Liečba ženských pohlavne prenosných chorôb, ktoré sú prenosné pohlavným stykom (PTS) v Bratislave

Gynekológ sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou ženských pohlavne prenosných ochorení (PTS), ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Vyšetrenia na zistenie prítomnosti pohlavne prenosných chorôb si môžete nechať urobiť v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. 

Spôsoby prenosu pohlavne prenosných chorôb

Pohlavne prenosné choroby (PTS) sú choroby, ktoré sa prenášajú sexuálnym stykom počas vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu. Medzi iné spôsoby prenosu pohlavne prenosných chorôb patria:

 • kontakt s pokožkou (ľudský papilomavírus a herpes);
 • z matky na dieťa počas tehotenstva a pôrodu (chlamýdie, kvapavka, syfilis, kandidóza);
 • krv (hepatitída, vírus ľudskej imunodeficiencie).

Voš lonová sa môže prenášať blízkym osobným kontaktom, napríklad dotykom, spoločným spánkom, alebo kontaktom s oblečením, posteľnou bielizňou alebo uterákmi, ktoré používala infikovaná osoba. Sexuálne prenosné choroby sa tiež prenášajú slinami, napríklad cytomegalovírus, herpes, syfilis, či ľudský papilomavírus.

Prevenciou proti pohlavne prenosným chorobám je používanie mechanickej antikoncepcie počas pohlavného styku. Odporúča sa tiež, aby ženy raz ročne absolvovali preventívne prehliadky.

Príznaky pohlavne prenosných chorôb u žien

Prvé príznaky pohlavne prenosných chorôb sa objavujú po skončení inkubačnej doby, ktorej dĺžka závisí od typu sexuálnej infekcie.

Inkubačné obdobia pre pohlavne prenosné choroby

chlamýdie

7-21 dní

genitálny herpes

2-12 dní

kvapavka

1-14 dní

hepatitída typu A

15-50 dní

hepatitída typu B

8-22 dní

hepatitída typu C

2-26 dní

vírus AIDS

2-4 dní

ľudský papilomavírus

30 dní - 10 rokov (v závislosti od typu)

herpes v ústach

2-12 dní

syfilis

3 týždne - 20 rokov (v závislosti od typu)

trichomoniáza

5-28 dní

cytomegalovírus

3-12 týždňov

ureaplazmóza

10-20 dní

mykoplazmóza

1-4 týždne

Pri pohlavné prenosných chorobách u žien sa nemusia prejavovať príznaky, napríklad pri kvapavke, urogenitálnom herpese, trichomoniáze, gardnerelóze. Príznaky  pri PTS, môžu byť:

 • výtok z vagíny alebo konečníka;
 • bolesť a pálenie pri močení;
 • sčervenanie a opuch vonkajších genitálií;
 • svrbenie a brnenie vo vagíne;
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • zápal a zväčšenie inguinálnych lymfatických uzlín;
 • kožné výrastky, napríklad genitálne bradavice, papilómy a kondylómy vo vagíne a v konečníku;
 • vaginálne krvácanie medzi menštruáciami alebo po pohlavnom styku;
 • bolesť vo vagíne počas sexu.

Medzi obvyklé prejavy pohlavných chorôb patria zvýšená únava, horúčka, zhoršenie zraku a sluchu, nevoľnosť a chudnutie. Infekcie ženských pohlavných orgánov môžu tiež viesť k nočnému poteniu, hnačke, kožným vyrážkam a žltačke, t.j. ku zožltnutí očných bielkov a kože.

Pri spozorovaní popísaných príznakov, je potrebné navštíviť gynekológa a nechať sa otestovať na pohlavne prenosné choroby. Pri plánovaní tehotenstva, je potrebné urobiť testy na prítomnosť pohlavne prenosných infekcií, aby sa zabránilo predčasnému pôrodu a prenosu pohlavnej choroby na dieťa. Testovanie na PTS zahŕňa gynekologické vyšetrenie, test moču, krvný test a vyšetrenie močovej trubice a krčka maternice.

Liečba herpesu u žien v Bratislave

U žien s genitálnym herpesom sa na zadku, stehnách, konečníku, močovej rúre, vagíne a krčku maternice tvoria červené alebo biele pľuzgiere, vredy a chrasty. Chrasty, ktoré sa tvoria pri hojení vredov. Genitálny herpes vedie k zväčšeniu a zápalu inguinálnych lymfatických uzlín, horúčke, bolesti hlavy a bolesti svalov. Pošvový výtok pri genitálnom herpese je biely, číry, niekedy obsahuje krv a má hustú konzistenciu a rybí zápach.

Herpes sa prenáša vaginálnym, orálnym a análnym pohlavným stykom, slinami a kontaktom s pľuzgiermi a ranami. Herpesu sa môžete zbaviť pomocou antivírusových liekov. Na jeho liečbu môže gynekológ predpísať lieky proti bolesti, ktoré znižujú bolesť vo vaginálnej oblasti a predpísať fyzioterapiu.

Liečba cytomegalovírusu u žien v Bratislave

Cytomegalovírus je pohlavne prenosné ochorenie, ktoré sa prenáša spermou, močom, krvou, slinami a materským mliekom. Medzi príznaky cytomegalovírusu u žien patria bolesť hrdla a svalov, horúčku a zvýšenú únavu.

Krvné testy dokážu odhaliť protilátky proti cytomegalovírusu, konkretne IgG a IgM. Dokážu diagnostikovať primárne a prenesené pohlavne prenosné infekcie. Na liečbu cytomegalovírusu, gynekológ predpisuje antivírusové lieky.

Liečba Gardnerella vaginalis u žien v Bratislave

Gardnerella vaginalis je spôsobená nadmerným rastom anaeróbnych baktérií vo vagíne a nemôže sa prenášať pohlavnou ani nepohlavnou cestou na mužských partnerov. K množeniu baktérii a vzniku Gardnerella vaginalis prispieva pohlavný styk, potenie, používanie voňavých produktov intímnej hygieny a nosenie tesnej spodnej bielizne.

Gardnerella sa u žien prejavuje svrbením a pálením pošvy pri močení. Pri danom ochorení sa objavuje výtok šedej, bielej alebo zelenej farby a tekutej konzistencie. Na liečbu Gardnerella vaginalis, gynekológ predpisuje antibakteriálne lieky vo forme gélu, alebo krému alebo tabletky  na perorálne podanie.

Liečba ureaplazmózy u žien v Bratislave

Medzi príznaky ureaplazmózy u žien patrí bolesť a pálenie počas močenia, nepríjemný zápach a vodnatý výtok z vagíny. Ureaplazmóza u žien sa diagnostikuje pomocou testu moču alebo výteru z vagíny, sliznice maternice a močovej trubice. Na liečbu ureaplazmózy gynekológ predpisuje antibakteriálne lieky.

Liečba chlamýdií u žien v Bratislave

Chlamýdie sa prenášajú vaginálnym, orálnym a análnym pohlavným stykom, dotykom genitalií a z matky na dieťa počas pôrodu. K príznakom chlamýdií u žien patrí vaginálne krvácanie medzi menštruáciami a po pohlavnom styku, vaginálny výtok s nepríjemným zápachom, pálenie pri močení a bolesť v konečníku.

Chlamýdie u žien sa dajú diagnostikovať na základe vyšetrenia moču alebo výteru z krčka maternice. Na liečbu chlamýdií gynekológ predpisuje antibiotiká. Až do uzdravenia by ste nemali mať pohlavný styk, aby ste predišli opätovnej infekcii a prenosu chlamýdií na sexuálneho partnera.

Liečba mykoplazmózy u žien v Bratislave

Mykoplazmóza sa prenáša orálnym, análnym alebo vaginálnym stykom, ako aj dotykom pohlavných orgánov. Medzi symptómy mykoplazmózy patria krvavý výtok z pošvy po pohlavnom styku, bolesť v konečníku, tŕpnutie, pálenie a nepríjemné pocity pri močení a bolesť v podbrušku.

Na diagnostiku urogenitálnej mykoplazmózy sa používa analýza moču alebo výter z vagíny, krčka maternice alebo močovej trubice. Po stanovení diagnózy gynekológ predpisuje antibakteriálne lieky na liečbu mykoplazmózy.

Liečba trichomoniázy u žien v Bratislave

Trichomoniáza sa prenáša sexuálnym kontaktom s infikovanou osobou. Príznaky trichomoniázy u žien zahŕňajú pálenie, začervenanie, bolesť a svrbenie pohlavných orgánov, bolesť v pošve pri pohlavnom styku a močení. Pri urogenitálnej trichomoniáze je vaginálny výtok zelený alebo žltý s nepríjemným zápachom.

Trichomoniáza, u žien postihuje vulvu, vagínu, krčok maternice alebo močovú trubicu. Na liečbu trichomoniázy lekár predpisuje antibiotiká.

Objednať sa ku gynekológovi na liečbu pohlavných chorôb v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava, môžete pomocou telefónneho čísla, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo prostredníctvom formulára.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy