0800200000

Liečba kandidózy (vaginálnej kandidózy) v Bratislave

Kandidóza (vaginálna kandidóza alebo vaginálna mykóza) je plesňové ochorenie (t. j. kvasinková infekcia), ktoré postihuje sliznicu ženských pohlavných orgánov, najmä pošvy a vulvy. Vo väčšine prípadov je mykóza spôsobená kvasinkovou hubou Candida albicans — táto kvasinka je normálnou súčasťou vaginálnej mikroflóry. V menšom množstve sa nachádza aj v ústnej dutine, tráviacom trakte a na koži, kde udržiava rovnováhu s ostatnými mikroorganizmami bez toho, aby spôsobovala chorobné zmeny. 

Ak sa kvasinka Candida albicans premnoží, vzniká mykóza v pošve, ústach (orálna kandidóza), pažeráku (pažeráková kandidóza) alebo na koži (kožná kandidóza). Gynekológ sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu akútnej a chronickej vaginálnej kandidózy u žien. Liečba vaginálnej kandidózy v Bratislave je dostupná v medicínskom centre Doktorpro Bratislava. Liečba afty doma alebo ľudovými metódami neprináša výsledky a môže spôsobiť, že ochorenie sa stane chronickým. Objednanie sa ku gynekológovi je dostupné 24 hodín denne.

Čo je vaginálna kandidóza u žien?

Vaginálna kandidóza je plesňová infekcia, ktorej vznik spôsobujú kvasinkové huby rodu Candida, odtiaľ pochádza aj názov ochorenia. Za normálnych okolností sa tieto huby vyskytujú v malom množstve na slizniciach pošvy, v ústnej dutine a v gastrointestinálnom trakte. Keď sa však ich populácia zvýši, vzniká vaginálna mykóza. 

Príčiny vzniku kandidózy u žien

Vaginálna kandidóza je spôsobená zvýšeným počtom húb Candida v tele – pôvodcov kandidózy u žien. Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku vaginálnej kandidózy:

  • dlhodobé používanie lokálnych antiseptík;
  • užívanie antibiotík, ktoré spôsobujú nerovnováhu prirodzenej mikroflóry pošvy;
  • nadbytok estrogénu (počas tehotenstva, liečby estrogénom alebo kombinovanej antikoncepcie);
  • cukrovka 1. a 2. typu;
  • znížená imunita;
  • nosenie syntetickej spodnej bielizne;
  • neustály stres, prepracovanosť a nedostatok spánku;
  • spreje;
  • používanie spermicídov;
  • chemoterapia;
  • kožné ochorenia v oblasti genitálií (dermatitída, psoriáza alebo ekzém);
  • nekontrolované užívanie steroidov;
  • nedostatok železa v tele;
  • používanie tampónov alebo vložiek s príchuťou.

Cukrovka môže zvyšovať riziko urogenitálnej kandidózy, pretože vysoká hladina cukru v krvi vytvára priaznivé prostredie pre rast húb Candida. Vysoká hladina glukózy znižuje imunitný systém, čím sa telo stáva zraniteľnejším voči hubovým infekciám.

Vaginálna kandidóza po užívaní antibiotík môže vzniknúť v dôsledku narušenia prirodzenej rovnováhy mikroflóry v tele. Antibakteriálne lieky síce ničia škodlivé baktérie, ale zároveň ničia prospešné mikroorganizmy zodpovedné za udržiavanie zdravej vaginálnej mikroflóry.

Príčinou vzniku kandidózy môžu byť zmeny hormonálneho pozadia (pred menštruáciou alebo počas tehotenstva). Zvýšená hladina estrogénov vytvára priaznivejšie prostredie pre rozmnožovanie húb rodu Candida.

Vaginálna kandidóza nie je priamym dôsledkom používania kondómu; bariérová antikoncepcia môže prispieť k poškodeniu slizníc pohlavných orgánov, čo vyvoláva kandidózu. Možné sú aj alergické reakcie na antikoncepčný materiál (latex) a arómy.

Po prvom pohlavnom styku je u dievčat vyššia pravdepodobnosť vzniku kandidózy v dôsledku zmien vaginálnej mikroflóry. Riziko vzniku vaginálnej kandidózy po pohlavnom styku sa zvyšuje, ak je poškodená vaginálna sliznica (napr. v dôsledku nadmernej suchosti alebo intenzívneho trenia).

Počas sexu nie je možné sa nakaziť kandidózou od muža, pretože vulvovaginálna kandidóza nie je pohlavne prenosná infekcia (na rozdiel od trichomoniázy alebo kvapavky). V prípade prítomnosti slizničných lézií na genitáliách ženy a orálnej kandidózy u muža sa huby môžu preniesť počas nechráneného orálneho sexu.

Príznaky vzniku vaginálnej kandidózy u žien

Typickým príznakom kandidózy u žien je intenzívne svrbenie v oblasti genitálií, ktoré sa môže zhoršiť počas sexu alebo po ňom, po močení. Ďalšie príznaky kandidózy:

  • začervenanie a opuch vagíny;
  • nepríjemné pocity a pálenie počas pohlavného styku a v pokoji;
  • bolestivé močenie;
  • trhliny na sliznici a koži.

Pri vaginálnej kandidóze je výtok zvyčajne vodnatý, mliečny alebo biely a hustý. Pri kandidóze má výtok hrudkovitú konzistenciu a vyzerá ako tvaroh.

Vaginálnu kandidózu môžete zameniť so zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov (kolpitída alebo vulvitída) a pohlavne prenosnými chorobami. Napríklad sivý, ružový, žltý a zelený výtok (ktorý sa vyskytuje pri vaginálnej kandidóze) môže znamenať aj trichomoniázu, chlamýdie a kvapavku. Oneskorenie menštruácie v dôsledku vaginálnej kandidózy sa zvyčajne nevyskytuje, nepravidelnosť menštruácie môže poukazovať na ochorenia reprodukčných orgánov (ooforitída, salpingitída alebo cysty na vaječníkoch).

Druhy a štádiá kandidózy u žien

Kandidóza u žien môže postihovať vonkajšie genitálie, kožu, ústnu dutinu, vnútorné orgány (črevá a pľúca). V závislosti od priebehu ochorenia existujú 3 druhy vaginálnej kandidózy u žien: akútna, chronická a recidivujúca.

Akútna vaginálna kandidóza sa vyznačuje rýchlym nástupom a postupným zvyšovaním intenzity príznakov. Pri absencii liečby sa vaginálna kandidóza stáva chronickou, charakterizujú ju obdobia exacerbácie a remisie. V prípade „prepuknutia“ ochorenia viac ako 4-krát za 12 mesiacov sa u pacientky diagnostikuje rekurentná vaginálna kandidóza.

Príznaky vaginálnej kandidózy u žien sa postupne zvyšujú v závislosti od počtu patogénov.

Štádiá vaginálnej kandidózy u žien

Štádium

Charakteristika

Skoré

Vaginálna kandidóza sa prejavuje bielym alebo žltkastým výtokom a svrbením v pošve. V 1. štádiu môžu mať príznaky vaginálnej kandidózy u žien rôznu intenzitu, ale často nespôsobujú výrazné ťažkosti.

Progresívne

Vaginálna kandidóza u žien sprevádza zvýšené svrbenie a pálenie, ako aj tvorba trhlín na vulve a vagíne. Môže sa vyskytnúť začervenanie a podráždenie pohlavných orgánov, ktoré spôsobuje bolesť pri močení, po sexe a hygienických procedúrach.

Ťažké

Dlhotrvajúca kandidóza u žien, ktorá sa vyskytujú bez liečby, môžu viesť k prenikaniu húb do hlbokých vrstiev sliznice a tkanív pošvy a môžu preniknúť aj do krvi, čo je obzvlášť nebezpečné pre ľudí s imunodeficienciou.

Následky kandidózy u žien môžu zahŕňať gastrointestinálne poruchy a kožné infekcie.

Diagnostika vaginálnej kandidózy u žien v Bratislave

Pri prvej konzultácii gynekológ vykoná diferenciálnu diagnostiku zameranú na vylúčenie ochorení, ktoré majú podobné príznaky ako kandidóza. Napríklad príznaky vaginálnej kanidózy bez hustého tvarohovitého výtoku môžu poukazovať na zápal pyskov ohanbia alebo pošvy, a tiež môžu mať iný než plesňový pôvod.

Gynekológ vám po stanovení diagnózy pomôže zbaviť sa vaginálnej kandidózy. Diagnostika kandidózy u žien zahŕňa:

  • analýza ťažkostí. Lekár sa pýta na typ a čas výskytu prvých príznakov, faktory, ktoré ovplyvňujú zvýšenie svrbenia v oblasti pošvy;
  • odber anamnézy. Gynekológ zbiera informácie o chronických ochoreniach, absolvovaných operáciách a užívaní liekov;
  • vyšetrenie. Lekár vyšetrí pacientku na gynekologickom kresle, počas ktorého posúdi stav kože a slizníc genitálií na začervenanie a opuch.

Pre správnu diagnostiku môže lekár predpísať testy na kandidózu. Na získanie biologického materiálu na vyšetrenie lekár odoberie ster z pošvy pomocou špeciálneho tampónu a následne ho odošle do laboratória.

V prípade podozrenia na chronickú kandidózu môže lekár odoslať pacientku na vyšetrenie krvi, aby sa určila príčina ochorenia.

Liečba vaginálnej kandidózy u  žien v Bratislave

Na liečbu vaginálnej kandidózy lekár zvolí liečbu liekmi, ktorej trvanie závisí od formy priebehu ochorenia. Pri kandidóze sa predpisujú antimykotiká, ktoré môžu byť vydané vo forme čapíkov, krémov, gélov, mastí a tabliet.

Priebeh liečby akútnej vaginálnej kandidózy u žien trvá zvyčajne 3 až 7 dní, pri chronickej kandidóze až 6 mesiacov. Ak je predpísaná liečba vaginálnej kandidózy neúčinná, lekár môže predpísať vaginálnu kapsulu, ktorá obsahuje kyselinu borovú.

Umývanie sa pri vaginálnej kandidóze by malo byť teplou vodou a mydlom bez príchutí a vôní. Pri chronickej vaginálnej kandidóze môže lekár odporučiť prostriedky na intímnu hygienu s alkalickými zložkami. Na obnovenie zdravej mikroflóry pri kandidóze môžu byť predpísané probiotiká. Čapíky predpísané lekárom pomôžu zmierniť svrbenie pri kandidóze.

Je kontraindikovaná samoliečba vaginálnej kandidózy liekmi a ľudovými metódami (napr. odvarmi). Dôsledky samoliečby kandidózy antimykotikami môžu zahŕňať:

  • žalúdočné ťažkosti (hnačka);
  • tupá bolesť brucha;
  • sčervenanie a svrbenie kože;
  • alergické reakcie;
  • poškodenie pečene.

Počas liečby sa neodporúča mať pohlavný styk pri vaginálnej kandidóze, pretože pohlavný styk môže spôsobiť bolesť a nepohodlie. Pri urogenitálnej kandidóze u žien sa nesmie používať klystír.

Na prevenciu vaginálnej kandidózy je potrebné sledovať hladinu glukózy v krvi a dodržiavať diétu, ktorá zahŕňa obmedzenie cukru v strave. Ďalšie odporúčania na prevenciu vaginálnej kandidózy:

  • vyhnite sa klystýrov a parfumovaným sprejom;
  • používanie tampónov, toaletného papiera a vložiek bez vône;
  • používanie výrobkov na intímnu hygienu bez agresívnych zložiek:
  • nosenie spodnej bielizne z prírodných materiálov (napr. bavlny);
  • dodržiavanie intímnej hygieny;
  • vyhýbanie sa noseniu priliehavého oblečenia (nohavice a pančuchy).

Aby ste predišli vaginálnej kandidóze, mali by ste si umývať tvár aspoň dvakrát denne a po kúpaní by ste si mali osušiť vonkajšie genitálie uterákom. Aby ste znížili riziko vzniku vaginálnej kandidózy, vyhýbajte sa noseniu mokrého oblečenia (napríklad po cvičení alebo odchode z bazéna by ste sa mali okamžite prezliecť). Na konzultáciu ku gynekológovi a liečbu kandidózy v Bratislave sa môžete objednať na telefónnom čísle Doktorpro Bratislava alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.

Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
Lekári oddelenia gynekológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gynekológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Opakovaná konzultácia s gynekológom
29 eur / 28 eur
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG panvových orgánov žien (maternica, prívesky)
71 eur / 67 eur

Lekári oddelenia gynekológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Gynekológie

Všetky články

Recenzie o gynekológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Expresné termíny už tento týždeň!

Bez dodatočných poplatkov a čakania. Objednávame na presný termín. Sme tu pre vás!

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie