Panvové zápalové ochorenia sú skupinou infekčných ochorení, ktoré postihujú orgány horného pohlavného systému. Zápal sa môže vyskytnúť v maternici (cervicitída a endometritída), v prídavných orgánoch maternice (ooforitída, salpingitída a salpingooforitída).
Vyliečiť zápal vaječníkov u žien v Bratislave je možné na gynekologickom oddelení medicínskeho centra Doktorpro Bratislava. Objednanie sa k lekárovi je možné 24 hodín denne.
Príčiny ooforitídy (zápalu vaječníkov)
Vaječníky sú párové ženské pohlavné žľazy umiestnené v podbrušku. Sú prídavkom maternice a produkujú oocyty (ženské pohlavné bunky) a hormóny (estrogén a progesterón), ktoré regulujú menštruačný cyklus a podporujú tehotenstvo.
Ak sú vaječníky zapálené, diagnostikuje sa ooforitída; ak sú zapálené vajcovody, diagnostikuje sa salpingitída (adnexitída). V niektorých prípadoch sa u ženy vyvinie súčasný zápal vaječníkov a vajcovodov — salpingooforitída.
Zápal vaječníkov môže vzniknúť tým, že sa do prídavných orgánov maternice dostanú patogénne mikroorganizmy — chlamýdie, trichomonády, mykoplazmy a gonokoky. V zriedkavých prípadoch sa zápalový proces vo vaječníkoch začína v dôsledku E. coli alebo Kochových bacilov. Faktory, ktoré zvyšujú riziko zápalu vaječníkov:
- nesprávne zavedené vnútromaternicové teliesko;
- potrat alebo ukončenie tehotenstva;
- ťažký pôrod v anamnéze;
- podchladenie vaječníkov;
- nechránený pohlavný styk;
- pohlavne prenosné ochorenia;
- bakteriálna vaginóza;
- časté poúžívanie klystírov;
- prechladnutie vaječníkov;
- poškodenie krčka maternice.
Črevná infekcia (napr. gastroenteritída) alebo zápal slepého čreva (apendicitída) zvyšujú riziko ooforitídy, pretože baktérie z čreva sa môžu rozšíriť do panvy a spôsobiť zápal prídavných orgánov. Prítomnosť iných panvových zápalových ochorení (napr. cervicitída a salpingitída) tiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ooforitídy.
Zápal vaječníkov v menopauze vzniká v dôsledku zníženej hladiny estrogénových hormónov, čo oslabuje obranné mechanizmy reprodukčného systému a robí ho zraniteľnejším voči infekciám. K rozvoju zápalových procesov môžu prispieť aj zmeny vaginálnej flóry a suchosť sliznice.
Príznaky ooforitídy (zápalu vaječníkov)
Príznaky zápalu vaječníkov môžu byť v počiatočných štádiách neprítomné alebo nenápadné. Pri zápale sa vaječníky môžu zväčšiť v dôsledku opuchu a hromadenia tekutiny v tkanivách, čo je reakcia tela na infekciu alebo poškodenie. Zápalový proces je sprevádzaný zvýšeným prietokom krvi v postihnutej oblasti na boj proti zápalu.
Bolesť pri zápale vaječníkov je zvyčajne lokalizovaná v podbrušku, na oboch alebo jednej strane (závisí od postihnutého vaječníka). Bolesť pri zápale vaječníkov sa môže rozšíriť do dolnej časti chrbta a oblasti slabín v dôsledku podráždenia okolitých nervov a tkanív. Ďalšie možné príznaky zápalu vaječníkov:
- krvácanie počas alebo po sexe;
- intermenštruačné krvácanie;
- poruchy močenia (časté, bolestivé a ťažké močenie);
- nepríjemné pocity a pálenie v panvovej oblasti počas pohlavného styku.
Pri zápale vaječníkov je menštruácia silná a bolestivá v dôsledku hormonálnej nerovnováhy a zápalových procesov, ktoré vedú k zvýšenému prietoku krvi a zvýšenej citlivosti tkanív v panvovej oblasti. Výtoky pri zápale vaječníkov majú zvyčajne žltkastú alebo zelenkastú farbu a sprevádza ich nepríjemný a štipľavý zápach (v prípade ooforitídy spôsobenej pohlavnou infekciou).
Nevoľnosť pri zápale vaječníkov sa vyskytuje v dôsledku celkovej zápalovej reakcie organizmu, ktorá ovplyvňuje gastrointestinálny trakt, ako aj v dôsledku podráždenia brušnej dutiny a nervových zakončení. Teplota pri zápale vaječníkov stúpa v dôsledku aktivácie imunitného systému, ktorý reaguje na infekciu alebo zápalový proces uvoľnením látok, ktoré spôsobujú horúčku.
Určiť zápal vaječníkov samostatne je nemožné, pretože príznaky ooforitídy sú podobné iným ochoreniam panvových orgánov (napríklad salpingitída) a pohlavným chorobám (chlamýdie, kvapavka a trichomoniáza). Aj akútny zápal vaječníkov môže mať podobné príznaky s nezhubnými (polypy, myómy a cysty) a nezhubnými (rakovina) nádormi v panve.
Druhy a štádiá zápalu vaječníkov (ooforitídy)
Príznaky ooforitídy sa postupne zvyšujú v závislosti od stupňa poškodenia tkaniva vaječníkov a rozsahu zápalového procesu. V 1. štádiu nie sú žiadne príznaky, v 2. štádiu sú ťahavé bolesti panvy a brucha, ktoré sa zvyšujú počas sexu. V 3. štádiu môže zápalový proces postihnúť susedné orgány, čo spôsobuje horúčku, nevoľnosť a vracanie.
V závislosti od formy priebehu sa rozlišuje akútna a chronická ooforitída. Pri akútnej ooforitíde príznaky vznikajú náhle, sú výrazné, pri chronickom zápale vaječníkov — ochorenie má obdobia exacerbácií a remisií (asymptomatický priebeh).
Druhy ooforitídy | |
Druh | Charakteristika |
Autoimunitná ooforitída | Stav, pri ktorom imunitný systém mylne napáda vlastné tkanivá vaječníkov a považuje ich za patogény. V dôsledku toho vzniká zápal a bunky vaječníkov sa postupne ničia. |
Hnisavá ooforitída | Zápal vaječníka je charakterizovaný tvorbou hnisavého obsahu v tkanivách nadsemenníka v dôsledku bakteriálnej infekcie. Ochorenie spôsobuje akútnu bolesť v podbrušku, horúčku, príznaky intoxikácie (nevoľnosť a vracanie) a zimnicu. |
Reaktívna ooforitída | Vyskytuje sa ako reakcia na infekciu alebo zápal iných brušných orgánov (napr. maternice alebo vajcovodov). Charakterizuje ho zápal vaječníkov v dôsledku šírenia infekcie lymfatickým systémom alebo krvou. |
Ooforitída sa klasifikuje aj podľa lokalizácie: ľavostranná, pravostranná a obojstranná. Keď je zapálený ľavý vaječník, diagnostikuje sa ľavostranná ooforitída, keď je infikovaný vaječník vpravo-pravostranná. Obojstranná ooforitída je ochorenie, pri ktorom sa zápalový proces rozšíri na oba vaječníky.
Diagnostika zápalu vaječníkov v Bratislave
Keďže zápal vaječníkov má podobné príznaky ako iné ochorenia panvových orgánov a pohlavné infekcie, gynekológ vykonáva diferenciálnu diagnostiku na stanovenie diagnózy. Konzultácia gynekológa sa začína analýzou ťažkostí a odberom osobnej anamnézy pacientky. Metódy diagnostiky ooforitídy:
- fyzikálne vyšetrenie. Lekár vyšetrí pacientku na gynekologickom kresle, počas vyšetrenia sa hodnotí stav kože a slizníc pohlavných orgánov, či nie sú začervenané, podráždené a či nemajú vyrážku;
- ultrazvuk panvových orgánov. Ukazuje štrukturálne zmeny vaječníkov (napríklad zväčšenie veľkosti, prítomnosť tekutiny v dutine maternice alebo v blízkosti prídavných orgánov);
- kolposkopia. Umožňuje vizuálne posúdenie sliznice krčka maternice a pošvy na zápalové zmeny, čo pomáha určiť príčinu ooforitídy a vylúčiť iné ochorenia.
V prípade zápalu vaječníkov sa nariadi vyšetrenie krvi a moču, ktoré preukáže prítomnosť zápalu v tele prostredníctvom zvýšených hladín bielych krviniek a C-reaktívneho proteínu. Lekár tiež odoberie ster z pošvy a krčka maternice na kontrolu pohlavnej infekcie a určenie jej typu. Na základe výsledkov diagnostiky lekár predpíše medikamentóznu liečbu zápalu vaječníkov.
Liečba akútnej ooforitídy (zápalu vaječníkov) v Bratislave
Liečba zápalu vaječníkov závisí od príčiny ochorenia a typu patogénu. Antibiotiká sa pri zápale vaječníkov používajú na boj proti bakteriálnej infekcii. Antibakteriálne lieky pri zápale vaječníkov pomáhajú zničiť patogény a zabrániť ich šíreniu.
Akútny zápal vaječníkov sa lieči v priebehu 1 až 2 týždňov v závislosti od príčiny zápalu. Lieky na zápal vaječníkov sa majú užívať až do ukončenia liečby predpísanej lekárom. Ďalšie spôsoby liečby zápalov vaječníkov:
- desenzibilizátory. Používajú sa na zníženie citlivosti organizmu na alergény alebo zápalové procesy, čím pomáhajú znížiť intenzitu zápalových reakcií;
- tonizujúce lieky. Predpisujú sa na posilnenie imunitného systému a zvýšenie jeho odolnosti voči infekciám.
Čapíky proti zápalu vaječníkov sa používajú na lokálne podávanie antibiotík a protizápalových liekov. Výsledkom je vyššia koncentrácia liečiva v postihnutej oblasti a menej vedľajších účinkov v porovnaní so systémovým podávaním liekov. Pri zápale vaječníkov sa môžu predpísať aj injekcie na intramuskulárne alebo intravenózne podávanie látok.
Počas zápalu vaječníkov by sa nemali používať tampóny a prostriedky intímnej hygieny, aby sa predišlo podráždeniu panvových tkanív. Sex pri zápale vaječníkov sa neodporúča, pretože môže zvýšiť zápalový proces a viesť k zhoršeniu príznakov. Sexuálny kontakt môže tiež prispieť k šíreniu infekcie a spomaliť proces hojenia.
Klystír pri zápale vaječníkov sa neodporúča, pretože môže vyvolať ďalšie podráždenie tkanív. Pri zápale vaječníkov je možné cvičiť, ak fyzická aktivita nespôsobuje bolesti brucha alebo krvavý výtok z pošvy.
Liečba chronického zápalu vaječníkov (ooforitídy) v Bratislave
Liečba chronickej ooforitídy spočíva v užívaní antibakteriálnych a protizápalových liekov. Zahrievanie vaječníkov počas zápalu sa neodporúča kvôli riziku zvýšenia zápalového procesu. Zvýšená teplota môže zvýšiť opuch a bolesť v oblasti vaječníkov a spomaliť proces hojenia pri chronickej ooforitíde na pravej alebo ľavej strane.
Ak sa zápal vaječníkov nelieči, môžu vzniknúť komplikácie. Možné následky zápalu vaječníkov:
- šírenie zápalového procesu;
- poškodenie vajcovodov;
- zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva;
- chronická panvová bolesť;
- absces (nahromadenie hnisu) v pohlavných cestách.
Pri správnej a včasnej liečbe zápalu folikulov a tkanív vaječníkov je možné otehotnieť po ooforitíde. Ak ochorenie progreduje a infekcia sa rozšíri do vajcovodov a dutiny maternice, u pacientky sa môže vyvinúť neplodnosť.
Prevencia zápalu vaječníkov (ooforitídy)
Prevenciou zápalu vaječníkov je vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku. Bariérová antikoncepcia (kondómy) pomôže chrániť pred pohlavne prenosnými chorobami, ktoré vedú k zápalu pravého a ľavého vaječníka. Na prevenciu obojstranného zápalu vaječníkov u žien je potrebné zdržať sa klystírov, pretože tento postup môže narušiť kyslosť a zmeniť prirodzenú mikroflóru pošvy, čím sa vytvoria priaznivé podmienky na vznik infekcie.
Objednať sa na konzultáciu ku gynekológovi a liečbu zápalu vaječníkov v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára.
Название | Цена |
Opakovaná konzultácia s gynekológom | 31 eur |
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie | 52 eur |
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG | 52 eur |
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG panvových orgánov žien (maternica, prívesky) | 75 eur |