Liečba erózie krčka maternice v Bratislave

Zápal krycieho epitelu, ktorý pokrýva krčok maternice, spôsobuje eróziu krčka maternice. Typy erózií maternice:

 •  hormonálna erózia krčka maternice (vymena plochého jednovrstvového epitelu na cylindrický v dôsledku hormonálnych porúch);
 • vrodená (erózia sa objavuje počas vnútromaternicového vývoja plodu v dôsledku poškodenia stien epitelu);
 • erózia po pôrode (vyvíja sa v prípade traumy maternice počas pôrodu).

Ďalej existuje aj skutočná a pseudo-erózia. Pri skutočnej erózii krčka maternice sa vznikajú malé otvorené vredy bez ochranného epitelu a pri pseudo-erózii sa na krčku maternice objavujú nádory zo spojivového tkaniva.

Príčiny erózie krčka maternice

Erózia pohlavných orgánov sa môže vyvinúť v dôsledku poškodenia krčka maternice, ktoré môže vzniknúť z nesprávneho používania tampónov, antikoncepčných prostriedkov alebo pri pôrode. Možné príčiny erózie krčka maternice sú vírusové infekcie: cervicitída, kolpitída, vaginitída.

Počas tehotenstva sa môže erózia krčka maternice rozvíjať v dôsledku hormonálnych porúch, genitálnych infekcií, predčasneho pôrodu alebo prenašania. Prasknute tkaniva počas pôrodu, príliš rýchly pôrod môžu spôsobiť popôrodnej erózie.

Príznaky erózie krčka maternice

Kvôli asymptomatickému priebehu ochorenia sa erózia krčka maternice často zistí len pri preventívnych gynekologických prehliadkach. Možné príznaky erózie krčka maternice:

 • vaginálne krvácanie medzi menštruáciami alebo po pohlavnom styku;
 • žltkastý vaginálny výtok.

Pri erózii krčka maternice je možné pozorovať bolesť v slabinách. Počas vývoja zápalového procesu a v dôsledku prenikania vírusov alebo baktérií može byť prítomný aj hnisavý výtok. Ak sa u Vás prejavili príznaky erózie krčka maternice, mali by ste sa poradiť s gynekológom a podrobiť sa vyšetreniu.

Liečba erózie krčka maternice v Bratislave

Pred liečbou erózie krčka maternice lekár vykoná gynekologické vyšetrenie a zistí anamnézu (pýta sa na symptómy a čas ich vzniku; na minulé gynekologické ochorenia). Diagnostika erózie maternice zahŕňa:

 • cytologické vyšetrenie;
 • biopsia erózie krčka maternice;
 • vaginálny výter na mikroflóru;
 • gynekologický ultrazvuk.

Gynekológ Vás môže poslať na inštrumentálne vyšetrenie krčka maternice (kolposkopia). Termín kolposkopie si môžete objednať telefonicky alebo cez objednávací formulár.

Po obdržaní výsledkov gynekologického vyšetrenia vám lekár odporučí odstránenie erózie krčka maternice. Jednou z metód liečby erózie krčka maternice je kauterizácia erózie krčka maternice vysokofrekvenčnými rádiovými vlnami. Výhody liečby cervikálnej erózie rádiovými vlnami zahŕňajú:

 • bezbolestné ošetrenie;
 • atraumatické (to sa stava cez bodovy vplyv na eróziu);
 • absencia jaziev;
 • rýchle zotavenie.

Po kauterizácii erózie krčka maternice nie sú viditeľné žiadne následky vo forme poškodenia zdravých tkanív, zápalov alebo opuchov . Vďaka bezkontaktnej metóde je riziko krvácania počas alebo po operácii minimálne.

Prevencia a následky erózie krčka maternice

Dôsledky erózie krčka maternice pri nesprávnej alebo neskorej liečbe môžu byť neplodnosť, dysplázia (tvorba abnormálnych buniek, ktoré značia prekancerózny stav), odstránenie maternice, rakovina krčka maternice. Erózia krčka maternice počas tehotenstva môže viesť k potratu alebo k ťažkému pôrodu.

Najlepšou prevenciou erózie krčka maternice sú pravidelné prehliadky u gynekológa. Vzhľadom na absenciu symptómov môže byť erózia zistená lekárom pri bežnom vyšetrení alebo pri preventívnych prehliadkach.

Cena kauterizácie erózie krčka maternice v DoktorPRO Bratislava závisí od veľkosti postihnutej oblasti. Na konzultáciu a liečbu erózie krčka maternice sa ku gynekológovi môžete objednať prostredníctvom rezervačného formulára alebo na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy