0800200000

Liečba polycystických vaječníkov v Bratislave

Polycystické vaječníky spôsobujú u žien hormonálnu nerovnováhu, sprevádzanú zvýšením androgénov (pohlavných steroidných hormónov), poklesom progesterónu a estrogénu. V dôsledku porušenia endokrinných funkcií nedochádza k ovulácii, je narušený menštruačný cyklus, pozoruje sa nadmerné ochlpenie alebo sa objavuje akné. Vo vaječníkoch sa tvoria viaceré malé vaky s tekutinou – cysty. Novotvary sú nezhubné a obsahujú nezrelé vajíčka (folikuly), ktoré nie sú schopné vaječné bunky uvoľniť. PCOS sa môže objaviť už v dospievaní.

Gynekológ diagnostikuje a predpisuje liečbu. Objednanie ku gynekológovi v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava je dostupné nepretržite.

Príčiny polycystických vaječníkov

Polycystické vaječníky sa vyskytujú u mladých dievčat a žien v reprodukčnom veku. Existujú primárne a sekundárne (získané) formy ochorenia. Dedičnosť a genetická predispozícia spôsobujú vrodené polycystické vaječníky, čo sa prejavuje v puberte. Získané príčiny polycystických vaječníkov:

 • zápalové procesy v orgánoch reprodukčného systému (napríklad endometrióza a zápal maternicových príveskov);
 • zvýšená hladina tukového tkaniva v tele, iracionálna výživa alebo podvýživa;
 • autoimunitné ochorenia (napr. tyroiditída alebo systémový lupus erythematosus);
 • pravidelné vystavovanie sa stresovým situáciám;
 • vírusové infekcie (herpes alebo ľudský papilomavírus);
 • nedostatočná fyzická aktivita (dlhodobé sedenie);
 • nezhubné útvary (maternicové myómy alebo nabotové cysty).

Polycystické vaječníky vznikajú aj po pôrode, čo súvisí s hormonálnymi zmenami. Počas tehotenstva sa zvyšuje hladina gonadotropínu (kontroluje funkciu vaječníkov), ktorý dočasne blokuje príznaky PCOS. Ale po pôrode sa hladiny hormónov vrátia do normálu. Ktorýkoľvek z vyššie uvedených dôvodov môže vyvolať PCOS, no základom sú endokrinné poruchy.

Príznaky polycystických vaječníkov

Medzi hlavné príznaky polycystických vaječníkov spojené s absenciou ovulácie patria: hirsutizmus, menštruačné nepravidelnosti, akné a alopécia alebo neplodnosť. Ďalšie príznaky polycystických vaječníkov:

 • prudký prírastok hmotnosti s hromadením tuku okolo vnútorných orgánov (viscerálna obezita);
 • hyperpigmentácia v kožných záhyboch (prejav inzulínovej rezistencie);
 • zníženie kognitívnych funkcií (pozornosť a koncentrácia);
 • sklon k zvýšenej úzkosti alebo depresii;
 • získanie sekundárnych mužských sexuálnych charakteristík;
 • bolesť v podbrušku vyžarujúca do kostrče.

Prejavy anovulačného cyklu (obdobie, počas ktorého nedochádza k ovulácii) sa môžu dlhodobo udržiavať a opakovať, čo svedčí o prechode procesu na chronické polycystické vaječníky. Chronická expozícia zvyšuje riziko vzniku rakoviny endometria.

Diagnostika polycystických vaječníkov v Bratislave

PCOS sa zisťuje počas gynekologického vyšetrenia a na základe anamnézy a tiež podľa klinických príznakov, laboratórnych a inštrumentálnych metód. Počas diagnostiky je potrebné vylúčiť aj iné príčiny symptómov (hyperplázia endometria, hypotalamická amenorea alebo hypotyreóza). Diagnostika polycystických vaječníkov môže zahŕňať:

 • stanovenie hormonálnych hladín (testosterón, estradiol, 17-hydroxyprogesterón, anti-mullerian, folikuly stimulujúci a luteinizačný hormón a hormón stimulujúci štítnu žľazu);
 • meranie hladiny glukózy v krvi a detekcia inzulínovej rezistencie;
 • vyšetrenia lipidového profilu (triglyceridy a cholesterol).

Laboratórne testy umožňujú posúdiť hormonálne pozadie pacientov a identifikovať sprievodné stavy. Ale bez inštrumentálnych štúdií sa diagnóza PCOS nevykonáva. Lekári sa tiež odvolávajú na ultrazvuk panvových orgánov, pretože polycystické vaječníky sú indikované zvýšením objemu vaječníkov (viac ako 10 ml) a detekciou viac ako 12 folikulov (v priemere 2 až 9 milimetrov).

Liečba PCOS v Bratislave

Existuje farmakologická a nefarmakologická liečba PCOS. Rozlišujeme nasledujúcu postupnosť liečby polycystických vaječníkov:

 1. Normalizácia hmotnosti a zvýšenie citlivosti buniek na inzulín. Liečba bez hormónov pre polycystické vaječníky spočíva vo vývoji individuálneho diétneho programu a komplexnej fyzickej aktivity.
 2. Pomocou expozície lieku sa upraví metabolizmus, eliminujú sa hormonálne poruchy a zablokuje sa vplyv androgénneho nadbytku hormónov.
 3. Normalizácia ovulácie s cieľom zvýšiť možnosť počatia. Včasná liečba, korekcia telesnej hmotnosti a stimulácia ovulačného cyklu zlepšujú prognózy na tehotenstvo. Ak v budúcnosti neplánujete otehotnieť, lekár vám predpíše kombinovaná hormonálna antikoncepcia.

Metódy prevencie sú zamerané na: chudnutie, liečbu infekcií a ochorení reprodukčného systému a kontrolu hormonálnych hladín.

Objednať sa ku gynekológovi v Bratislave a na liečbu PCOS v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.