Liečba endometriózy v Bratislave

Endometrióza je ochoronie ženského reprodukčného systému, ktoré je spôsobené rastom endometriálnych buniek mimo dutiny maternice. Ochorenie je najčastejšie diagnostikované u žien vo veku 24-29 rokov. Endometrium je vnútorná výstelka maternice, ktorá je výdatne zásobená krvnými cievami. Endometrium pozostáva z dvoch vrstiev:

 • bazálna (ktorej hrúbka sa nemení);
 • funkčná (každý mesiac sa zahusťuje pod vplyvom hormonálnych zmien, aby prijala oplodnené vajíčko, ak nedôjde k počatiu, vrstva sa oddelí od stien maternice).

Hrúbka vnútornej sliznice maternice sa neustále mení a závisí od hormonálnych zmien, ku ktorým dochádza v tele ženy od fázy menštruačného cyklu. Hrúbka endometria maternice sa bežne pohybuje od 2-4 mm (počas menštruácie) do 16 mm (počas ovulácie). Akékoľvek patologické zmeny v hrúbke endometrie maternice (napríklad endometriálne polypy - rozrastanie sliznice maternice, hyperplázia endometria - difúzne zhrubnutie endometria, ktoré je sprevádzané zmenou jeho štruktúry) vedú k ťažkostiam s otehotnením.

Pri endometrióze, každý mesiac dochádza k zhrubnutiu a krvácaniu endometriálnych buniek, ktoré vyrástli v rôznych tkanivách a orgánoch (vaječníkoch, vagíne, maternici, pľúcach a v ďalších). Endometrióza je ochorenie, ktoré ohrozuje zdravie a život ženy, a preto si vyžaduje neodkladnú liečbu. Pri oneskorenom vyhľadávaní lekárskej pomoci a nedostatočnej liečbe vznikajú komplikácie:

 • neplodnosť (ako dôsledok tvorby zrastov vo vajíčkovodoch, ktoré narúšajú ich priechodnosť a zabraňujú vniknutiu vajíčka do dutiny maternice);
 • komplikácie počas tehotenstva (spontánny potrat, placenta praevia - nesprávna poloha placenty v oblasti dolnej časti maternice, predčasný pôrod);
 • rakovina vaječníkov.

U žien, ktoré prekonali endometriózu, sa môže postupom vyvinúť endometrioidný adenokarcinóm (zhubný nádor, ktorý vznikol zo žľazových buniek). Dôvodom jeho vzniku sú zmeny v reprodukčnom systéme, ktoré sú spôsobené endometriózou.

Typy a príznaky endometriózy

V medicíne existuje niekoľko druhov endometriózy, ktoré môžeme rozdeliť podľa miesta, kde sa dané bunky nachádzajú, a to:

 • genitálna endometrióza - rozvíja sa v reprodukčných orgánoch, vo vaječníkoch, maternici, krčku maternice, vagíne a vajíčkovodoch. Napríklad endometrióza tela maternice (adenomyóza), ktorá sa vyznačuje zväčšovaním sliznice maternice v jej vonkajšich svalových vrstvách – myometrium. Počas endometriózy tela maternice, sa môže zvýšiť jej veľkosť a môže dôjsť ku krvácanie z maternice;
 • retro-cervikálna endometrióza - postihuje zadný segment krčka maternice, ktorý sa nachádza vedľa konečníka, takže ochorenie je často sprevádzané bolesťou pri vyprázdňovaní;
 • extragenitálna endometrióza - sa vyvíja v orgánoch, ktoré nie sú priamo zapojené do reprodukčného procesu, napr. v pľúcach, orgánoch gastroenterologický traktu gastrointestinálneho a močového traktu).

Extragenitálna endometrióza nie je tak často diagnostikovaná, ako dve predchádzajúce formy ochorenia. Najbežnejšia je genitálna forma endometriózy.

