroenterológ pomôže zastaviť cirhózu pečene po stanovení diagnózy, určení stupňa poškodenia orgánov a príčiny zjazvenia. Diagnostika cirhózy pečene zahŕňa:

Na liečbu cirhózy pečene môže gastroenterológ predpísať antibakteriálne alebo antivírusové lieky, prostriedky na zníženie svrbenia kože a zmiernenie únavy a bolesti. Výživové doplnky môžu byť predpísané na boj proti podvýžive spojenej s cirhózou pečene a na prevenciu slabých kostí (osteoporóza).

Ascites a edém sú kontrolované diétou s nízkym obsahom sodíka a liekmi na prevenciu zadržiavania tekutín. Gastroenterológ môže taktiež predpísať lieky na kontrolu zvýšeného tlaku v žilách, ktoré zásobujú pečeň krvou a znižujú hromadenie toxínov v krvi v dôsledku zhoršenej funkcie pečene.

Objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi a liečbu cirhózy v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára. Objednanie na vyšetrenie sa uskutočňuje nepretržite. 

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gastroenterológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.