0800200000

Liečba žlčníkových kameňov v Bratislave

Výskyt žlčníkových kameňov (kalkulózna cholecystitída) je ochorenie sprevádzané tvorbou konkrementov (kameňov) v žlčníku. Choledocholitiáza je jedným z prejavov žlčníkových kameňov, pri ktorých sú kamene lokalizované v žlčových cestách a zabraňujú odtoku žlče. Komplikácie choledocholitiázy zahŕňajú pankreatitídu, cholangitídu (zápal žlčových ciest), mechanickú žltačku a cirhózu pečene, takže pri prvých príznakoch ochorenia by ste sa mali poradiť s gastroenterológom. Liečbu žlčníkových kameňov môžete absolvovať v Bratislave v lekárskom centre DoktorPRO Bratislava.

Príčiny žlčníkových kameňov

Hlavným dôvodom vzniku žlčníkových kameňov je nadbytok cholesterolu a bilirubínu v krvi. Iné príčiny vzniku žlčníkových kameňov:

 • ochorenia pečene, ktoré narúšajú produkciu cholesterolu;
 • nepravidelná a nevyvážená strava;
 • prevaha tučných jedál v strave;
 • endokrinné poruchy (cukrovka, obezita);
 • sedavý spôsob života;
 • metabolické poruchy.

Tehotenstvo môže spustiť tvorbu kameňov v žlčníku u žien, pretože zvýšenie hladín estrogénu počas tehotenstva stimuluje zvýšené vstrebávanie cholesterolu z potravy a znižuje vylučovanie žlčových kyselín. Užívanie hormonálnej antikoncepcie môže tiež viesť k rozvoju žlčníkových kameňov.

Prípustné veľkosti žlčníkových kameňov, ktoré nevyžadujú lekárske ošetrenie, sú do 1-1,5 cm. Nebezpečné sú žlčníkové kamene s veľkosťou 2 cm a viac, pretože ak sa dostanú do vývodu, môžu ho upchať a viesť k stagnácii žlče. Žlčníkové kamene by mal liečiť gastroenterológ.

Príznaky žlčníkových kameňov

Pri malých kameňoch v žlčníku (do 2 cm) môže byť ochorenie dlho bez príznakov, až kým sa kamienky nedostanú do žlčovodu. Príznaky žlčníkových kameňov:

 • náhla bolesť v hypochondriu, ktorá sa rýchlo zhoršuje (biliárna kolika);
 • pocit ťažkosti v epigastrickej oblasti;
 • stmavnutie moču;
 • meteorismus (nafukovanie brucha);
 • nevoľnosť a zvracanie.

V prípade exacerbácie žlčníkových kameňov sa môžu objaviť príznaky všeobecnej intoxikácie tela (slabosť, bolesť hlavy, horúčka a bolesti svalov). Pri absencii včasnej liečby je ochorenie žlčníkových kameňov komplikované akútnou cholecystitídou (zápal žlčníka).

Záchvaty pri výskyte močových kameňov môžu trvať 10-15 minút až niekoľko hodín. Bolesť pri žlčníkových kameňoch má bodavý charakter, pokrýva väčšinu brucha a môže sa šíriť do hrudnej kosti, chrbta medzi lopatky a pravého ramena. Na zmiernenie záchvatu pri žlčníkových kameňoch musíte podstúpiť vyšetrenie u gastroenterológa.

Liečba žlčníkových kameňov v Bratislave

Gastroenterológovia medicínskeho centra DoktorPRO v Bratislave sa špecializujú na diagnostike a liečbe žlčníkových kameňov. Pri prvom stretnutí sa lekár opýta na príznaky, vykoná vyšetrenie a predpíše ďalšie testy. Diagnostika choledocholitiázy zahŕňa:

Na základe výsledkov vyšetrenia gastroenterológ vyberá medikamentóznu alebo chirurgickú liečbu žlčníkových kameňov. Liečba kameňov v žlčníku bez chirurgického zákroku sa vykonáva pri kameňoch do veľkosti 2 cm. Gastroenterológ môže predpísať lieky s obsahom žlčových kyselín na zmenšenie veľkosti kameňov, ako aj spazmolytiká na zmiernenie záchvatov bolesti v prípade žlčníkových kameňov. Je nemožné úplne rozpustiť kamene v žlčníku, preto je dôležité prísne dodržiavať odporúčania lekára, aby sa predišlo exacerbácii ochorenia.

Ak máte žlčníkové kamene, je potrebné dodržiavať diétu, ktorú určí gastroenterológ. Pri žlčníkových kameňoch by sa nemalo jesť mastné, korenené, slané a vyprážané jedlá, vajcia a sladké pečivo. Do stravy by sa mali zaradiť potraviny bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny: ryby, morské plody, olivový olej, avokádo a orechy. Prevencia žlčníkových kameňov spočíva vo vyváženej strave a miernej fyzickej aktivite.

Objednať sa na vyšetrenie ku gastroenterológovi a liečbu žlčníkových kameňov v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

Anna Komarova
Anna Komarova
Lekári oddelenia gastroenterológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolne vyšetrenia u gastroenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia u gastroenterológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Prvotné vyšetrenie u gasrtoenterológa
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia gastroenterológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gastroenterológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.