Liečba klimaktéria a menopauzy v Bratislave

Klimaktérium je fyziologický stav ženy, pri ktorom dochádza k ukončeniu jej plodnosti. Zvyčajne sa začína vo veku 45 až 55 rokov a je sprevádzané hormonálnymi zmenami v tele, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné pocity. Pri výskyte bolesti v podbrušku, suchosti a bolesti v pošve, návaloch horúčavy a iných príznakoch klimaktéria u žien je potrebné navštíviť gynekológa.

Príznaky menopauzy a klimaktéria

Klimaktérium u žien nastáva v dôsledku zníženia produkcie estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch a zahŕňa tri štádiá: premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu. Rozdiel medzi klimaktériom a menopauzou je v tom, že klimaktérium zahŕňa celé obdobie poklesu reprodukčných funkcií a menopauza je len jednou z jej fáz, ktorá nastáva rok po poslednej menštruácii. Koniec klimaktéria sa prejavuje prerušením prejavov jeho symptómov.

Hlavným znakom nástupu klimaktéria je zmena menštruačného cyklu: mení sa dĺžka a povaha výtoku. Menštruácia sa stáva nepravidelnou a postupne sa zastavuje. Príznaky menopauzy:

  • suchosť vo vagíne;
  • zvyšovanie hmotnosti;
  • nočné potenie;
  • výkyvy nálad;
  • ťažkosti s koncentráciou;
  • zhoršenie pamäti;
  • bolesť hlavy;
  • časté močenie;
  • citlivosť a bolesť v mliečnych žľazách.

Návaly horúčav počas menopauzy sa prejavujú prudkým pocitom tepla v hornej časti tela, začervenaním kože, zrýchleným tepom a brnením v končekoch prstov. Návaly horúčav sú prirodzenou reakciou tela a môžu žene spôsobiť nepohodlie. Úplne sa zbaviť návalov horúčav počas menopauzy je nemožné. Gynekológ však môže znížiť ich frekvenciu a intenzitu a uľahčiť tak menopauzu.

Číry alebo žltkastý hlienovitý výtok počas menopauzy je normálny. Zníženie objemu výtoku vedie k suchosti v pošve, v dôsledku čoho sa jej steny stávajú menej chránené pred infekciami. Ak má žena počas menopauzy zrazený alebo hnisavý výtok so štiplavým zápachom, je potrebné poradiť sa s gynekológom a urobiť výter.

Príznaky skorej menopauzy sú totožné s obdobím premenopauzy a môžu sa objaviť u žien po 30. roku života. V prípade narušenia menštruačného cyklu je dôležité navštíviť gynekológa, ktorý Vám predpíše lieky na menopauzu a pomôže udržať reprodukčnú funkciu dlhšie.

Liečba menopauzy a klimaktéria v Bratislave

Gynekológovia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava sa zaoberajú liečbou porúch počas klimaktéria a menopauzy. Na úvodnom stretnutí si lekár vypočuje symptómy pacientky, vykoná vyšetrenie na gynekologickom kresle a odoberie výter z vagíny. Na diagnostiku menopauzy, gynekológ môže predpísať laboratórny krvný test na hormóny (FSH, progesterón, estradiol) a test moču, podľa výsledkov ktorého môže lekár predpísať lieky na menopauzu.

Na prevenciu proti nežiadúcim účinkom menopauzy a na zlepšenie kvality života pacientky, gynekológ-endokrinológ vypracuje individuálnu klimakterickú terapiu, ktorá zahŕňa systémové alebo lokálne podávanie hormonálnych liekov. Hormonálne lieky nahrádzajú funkcie vaječníkov a neovplyvňujú celkové fungovanie metabolizmu. Dlhodobá klimakterická, hormonálna terapia odstraňuje nielen symptómy menopauzy, ale je aj prevenciou proti osteoporóze, vazomotorickým a kardiovaskulárnym porúchám.

Zvyčajne počas menopauzy stačí navštíviť gynekológa aspoň raz za šesť mesiacov. Liečba menopauzálneho syndrómu je potrebná, ak má žena závažné príznaky, ktoré spôsobujú nepríjemnosti. Počas menopauzy sa tiež predpisujú hormóny na liečbu návalov horúčavy. Lekár Vám, môže predpísať nehormonálne prípravky na symptomatickú liečbu a na prevenciu proti chronickým ochoreniam, ako sú napríklad osteoporóza a patológia srdca. Gynekológ Vám tiež môže odporučiť použitie topických prípravkov a lubrikantov počas menopauzy na zvlhčenie vagíny počas pohlavného styku. 

Objednať sa ku gynekológovi na liečbu klimaktéria v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom formulára. Žiadosti o prijatie prijímame nepretržite.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy