0800200000

Liečba vaginitídy (kolpitídy) v Bratislave

Vaginitída (kolpitída) je zápal sliznice vagíny. Zápalová reakcia môže byť lokálna aj rozšírená, postihuje krčok maternice a vulvu. Zbaviť sa kolpitídy pomôžu gynekológovia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Objednávanie na vyšetrenia sa uskutočňuje nepretržite.

Príčiny vaginitídy

Príčiny kolpitídy môžu byť infekčné (špecifické, nešpecifické) a neinfekčné. Špecifická bakteriálna vaginitída je bežnejšia a zvyčajne je výsledkom kandidózy alebo trichomoniázy.

Kandidózna alebo kvasinková kolpitída je infekcia spôsobená kvasinkovou hubou rodu Candida. Zápal sa prejavuje znížením imunity užívaním hormonálnych a antibakteriálnych liekov, ktoré stimulujú rast huby. Trichomoniáza je typ vaginálnej infekcie spôsobenej jednobunkovým organizmom, ktorý je pohlavne prenosný. Ak existuje podozrenie na vaginitídu, je dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc, pretože patológia zvyšuje riziko infekcie HIV a počas tehotenstva bakteriálna kolpitída zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Nešpecifická kolpitída vzniká v dôsledku nerovnováhy v mikroflóre vagíny a vplyvom chronického stresu na organizmus ženy. Rizikové faktory pre vaginitídu:

 • užívanie antibiotík alebo hormonálnych liekov;
 • obdobie tehotenstva alebo dojčenia;
 • nekontrolovaná cukrovka;
 • nechránený pohlavný styk;
 • oslabený imunitný systém (infekcia HIV, chemoterapia);
 • nosenie mokrého alebo tesného oblečenia;
 • použivanie vnútromaternicového telieska;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel.

Medzi neinfekčné príčiny patrí vaginálna atrofia (senilná alebo atrofická vaginitída) u pacientok so systémovým ochorením (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus), menopauzou a sterilizáciou v anamnéze. Senilná kolpitída je často spojená s nedostatkom estrogénu v tele ženy. Vaginálny zápal sa vyskytuje aj pri alergii na vaginálne spreje, antikoncepciu, mydlá, pracie prostriedky alebo aviváže.

Typy a príznaky kolpitídy

Príznaky kolpitídy závisia od pôvodu ochorenia. Pri trichomoniáze je výtok zelený alebo žltý, penivý a s nepríjemným zápachom. Kandidová kolpitída sa vyznačuje hustým bielym výtokom podobným tvarohu, svrbením a suchosťou v pošve. Príznaky vaginitídy:

 • zmena farby, vône a množstva vaginálneho výtoku;
 • podráždenie a svrbenie vo vagíne;
 • krvavý výtok;
 • bolesť pri pohlavnom styku a močení.

Akútna vaginitída je charakterizovaná silným začervenaním, opuchom vaginálnej sliznice a nepríjemným zápachom. Pri chronickej kolpitíde sú symptómy mierne, majú periodický charakter a zvlnený priebeh.

Liečba vaginitídy (kolpitídy) v Bratislave

Gynekológ pomôže vyliečiť vaginitídu po identifikácii príčiny ochorenia. Diagnostika zápalu pošvy pozostáva z odberu anamnézy, vyšetrenia a laboratórnych testov. Pri mikroskopickom vyšetrení gynekológ odoberie vzorku pošvového výtoku. Aby boli výsledky vyšetrenia presné, najmenej tri dni pred návštevou gynekológa by ste nemali používať vaginálne prípravky. Odporúča sa taktiež vylúčiť pohlavný styk, sprchovanie a používanie chemickej antikoncepcie. Liečba vaginitídy:

 • protiplesňové lieky;
 • antibiotická terapia;
 • vaginálny zvlhčovaci krém, lubrikant;
 • hormonálna liečba symptómov menopauzy.

Ak je vaginitída spôsobená alergiou, musíte zistiť, ktorý produkt spôsobuje reakciu a vylúčiť jeho použitie. Na rýchle vyliečenie kolpitídy sa súbežne s medikamentóznou liečbou odporúča počas menštruácie dodržiavať hygienické pravidlá, nosiť voľné bavlnené spodné prádlo a namiesto tampónov používať vložky. Taktiež je potrebné používať bariérovú antikoncepciu, lubrikant pri pohlavnom styku a vyhýbať sa horúcim kúpeľom. Objednať sa na konzultáciu ku gynekológovi v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.