Liečba ooforitídy v Bratislave

Ooforitída je bakteriálne, gynekologické ochorenie, pri ktorom vzniká zápal vaječníkov. Rozlišujeme niekoľko typov ooforitídy:

 • jednostranná ooforitída (môže byť ľavostranná alebo pravostranná - podľa toho, ktorý z vaječníkov je zapálený);
 • bilaterálna ooforitida (je spôsobená zápalom  oboch vaječníkov).

Existujú dalšie dve formy ooforitídy: akútna a chronická. Akútna ooforitída vzniká v dôsledku infekcie panvových orgánov spôsobenej baktériami, konkretne stafylokokmi a streptokokmi. Chronická ooforitída /môže byť bilaterálna alebo jednostranná/, je zápal vaječníkov, ktorý nadobudol chronickú formu a je sprevádzaný obdobiami zhoršenia a remisie ochorenia. Napríklad  chronická ooforitída u tehotných žien, môže vzniknúť v dôsledku zníženia imunity alebo hormonálnych zmien.

Všetky formy ooforitídy si vyžadujú povinnú liečbu, ktorá sa uskutoční pod dohľadom lekára. Samostatná liečba ooforitídy sa neodporúča, pretože to môže viesť ku komplikáciám. Pri absencii včasnej liečby zápalu, dochádza k narušeniu priechodnosti vajcovodov a tiež k znížení funkcie vaječníkov, čo vedie k neplodnosti. Po ukončení liečby ooforitídy je možné aj tehotenstvo, ak sa liečba začala v počiatočných štádiách ochorenia, kedy nebola ovplyvnená reprodukčná funkcia vaječníkov.

Príznaky ooforitídy

Včasné rozpoznanie ochorenia umožňuje poznanie hlavných príznakov. Medzi charakteristické príznaky zápalu vaječníkov patria:

 • bolesť v dolnej časti brucha na jednej alebo oboch stranách naraz
 • krvácanie, ktoré nastáva  medzi menštruačnými cyklami
 • bolesť alebo krvácanie počas pohlavného styku
 • silný výtok z vagíny s nepríjemným zápachom
 • bolesť a pálenie počas močenia a ťažkosti s ním

Príznaky zápalu vaječníkov môžu mať miernu až veľmi silnú závažnosť a to v  závislosti od typu a individuálnej povahy priebehu ochorenia. Pri akútnej ooforitíde sa prejavujú silné a ostré bolesti v dolnej časti brucha, teplota často stúpa a môže sa začať intoxikácia tela. Priebeh chronického zápalu vaječníkov sprevádzajú aj bolesti a nepravidelnosti menštruačného cyklu.

Dôvody rozvoja ooforitídy

Ooforitída je zvyčajne sprevádzaná pohlavne prenosnými infekciami ako sú kvapavka, chlamýdie, trichomoniáza a ďalšie. Baktérie môžu tiež vstúpiť do vaječníkov a spôsobiť zápal cez krčok maternice. Poznáme niekoľko dôvodov:

 • v dôsledku nesprávne umiestneného vnútromaternicového telieska
 • počas nesprávne vykonaného potratu
 • počas potratu
 • počas pôrodu

Podchladenie taktiež môže spôsobiť zápal vaječníkov. Akútna ooforitída sa pri neliečení vyvíja a postupuje do jej chronickej formy. Existuje ďalší typ ooforitídy - autoimunitná ooforitída. Autoimunitná ooforitída nie je vyvolaná bakteriálnou infekciou, ale poruchou imunitného systému.

Prevencia zápalu vaječníkov spočíva v používaní mechanickej antikoncepcie, napríklad kondómov a pravidelných kontrolách na pohlavne prenosné choroby, spolu so svojim sexuálnym partnerom. Aby ste predišli vzniku ooforitídy, musíte taktiež dodržiavať pravidlá osobnej a intímnej hygieny.

Liečba ooforitídy v Bratislave

Ooforitída akejkoľvek formy sa dá vyliečiť v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. Prvým krokom je vypočutie si Vašich problémov pri návšteve lekára.  Gynekológ DoktorPRO Bratislava vás vyšetrí pomocou vaginálnych zrkadiel a pri podozrení na ooforitídu vám odporučí  ďalšie vyšetrenia:

 • krvné a močové testy
 • bakteriálny rozbor z pošvy
 • ultrazvuk panvových orgánov

Na základe získaných údajov gynekológ vyberie potrebný spôsob liečby ooforitídy: napríklad medikamentóznu liečbu protizápalovými a analgetickými liekmi alebo fyzioterapiu. Liečba zápalu vaječníkov v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava prebieha ambulantne, bez nutnosti hospitalizácie.

Objednajte sa na konzultáciu a liečbu ooforitídy ku gynekológovi v DoktorPRO Bratislava na nižšie uvedenom telefónnom čísle alebo prostredníctvom našeho formulára na webovej stránke. Náš operátor vám zavolá späť, aby  upresnil vhodný čas na lekársku konzultáciu.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie

Články lekárskej príručky po Gynekológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy