Liečba hormonálnej poruchy u žien v Bratislave

Hormonálna porucha je endokrinologické ochorenie spočívajúce v zmene hladín hormónov, ktoré spôsobuje negatívne dôsledky v organizme. Hormonálna nerovnováha u žien je častým dôvodom menštruačných porúch. Rôzne formy ženskej hormonálnej nerovnováhy sa diagnosikujú a liečia na gynekológii v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava.

Príčiny vzniku hormonálnej poruchy

Príčiny vzniku hormonálnej poruchy možno rozdeliť na poruchy endokrinného a centrálneho nervového systému a patológie — získané a dedičné. Hormonálne poruchy môžu byť spôsobené aj nezdravým životným štýlom.

Príčiny vzniku hormonálnej poruchy sú:

Preťaženie, nedostatok vitamínov a minerálov môže taktiež spôsobiť hormonálnu nerovnováhu. Vrodené abnormality, ktoré vedú k hormonálnej poruche je možné zvyčajne zistiť už počas detstva alebo dospievania.

Príznaky hormonálnej nerovnováhy

Prvé príznaky hormonálnej nerovnováhy zostanú zvyčajne nepovšimnuté, pretože sa podobajú na príznaky stresu alebo únavy. Príznaky hormonálnej nerovnováhy u žien sú:

 • zvýšený rast ochlpenia na tvári a tele;
 • vypadávanie vlasov;
 • znížené libido, anorgazmia;
 • časté bolesti hlavy;
 • úbytok hmotnosti bez zjavného dôvodu;
 • suchosť pošvy;
 • osteoporóza.
 • kožné problémy;

Neplodnosť často poukazuje na hormonálnu nedostatočnosť. Nedostatok progesterónu a estrogénov znemožňuje počatie a ak dôjde k otehotneniu, tak môže spôsobiť jeho prerušenie. Okrem toho, u žien sa môžu vyskytovať aj tieto špecifické príznaky hormonálnej poruchy menštruačného cyklu:

 • polymenorea (menštruácia je nepravidelná alebo veľmi častá);
 • menorágia (menštruácia trvá dlhšie ako týždeň);
 • veľmi bolestivá menštruácia;
 • metrorágia (krvácanie, ktoré nesúvisí s menštruáciou).

V prípade, že sa prejaví jeden alebo viac príznakov hormonálnej nerovnováhy, ženu by mal vyšetriť a liečiť gynekológ-endokrinológ.

Hormonálna nerovnováha môže viesť k cukrovke 2. typu a obezite, k nižšiemu alebo dokonca žiadnemu libidu a sexuálnej dysfunkcii. Hormonálna nerovnováha môže viesť k hormonálne závislým nádorom, kardiovaskulárnym ochoreniam vrátane aterosklerózy a infarktu myokardu.

Diagnostika hormonálnej nerovnováhy u žien v Bratislave

Na určenie príčiny hormonálnej nerovnováhy u ženy je potrebná včasná diagnostika. Diagnostika hormonálnej nerovnováhy zahŕňa:

Vyšetrenie hormonálnej nerovnováhy u žien zahŕňa absolvovanie hormonálneho testu, ktorý sa vykonáva niekoľkokrát počas menštruačného cyklu a mamografické vyšetrenie.

Liečba hormonálnej nerovnováhy u žien v Bratislave

Hormonálnu nerovnováhu u žien lieči gynekológ-endokrinológ podľa výsledkov testov a vyšetrení. Niekedy je hormonálna porucha spôsobená nedostatkom vitamínov a výberom komplexu vitamínov je možné rýchlo normalizovať hormonálne pozadie. V niektorých prípadoch je hormonálna porucha spôsobená vážnym ochorením štítnej žľazy, pankreasu alebo nadobličiek. Liečba ženskej hormonálnej nerovnováhy zahŕňa špeciálnu diétu, hormonálnu substitučnú liečbu a cyklickú vitamínovú liečbu. 

Hormonálnej nerovnováhe možno predchádzať liečbou ochorení, ktoré k nej vedú. Prevencia hormonálnej nerovnováhy zahŕňa:

 • vyváženú a pravidelnú strava;
 • aktívny životný štýl;
 • dostatočný 6-8 hodinový spánok;
 • zbavenie sa nezdravých návykov.

Na konzultáciu s gynekológom-endokrinológom a na liečbu hormonálnych porúch u žien v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedenom na webovej stránke. Žiadosti o vyšetrenia sa prijímajú 24 hodín denne.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Bola som dnes na gynekologickom vyšetrení s USG. Všetko sa mi páčilo.Personál bol veľmi príjemný a bol veľmi ochotný a profesionálny. Lekárka mila, odbornička, vie komunikovať s klientom. Super pristup a komunikacia. Odporúčam.
Yuliia , 16.01.2023. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.