Kolposkopia v Bratislave

Kolposkopia je ambulantný a obyčajne bezbolestný zákrok, ktorý v mnohých prípadoch umožňuje presnú diagnostiku a liečbu vnútorného reprodukčného systému ženy bez nutnosti rozsiahlej operácie. 

 Čo je kolposkopia?

Kolposkopia je postup na kontrolu krčka maternice, steny vagíny a vulvy na príznaky rakovinového alebo predrakovinového tkaniva. Počas kolposkopie lekár používa špeciálny nástroj nazývaný kolposkop - vyzerá ako pružný dlhý ďalekohľad na stojane s jasným svetlom.

Kolposkopia sa vykonáva ak pri gynekologických vyšetreniach nastane podozrenie abnormálneho stavu krčka maternice, ktorý zadáva podozrenie vážnejšej poruchy, či ochorenia. Využíva sa na diagnostiku rakoviny krčka maternice, genitálnych bradavíc, rakoviny vagíny a rakoviny vulvy. Prípady, kedy lekár odporučí kolposkopiu sú:

  • abnormálne výsledky PaP testu;
  • krčok maternice počas gynekologickej prehliadky vyzerá neštandardné;
  • testy ukazujú ľudský papilomavírus alebo HPV;
  • iné gynekologické problémy naznačujúce ochorenie maternice, ako krvácanie mimo menštruačný cyklus, vaginálny výtok, bolesti v oblasti panvy, bolesti pri pohlavnom styku a pod. 

Kolposkopia sa často robí aj ak cervikálny skríning nájde zmeny vo vašich bunkách, ktoré sú spôsobené určitými typmi ľudského papilomavírusu (HPV). Tieto zmenené bunky sa môžu zmeniť na bunky rakoviny krčka maternice.

Indikácie pre kolposkopiu

Kolonoskopiu vykonáva gynekológ a trvá približne 10 - 20 minút. Pacientka leží na vyšetrovacom stole ako pri bežnom gynekologickom vyšetrení. Lekár alebo zdravotná sestra vložia zrkadlo do vagíny a otvoria ju. Tým sa oddelia steny vagíny, takže krčok maternice je dobre viditeľný. Pri samotnom vyšetrení sa kolposkop pacientky neotýka, ani do nej nevniká. Kolposkopia je takmer bezbolestný postup a komplikácie súd zriedkavé. Niektoré ženy môžu pociťovať tlak pri zavádzaní zrkadielka alebo mierne štípanie, či pálenie pri umývaní krčku maternice. Po zákroku sa môže objaviť na niekoľko dní mierne vaginálne krvácanie, alebo výtok.

Kolposkopia v Bratislave

Ak počas kolposkopie lekár diagnostiku nejasný nález, ako podozrivé bunky, či abnormálne tkanivo, môže pristúpiť ku zákroku nazývanom biopsia - odobranie malého množstvo tkaniva na analýzu. Prípadne môže naplánovať ďalšie histologické (vyštipnutie kúska podozrivého tkaniva), alebo cytologické (výter buniek z krčka maternice špeciálnou kefkou) vyšetrenia.

Kolposkopia je nutná na diagnostiku rakovinových buniek alebo buniek, ktoré by sa mohli rakovinu, ak by sa neliečili. Prekacerózny stav sa nazýva dysplázia krčka maternice. Vie lokalizovať a zaznamenať myómy - benígne tumory pochádzajúce z buniek hladkej svaloviny v maternici, ktoré v niektorých prípadoch spôsobujú deformáciu sliznice, krvácanie, či iné problémy. Diagnostikuje aj genitálne bradavice a nerakovinové výrastky nazývané polypy.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy