Čo je to krčok maternice?
Krčok maternice je dolný segment maternice, ktorý má tvar kužeľa alebo valca. V jeho strede sa nachádza kanál krčka maternice, ktorý spája dutinu maternice a pošvu. Za normálnych okolností je orgán dlhý 3 až 4 cm, má priemer do 2,5 cm a kanál krčka maternice je uzavretý.
Krčok maternice zohráva kľúčovú úlohu v reprodukčnom zdraví žien, pretože slúži ako ochranná bariéra, ktorá zabraňuje prenikaniu patogénov z pošvy do maternice. Okrem toho krčok maternice umožňuje prechod spermií do dutiny maternice na oplodnenie vajíčka. Počas pôrodu sa krčok maternice mení a rozširuje sa, aby umožnil dieťaťu prejsť pôrodnými cestami.
Čo je zápal krčka maternice?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Cervicitída je ochorenie charakterizované zápalom a opuchom tkaniva krčka maternice. Ochorenie sprevádza začervenanie a zväčšenie orgánu a na povrchu krčka maternice sa môžu objaviť lézie podobné vredom (v závislosti od príčiny zápalu).
Ako zistiť, či mám zápal krčka maternice?
Malý zápal krčka maternice môže byť asymptomatický alebo mať nenápadné príznaky. Možné príznaky zápalu krčka maternice:
- abnormálny vaginálny výtok s nepríjemným zápachom;
- podráždenie pošvy alebo vulvy;
- krvavý vaginálny výtok;
- nepríjemné pocity a bolesť počas sexu a po ňom;
- postkoitálne krvácanie (vyskytuje sa po pohlavnom styku);
- sťažené, bolestivé alebo časté močenie.
Bolesť pri zápale krčka maternice môže byť ťahavá, bodavá alebo ostrá a často je lokalizovaná v podbrušku alebo v panve. Syndróm bolesti sa môže zosilniť pri pohlavnom styku alebo pri tlačení na krčok maternice počas gynekologického vyšetrenia. Intenzita bolesti sa líši v závislosti od stupňa zápalu a individuálnych vlastností organizmu.
Mierne zvýšenie teploty až do 37,2°C môže byť príznakom zápalu krčka maternice. Zvýšenie telesnej teploty pri zápale krčka maternice môže súvisieť so šírením zápalového procesu do susedných tkanív alebo orgánov.
Keďže zápal sliznice krčka maternice môže byť spôsobený pohlavne prenosnými chorobami, u ženy sa môžu objaviť ďalšie príznaky charakteristické pre konkrétnu pohlavne prenosnú infekciu. Ak je napríklad zápal spôsobený ľudským papilomavírusom (HPV), pacientka môže pociťovať hrbolčeky, ploché alebo vyvýšené bradavice v tvare karfiolu, svrbenie a nepríjemné pocity v oblasti pohlavných orgánov.
Pri podozrení na cervicitídu je potrebná konzultácia s gynekológom. Lekár zanalyzuje príznaky, odoberie anamnézu, vykoná vyšetrenie, predpíše laboratórne a prístrojové vyšetrenia a na základe výsledkov diagnostiky zvolí spôsob liečby zápalu krčka maternice.
Aký je výtok pri zápale krčka maternice?
Typ výtoku pri zápale krčka maternice sa líši v závislosti od typu patogénneho mikroorganizmu, ktorý zápal krčka maternice spôsobil. Výtok pri zápale krčka maternice môže byť žltý, zelený, sivý, krvavý, hnisavý alebo hlienový. V niektorých prípadoch môže mať výtok pri zápale krčka maternice silný nepríjemný zápach (napr. rybí alebo kovový).
Aké sú príčiny zápalu krčka maternice?
Vo väčšine prípadov je cervicitída infekčného charakteru. Patogénne mikroorganizmy, zvyčajne prenášané pohlavným stykom (napr. chlamýdie, trichomonády, gonokoky, herpes a mykoplazmy), vedú k vzniku zápalu. Niekedy môžu zápal v maternici a jej krčku spôsobiť stafylokoky a streptokoky. Ďalšie príčiny zápalu krčka maternice:
- chemické podráždenie (napr. spermicídmi alebo sprejmi);
- alergická reakcia (vrátane alergie na latexové kondómy);
- patogénny rast baktérií (bakteriálna vaginóza);
- reakcia na zavedenie diafragmy, cervikálnych čiapočiek, tampónov alebo pesárov (pomôcky na podporu vnútorných panvových orgánov);
- ožarovanie alebo chemoterapia na liečbu rakoviny;
- systémové zápalové ochorenia (napr. lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída);
- mechanické poškodenie krčka maternice;
- nesprávne vykonané gynekologické zákroky.
Hormonálne zmeny zohrávajú kľúčovú úlohu pri vzniku cervicitídy. Najmä znížené hladiny estrogénu môžu znížiť prirodzenú obranyschopnosť výstelky krčka maternice, čím sa stáva zraniteľnejšou voči infekcii. Estrogény pomáhajú udržiavať zdravie a hrúbku sliznice krčka maternice, takže ich nerovnováha môže viesť k jej atrofii a narušeniu prirodzenej rovnováhy mikroflóry v pošve, čo prispieva k rozvoju zápalových procesov.
Fyzické zväčšenie maternice a zhrubnutie sliznice krčka maternice počas tehotenstva môže zvýšiť jej citlivosť na infekciu a mechanické podráždenie. Zápal krčka maternice po pôrode je možný v dôsledku mechanického poškodenia a prenikania patogénov do tkaniva, hormonálnych zmien, ktoré môžu znížiť imunitu, čím sa zvyšuje riziko infekcií. Zápal môže súvisieť aj so zvyškami placenty, ktoré zostali v maternici po pôrode.
Erózia môže spôsobiť zápal krčka maternice, pretože poškodená sliznica sa stáva zraniteľnejšou voči infekcii. Otvorené povrchy rany, charakteristické pre eróziu, vytvárajú priaznivé podmienky pre penetráciu a množenie patogénnych mikroorganizmov.
Stres, úzkosť a psycho-emocionálne napätie môžu znížiť celkovú imunitu tela, čím sa stáva zraniteľnejším voči infekciám. Niektoré štúdie navyše poukazujú na možnú súvislosť medzi psychosomatickými faktormi a bakteriálnou vaginózou, ktorá môže tiež prispieť k rozvoju zápalu krčka maternice.
Aké sú typy zápalu krčka maternice?
Cervicitída je klasifikovaná v závislosti od lokalizácie zápalového procesu a stupňa poškodenia tkaniva, príčiny a povahy priebehu. Zápal krčka maternice môže byť akútny (vyskytuje sa náhle a spôsobuje výrazné príznaky) a chronický (má obdobia remisií a exacerbácií).
Typy cervicitídy | |
Typ | Charakteristika |
Endocervicitída | Zápal vnútornej strany krčka maternice - kanála, ktorý spája dutinu maternice s vagínou a je pokrytý stĺpcovým epitelom. Medzi hlavné príčiny endocervicitídy patria pohlavne prenosné infekcie. |
Exocervicitída | Zápal vonkajšej časti krčka maternice, ktorá sa nachádza vo vagíne a je pokrytá vrstevnatým dlaždicovým epitelom. Exocervicitída môže byť spôsobená infekciou, poranením, chemickým podráždením alebo alergickými reakciami. |
Hnisavý zápal krčka maternice je charakteristický žltkastým výtokom s nepríjemným zápachom. Atrofický zápal krčka maternice sa vyskytuje v dôsledku zníženia hladiny estrogénu, zvyčajne u žien po menopauze. Vyznačuje sa zriedením a suchosťou sliznice krčka maternice, vďaka čomu je náchylnejšia na zápaly a infekcie.
Môžu byť zápalové ochorenia krčka maternice pohlavne prenosné?
Zápalové ochorenia krčka maternice nie sú pohlavne prenosné, pretože cervicitída je dôsledkom neliečenej infekcie. Pri nechránenom pohlavnom styku môže dôjsť k prenosu patogénnych mikroorganizmov, ktoré vedú k rozvoju cervicitídy. Baktérie, vírusy a plesne však môžu u ženy spôsobiť nielen cervicitídu, ale aj zápal pošvovej sliznice (kolpitída) či vonkajších genitálií (vulvitída).
Ako sa diagnostikuje zápal krčka maternice?
Pred predpísaním tabliet na zápal krčka maternice lekár analyzuje ťažkosti, zhromažďuje rodinnú a osobnú anamnézu (pýta sa na čas nástupu príznakov, lokalizáciu a intenzitu bolesti, menštruačné dysfunkcie). Diagnostika akútneho a chronického zápalu krčka maternice:
- fyzické vyšetrenie. Zahŕňa vizuálne hodnotenie krčka maternice pomocou zrkadla. Lekár počas vyšetrenia si môže všimnúť zmeny vo farbe alebo štruktúre krčka maternice (ako je začervenanie, opuch alebo hnisavý výtok);
- ultrazvuk panvových orgánov. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje vyhodnotiť štruktúru maternice, jej príloh (vaječníkov a vajíčkovodov) a okolitých tkanív. Ultrazvuk môže odhaliť príznaky zápalu (napríklad zväčšenie veľkosti alebo prítomnosť tekutiny v dutine maternice);
- can (PAP test). Pri gynekologickom vyšetrení lekár odoberie špeciálnou kefkou ster zo sliznice krčka maternice a krčka maternice. Potom lekár odošle biologický materiál na cytologické vyšetrenie na identifikáciu patologických zmien, ktoré môžu naznačovať na zápal alebo prekancerózne stavy (napríklad dysplázia);
- testy na pohlavne prenosné choroby. Na kontrolu pohlavne prenosných chorôb lekár odoberie ster zo sliznice vagíny a krčka maternice. Na základe výsledkov vyšetrenia môže lekár určiť typ a koncentráciu patogénu, ako aj citlivosť na antibiotiká, aby si vybral liečebný postup;
- kolposkopia. Ide o zavedenie kolposkopu cez pošvu do krčka maternice – prístroja vybaveného zdrojom svetla, kamerou a mikroskopom, ktorý mnohonásobne zväčší obraz. Kolposkopia umožňuje lekárovi preskúmať tkanivo krčka maternice a vyhľadať drobné zmeny (napríklad metličkové žilky, vredy alebo poškodenie výstelky).
Ak cytológia preukáže zápal alebo prekancerózne zmeny na krčku maternice, lekár môže nariadiť biopsiu. Na vykonanie postupu lekár odoberie malú vzorku poškodeného tkaniva na ďalšiu mikroskopickú analýzu. Biopsia umožňuje určiť povahu a rozsah zmien v tkanivách krčka maternice, čo pomáha lekárom stanoviť presnú diagnózu a určiť spôsob liečby zápalu krčka maternice alebo inej patológie (napríklad erózia alebo dysplázia).
Ako liečiť zápal krčka maternice?
Gynekológ vyberá lieky na zápal krčka maternice v závislosti od príčiny a typu cervicitídy. Lieky na zápal krčka maternice:
- antibakteriálne látky. Antibiotiká sa používajú pri zápaloch krčka maternice spôsobených bakteriálnymi infekciami (napr. kvapavka alebo chlamýdie). Lieky účinkujú tak, že zabíjajú alebo inhibujú (zastavujú) rast baktérií, čo pomáha obnoviť normálny stav krčka maternice a zabraňuje šíreniu infekcie;
- antifungálne lieky. Používajú sa na cervicitídu spôsobenú plesňovými infekciami (napríklad vaginálna kandidóza). Ničia huby, obnovujú rovnováhu mikroflóry a zmierňujú zápal;
- antivírusové lieky. Používa sa pri zápaloch spôsobených vírusmi (napríklad genitálny herpes). Sú zamerané na zníženie aktivity vírusu a potlačenie jeho reprodukcie.
Čapíky na zápal krčka maternice pomáhajú priamo dopravovať liečivé látky do postihnutej oblasti, čím pomáhajú rýchlo zmierniť príznaky. Čapíky poskytujú vyššiu koncentráciu liečiva v oblasti zápalu, čo zlepšuje lokálny terapeutický účinok.
Probiotiká na chronickú exocervicitídu sú užitočné vďaka svojej schopnosti obnoviť a udržať normálnu vaginálnu mikroflóru. Pomáhajú znižovať počet patogénnych mikroorganizmov a zlepšujú ochranné funkcie sliznice krčka maternice.
Vlastnosti liečby chronického zápalu krčka maternice
Ak sa akútny zápal nelieči, môže sa stať chronickým. Priebeh liečby chronickej aktívnej cervicitídy môže zahŕňať antibakteriálne, antivírusové a antifungálne látky.
Ak je orgán poškodený, lekár môže rozhodnúť o vyrezaní postihnutého tkaniva. Metódy liečby chronického zápalu krčka maternice:
- laserová terapia. Lekár používa laser na presné odstránenie zapálených alebo abnormálnych oblastí cervikálneho tkaniva. Počas procedúry sa aplikuje koncentrované svetlo, ktoré odparuje poškodené bunky;
- cryodestruction. Procedúra sa vykonáva aplikáciou tekutého dusíka na postihnuté miesta. Kryodeštrukcia spôsobuje nekrózu (smrť) poškodených tkanív, ktoré sú následne odmietnuté a nahradené zdravými bunkami. To pomáha obnoviť normálnu štruktúru krčka maternice a znížiť zápal.
Môže sa použiť aj diatermokoagulácia, ktorá zahŕňa použitie elektrického prúdu na kauterizáciu (koaguláciu) zapáleného tkaniva krčka maternice. Lekár používa špeciálny prístroj, ktorý generuje vysokofrekvenčný prúd, ktorý spôsobuje koaguláciu a deštrukciu poškodeného tkaniva.
Ako liečiť zápal krčka maternice doma?
Liečba zápalu doma je možná pomocou liekov predpísaných gynekológom. Niektoré lieky používajú ženy na liečbu chronickej neaktívnej cervicitídy, ale ich účinnosť nebola potvrdená. Domáce prostriedky používané na liečbu cervicitídy:
- cesnak. Má antibakteriálne vlastnosti, preto sa považuje za dobrý prostriedok na prevenciu akútnych respiračných vírusových infekcií (užívaných s jedlom). Avšak jeho použitie ako vaginálneho čapíka môže spôsobiť podráždenie a poškodenie sliznice vagíny a krčka maternice;
- zelený čaj. Obsahuje antioxidanty a protizápalové zložky, ale jeho lokálna aplikácia nemá dostatočný vplyv na infekciu v krčku maternice.
Lastovičník sa tiež niekedy používa na samoliečbu cervicitídy. Liečba zápalu krčka maternice lastovičníkom vo forme infúzií alebo mastí môže viesť k podráždeniu a poškodeniu tkaniva krčka maternice.
Čo sa stane, ak sa zápal krčka maternice nelieči?
Ak sa chronická endocervicitída lieči nesprávne alebo predčasne, môžu sa vyvinúť komplikácie. Možnými následkami zápalu krčka maternice sú ďalšie zápalové ochorenia panvových orgánov (ooforitída, salpingitída alebo adnexitída), ktoré sa vyvíjajú, keď sa infekcia šíri smerom nahor z krčka maternice do reprodukčných orgánov.
Pri cervicitíde sa zvyšuje riziko infekcie vírusom ľudskej imunodeficiencie, pretože zápal a poškodenie sliznice krčka maternice vytvára mikrotraumy, cez ktoré sa vírus ľahšie dostane do tela. Problémy s počatím a tehotenstvom môže spôsobiť aj zápal krčka maternice.
Ako predchádzať zápalu krčka maternice?
Infekčnému zápalu krčka maternice možno predchádzať používaním bariérovej antikoncepcie. Kondómy vytvárajú bariéru, ktorá zabraňuje kontaktu sliznice s patogénnymi mikroorganizmami, čím bráni pohlavne prenosným chorobám.
Vyhýbanie sa sprchovaniu je dôležité ako prevencia cervicitídy, pretože zákrok môže narušiť prirodzenú rovnováhu vaginálnej mikroflóry a prispieť k rozvoju infekcií. Taktiež je potrebné dodržiavať intímnu hygienu (pravidelne sa sprchovať a meniť spodnú bielizeň).