Prečo sa objavuje bolesť a krv počas alebo po sexe?

Prečo sa objavuje bolesť a krv počas alebo po sexe?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 27 October 2022 | Перегляди 1805
Prítomnosť bolesti a krvi počas sexu môžu poukazovať na gynekologické alebo urologické ochorenie. Ak sa po pohlavnom styku alebo počas neho objavia bolesti a krvácanie, mali by ste sa objednať na vyšetrenie ku gynekológovi alebo urológovi.

Čo spôsobuje bolesť a krvácanie počas sexu? 

Prítomnosť krvi po sexe alebo počas neho môže poukazovať na hormonálne poruchy alebo ochorenia močovo-pohlavných orgánov.

Prečo sa po pohlavnom styku objavuje krv?

Prečo sa po pohlavnom styku objavuje krv?

Príčiny prítomnosti krvi po sexe sú:

 • poranenie pohlavných orgánov počas pohlavného styku;
 • pohlavne prenosné infekcie (chlamýdie, trichomoniáza);
 • zápalové ochorenia močovo-pohlavného systému (vaginitída, vulvitída, zápal močového mechúra);
 • nekontrolované užívanie hormonálnych liekov;
 • erózia krčka maternice;
 • endometrióza;
 • myóm maternice;
 • nádory pohlavných orgánov;
 • vaginálna atrofia;
 • poranenie genitálií po pôrode alebo operácii.

Krvavý výtok po sexe sa môže objaviť počas ovulácie (v dôsledku zvýšenia estrogénu). Krvavý výtok po sexe počas menopauzy môže znamenať maternicové myómy alebo polypy. Bolesť brucha po sexe môže byť taktiež príznakom črevných ochorení (kolitída, dysbakterióza). 

Je krvácanie počas sexu normálne?

Za normálne sa považuje krvácanie, ktoré sa u žien vyskytuje len počas menštruácie. Krvácanie počas sexu alebo pred a po menštruácii nie je normálne a môže byť príznakom gynekologického ochorenia. Krvácanie po sexe u mužov môže poukazovať na pohlavné a urologické ochorenia (chlamýdie, uretritída). 

Postkoitálne krvácanie môže byť príznakom nebezpečných ochorení (dysfunkcia vaječníkov, rakovina endometria). Ak máte po sexe silné bolesti maternice, silné krvácanie až krvné zrazeniny, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Malé množstvo krvi po pohlavnom styku bez bolesti môže poukazovať na mikrotraumu pohlavných orgánov v dôsledku nedostatočnej lubrikácie.

Bolesť a krvácanie počas prvého sexu

Pri prvom pohlavnom styku môže dôjsť k bolesti a malému krvácaniu z pošvy v dôsledku poškodenia panenskej blany. Za normálnych okolností by prvý sex nemal byť traumatizujúci a bolestivý, pretože panenská blana je elastická a ľahko sa roztiahne.

Bolesť po prvom sexe môže byť spôsobená nedostatočným vzrušením a nedostatočnou lubrikáciou. Krvácanie po sexe môže byť spôsobené vaginálnou mikrotraumou z náhlych pohybov partnera. Ak sa po prvom pohlavnom styku objaví silné krvácanie, je potrebné vyhľadať gynekológa, pretože môže súvisieť s abnormalitami ženských pohlavných orgánov. 

Bolesť a krvácanie počas análneho sexu

Análny sex je pri správnej príprave bezpečný (používajte kondómy a lubrikant na báze vody). Ak nedodržíte potrebné opatrenia, tak sa môže počas análneho sexu objaviť aj krv a bolesť. Prítomnosť krvi po análnom sexe môže poukazovať na poranenie sliznice konečníka spôsobené neopatrnými a prudkými pohybmi. Ďalšie negatívne dôsledky análneho sexu sú:

 • hemoroidy;
 • rektálna fistula;
 • análne trhliny;
 • fekálna inkontinencia;
 • nekontrolované vylučovanie plynu;
 • zápcha.

Samotný análny sex nespôsobuje hemoroidy a análne trhliny, no pri prítomnosti rizikových faktorov (sedavý spôsob života, zápcha), sa pravdepodobnosť vzniku rektálnych abnormalít zvyšuje. Existuje aj zvýšené riziko vzniku análnych abscesov v dôsledku prenikania baktérií vo výkaloch do mikrotrhlín konečníka. 

Škodlivosť análneho sexu spočíva v možnom zhoršení chronických ochorení konečníka. Bez používania bariérových metód antikoncepcie je riziko nákazy pohlavnými chorobami po análnom sexe vyššie. Ak počas análneho sexu pociťujete bolesť v konečníku alebo črevách, je potrebné styk prerušiť, aby ste netraumatizovali sliznicu. 

Krvácanie počas sexu počas tehotenstva

Krvácanie počas tehotenstva po sexe nemusí znamenať problém, no na druhú stranu, môže poukazovať aj na vážnu hrozbu pre zdravie matky a dieťaťa. Za normálnych okolností sa krvácanie po pohlavnom styku počas tehotenstva môže objaviť počas prvého až štvrtého týždňa. V prvom mesiaci je embryo zahniezdené v stene maternice a môže sa objaviť slabý krvavý výtok. Ďalšie príčiny prítomnosti krvi po sexe u tehotných žien sú:

Krvavý výtok počas tehotenstva po sexe nie je vhodné ignorovať, pretože môže signalizovať hrozbu potratu. Ak sa po sexe objaví v podbrušku silná bodavá bolesť a silné krvácanie je potrebné okamžite zavolať rýchlu zdravotnú pomoc, pretože tieto príznaky môžu znamenať potrat. 

Krvácanie po sexe u žien

Ženy by okrem obdobia menštruácie po pohlavnom styku nemali krvácať. Krv počas pohlavného styku, aj bez bolesti, je príznakom poškodenia sliznice alebo gynekologických ochorení. Krvácanie môže mať rôznu intenzitu a farbu. Výskyt tmavých krvných zrazenín počas mimomenštruačného obdobia môže signalizovať abnormality maternice (erózia, cervikálna leukoplakia). Bledočervená krv môže byť príznakom poškodenia vaginálnej sliznice. Počas ovulácie sa môže objaviť slabý hnedý výtok.

Krv a bolesť po sexe môžu byť príznakom nezhubných nádorov (myóm maternice, cysta na vaječníku) a zhubných nádorov ženských pohlavných orgánov. Krvavý výtok počas pohlavného styku sa často objavuje v dôsledku erózie krčka maternice a endometriózy. Ak chcete zistiť príčinu bolesti a krvácania počas sexu, je potrebné objednať sa na vyšetrenie ku gynekológovi. 

Krvácanie po sexe u mužov

Krvácanie po sexe alebo masturbácii u mužov je príznakom poranenia penisu alebo urogenitálnych ochorení. Príčiny krvácania po sexe u mužov sú:

 • poranenie predkožky alebo uzdičky;
 • fimóza (zúženie predkožky);
 • balanitída (zápal predkožky);
 • uretritída;
 • prostatitída;
 • kamene v obličkách a v močovom mechúre.

Krvavý výtok z penisu po sexe môže byť príznakom rakoviny, preto by ste tento príznak nemali ignorovať. Moč s prímesou krvi po sexe a bolesť pri močení sa môžu vyskytnúť aj pri pohlavne prenosných ochoreniach (chlamýdie, kvapavka). Ak sa vám v semene alebo moči objaví krv, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k urológovi. 

Čo je potrebné robiť, keď sa počas sexu alebo po ňom objaví krv?

Ak krvácate počas pohlavného styku alebo po ňom, mali by ste pohlavný styk prerušiť. Dôležité je absolvovať aj vyšetrenie u gynekológa alebo urológa. U žien vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie na gynekologickom kresle, ultrazvuk panvy, kolposkopiu, steny a vaginálnu cytológiu. Mužov vyšetruje urológ. Obaja partneri by mali byť testovaní aj na pohlavne prenosné infekcie.

Časté otázky

1. Ako dlho sa vyskytuje krvácanie po prvom sexe?

Ku krvácaniu môže dôjsť v prípade, že prídete o panenstvo. Ak krvácate niekoľko hodín a vo veľkom množstve, mali by ste sa poradiť s gynekológom, aby sa vylúčil vývoj abnormalít reprodukčných orgánov.

2. Ako odlíšiť krv po sexe od krvi z maternice?

Krvácanie z maternice sa na rozdiel od krvi po sexe (ktorá je spôsobená poškodením vaginálnej sliznice) vyznačuje tmavými krvnými zrazeninami. Krvácanie z maternice môže byť aj vnútorné a je charakterizované slabosťou, závratmi a stratou vedomia. Aj krvácanie po sexe spôsobené abnormalitami maternice môže spôsobiť ostrú bolesť v podbrušku.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Prečo sa objavuje bolesť a krv počas alebo po sexe?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Júlia pred mesiacom
Dobrý deň. Počas sexu som pociťovala miernu bolesť a diskomfort a po sexe som si všimla, že som močila krv. Môžete mi, prosím, poradiť, čo môže byť príčinou?
Odpovedať
Dobrý deň, ak ste počas pohlavného styku pociťovali nepríjemné pocity a bolesť, je možné, že vaša vaginálna sliznica bola poškodená neopatrnými pohybmi. Prítomnosť krvi po sexe môže taktiež poukazovať na eróziu krčka maternice, cysty, myómy a iné ochorenia. Ak chcete zistiť presnú príčinu prítomnosti krvi po sexe, mal by vás vyšetriť gynekológ.
Xénia pred mesiacom
Dobrý deň. Po prvom sexe som krvácala a po druhom som krvácala znova. Je to normálne? Musím navštíviť lekára?
Odpovedať
Dobrý deň. Panenská blana má rôznu hustotu a štruktúru. Možno po prvom pohlavnom styku nebola úplne prerušená, a preto pri druhom krvácala. Mal by vás vyšetriť gynekológ, aby určil príčinu krvácania po sexe a vylúčil abnormality ženských pohlavných orgánov.
Adriána pred mesiacom
Dobrý deň. Čo môže spôsobiť silné krvácanie po sexe?
Odpovedať
Dobrý deň. Silné krvácanie po sexe môže znamenať závažné gynekologické ochorenia. Silný výtok krvi sa môže vyskytnúť pri prasknutej vaječníkovej cyste, zhubných nádoroch, mimomaternicovom tehotenstve. Tento príznak by ste nemali ignorovať a okamžite kontaktovať gynekológa.
Dáša pred 3 týždňami
Dobrý deň, po pohlavnom styku trochu krvácam. Môžete mi prosím poradiť, čo by mohlo byť príčinou?
Odpovedať
Nataliia Biletska
Nataliia Biletska Dáša Dáša pred 3 týždňami
Dobrý deň, prítomnosť krvi po pohlavnom styku môže byť spôsobená mnohými príčinami. Gynekológ môže po vyšetrení určiť presnú diagnózu a príčinu postkoitálneho krvácania. Môže ísť o drobné poranenie vaginálnej sliznice alebo o príznaky gynekologických a pohlavne prenosných ochorení (erózia krčka maternice, endometrióza, kvapavka, trichomoniáza).
Katarzyna pred 3 týždňami
Dobrý deň, všimol som si, že po masturbácii krvácam. Je to normálne alebo nie?
Odpovedať
Dobrý deň. Krvácanie pri masturbácii nie je normálne. Krv objavujúca sa počas ejakulácie alebo pri močení naznačuje patológiu močovo-pohlavných orgánov. Mali by ste navštíviť urológa a zistiť príčinu krvavého výtoku.