Liečba salpingooforitídy v Bratislave

Salpingooforitída je zápalové ochorenie panvových orgánov, pri ktorom sú postihnuté maternicové prívesky, a to vaječníky a vajíčkovody. Gynekológovia sa zaoberajú prevenciou, diagnostikou a liečbou tohto ochorenia.

Príznaky salpingooforitídy

Príčinou vzniku salpingooforitídy je bakteriálna infekcia, ktorá sa dostáva do panvových orgánov z vagíny. Riziko vzniku zápalu v maternicových príveskoch sa zvyšuje pri vaginitíde (zápale vagíny), a to aj u žien, ktoré nepoužívajú mechanickú antikoncepciu, akou sú napríklad kondómy. Zodpovednými za vznik salpingooforitídy možu byť pohlavne prenosné infekcie (PTS), ako sú napríklad: mykoplazmy, chlamýdie a gonokoky.

Pri salpingooforitíde zápal postihuje súčasne vajcovody aj vaječníky. Niekedy vzniká aj samostatný zápal vajcovodov, ktorý môžeme označiť ako salpingitídu a môže byť spájaný s endometritídou, zápalom sliznice maternice. Salpingooforitída sa málokedy objavuje počas tehotenstva.

Salpingooforitída delíme na jednostrannú a obojstrannú, a na akútnu a chronickú. Medzi príznaky akútnej salpingooforitídy patria:

  • akútna bolesť v dolnej časti brucha;
  • hnisavý výtok z pošvy;
  • bolesť pri močení;
  • zvýšenie telesnej teploty.

V niektorých prípadoch môže byť akútna salpingooforitída mierna alebo bezpríznaková. Ak sa príznaky salpingoooforitídy neprejavia a žena sa nelieči, infekcia v panve môže prerásť do chronickej formy zápalu maternicových príveskov. Pri danej forme sa striedajú bezpríznakové obdobia s prepuknutím ochorenia. 

Medzi príznaky chronickej salpingoooforitídy patria:

  • opakované bolesti v dolnej časti brucha;
  • vaginálny výtok;
  • nepravidelnosti menštruačného cyklu.

Dôsledkom salpingoooforitídy môže byť neplodnosť alebo aj mimomaternicové tehotenstvo. Pri chronickej obojstrannej forme ochorenia môže dôjsť k dlhodobému zápalu vo vajíčkovodoch, čím je narušená ich priechodnosť. Upchatie vajcovodov vedie k tomu, že oplodnené vajíčko nemôže vstúpiť do dutiny maternice, čo vedie k mimomaternicovému tehotenstvu

Diagnostika a liečba salpingooforitídy v Bratislave

Diagnostiku a liečbu salpingoooforitídy vykonávajú lekári gynekologického oddelenia medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Pri Vašej návšteve si lekár vypočuje, čo vás trápi a vykoná vyšetrenie na gynekologickom kresle. Na základe výsledkov vyšetrenia Vám lekár predpisuje potrebné testy a vyšetrenia.

Vyšetrenia na salpingoooforitídu obsahujú klinické a biochemické krvné testy, ako aj testy na ženské pohlavne prenosné choroby. Pri zistení pohlavne prenosnej infekcie, sa musí podrobiť vyšetreniu na pohlavne prenosné choroby, aj sexuálny partner chorej ženy..

Na odhalenie zápalu v maternicových výbežkoch sa vykonáva aj ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) panvových orgánov. S pomocou ultrazvuku môžeme identifikovať príznaky zápalu v reprodukčných orgánoch, ako aj prítomnosť abscesov, obmedzené hromadenie hnisu, ktoré sa môže tvoriť pri akútnej aj chronickej salpingooforitíde.

Gynekológ na základe výsledkov vyšetrenia stanoví konečnú diagnózu a predpíše vhodnú liečbu. Daná liečba spočíva vo výbere antibiotickej terapie zameranej na zničenie infekčného zdroja zápalu v malej panve. Okrem toho Vám môžu byť odporúčané antipyretiká a lieky proti bolesti.

Prevencia salpingooforitídy

Prevenciou proti salpingoooforitíde je hlavne prevencia proti pohlavne prenosným chorobám (PTS) a proti ich vzostupnému šíreniu z vulvy a vagíny do panvových orgánov. Aby ste sa vyhli pohlavne prenosným chorobám je potrebné používať mechanickú antikoncepciu, ako je napríklad kondóm, pravidelne (aspoň raz za pol roka) absolvovať preventívne prehliadky u gynekológa a nechať sa otestovať na pohlavne prenosné choroby. Ak sa objavia príznaky pohlavne prenosnej infekcie (výtok z genitálneho traktu, svrbenie v oblasti genitálií), nemali by ste sa liečiť samostatne, ale mali by ste sa poradiť s gynekológom a podstúpiť liečbu.

 

Objednať sa ku gynekológovi a na liečbu salpingoooforitídy v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava je možné telefonicky alebo prostredníctvom našeho formulára na webovej stránke. Cenu konzultácie a ošetrenia si môžete upresniť aj pomocou telefonického rozhovoru.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy