0800200000

Liečba hyperprolaktinémie v Bratislave

Hyperprolaktinémia je zvýšenie koncentrácie prolaktínu v krvi. Znížiť prolaktín vám pomôžu gynekológovia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Objednanie sa na vyšetrenie sa uskutočňuje nepretržite. 

Príčiny a typy vysokého prolaktínu

Prolaktín je produkovaný hypofýzou (endokrinná žľaza umiestnená v mozgu). Vysoký prolaktín sa objavuje z fyziologických a patologických dôvodov. Za normálnych okolností hormón spôsobuje a udržiava laktáciu po pôrode, takže počas tehotenstva a dojčenia dochádza k funkčnej hyperprolaktinémii. Patologické príčiny vysokej hladiny prolaktínu:

  • nezhubné a zhubné nádory hypofýzy a hypotalamu;
  • infiltratívne ochorenia hypotalamu (napríklad sarkoidóza);
  • prerušenie hypofyzárnej stopky a stopky hypofýzy (napríklad v dôsledku poranenia hlavy alebo chirurgického zákroku);
  • systémové patológie (zlyhanie obličiek alebo pečene, hypotyreóza, syndróm polycystických ovárií, pásový opar alebo rakovina pľúc).

Prechodná hyperprolaktinémia sa vyskytuje v dôsledku periodickej hypersekrécie hormónu v reakcii na stresové spúšťače (príjem kalórií, cvičenie, emočný stres, pohlavný styk alebo spánok). Pri užívaní antipsychotík, antidepresív, blokátorov dopamínových receptorov, antihypertenzív a liekov proti bolesti sa u žien môže vyskytnúť lieková hyperprolaktinémia. Pri idiopatickej hyperprolaktinémii nie je možné zistiť príčinu patológie.

Príznaky a stupne hyperprolaktinémie

Príznaky hyperprolaktinémie zahŕňajú poruchy menštruačného cyklu, krvácanie z maternice, prírastok hmotnosti, bolesť hlavy, akné a depresiu. Okrem stimulácie laktácie prolaktín znižuje produkciu luteinizačných a folikuly stimulujúcich hormónov, ktoré stimulujú funkciu vaječníkov, takže vyššia hladina prolaktínu znižuje plodnosť a môže viesť k úbytku kostnej hmoty a osteoporóze.

Závažnosť hyperprolaktinémie

Norma prolaktínu u žien

menej ako 25-30 mcg/l

Hyperprolaktinémia mierneho stupňa

25-50 mcg/l

Hyperprolaktinémia stredného stupňa

50-100 mcg/l

Hyperprolaktinémia závažného stupňa

viac ako 100 mcg/l

Pri idiopatickej forme patológie sa koncentrácia prolaktínu v krvi pohybuje od 20 do 100 mcg/l jednotiek. Lieková forma je často sprevádzaná hladinou hormónu v rozmedzí 25-100 mcg/l a zvýšenie prolaktínu až na 250 mcg/l je charakteristické pre prolaktinómy (nezhubné nádory hypofýzy). Dôsledky hyperprolaktinémie zahŕňajú chýbajúcu alebo nepravidelnú menštruáciu, nedostatok estrogénu, obezitu, neplodnosť a zvýšenú produkciu materského mlieka (galaktorea).

Liečba zvýšeného prolaktínu v Bratislave

Diagnostika hyperprolaktinémie zahŕňa odber anamnézy a laboratórne vyšetrenie krvi. Príjem potravy môže stimulovať sekréciu prolaktínu, preto je potrebné vykonať test na hladinu hormónu v krví nalačno.

Liečba hyperprolaktinémie spočíva v užívaní agonistov dopamínu, ako aj kombinovaných perorálnych kontraceptív u pacientok, ktoré neplánujú tehotenstvo. Kontrola poklesu hladiny prolaktínu by sa mala vykonávať každý mesiac (na 5 alebo 7 deň, keď sa menštruačný cyklus obnoví, alebo raz za 30 dní pri absencii menštruácie). 

Objednať sa na konzultáciu ku gynekológovi a na liečbu hyperprolaktinémie v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.