Keď sa objavia charakteristické príznaky, môžete mať podozrenie na prítomnosť endometriózy. Medzi bežné príznaky endometriózy u žien patria:

 • bolesť v dolnej časti brucha a v bedrovej oblasti, ktorá sa objavuje niekoľko dní pred menštruáciou a pretrváva počas celého cyklu, postupom času sa zintenzivňuje;
 • krvavý a hnedý výtok mimo menštruačného cyklu. Zvyčajne sa výtok pri endometrióze objavuje v strede cyklu;
 • silné menštruačné krvácanie;
 • bolesť počas pohlavného styku;
 • bolesť pri vyprázdňovaní alebo močení;
 • ťažkosti s počatím.

Okrem vyššie uvedených príznakov môže byť endometrióza sprevádzaná gastrointestinálnymi poruchami, ako sú hnačka alebo zápcha, plynatosť a nevoľnosť alebo chronickou únavou. Príznaky sa zintenzívňujú počas menštruácie.

Pri endometrióze existujú určité kontraindikácie. Pri tomto ochorení by sa žena nemala vystavovať nadmernému teplu (horúci kúpeľ, návšteva kúpeľov a sauny), nemala by navštevovať solárium a zostať dlhú dobu na priamom slnku, aby sa predišlo komplikáciám. Neodporúča sa ani používanie tampónov, aby sa nenarušil odtok menštruačnej krvi.

Dôvody vzniku endometriózy

Presná príčina endometriózy zatiaľ nebola stanovená. Vyvolať ju môže, napríklad:

 • anatomicky nesprávna poloha maternice alebo jej výbežkov, v dôsledku čoho prúdi menštruačná krv, ktorá obsahuje endometriálne bunky, späť do brušnej dutiny a vajíčkovodov;
 • rozšírenie endometriálnych buniek po celom tele s pomocou krvi alebo lymfy;
 • transformácia peritoneálnych buniek, ktoré lemujú vnútornú brušnú stenu na bunky podobné endometrickým, ku ktorej dochádza pod vplyvom hormónov alebo imunitných faktorov;
 • poruchy imunitného systému, ktorý prestáva rozpoznávať a ničiť endometriálne bunky, ktoré sa tvoria mimo dutiny maternice. 

Ďalším dôvodom rozvitia endometriózy je cisársky rez, pri ktorom bunky endometria, boli chirurgicky zasiahnuté. Podozrenie na výskyt endometriózy môže vzniknúť po cisárskom reze, ak sa objaví zatvrdnutie v oblasti jazvy, ktoré je sprevádzané miernym krvácaním.

Medzi rizikové faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj endometriózy patria:

 • nástup menštruácie v rannom veku;
 • neskorá menopauza;
 • absencia pôrodu;
 • menštruačný cyklus, ktorá trvá menej ako 27 dní;
 • silné menštruačné krvácanie, ktoré trvá viac ako sedem dní.

Medzi ďalšie rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku endometriózy patria aj zvýšenie estrogénu v krvi, nízka telesná hmotnosť, patologické stavy reprodukčnej sféry, ktoré narúšajú proces odtoku krvi z tela počas menštruácie. Posledným faktorom vzniku endometriózy je genetická predispozícia.

Diagnóza a liečba endometriózy v Bratislave

Gynekológovia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava sa zaoberajú diagnostikou a liečbou endometriózy. Prvým krokom, ak spozorujete príznaky, je dohodnúť si stretnutie s gynekológom, ktorý vás môže tiež poslať na konzultáciu k endokrinológovi.

Počas návštevy si lekár DoktorPRO Bratislava vypočuje vaše symptómy  a vykoná gynekologické vyšetrenie. Na základe výsledkov vyšetrenia Vás môže poslať na ďalšie vyšetrenia, ako sú napríklad vaginálny gynekologický ultrazvuk, ktorý je potrebný na zistenie patologických zmien v panvových orgánoch, kolposkopia a na ďalšie testy. Gynekológ na základe získaných údajov stanoví diagnózu a predpíše potrebnú liečbu endometriózy, hormonálnu alebo nehormonálnu fyzioterapiu.

Pre objednanie sa ku gynekológovi a na liečbu endometriózy v medicínskom stredisku DoktorPRO Bratislava nás kontaktuje pomocou nižšie uvedeného čísla alebo vyplňte formulár na našej webovej stránke. Náš operátor Vám vyberie vyhovujúci termín a čas lekárskej konzultácie.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy