0800200000

Liečba pohlavne prenosných chorôb u žien v Bratislave

Pohlavne prenosné infekcie u žien môžu postihovať vonkajšie genitálie (veľké a malé pysky, klitoris a pošvové predsiene), perineum, konečník, ústa a hrdlo. Ak sa neliečia, pohlavne prenosné infekcie môžu viesť ku komplikáciám: panvové zápalové ochorenie (endometritída a salpingooforitída), chronická panvová bolesť, neplodnosť a rakovina.

Pohlavne prenosné ochorenia u žien je možné diagnostikovať a liečiť na gynekologickom oddelení Doktorpro Bratislava. Objednanie sa k lekárovi je dostupné 24 hodín denne.

Na prevenciu nákazy pohlavne prenosnými chorobami je potrebné používať bariérovú antikoncepciu (kondómy) a vyhýbať sa sexuálnym kontaktom, ak má partner vyrážku alebo vredy na genitáliách.

Čo sú pohlavne prenosné choroby (STD) u žien?

Pohlavne prenosné choroby sú infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú pri nechránenom pohlavnom styku. Typy pohlavne prenosných chorôb:

  • parazitárne (trichomoniáza);
  • bakteriálne (kvapavka a chlamýdie);
  • vírusové (herpes a ľudský papilomavírus).

Ženy môžu mať latentné pohlavne prenosné choroby – STD, ktoré sa po inkubačnej dobe nemusia prejavovať žiadnymi príznakmi. Medzi tieto pohlavne prenosné choroby patria chlamýdie, kvapavka, trichomoniáza, herpes a HPV.

Príčiny a spôsoby prenosu STD u žien

STD sa zvyčajne prenášajú nechráneným orálnym, vaginálnym a análnym stykom. Ďalšie spôsoby prenosu pohlavne prenosných chorôb:

  • krv (napr. HIV alebo hepatitída);
  • kontakt s pokožkou (genitálny herpes alebo HPV);
  • prenos z matky na dieťa (syfilis, kvapavka, chlamýdie a HIV).

Niektoré pohlavne prenosné choroby (napr. cytomegalovírusa lebo syfilis) sa môžu prenášať bozkávaním prostredníctvom slín. Je takmer nemožné nakaziť sa pohlavne prenosnou chorobou prostredníctvom domáceho kontaktu (spoločné používanie záchodového sedadla, pohárov alebo uterákov). Je možné sa nakaziť pohlavne prenosnou chorobou rukami, pri blízkom osobnom kontakte (napr. pri spoločnom spaní), ak má váš partner vši.

Je možné sa nakaziť pohlavne prenosnou chorobou bez penetrácie prostredníctvom orálneho sexu a kontaktu s výrastkami na genitáliách a perineu. Pohlavne prenosnú chorobu je možné dostať aj s kondómom, ak sa na koži alebo sliznici partnera nachádzajú vredy, výrastky alebo škvrny.

Príznaky a štádiá STD u žien

Príznaky pohlavne prenosných chorôb sa objavia po uplynutí inkubačnej doby – obdobia od momentu nákazy po prvé príznaky.

Tabuľka inkubačných období STD

Typ STD u žien

Dĺžka inkubačnej doby STD

genitálny herpes

2-12 dní

hepatitída B

8-22 týždňov

hepatitída С

2-26 týždňov

kvapavka

1-14 dní

vírus ľudského imunodeficitu

2-4 týždne

ľudský papilomavírus

30 dní - 10 rokov (v závislosti od typu)

orálny herpes

2-12 dní

chlamýdie

7-21 dní

syfilis

3 týždne - 20 rokov (podľa typu)

trichomoniáza

5-28 dní

cytomegalovírus

3-12 týždňov

ureaplazmóza

10-20 dní

mykoplazmóza

1-4 týždne

Príznaky STD u žien sa líšia v závislosti od typu pohlavnej infekcie, lokalizácie lézie (napr. genitálie, konečník a ústna dutina). Možné príznaky pohlavne prenosných ochorení u žien:

  • svrbenie, pálenie alebo mravčenie v oblasti genitálií (môže byť horšie počas močenia, umývania a sexu);
  • ťahavé bolesti v podbrušku;
  • bolestivosť a zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách;
  • opuch pohlavných orgánov;
  • nepríjemné pocity alebo bolesť počas pohlavného styku;
  • vaginálne krvácanie uprostred cyklu alebo po pohlavnom styku;
  • kožné výrastky (papilómy, kondylómy a bradavice) v oblasti slabín alebo konečníka;
  • zvýšená telesná teplota;
  • zmeny farby a zápachu vaginálneho výtoku.

Vyrážky pri STD môžu byť lokalizované vo vagíne, perineu, konečníku, stehnách a v ústnej dutine (na sliznici tváre alebo podnebia, jazyku). Sexuálna infekcia (napr. syfilis) môže viesť k venerickému granulómu, infekčnému ochoreniu, ktoré vedie k tvorbe krvácajúcich vredov.

Pohlavne prenosné choroby môžu spôsobiť červenú alebo ružovú vyrážku, pľuzgiere naplnené tekutinou, vredy, ktoré sú tvrdé na dotyk a bolestivé, a lézie, ktoré sú vyvýšené nad zdravú kožu. Pri vzniku syfilisu sa môžu objaviť červené škvrny na rôznych častiach tela (napr. na chodidlách a dlaniach).

Výtok pri STD u žien má zvyčajne nepríjemný zápach (napr. kyslý alebo rybí). Pre kvapavku je charakteristický hustý, zakalený alebo krvavý výtok, zatiaľ čo pre trichomoniázu je charakteristický číry, biely, žltkastý alebo zelenkastý výtok. Odlíšiť kandidózu od STD pomôže výtok, pretože pri vaginálnej kandidóze majú bielu alebo mliečnu farbu, tvarohovú konzistenciu.

Medzi pohlavne prenosné choroby postihujúce ústnu dutinu patria chlamýdie, kvapavka, orálny herpes a syfilis. Príznaky pohlavne prenosných chorôb v ústach môžu zahŕňať vredy a začervenanie na sliznici ústnej dutiny, bolesť, nepríjemné pocity alebo pálenie pri žuvaní (najmä pri slaných alebo kyslých potravinách). Pohlavne prenosné choroby môžu postihnúť hrdlo a spôsobiť bolesť pri prehĺtaní.

Kapavka a chlamýdie sú pohlavne prenosné choroby, ktoré spôsobujú príznaky cystitídy (zápal sliznice močového mechúra). Pohlavne prenosné choroby môžu spôsobovať časté, bolestivé alebo sťažené močenie. Pohlavne prenosné choroby u žien môžu spôsobovať nešpecifické príznaky: hnačku, náhly úbytok hmotnosti, kašeľ, dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním a horúčku. Pohlavne prenosné choroby u žien môžu viesť aj k chronickým bolestiam hlavy, nočnému poteniu, neustálej únave a slabosti, bolestiam svalov alebo kĺbov a zmenám farby moču.

Diagnostika STD u žien v Bratislave

Pri objavení sa príznakov pohlavne prenosných chorôb u dievčat a žien je potrebné vyhľadať gynekológa. Diagnostika pohlavne prenosných chorôb u žien zahŕňa:

  • analýza ťažkostí. Gynekológ sa pýta na príznaky a čas ich výskytu;
  • zber osobnej anamnézy. Lekár vypočuje pacientku o pravidelnosti menštruačného cyklu, prítomnosti chronických ochorení, pýta sa na nechránené sexuálne kontakty;
  • fyzikálne vyšetrenie. Lekár vyšetrí pacientku na gynekologickom kresle, posúdi stav kože a slizníc, identifikuje vredy, podráždenie alebo začervenanie;
  • test na pohlavne prenosné choroby. Na určenie typu pohlavne prenosnej choroby lekár odoberie ster zo sliznice pošvy, kanála krčka maternice a močovej trubice (ak je to potrebné) a odošle ho na vyšetrenie.

Gynekológ môže predpísať ďalšie vyšetrenia na vylúčenie komplikácií pohlavne prenosných chorôb a ochorení reprodukčných orgánov, ktoré mohli spôsobiť podobné príznaky. Lekár môže predpísať gynekologické ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Na základe výsledkov vyšetrenia gynekológ zvolí režim liečby pohlavne prenosných infekcií, ktorý závisí od typu pohlavnej infekcie a príznakov pacientky.

Objednať sa na konzultáciu ku gynekológovi a liečbu pohlavne prenosných chorôb u žien v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.

Liečba vírusových STD u žien v Bratislave

Liečba vírusových pohlavne prenosných infekcií u žien je založená na používaní antivirotík, ktoré potláčajú aktivitu vírusu a zabraňujú jeho šíreniu. Hlavným cieľom liečby je zníženie vírusovej záťaže, prevencia komplikácií a recidív. Liečebné režimy vírusových pohlavných infekcií u žien zahŕňajú:

  • lokálna aplikácia antivirotík (na podporu hojenia postihnutých oblastí)
  • systémová liečba (na potlačenie vírusu na úrovni celého tela).

Na potlačenie vírusu počas akútneho obdobia sa používajú antivirotiká, ktoré sa môžu predpisovať buď v krátkych cykloch, alebo na dlhšie obdobie, aby sa zabránilo recidívam. 

V niektorých prípadoch, keď je infekcia náchylná na časté recidívy, sa predpisuje dlhodobá profylaktická liečba, ktorá znižuje frekvenciu exacerbácií a zlepšuje kvalitu života pacienta.

Kombinovaná liečba vírusových pohlavne prenosných ochorení u žien sa používa aj na zabránenie vzniku rezistencie vírusu na lieky. Je to dôležité najmä pri chronických vírusových infekciách, ktoré si vyžadujú dlhodobú liečbu. 

Neoddeliteľnou súčasťou liečby sú pravidelné lekárske kontroly a monitorovanie vírusovej záťaže, ktoré umožňujú upraviť liečbu podľa dynamiky ochorenia a reakcie organizmu na liečbu.

Liečba bakteriálnych STD u žien v Bratislave

Liečba bakteriálnych pohlavných chorôb u žien je založená na používaní antibakteriálnych liekov, ktorých cieľom je zničiť patogén a zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie. Hlavným cieľom liečby je úplné vyliečenie ochorenia a prevencia jeho komplikácií (napríklad zápalových procesov panvových orgánov, ktoré môžu viesť k neplodnosti).

Typ antibiotika proti pohlavne prenosným chorobám lieku určuje lekár na základe výsledkov analýz podľa zisteného patogénu. Ak je vykonaná liečba neúčinná, môžu byť potrebné ďalšie analýzy, z ktorých jednou je antibiotikogram. Cieľom tohto vyšetrenia je zistiť citlivosť alebo rezistenciu patogénnej baktérie na určitý liek. 

Liečba bakteriálnych pohlavných infekcií u žien môže zahŕňať antibiotiká, ktoré sa môžu užívať vo forme tabliet alebo injekcií. V závislosti od závažnosti infekcie a prítomnosti sprievodných ochorení môže byť liečba krátkodobá alebo si môže vyžadovať dlhšiu liečbu. 

V niektorých prípadoch, najmä v prípade chronických infekcií alebo recidív, môže liečba bakteriálnych pohlavných chorôb u žien zahŕňať kombinované užívanie viacerých skupín liekov s cieľom maximalizovať účinok.

Je dôležité poznamenať, že úspešná liečba bakteriálnych pohlavných chorôb u žien si vyžaduje celú liečbu, a to aj v prípade, že príznaky vymiznú pred ukončením liečby. Samoliečba alebo jej prerušenie môže viesť k vzniku rezistencie baktérií na antibiotiká a k chronifikácii procesu. 

Odporúča sa aj súbežná liečba sexuálneho partnera, aby sa zabránilo opätovnej infekcii.

Okrem farmakologickej liečby je dôležité dodržiavať ďalšie preventívne opatrenia pri bakteriálnych pohlavne prenosných ochoreniach: abstinencia od sexuálnych kontaktov počas obdobia liečby, používanie bariérových metód antikoncepcie. Pravidelné kontrolné vyšetrenia po ukončení liečby pomáhajú zabezpečiť úplné vyliečenie a predchádzať možným komplikáciám.

Liečba plesňových STD u žien v Bratislave

Plesňové pohlavne prenosné infekcie u žien si vyžadujú špeciálny liečebný prístup zameraný na odstránenie húb a prevenciu ich recidív. Liečba plesňových pohlavných infekcií u žien je založená na používaní antimykotík, ktoré sa môžu používať lokálne aj systémovo v závislosti od závažnosti a výskytu infekcie.

Na lokálnu liečbu sa používajú krémy, vaginálne čapíky alebo tablety, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Pomáhajú rýchlo zmierniť lokálne príznaky a zničiť hubu v centre infekcie. V prípadoch, keď je infekcia rozsiahla alebo lokálna liečba nie je dostatočne účinná, sa predpisujú systémové lieky, ktoré sa užívajú vnútorne a pôsobia na hubu v celom tele.

Dĺžka liečby sa môže líšiť v závislosti od závažnosti infekcie: od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. V prípade chronických alebo opakujúcich sa infekcií je možná dlhodobá udržiavacia liečba, ktorá zabráni opakovaniu ochorenia. Je dôležité prísne dodržiavať pokyny lekára a dokončiť celú liečbu, aby sa predišlo vzniku rezistencie húb v organizme na liečbu liekmi.

Na úspešné vyliečenie plesňových infekcií u žien je tiež dôležité zvážiť možné faktory, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia, ako sú zmeny hormonálneho pozadia alebo znížená imunita. V niektorých prípadoch preto môže liečba zahŕňať ďalšie opatrenia zamerané na posilnenie imunitného systému a korekciu pridružených porúch. Po ukončení liečby sa odporúča kontrolné vyšetrenie na potvrdenie úplného vyliečenia a prevenciu recidívy.

Liečba protozoárnych STD u žien v Bratislave

Liečba protozoárnych pohlavne prenosných ochorení u žien si vyžaduje komplexný prístup zameraný na úplné zničenie patogénu a prevenciu možných komplikácií. Liečba zahŕňa používanie antiprotozoálnych liekov, ktoré môžu byť predpísané vo forme tabliet aj lokálnych látok, ako sú krémy alebo gély. V závislosti od závažnosti a rozsahu infekcie sa môžu použiť rôzne liečebné režimy, vrátane jednorazového podania vysokej dávky alebo dlhodobej liečby rozdelenej do niekoľkých dávok.

Na dosiahnutie maximálneho účinku a zabránenie recidívy je dôležité dodržiavať celý priebeh liečby predpísaný lekárom, a to aj v prípade, že príznaky vymiznú skôr. V niektorých prípadoch, najmä pri chronickom priebehu ochorenia alebo pri prítomnosti sprievodných infekcií, môže byť potrebná kombinovaná liečba s použitím viacerých skupín liekov.

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je aj liečba sexuálneho partnera, pretože pomáha predchádzať opätovnej infekcii a podporuje rýchlejšie uzdravenie. Okrem medikamentóznej liečby sa odporúča dočasná abstinencia od pohlavného styku a používanie bariérových metód antikoncepcie po ukončení liečby, aby sa predišlo možným recidívam.

Po ukončení liečby sú potrebné pravidelné kontrolné vyšetrenia na potvrdenie úplného vyliečenia a na vylúčenie prítomnosti reziduálnych príznakov infekcie. Je tiež dôležité uvedomiť si, že protozoárne infekcie môžu súvisieť s celkovým zdravotným stavom, preto sa súbežne s hlavnou liečbou môže odporučiť podporná liečba na posilnenie imunitného systému a odstránenie ďalších možných prispievajúcich faktorov.

Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
Lekári oddelenia gynekológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov gynekológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Opakovaná konzultácia s gynekológom
31 eur / 29 eur
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
52 eur / 49 eur
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
52 eur / 49 eur
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG panvových orgánov žien (maternica, prívesky)
75 eur / 71 eur

Lekári oddelenia gynekológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Gynekológie

Všetky články

Recenzie o gynekológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie