0800200000

Liečba chronickej pankreatitídy v Bratislave

Pankreas je dlhý plochý orgán, ktorý sa nachádza v hornej časti brucha za žalúdkom. Má dve kľúčové funkcie: produkuje hormóny regulujúce hladinu cukru v krvi (inzulín a glukagón) a tráviace enzýmy (amylázu, lipázu a proteázu), ktoré sa vylučujú do tenkého čreva na rozklad sacharidov, tukov a bielkovín z potravín. Funkcia pankreasu je narušená jeho zápalom (pankreatitída), mechanickým poškodením a zväčšením.

Diagnostiku a liečbu chronickej pankreatitídy v Bratislave poskytujú v medicínskom centre Doktorpro Bratislava. Objednanie sa k gastroenterológovi je k dispozícii 24 hodín denne.

Čo je pankreatitída?

Pankreatitída je ochorenie charakterizované zápalom a opuchom pankreasu. V dôsledku zápalu sa tráviace enzýmy nedostávajú do dvanástnika, ale aktivujú sa priamo v pankrease, čo vedie k deštrukcii buniek orgánu. Zápal pankreasu tiež zvyšuje riziko vstupu toxínov a enzýmov do krvného obehu, čo môže viesť k poškodeniu vnútorných orgánov (srdce, pľúca, pečeň, obličky a mozog).

Príčiny pankreatitídy

Možnou príčinou akútnej pankreatitídy je ochorenie žlčníka: kamene v žlčníku môžu zablokovať spoločný žlčovod, ktorým žlč prúdi do tenkého čreva. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak v pankreatickom vývode, narúša sa odtok pankreatickej šťavy a dochádza k stagnácii, čo spôsobuje vznik zápalu. Ďalšie príčiny pankreatitídy:

  • zvýšená hladina triglyceridov v krvi;
  • traumatické poškodenie pankreasu;
  • autoimunitné ochorenia (napr. systémový lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída);
  • génové mutácie;
  • hyperkalciémia (vysoká hladina vápnika v krvi);
  • ochorenia žliaz s vonkajšou sekréciou (napr. cystická fibróza);
  • poruchy krvného obehu (ischémia);
  • komplikácie po operácii brucha;
  • metabolické poruchy (napr. cukrovka).

Vírusové (napr. hepatitída A a B) a bakteriálne infekcie môžu viesť k reaktívnej pankreatitíde. Podráždenie a zápal pankreasu môže byť spôsobené dlhodobým alebo nekontrolovaným užívaním liekov: estrogénov, steroidov a thiazidových diuretík. 

Príčinou chronickej pankreatitídy môže byť užívanie alkoholických nápojov. Alkohol prispieva k toxickému účinku na bunky pankreasu a narúša jeho normálne fungovanie. To vedie k dlhodobému poškodeniu tkaniva žľazy, ktoré zhoršuje jej schopnosť produkovať tráviace enzýmy a hormóny.

Rizikom chronickej reaktívnej pankreatitídy sú ľudia s obezitou, pretože nadbytok tuku môže prispievať k tvorbe žlčových kameňov, zvýšenej hladine lipidov v krvi a zhoršenej funkcii pankreasu. Pravdepodobnosť vzniku pankreatitídy zvyšuje aj aktívne a pasívne fajčenie, pretože nikotín spôsobuje chronický zápal a poškodenie tkanív pankreasu, prispieva k tvorbe toxických látok.

Príznaky pankreatitídy

Pri pankreatitíde je bolesť pankreasu zvyčajne bodavá alebo ťahavá, lokalizovaná v hornej časti brucha, často v oblasti jamky pankreasu. Príznaky ochorenia pankreasu sa môžu šíriť do chrbta, ľavej lopatky alebo hrudníka.

Bolesť sa môže zvýšiť po jedle, ležaní, cvičení a kašli. Predklonením sa dopredu, narovnaním chrbta v sede alebo schúlením sa do klbka sa bolesť znižuje. Ďalšie príznaky zápalu pankreasu:

  • opuch a precitlivenosť brucha;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • rýchle a povrchné dýchanie;
  • zvýšená telesná teplota (38 °C alebo viac);
  • nafukovanie brucha;
  • strata chuti do jedla a náhly úbytok hmotnosti;
  • ascites (nahromadenie tekutiny v bruchu);
  • nízky krvný tlak;
  • žltačka (zožltnutie kože a očí).

Príznakom pankreatitídy u žien môže byť lepkavá pokožka, ktorá je spôsobená zvýšeným potením spojeným so systémovým zápalom a narušením rovnováhy vody a elektrolytov v tele. Charakteristickým príznakom pankreatitídy u mužov je búšenie srdca (tachykardia) spôsobené bolestivým šokom a zápalom, ktoré aktivujú sympatický nervový systém a vedú k zvýšeniu srdcovej frekvencie.

Hnačka pri pankreatitíde vzniká v dôsledku nedostatku tráviacich enzýmov, čo narúša normálne rozkladanie a trávenie potravy v čreve. Charakteristickým znakom zápalu pankreasu je mastná, olejnatá stolica, ktorá sa objavuje v dôsledku neúplného vstrebania (absorpcie) tukov z potravy. Stolica pri zápale pankreasu zvyčajne nadobúda svetlejšiu farbu.

Zápcha pri pankreatitíde sa môže vyskytnúť v dôsledku porušenia normálneho trávenia a asimilácie potravy, čo spomaľuje peristaltiku (sťahovanie) čreva. V dôsledku silného bolestivého syndrómu a celkového zhoršenia stavu pri pankreatitíde sa môže znížiť príjem potravy a tekutín, čo tiež prispieva k zápche.

Štádiá pankreatitídy

V závislosti od formy priebehu ochorenia sa rozlišuje akútna a chronická pankreatitída. Akútna pankreatitída je zápalový proces, ktorý sa zvyčajne vyvíja v dôsledku mechanického poškodenia, infekcie a pôsobenia toxínov. Záchvat akútnej pankreatitídy vzniká náhle a charakterizuje ho intenzívna prerušovaná bolesť.

Príznaky akútnej pankreatitídy narastajú postupne a zvyčajne netrvajú dlhšie ako 1 alebo 2 týždne. Vzhľadom na lokalizáciu a prevalenciu bolestivého syndrómu z brucha do hrudníka a chrbta môže byť ochorenie zamenené s inými chorobnými a naliehavými stavmi. 

Chronická pankreatitída je charakterizovaná obdobiami exacerbácií (prejavujú sa kŕčmi, nevoľnosťou a vracaním) a remisií (asymptomatický priebeh). Hlavným príznakom chronickej pankreatitídy je dlhotrvajúca silná bolesť v strednej časti brucha.

Pri zápale chronickej pankreatitídy dochádza k zníženiu vylučovania enzýmov, čo vedie k poruche trávenia a vstrebávania tukov. Možné komplikácie chronického zápalu pankreasu:

  • podvýživa a závažný úbytok hmotnosti;
  • chronické bolesti brucha a hnačka;
  • zlyhanie obličiek;
  • dýchacie problémy (v dôsledku zníženej hladiny kyslíka v krvi);
  • exokrinná pankreatická insuficiencia (spôsobená nedostatočnou produkciou enzýmov);
  • malabsorpcia (nedostatok živín v dôsledku nedostatočného vstrebávania v tenkom čreve);
  • rakovina pankreasu.

Chronická pankreatitída tiež spôsobuje, že pankreas nedostatočne produkuje hormóny, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi. V závislosti od miesta poškodenia pankreasu sa u pacienta vyvíja hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi v dôsledku nedostatku glukagónu) alebo hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi v dôsledku nedostatku inzulínu). Hypoglykémia a hyperglykémia môžu viesť k rozvoju cukrovky.

Liečba chronickej pankreatitídy sa začína zmenou životného štýlu (zníženie príjmu tukov, abstinencia od alkoholu a fajčenia). Lekár predpíše lieky proti bolesti pankreasu, enzýmové doplnky a inzulínové injekcie (na kontrolu hladiny glukózy). Pri exacerbácii pankreatitídy sa môžu predpísať aj protizápalové lieky.

Druhy pankreatitídy

Pankreatitída sa klasifikuje podľa formy priebehu a príčiny ochorenia.

Druhy pankreatitídy

Druh

Charakteristika

Dedičná pankreatitída

Forma pankreatitídy, ktorá je dedičná, zvyčajne v dôsledku mutácií v génoch súvisiacich s funkciou pankreasu. Často vzniká v mladom veku a môže sa prejavovať častými a závažnými záchvatmi zápalu pankreasu.

Autoimunitná pankreatitída

Vyskytuje sa v dôsledku poruchy imunitného systému, ktorý začne napádať zdravé tkanivá orgánu a spôsobuje jeho poškodenie. Pankreatitídu často sprevádzajú iné autoimunitné ochorenia: systémový lupus erythematosus, Hashimotova tyreoiditída, ulcerózna kolitída, primárna biliárna cholangitída, reumatoidná artritída, sarkoidóza a Sjögrenov syndróm.

Toxická pankreatitída

Spôsobené vplyvom toxických látok (alkohol, lieky, drogy alebo chemikálie), ktoré poškodzujú pankreas a spôsobujú jeho zápal.

Biliárna (kalkulózna) pankreatitída

Vzniká v dôsledku upchatia pankreatického vývodu kameňmi, ktoré sa vytvorili v žlčníku alebo žlčových cestách. Zablokovanie bráni normálnemu odtoku pankreatickej šťavy, čo spôsobuje zvýšenie tlaku v kanálikoch a vznik zápalu.

Infekčná pankreatitída

Spôsobujú ju bakteriálne, vírusové alebo parazitárne infekcie, ktoré spôsobujú zápal a poškodenie pankreasu. Liečba zápalu pankreasu zahŕňa antibakteriálnu alebo antivírusovú liečbu v závislosti od typu infekčného pôvodcu.

Dysmetabolická pankreatitída

Vzniká v dôsledku metabolického alebo lipidového zhoršenia. Metabolické poruchy vedú k hromadeniu toxických látok v pankrease a spôsobujú jeho zápal.

Pseudotumorózna pankreatitída

Je sprevádzaná zväčšením pankreasu a tvorbou oblastí podobných nádoru, ktoré sú skôr zápalovými ložiskami a pseudocystami než zhubnými novotvarmi. Charakteristickým príznakom pseudotumoróznej pankreatitídy je zväčšenie orgánu, ktoré lekár nahmatá pri palpácii. Liečba pseudotumoróznej pankreatitídy zahŕňa použitie kortikosteroidov na zníženie zápalu a opuchu a podpornú liečbu na zmiernenie príznakov a prevenciu komplikácií.

Idiopatická pankreatitída

Forma pankreatitídy, pri ktorej presná príčina zápalu pankreasu zostáva neznáma (napriek kompletnej laboratórnej a inštrumentálnej diagnostike).

Samostatne sa rozlišuje reaktívna pankreatitída – ide o zápal pankreasu, ktorý vzniká ako komplikácia iného ochorenia gastrointestinálneho traktu (napríklad gastroduodenitída alebo cholelitiáza). Príznaky reaktívnej pankreatitídy sa líšia v závislosti od základného ochorenia, vyskytujú sa v dôsledku vysadenia liekov, potravinových alergií a porušenia diéty predpísanej lekárom. Na liečbu reaktívnej pankreatitídy sa používa medikamentózna liečba, ktorá môže zahŕňať antibiotiká, protizápalové a analgetické lieky.

Edematózna (intersticiálna) pankreatitída

Edematózna (intersticiálna) pankreatitída je forma akútnej pankreatitídy charakterizovaná opuchom a zápalom pankreasu bez deštrukcie jeho tkanív. Edematóznu formu ochorenia často sprevádza zväčšenie žľazy a hromadenie tekutiny v jej tkanivách a okolitých štruktúrach. Pri včasnej liečbe ochorenie nevedie k poruche funkcie pankreasu ani k odumretiu tkaniva.

Sterilná pankreonekróza

Sterilná pankreonekróza je forma akútnej pankreatitídy, pri ktorej dochádza k nekróze pankreatického tkaniva bez bakteriálnej infekcie alebo vzniku hnisavých komplikácií (abscesov). Ochorenie sa vyznačuje výraznou deštrukciou tkaniva a zápalom a vyžaduje si starostlivé pozorovanie, diétu a liečbu, aby sa predišlo dlhodobým následkom.

Infikovaná pankreonekróza

Infikovaná pankreonekróza je forma akútnej pankreatitídy, pri ktorej sa nekrotické tkanivá pankreasu infikujú patogénnymi mikroorganizmami (baktériami, hubami a vírusmi), čo vedie k vzniku hnisavých komplikácií. Stav je sprevádzaný ďalším zápalom a tvorbou abscesov alebo hnisavých cýst. Na liečbu infikovanej pankreonekrózy sa používajú antibakteriálne lieky.

Toxická pankreatitída

Toxická pankreatitída je zápal pankreasu spôsobený vystavením škodlivým látkam, ktoré narušujú normálne fungovanie žľazy, podporujú uvoľňovanie aktívnych enzýmov a spôsobujú zápal a poškodenie orgánu. Poddruhy toxickej pankreatitídy:

  • alkoholická pankreatitída. Alkohol spôsobuje kŕče a edém pankreatických kanálikov, čo bráni odtoku pankreatickej šťavy a prispieva k jej stagnácii. Chronická konzumácia alkoholu má tiež priamy toxický účinok na bunky pankreasu, narúša ich funkciu, prispieva k zápalu a nekróze tkaniva;
  • pankreatitída vyvolaná liekmi. Nekontrolované užívanie niektorých liekov (napr. diuretík alebo antibiotík) vedie k poškodeniu buniek pankreasu, vzniku alergických a imunitných reakcií;
  • pankreatitída spôsobená chemickými látkami. Toxíny, jedy a chemikálie spomaľujú alebo menia metabolické procesy, narušujú normálnu funkciu a vedú k hromadeniu škodlivých látok v pankrease.

Liečba toxickej pankreatitídy zahŕňa zastavenie kontaktu s alkoholom, drogami alebo jedmi, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu pankreasu. Používa sa aj podporná liečba: hydratácia (pitný režim), lieky proti bolesti, antidotá a detoxikácia na odstránenie toxínu z tela.

Idiopatická pankreatitída

Idiopatická pankreatitída je forma pankreatitídy, pri ktorej napriek potrebným diagnostickým testom nie je známa presná príčina zápalu pankreasu. Liečba pankreasu sa zameriava na zmiernenie príznakov, prevenciu komplikácií a podporu funkcie pankreasu.

Obštrukčná pankreatitída

Obštrukčná pankreatitída je zápal pankreasu spôsobený upchatím jeho vývodov, čo vedie k poruche odtoku pankreatickej šťavy a jej hromadeniu v žľaze. Zablokovanie môže byť spôsobené žlčovými kameňmi, nádormi, zápalovými zmenami alebo zúžením vývodov. Hromadenie pankreatickej šťavy a zvýšený tlak v kanálikoch vedie k aktivácii enzýmov v žľaze, čo spôsobuje zápal, opuch a poškodenie tkaniva orgánu.

Pri nesprávnej alebo nevčasnej liečbe môžu vzniknúť komplikácie: nekrózy, infekcie a pseudocysty. Liečba zvyčajne zahŕňa odstránenie príčiny obštrukcie a zvládnutie zápalu pomocou medikamentóznej liečby.

Diagnostika pankreatitídy v Bratislave

Príznaky pankreatitídy môžu byť podobné ochoreniam iných orgánov gastrointestinálneho traktu (napríklad gastritída, vred alebo cholecystitída), preto gastroenterológ vykonáva diferenciálnu diagnostiku, aby stanovil diagnózu. Pri prvotnom vyšetrení lekár analyzuje príznaky, špecifikuje čas ich výskytu, intenzitu a lokalizáciu bolesti.

Lekár tiež zozbiera kompletnú osobnú a rodinnú anamnézu pacienta, opýta sa na dedičné ochorenia a génové mutácie, úrazy a operácie v anamnéze, chronické ochorenia, stravu a zlozvyky. Diagnostika pankreatitídy môže zahŕňať:

  • fyzikálne vyšetrenie pankreasu s palpáciou. Umožňuje lekárovi zistiť prítomnosť bolestivosti a svalového napätia v hornej časti brucha, čo poukazuje na zápal pankreasu. Gastroenterológ tiež vyšetrí kožu na opuch, začervenanie a zožltnutie;
  • ultrazvuk brušnej dutiny. Pomáha vizualizovať pankreas, čo umožňuje zistiť jeho zväčšenie, opuch, nepravidelnosti kontúr a prítomnosť cýst alebo pseudocýst. Ultrazvuk tiež umožňuje odhaliť kamene v žlčníku alebo žlčovodoch a posúdiť stav okolitých orgánov (vrátane pečene a žlčníka);
  • laboratórne vyšetrenie stolice. Analýzy pri pankreatitíde pomáhajú odhaliť prítomnosť nestrávených tukov v stolici, čo poukazuje na nedostatočnú produkciu pankreatických enzýmov a poruchy trávenia. Vyšetrenia stolice pri chronickej pankreatitíde pomáhajú diagnostikovať exokrinnú pankreatickú insuficienciu a posúdiť stupeň malabsorpcie;
  • krvné testy. Pomáhajú odhaliť zvýšenú hladinu pankreatických enzýmov (amylázy a lipázy), čo je kľúčový diagnostický marker akútnej pankreatitídy. Testy na pankreas môžu tiež preukázať príznaky zápalu: zvýšené hladiny C-reaktívneho proteínu a bielych krviniek a abnormality v hladinách elektrolytov, čo poukazuje na funkčné zmeny v pankrease.

Laboratórna diagnostika chronickej pankreatitídy zahŕňa vyšetrenie glukózy v krvi, vďaka ktorému je možné posúdiť produkciu glukagónu a inzulínu pankreasom a určiť riziko vzniku cukrovky. Predpisuje sa aj krvný test na kontrolu hladiny bilirubínu a pečeňových enzýmov, ktorý pomáha posúdiť zapojenie žlčových ciest do chorobného procesu.

Medikamentózna liečba chronickej pankreatitídy v Bratislave

Spôsob liečby zápalu pankreasu určuje gastroenterológ v závislosti od príčiny, príznakov a stupňa poškodenia orgánu. Medikamentózna liečba pankreatitídy môže zahŕňať:

  • prípravky nahrádzajúce enzýmy. Obsahujú pankreatické enzýmy (amylázu, lipázu a proteázu), ktoré pomáhajú tráviť bielkoviny, tuky a sacharidy, zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín;
  • antispazmodiká. Uvoľňujú hladké svalstvo tráviaceho traktu a znižujú kŕče, čo pomáha zmierniť bolesť a zlepšiť odtok pankreatickej šťavy;
  • analgetiká. Zmierňujú bolesť brucha a minimalizujú zápal;
  • antibiotiká. Predpisujú sa v prípade prítomnosti bakteriálnych infekcií alebo rizika ich vzniku. Antibiotiká ovplyvňujú bunkovú stenu baktérií, syntézu ich bielkovín, zabraňujú ich rastu, množeniu a šíreniu;
  • blokátory H2-histamínových receptorov. Blokujú pôsobenie histamínu na H2 receptory v žalúdočných bunkách, čo znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a pomáha predchádzať vzniku vredov a refluxu, zmierňujú príznaky zápalu pankreasu.

Pri chronickom priebehu pankreatitídy môže dôjsť k poškodeniu beta buniek v pankrease zodpovedných za produkciu inzulínu, čo vedie k nedostatku tohto hormónu a vysokej hladine cukru v krvi. Inzulín pomáha regulovať hladinu glukózy, udržiavať normálny metabolizmus a predchádzať komplikáciám spojeným s cukrovkou.

Pri pankreatitíde sa odporúča diéta s nízkym obsahom tukov a sacharidov, aby sa znížila záťaž pankreasu. Medzi základné zásady, ako liečiť zápal pankreasu, patrí častá konzumácia jedla v malých porciách, vyhýbanie sa vyprážaným a mastným jedlám, koreneným, slaným a sladkým jedlám, zároveň je dobré na pankreas vyhýbanie sa alkoholu a obmedzenie kofeínu. Strava by mala pozostávať z ľahko stráviteľných potravín: varenej alebo dusenej zeleniny, chudých bielkovín (kuracie mäso a biele ryby), ako aj obilnín a odtučnených mliečnych výrobkov.

Objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi na liečbu chronickej pankreatitídy v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gastroenterológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Kontrolné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur
Opakovaná konzultácia s gastroenterológom
29 eur / 28 eur
Vstupné vyšetrenie u gastroenterológa
55 eur / 52 eur

Lekári oddelenia gastroenterológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Gastroenterológie

Všetky články

Recenzie o gastroenterológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie