0800200000

Gardasil 9 (vakcína proti HPV)

Ľudský papilomavírus (HPV) je hlavnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice a spôsobuje rakovinu konečníka, vulvy a vagíny, a tiež aj penisu. V krátkom čase po infekcii HPV vznikajú kondylómy, papilómy a genitálne bradavice.

Prenos ľudského papilomavírusu

Typy ľudského papilomavírusu spôsobujúce kožné výrastky sa prenášajú kontaktom s pokožkou infikovanej osoby (napr. podaním ruky alebo objatím). Typy HPV spôsobujúce lézie sliznice úst a hrdla sa môžu prenášať bozkávaním. Genitálne typy papilomavírusu sa prenášajú pohlavným stykom.

Najčastejším spôsobom prenosu papilomavírusovej infekcie je pohlavný styk, pri ktorom je jeden z partnerov prenášačom papilomavírusu. Bez ohľadu na typ kontaktu (orálny, genitálny alebo análny) vírus ľahko preniká cez sliznice a dostáva sa do tela cez drobné lézie. Medzi rizikové faktory nakazenia HPV patria:

 • skorá sexuálna aktivita;
 • pohlavne prenosné choroby;
 • akékoľvek ochorenie sprevádzané imunosupresívnou reakciou, napríklad infekcia HIV;
 • užívanie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém (imunosupresíva);
 • vysoký stupeň onkogenicity HPV (schopnosť vírusu spôsobiť rakovinu).

Infekcia papilomavírusom je v počiatočnom štádiu asymptomatická a infikovaná osoba si nemusí byť vedomá jej prítomnosti v tele. Prvé príznaky ochorenia sa zvyčajne objavia pod vplyvom spúšťacích faktorov.

Príznaky ľudského papilomavírusu

Ľudský papilomavírus je jediný vírus, ktorý nepreniká do krvi, takže infekcia prebieha bez zápalovej reakcie. Papilomavírusy sa môžu prejavovať ako genitálne bradavice, kondylómy (výrastky podobné papilám, ktoré majú tvar karfiolu alebo hrebeňa). Príznaky HPV sú:

 • genitálne bradavice;
 • bradavice vo forme papúl;
 • lézie vo forme škvŕn;
 • intraepiteliálna neoplázia;
 • bowenoidná papulóza a Bowenova choroba (papuly a škvrny s hladkým alebo zamatovým povrchom);
 • obrovský kondylóm Buschkeho-Löwenstein (akútny kondylóm podobný karcinómu).

Počas infekcie HPV infikuje nezrelé bunky, ktoré sa potom stávajú trvalým zdrojom infekcie epitelových buniek. Vírus môže perzistovať (byť chronicky prítomný) v mieste vniknutia do organizmu. Inkubačná doba papilomavírusu môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Papilomavírusovú infekciu nie je možné vyliečiť úplne, preto je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia a zaočkovať sa.

Vakcína proti HPV Gardasil 9

Najúčinnejší spôsob ochrany pred nakazením ľudským papilomavírusom a vznikom komplikácií je očkovanie. V medicínskom centre DoktorPRO sa očkovanie proti HPV vykonáva vakcínou Gardasil 9, ktorá obsahuje inaktivované vírusy. Indikácie na očkovanie proti HPV sú:

 • prevencia rakoviny krčka maternice;
 • prevencia akútnych a chronických infekcií spôsobených vírusom.

Gardasil 9 chráni pred deviatimi typmi papilomavírusov: 6, 11, 16, 18 (podobne ako Gardasil 4) a 31, 33, 45, 52 a 58, ktoré sú všeobecne označované za pôvodcov rakoviny krčka maternice. 

Očkovanie proti rakovine krčka maternice vedie k vytvoreniu špecifických protilátok proti vírusu v tele ženy, ktoré pretrvávajú niekoľko rokov. Vakcína taktiež zabraňuje vzniku genitálnych bradavíc a bradavíc v hrtane, ktoré sa objavia po nakazení. Dôležité je absolvovať celý očkovací program a presne dodržiavať intervaly medzi očkovaniami.

Očkovanie proti papilomavírusom obsahuje len prázdny obal vírusu a neobsahuje genetický materiál (DNA) vírusu, preto je táto vakcína bezpečná a pri očkovaní nehrozí možnosť infekcie papilomavírusom. Kontraindikácie očkovania proti HPV sú:

 • tehotenstvo (vakcína nepoškodzuje embryo, ale z dôvodu opatrnosti, kým nie je k dispozícii viac informácií, sa neodporúča, aby tehotné ženy boli očkované proti papilomavírusom);
 • závažná reakcia na predchádzajúcu dávku očkovania;
 • horúčka (ak sa ochorenie zhoršuje, očkovanie sa odloží, kým sa pacient nezotaví).

Na gynekologickú konzultáciu a očkovanie vakcínou Gardasil 9 sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke. Rezervácia termínu vyšetrenia je možná kedykoľvek.

Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
Lekári oddelenia gynekológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Opakovaná konzultácia gynekológa
29 eur / 28 eur
Pridajte službu
Opakované diagnostické gynekologické vyšetrenie
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Videokolposkopia
30 eur / 29 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie bez USG
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné gynekologické vyšetrenie s USG

Lekári oddelenia gynekológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o gynekológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.