Liečba kandidózy v Bratislave

Vaginálna kandidóza (vaginálna mykóza) je kvasinková infekcia, ktorá postihuje sliznicu ženských pohlavných orgánov a to najmä pošvu a vulvu. Vo väčšine prípadov mykóza spôsobujú kvasinky Candida albicaans. Daná kvasinka je súčasťou normálnej mikroflóry pošvy. V menších množstvách sa nachádza aj v ústach, tráviacom trakte a na koži, kde spolu s ďalšími mikroorganizmami udržiava rovnováhu, bez toho aby spôsobil patologický jav.

Ak sa množstvo kvasiniek Candida albicans začne zvyšovať, vzniká mykóza v pošve, v ústach (orálna kandidóza), v pažeráku (kandidóza pažeráku) alebo na koži (kožná kandidóza). Existujú dve formy vaginálnej kandidózy:

 • akútna vaginálna kandidóza – sa vyznačuje výraznými klinickými príznakmi, ako napríklad husté, biele a vaginálne výtoky, svrbenie a pálenie pošvy a vulvy. Daná forma spôsobuje výrazné nepohodlie a narúša obvyklý život ženy;
 • chronická vaginálna kandidóza – je forma ochorenia, ktorá sa pravidelne opakuje štyri alebo viac krát do roka.

Akútna kandidóza lepšie reaguje na liečbu ako chronická, pretože kvasinky nemajú čas si zvyknúť na používanú liečbu. Pri absencii včasnej liečby, kandidóza napreduje, čo spôsobuje ďalšie komplikácie, ako napríklad rozsiahle sčervenanie sliznice pohlavných orgánov, tvorba trhlín a vredov a časté opakovanie ochorenia. Samoliečba nielenže neprinesie výsledok, ale môže spôsobiť prechod mykózy do chronickej formy.

Príznaky kandidózy

Vaginálna kandidóza je sprevádzaná charakteristickými príznakmi, ako napríklad:

 • vaginálny výtok, ktorý je pri kandidóze zvyčajne hustý, bielej farby a po textúre sa podobá na tvaroh, ale môže byť aj vodnatý;
 • sčervenanie a opuch vulvy;
 • pálenie a svrbenie pošvy a vulvy, ktoré sa môže prejavovať aj bez výtoku;
 • bolesť pri močení;
 • podráždenie pošvy a vulvy.

Príznaky vaginálnej kandidózy sa môžu pohybovať od miernych až po veľmi závažné. Závažnosť príznakov závisí od formy ochorenia a množstva patologickej flóry.

Dôvody vzniku kandidózy

Nadmerný rast kvasiniek vo vagíne môžu vyvolať rôzne faktory. Medzi hlavné príčiny vaginálnej kandidózy, patria:

 • užívanie antibiotík, ktoré spôsobujú nerovnováhu v prirodzenej mikroflóre vagíny;
 • nadbytok estrogénu pri tehotenstve, pri užívaní kombinovanej antikoncepcie, pri liečbe estrogénom;
 • cukrovka 1. a 2. typu;
 • znížená imunita pri HIV alebo pri onkologických ochoreniach;
 • nosenie syntetickej bielizne;
 • permanentný stres a tiež prepracovanie a nedostatok spánku.

K ďalším dôvodom vzniku mykózy patrí aj vaginálny výplach, ktorý narúša prirodzenú mikroflóru vagíny. V niektorých prípadoch sa kandidóza, môže objaviť alebo zhoršiť v dôsledku používania vložiek a tampónov alebo ako dôsledok častých a dlhotrvajúcich kúpeľov.

Liečba kandidózy v Bratislave 

Gynekológovia v zdravotnom stredisku DoktorPRO Bratislava liečia vaginálnu mykózu. Pri prvej návšteve si lekár vypočuje vaše sťažnosti a potom vykoná gynekologické vyšetrenie. Na základe výsledkov vyšetrenia môže lekár predpísať test na vaginálnu kandidózu (výter z pošvy) a rozbor krvi. V niektorých prípadoch môže byť predpísaný ultrazvuk orgánov malej panvy.

Gynekológ DoktorPRO Bratislava na základe získaných údajov stanoví diagnózu a vyberie liečbu. Tá u žien spočíva v použití protikvasinkových a protizápalových liekov, nutných prípadoch je možné predpísať fyzioterapiu. Pri liečbe vaginálnej kandidózy musíte dodržiavať diétu: vzdať sa sladkých pekárenských a cukrárenských výrobkov, korenistých a kyslých jedál a alkoholu, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu rozmnožovaniu kvasiniek v pošve.

Pre úspešnú a rýchlu liečbu je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ako napríklad nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, vzdať sa vaginálneho výplachu a nekontrolovaného používania antibiotík. Neodporúča sa častý a dlhý kúpeľ v horúcej vode a tiež nosenie mokrého oblečenia ako sú napríklad plavky.

Objednajte sa ku gynekológovi medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava na liečbu vaginálnej kandidózy. Objednať sa môžete telefonicky na nižšie uvedenom čísle alebo pomocou formulára na našej webovej stránke. Náš operátor Vám zavolá späť, aby upresnil detaily konzultácie.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy