Čo je kolpitída?
Kolpitída (vaginitída) je zápal sliznice pošvy. Za normálnych okolností v pošvovej mikroflóre dominujú laktobacily (Döderleinove laktobacily), ktoré vytvárajú kyslé prostredie, a tak pôsobia deštruktívne na patogénne mikroorganizmy. Nerovnováha mikroflóry alebo hormonálneho profilu vytvárajú priaznivé podmienky pre množenie patogénnych baktérií a zápal pošvovej sliznice.
Príznaky kolpitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Akútna kolpitída je charakterizovaná prudkým a výrazným narušením celkového zdravotného stavu (zvyšuje sa telesná teplota, objavuje sa slabosť a bolesť v podbrušku). Pri chronickej kolpitíde sa obdobia exacerbácie striedajú s remisiou (absencia príznakov), žena pociťuje diskomfort počas pohlavného styku, pravidelne sa objavuje začervenanie a opuch pyskov ohanbia.
Príznakom kolpitídy je silný abnormálny (zelený alebo žltý, spenený a zapáchajúci) výtok z pohlavných orgánov. Vaginitída spôsobuje svrbenie a pálenie v pošve. Ďalšie príznaky kolpitídy sú:
- bolestivé močenie;
- krvácanie z pošvy.
Medzi následky kolpitídy patrí zápal panvových orgánov (vaječníkov, maternice, vajíčkovodov). Vaginitída zvyšuje riziko vzniku pohlavne prenosných chorôb a predčasného pôrodu.
Typy a príčiny vzniku kolpitídy
Kolpitída vzniká v dôsledku infekcie patogénnymi mikroorganizmami počas pohlavného styku. V závislosti od patogénu existujú nasledujúce typy kolpitídy:
- špecifická kolpitída — vzniká pri infekcii trichomonádou, gonokokom alebo chlamýdiami;
- nešpecifická kolpitída — vzniká pri nadmernom raste podmienečne patogénnej flóry (kvasinky rodu Candida, E. coli, stafylokoky).
Gynekológovia rozlišujú neinfekčnú vaginitídu, ktorá je spôsobená používaním výplachov alebo parfumovaných mydiel, ktoré dráždia vaginálne steny a narúšajú normálnu mikroflóru. Zníženie hladiny estrogénu (steroidného pohlavného hormónu) počas hormonálnej nerovnováhy alebo menopauzy vedie k stenčeniu vaginálnej sliznice a ku vzniku atrofickej (senilnej) kolpitídy.
Príčiny vzniku vaginitídy
Kolpitídu spôsobuje nekontrolované používanie antibakteriálnych alebo hormonálnych prípravkov a nosenie vlhkého alebo tesného oblečenia. Diabetes mellitus zvyšuje riziko vzniku kolpitídy v dôsledku poruchy funkcie imunitného systému.
Atrofická (senilná) kolpitída
Hladina estrogénu u žien klesá počas menopauzy, dojčenia a pri užívaní niektorých druhov antikoncepcie. K zmenám hladín hormónov môže dôjsť počas chemoterapie a po odstránení oboch vaječníkov.
Pri senilnej kolpitíde sa znižuje množstvo vaginálnej lubrikácie, čo vedie k bolestivému pohlavnému styku a častému a bolestivému močeniu. Atrofická kolpitída u starších žien sa prejavuje svrbením a pálením v oblasti genitálií a krvavým výtokom z pošvy. Ochorenie môže viesť k inkontinencii moču a opakovaným infekciám močových ciest (uretritída, cystitída).
Trichomonádová kolpitída
Trichomonas sú pohlavne prenosné patogénne organizmy. Inkubačná doba (čas od nákazy po objavenie sa príznakov) je približne 5 - 28 dní.
Trichomonádová kolpitída spôsobuje svrbenie a pálenie pohlavných orgánov, bolesť pri pohlavnom styku a močení. Trichomoniáza sa prejavuje ako zelenožltý alebo spenený výtok z pošvy s nepríjemným zápachom. Ak sa nelieči, zvyšuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice.
Kandidová (kvasinková) kolpitída
Kandidy sú súčasťou normálnej mikroflóry pošvy a kvasinková kolpitída vzniká pri ich premnožení. Choroba sa vyznačuje svrbením a začervenaním pohlavných orgánov a nepríjemnými pocitmi počas pohlavného styku. Prejavom kandidovej kolpitídy je biely tvarohovitý výtok z pohlavných orgánov.
Kolpitída počas tehotenstva
Pri kolpitíde sa počas tehotenstva objavuje silný biely alebo zelenožltý výtok s nepríjemným zápachom. Ženy pociťujú svrbenie v oblasti genitálií a vonkajšie pohlavné orgány sú červené a opuchnuté.
Kolpitída počas tehotenstva môže viesť k predčasnému pôrodu a nízkej hmotnosti plodu. Aby sa predišlo vzniku komplikácií, tak sa pri plánovaní tehotenstva a počas neho odporúča nechať sa vyšetriť na pohlavne prenosné choroby.
Ako sa lieči kolpitída?
Pri diagnostike kolpitídy sa gynekológ oboznámi s pacientkinou anamnézou, vykoná vyšetrenie a odoberie ster zo sliznice pošvy a krčka maternice. Pri ťažkostiach s močením lekár predpíše vyšetrenie moču.
Liečba kolpitídy zahŕňa užívanie antibakteriálnych tabletiek alebo antimykotických vaginálnych čapíkov. Dĺžka liečby závisí od závažnosti patológie; v priemere trvá približne 10 až 14 dní.
Nehormonálna liečba atrofickej kolpitídy zahŕňa používanie zvlhčujúceho vaginálneho krému. Na zníženie nepríjemných pocitov počas pohlavného styku sa odporúča používať lubrikant na báze vody. Na liečbu atrofickej vekom podmienenej kolpitídy môže lekár predpísať vaginálne čapíky alebo krém s obsahom estrogénu.
Pre rýchlejšiu liečbu kolpitídy je potrebné sa umývať pod tečúcou vodou aspoň dvakrát denne bez používania parfumovaných sprchových gélov a každý deň si meniť spodnú bielizeň. Pravidelná sexuálna aktivita (dva až trikrát týždenne) pomáha predchádzať vzniku senilnej vaginitídy, pretože sex zvyšuje prietok krvi do pohlavných orgánov, a tým zabraňuje vzniku štrukturálnych zmien na vaginálnej sliznici.