0800200000

Liečba zápalu krčka maternice v Bratislave

Cervicitída je zápal vaginálnej oblasti krčka maternice. Pri absencii včasnej liečby sa môže patologický proces rozšíriť do maternice, vajíčkovodov a spôsobiť zníženie plodnosti. V medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa špecializujeme na diagnostikovanie a liečbu zápalu krčka maternice. Na vyšetrenie sa môžete objednať 24 hodín denne.

Príčiny zápalu krčka maternice

Zápal krčka maternice je často spôsobený pohlavne prenosnými infekciami (chlamýdie, kvapavka, genitálny herpes, trichomoniáza). Neinfekčná cervicitída vzniká v dôsledku mechanického poškodenia krčka maternice. Medzi príčiny vzniku cervicitídy patria:

 • alergické reakcie (na chemickú antikoncepciu, latex, sprchové gély, ženské dezodoranty);
 • lokálna traumatizácia tampónmi, cervikálnym klobúčikom, IUD;
 • cudzie teleso v krčku maternice;
 • nadmerné dávky žiarenia;
 • systémové ochorenia (napr. Behcetov syndróm);
 • onkologické ochorenia panvy.

Stredne ťažká cervicitída môže vzniknúť v dôsledku bakteriálnej vaginózy, ktorá vzniká v dôsledku nadmerného rastu stafylokokov, streptokokov, prítomných v pošve v malom množstve. Riziko vzniku patológie zvyšuje nechránený sex a začiatok sexuálneho života v mladom veku.

Typy a príznaky cervicitídy

Cervicitída sa delí na akútnu (trvajúcu do dvoch dní) a chronickú (viac ako dva dni). Výtok pri cervicitíde je silný, hnisavý (sivý), často s nepríjemným zápachom. Pri infekcii trichomonádou je výtok spenený. Medzi príznaky cervicitídy patrí:

 • dyzúria (časté a bolestivé močenie);
 • podráždenie vulvy (svrbenie, pálenie);
 • dyspareunia (bolestivý pohlavný styk);
 • krvácanie medzi menštruáciami;
 • bolesť v podbrušku a chrbte;
 • vaginálne krvácanie po pohlavnom styku, ktoré nesúvisí s menštruačným cyklom (kontaktné krvácanie);
 • dysmenorea (bolesť počas menštruácie).

Pri akútnej cervicitíde je krčok maternice červený a opuchnutý. Pri chronickej aktívnej cervicitíde sa vyskytuje zväčšenie sliznice, zvýšená vaskularizácia (zásobovanie tkaniva cievami), hypertrofia krčka maternice. Chronická trichomonádová cervicitída je charakterizovaná vredmi na sliznici krčka maternice. Pri papilárnej cervicitíde sa objavujú papilómy (mnohopočetné benígne novotvary).

Kvapavková a chlamýdiová cervicitída môžu spôsobiť zápal panvových orgánov, ktorý vedie k neplodnosti, chronickej panvovej bolesti a mimomaternicovému tehotenstvu. Ak sa cervicitída vyvinie počas tehotenstva, môže vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. Ochorenie zvyšuje tiež riziko vzniku infekcie HIV od infikovaného sexuálneho partnera.

Liečba zápalov krčka maternice v Bratislave

Liečba cervicitídy spočíva v užívaní antibiotík a antivirotík. Ak je ochorenie spôsobené alergiou, je potrebné odstrániť alergický spúšťač. Pred predpísaním liečby gynekológ vykoná diagnostiku cervicitídy, ktorá zahŕňa:

 • gynekologické vyšetrenie;
 • laboratórne testy (vyšetrenie moču, krvné testy, výtery z postihnutej oblasti);
 • kolposkopiu. 

Pri vyšetrení môže lekár pomocou zrkadiel zistiť ložiskové alebo rozsiahle začervenanie, opuch krčka maternice, prítomnosť abnormálneho výtoku, papilárnych alebo cystických útvarov.

Kolposkopia je postup, ktorý umožňuje lekárovi vyšetriť krčok maternice, pošvu a vulvu pacientky na prítomnosť ložísk poškodenia pomocou kolposkopu (zväčšovacie zariadenie so svetlom). Najmenej 24 hodín pred kolposkopiou sa neodporúča sprchovať sa, používať tampóny alebo mať pohlavný styk. Zákrok by sa mal naplánovať mimo menštruácie. Prevencia patológie zahŕňa vyhýbanie sa sexu s infikovaným partnerom a používanie bariérových metód antikoncepcie.

Na gynekologickú konzultáciu a liečbu cervicitídy v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.