Liečba kondylómov, papilómov a genitálnych bradavíc u žien v Bratislave

Papilómy, genitálne bradavice a špicaté kondylómy sú nezhubné výrastky kože a slizníc, a často sa vyskytujú v oblasti genitálií. Gynekológovia sa zaoberajú prevenciou, diagnostikou a liečbou výrastkov na orgánoch ženského reprodukčného systému.

Príčiny genitálnych bradavíc, papilómov a polypov u žien

Kondylomatóza je vírusové ochorenie, vyvolané infekciou ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý patrí medzi pohlavne prenosné choroby (STD). Mechanická antikoncepcia ako sú napríklad kondómy, chráni pred infekciou papilomavírusom len čiastočne, pretože prenos vírusu je možný pri tesnom kontakte s infikovanou pokožkou partnera, napríklad pri objatí.

Ak sa v blízkosti ženských genitálií nachádzajú výrastky s papilomavírusom, zvyšuje sa tak riziko vzniku rakoviny krčka maternice. V dôsledku dlhodobej prítomnosti papilomavírusu u žien vzniká vysoká pravdepodobnosť zmeny nezhubného výrastku na zhubny.

Symptómy genitálnych papilómov, kondylómov a bradavíc u žien

Genitálne bradavice, kondylómy a papilómy môžu byť umiestnené na vonkajšej strane, kondylómi na vulvových pyskoch a v predsieni pošvy alebo na slizniciach vnútorných pohlavných orgánov, papilómy na krčku maternice a na tele maternice.

Väčšina genitálnych výrastkov, nemá príznaky a lekár ich môže odhaliť len pri preventívnych prehliadkach. Medzi symptómy kondylómov a papilómov patria:

  • mokvanie;
  • svrbenie pohlavných orgánov;
  • krvácanie, počas narušenia kondylómov, bradavíc alebo papilómov.

Diagnostiku genitálnych bradavíc, kondylómov a papilómov, realizuje gynekológ pri vyšetrení na gynekologickom kresle pomocou videokolposkopie, t.j. inštrumentálne vyšetrenie vagíny. Kolposkopia umožňuje podrobne preskúmať steny vagíny a krčka maternice, ako aj identifikovať všetky nádory.

Nájdené objekty sa môžu líšiť tvarom a veľkosťou. Papilómy majú spravidla formu mäkkých výrastkov. Kondylómy môžu byť ploché, ale častejšie majú špicatý, pyramídový tvar (kondylómy vulvy, krčka maternice, perianálnej oblasti). Bradavice majú formu tvrdých, guľovitých výrastkov a objavujú sa častejšie na drsnej koži končatín ako na pohlavných orgánoch.

Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpisuje potrebné vyšetrenia a testy. Na analýzu HPV a pohlavne prenosných infekcií, urobí gynekológ výter z vagíny a z krčka maternice. Ak sa v perianálnej zóne zistia výrastky, môžu Vám odporučiť konzultáciu s proktológom.

Liečba kondylómov, papilómov a genitálnych bradavíc u žien v Bratislave

Lieky na kondylómy a papilómy, vrátenie antivírusových, nie sú účinné a nedokážu odstrániť výrastky. Bradavíc, kondylómov a papilómov na ženských pohlavných orgánoch sa môžete zbaviť len ich chirurgickým odstránením.

Na gynekologickom oddelení, medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava, sa používa minimálne invazívna metóda rádiového odstraňovania genitálnych papilómov, kondylómov a bradavíc. Odstránenie kondylómov touto metódou má niekoľko výhod:

  • operácia sa vykonáva ambulantne;
  • nie je potrebná celková anestéza;
  • vysoká rýchlosť postupu pri odstránenie nádorov;
  • chýbajúce švy;
  • nízke riziko pooperačnej infekcie rany;
  • krátke obdobie zotavenia.

Prevenciou proti výskytu kondylómov a papilómov v oblasti genitálií je ochrana pred infekciou HPV. Špecialnou prevenciou proti papilomavírusu je očkovanie proti HPV, ktoré sa vykonáva na žiadosť rodičov u dievčat vo veku 9-10 rokov, pred začiatkom ich sexuálneho života a u mladých žien. Aby sa znížilo riziko nákazy HPV, mali by ste tiež používať ženskú a mužskú, mechanickú antikoncepciu a pred začatím sexuálnej aktivity s novým partnerom sa nechať otestovať na pohlavne prenosné choroby.

Na konzultáciu ku gynekológovi a na liečbu kondylómov, papilómov a genitálnych bradavíc v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať telefonicky alebo prostredníctvom našho formulára na webovej stránke. Ceny za odstránenie nádorov genitálií metódou rádiových vĺn si môžete zistiť pri telefonickom rozhovore.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy