0800200000

Liečba dysplázie krčka maternice v Bratislave

Dysplázia krčka maternice je patologický stav epitelu sliznice krčka maternice, ktorý je charakterizovaný výskytom atypických buniek. Gynekológ sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou dysplázie krčka maternice.

Príčiny dysplázie krčka maternice

Dysplázia je prekancerózny stav krčka maternice. Hlavnou príčinou dysplázie krčka maternice je infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Rozvoj miernej dysplázie krčka maternice môže prispieť k chronickým zápalovým ochoreniam vagíny a krčka maternice (vaginitída a cervicitída), ako ak hormonálnym poruchám. V dôsledku zmien v epiteli krčka maternice môže progredovať a vyvinúť sa do rakoviny krčka maternice.

Príznaky dysplázie krčka maternice

Dysplázia epitelu krčka maternice je asymptomatická. Na zistenie zmien v cervikálnom epiteli je potrebné, bez ohľadu na prítomnosť sťažností, absolvovať preventívne vyšetrenia u gynekológa najmenej dvakrát ročne.

Diagnózu cervikálnej dysplázie určuje gynekológ počas vyšetrenia pomocou gynekologického zrkadla. Počas vyšetrenia lekár vykoná aj cytologický test, ktorý umožňuje identifikovať zhubné a nazhubné zmeny v epiteli krčka maternice, ako aj určiť stupeň dysplázie v závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva. 

Stupne dysplázie:

  • dysplázia krčka maternice 1. stupňa (zmeny ovplyvňujú iba bazálnu vrstvu buniek);
  • dysplázia krčka maternice 2. stupňa (poškodenie viac ako polovice bunkovej vrstvy, výskyt atypických buniek);
  • dysplázia krčka maternice 3. stupňa (je neinvazívna rakovina krčka maternice).

V prípade potreby môže gynekológ predpísať aj gynekologický ultrazvuk a vaginálne výtery. Vyšetrenie určí prítomnosť nádoru v panve a identifikuje HPV infekciu.

Skvamózna epitelová dysplázia sa vyvíja na vonkajšom povrchu krčka maternice, ktorý prechádza do vagíny. Vyskytujú sa aj dysplázie cylindrického epitelu, ktoré lemujú cervikálny kanál zvnútra (cervikálny kanál spája vagínu a maternicovú dutinu).

Príznaky zmien v cervikálnom epiteli sa vyskytujú v neskorších štádiách ťažkej dysplázie a pri rakovine krčka maternice. Príznaky dysplázie krčka maternice:

  • krvavý výtok z genitálneho traktu uprostred cyklu;
  • kontaktné krvácanie (vyskytuje sa po pohlavnom styku);
  • vaginálny výtok pripomínajúci sliz;
  • bolesti v dolnej časti brucha.

Sexuálny život a tehotenstvo pri dysplázii krčka maternice nie sú kontraindikované. Pri dysplázii krčka maternice sa nemôžete samoliečiť, pozorovanie prekanceróznych ochorení krčka maternice by mal vykonávať skúsený gynekológ.

Liečba dysplázie krčka maternice v Bratislave

Liečba dysplázie krčka maternice zahŕňa medikamentóznu terapiu a minimálne invazívnu chirurgickú liečbu. Pri stredne ťažkej dysplázii krčka maternice môže gynekológ odporučiť aj taktiku očakávania a stanoviť termín opätovného vyšetrenia.

Medikamentózna liečba dysplázie krčka maternice 2. stupňa môže zahŕňať lieky, ktoré potláčajú aktívne delenie buniek. Chirurgická korekcia dysplázie je kauterizácia postihnutej oblasti sliznice.

Na konzultáciu ku gynekológovi a na liečbu dysplázie krčka maternice v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať cez telefónne číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára. Recenzie na liečbu dysplázie krčka maternice si môžete prečítať aj na našej webovej stránke.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.