Liečba porúch menštruačného cyklu v Bratislave

Menštruácia je pravidelné vaginálne krvácanie, ktoré sa vyskytuje v mesačných intervaloch a telo pripravuje na možné tehotenstvo. Ak k tehotenstvu nedôjde, výstelka maternice sa odlupuje a vylučuje von z tela, čoho výsledkom je menštruačné krvácanie. Prvýkrát sa menštruácia objavuje v puberte.

Príčiny porúch menštruačného cyklu

Menštruačný cyklus sa opakuje periodicky každý mesiac. Okrem samotného krvácania sa vyskytujú aj iné symptómy. Medzi príznaky menštruácie patria: 

 • svalové kŕče;
 • nevoľnosť;
 • únava;
 • náladovosť;
 • citlivosť prsníkov;
 • akné;
 • bolesť v podbrušku.

Výskyt, intenzita a trvanie menštruačných príznakov je individuálne. Závisí od hladiny hormónov, ale aj celkového zdravotného stavu.

Počas menštruačného cyklu sa môžu objaviť abnormality menštruácie. Existuje mnoho príčin, ktoré môžu spôsobiť poruchy menštruačného cyklu. Najčastejšími poruchami menštruačného cyklu sú:

 • stres;
 • hormonálna nerovnováha;
 • myómy maternice; 
 • syndróm polycystických vaječníkov; 
 • pohlavne prenosné infekcie. 

Pri spozorovaní zmeny v menštruačnom cykle je dôležité kontaktovať gynekológa, ktorý posúdi zdravotný stav a na základe ultrazvukového vyšetrenia pomenuje príčinu, ktorá zmeny menštruácie vyvolala.

Pri menštruácii sa vyskytujú aj poruchy menštruačného cyklu. Spôsobujú abnormality v trvaní, periodicite aj intenzite krvácania. Vyskytnúť sa môžu poruchy menštruačného cyklu, medzi ktoré patrí:

 • amenorea;
 • oligomenorea;
 • polymenorea;
 • hypermenorea;
 • hypomenorea;
 • dysmenorea.

Každá porucha menštruácie znamená zmenu v menštruačnom cykle. Menštruačný cyklus môže mať dlhšie trvanie, byť sprevádzaný intenzívnym krvácaním alebo sa môže vyskytnúť aj absencia menštruačného krvácania.

Gynekologické vyšetrenie pri poruchách menštruačného cyklu

Pri výskyte poruchy menštruačného cyklu je nutné kontaktovať gynekológa. Liečba zahŕńa konzultáciu s gynekológom, ktorý zhromaždí anamnézu s ohľadom na subjektívne ťažkosti a trvanie menštruačného cyklu. Vyšetrenie zahŕňa kolposkopiu, ultrazvukové vyšetrenie malej panvy, ktoré posúdi stav reprodukčných orgánov. Na základe výsledkov vyšetrení gynekológ predpíše liečbu menštruačnej dysfunkcie, ktorá môže zahŕňať užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo konkrétnu liečbu ochorenia, ktoré menštruačnú poruchu vyvolalo. Endometrióza, prítomnosť myómov a fibroidov na maternici, spôsobuje intenzívne krvácanie, pri ktorom sa môžu vyskytnúť silné kŕče. Syndróm polycystických vaječníkov súvisí s absenciou ovulácie, v dôsledku ktorej dochádza k anovulačnému krvácaniu. Ide o necyklické menštruačné krvácanie, ktoré je nepravidelné.

Liečba amenorey v Bratislave

Amenorea je vynechanie menštruácie spojené s veľmi slabým vaginálnym krvácaním. Primárna amenorea nastáva vtedy, ak sa menštruačné krvácanie nevyskytne v reprodukčnom veku. Sekundárna amenorea sa vyskytuje, keď sa normálny menštruačný cyklus zastaví na šesť alebo viac mesiacov. Medzi príznaky amenorey patria bolesť panvy, akné, nadmerné ochlpenie na tvári, ale aj strata vlasov či zhoršené videnie. Gynekologické vyšetrenie zahŕňa krvné testy, vrátane overenia funkcie štítnej žľazy a kontrola vaječníkov. Zo zobrazovacích techník sa používa ultrazvuk. Liečba amenorey závisí od primárnej príčiny, ktorá ju vyvolala. Používa sa perorálna antikoncepcia alebo iná hormonálna terapia s cieľom obnoviť periodicitu menštruačného cyklu. 

Liečba oligomenorey v Bratislave

Periodicita menštruačného krvácania sa uvádza v rozmedzí 21 - 35 dní. Oligomenorea je stav, pri ktorom sa menštruácia vyskytuje len každých 35 až 90 dní. Príznakmi oligomenorey je akné, bolesti brucha, nadmerné potenie, zhoršené videnie, ale aj nadmerné ochlpenie. Diagnostický postup oligomenorey je indikovaný gynekológom a súčasťou liečby je zmena v užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Liečba polymenorey v Bratislave

Polymenorea je stav, pri ktorom je menštruačný cyklus kratší ako 21 dní. Ide o menštruačné krvácanie so skráteným intervalom, ktoré je spojené so zníženým počtom červených krviniek, čiže anémiou. Príčinami polymenorey môže byť stres, sexuálne prenosné infekcie, endometrióza, ale aj nastupujúca menopauza. Pri opakovaní je potrebné kontaktovať gynekológa. Vyšetrenie zahŕňa konzultáciu, ktorá je spojená s užívaním antikoncepcie pre úpravu dĺžky cyklu.

Liečba hypermenorey a hypomenorey v Bratislave

Hypermenorea predstavuje intenzívne krvácanie počas menštruačného cyklu. Krvácanie trvá dlhšie ako 7 dní. Ide o stratu krvi, pri ktorej je tampón alebo vložku nutné meniť každú hodinu. Sekrét okrem krvi obsahuje aj veľké krvné zrazeniny. Príznakmi hypermenorey sú silné kŕče, závraty a nevoľnosť. 

Hypomenorea je stav, kedy dochádza k menštruačnému krvácaniu so zníženou intenzitou. Príčinami hypomenorey môžu byť zvýšená hladina stresu, či hladina rôznych hormónov, ale aj psychické problémy alebo životospráva. Pri oboch poruchách je dôležité vyšetrenie gynekológom. Pri liečbe hypermenorey a hypomenorey sa odporúča hormonálna terapia, keďže menštruačný tok závisí od hladiny hormónov v krvi.

Liečba dysmenorey v Bratislave

Dysmenorea je spojená s výraznými menštruačnými kŕčmi a bolesťami. Primárna dysmenorea je spôsobená zvýšenou hladinou hormónov prostaglandínov počas menštruačného cyklu a objavuje sa tesne pred menštruáciou alebo súčasne s ňou a trvá len niekoľko dní. Sekundárnu dysmenoreu môžu spôsobiť myómy, cysty, prítomnosť vnútromaternicového telieska alebo infekčné ochorenia ako syfilis, kvapavka, chlamýdie alebo HIV. Bolesť začína pred menštruáciou a môže trvať počas nej aj po skončení menštruačného krvácania. Liečba dysmenorey zahŕňa hormonálnu antikoncepciu, inhibítory ovulácie, predpísané sú aj vitamínové doplnky. 

Termín s gynekológom na liečbu porúch menštruačného cyklu v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava si môžete dohodnúť pomocou online formulára alebo telefonicky na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy