Čo je erózia krčka maternice?
Erózia krčka maternice (ektopia) je časté gynekologické ochorenie spojené s poškodením bunkovej štruktúry epitelovej výstelky. Zhrubnutie sliznice je benígne, ale zanedbaná erózia krčka maternice sa môže rozvinúť do zhubného nádoru. Rakovina krčka maternice je druhou najčastejšou formou rakoviny u žien. Včasné odhalenie a liečba abnormalít krčka maternice môže zabrániť vzniku nebezpečných chorôb.
Cervikálna erózia
Príčiny erózie krčka maternice
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Erózia krčka maternice sa môže vyskytnúť u žien, ktoré nerodili, alebo po pôrode v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. K poškodeniu epitelu ženských pohlavných orgánov môže dôjsť aj po zápalovom ochorení (cervicitída, vaginitída). Ďalšie príčiny erózie krčka maternice sú:
- znížená imunita;
- nekontrolované užívanie hormonálnej antikoncepcie;
- pohlavne prenosné infekcie (kvapavka, trichomoniáza, chlamýdie);
- mechanická trauma z pôrodu, z potratu, v dôsledku neadekvátneho pohlavného styku;
- nechránený pohlavný styk, pretože sa zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami;
- nedostatok intímnej hygieny;
- genetická predispozícia.
Eróziu krčka maternice môže spôsobiť aj ľudský papilomavírus. Niektoré kmene HPV môžu spôsobiť, že sa bunky stanú malígnymi.
Príznaky erózie krčka maternice
Erózia krčka maternice môže byť asymptomatická a nespôsobovať žiadne ťažkosti. Môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:
- krvavý výtok po pohlavnom styku;
- hlienovitý alebo hnisavý výtok z pošvy;
- dlhotrvajúca menštruácia;
- svrbenie a pálenie v perineu (pošvová hrádza);
- krvácanie medzi menštruačnými cyklami.
Erózia krčka maternice môže spôsobiť bolesť počas pohlavného styku a pri močení. Bolesť sa vyskytuje v podbrušku alebo v bedrovej oblasti.
Typy erózie krčka maternice
Existuje niekoľko typov lézií na epitelových bunkách reprodukčných orgánov. Gynekológovia rozlišujú tieto typy erózie krčka maternice:
- skutočná - charakterizovaná tvorbou jasne červených rán na povrchu sliznice, ktoré môžu krvácať;
- pseudoerózia (ektopia) - dochádza k prerastaniu a zhrubnutiu epitelu vaginálnej časti krčka maternice, pri ktorej sú dlaždicové bunky nahradené cylindrickými bunkami. Pseudoerózia krčka maternice môže byť žľazová (prevažuje žľazovo-cystické tkanivo) alebo papilárna (prerastanie spojivového tkaniva).
Vyskytuje sa aj zmiešaná žľazovo-papilárna ektopia. Vrodená erózia krčka maternice sa vyskytuje v detstve v dôsledku genetickej predispozície alebo sa vyvinie počas dospievania v puberte.
Čo hrozí pri erózii krčka maternice?
Erózia krčka maternice je nebezpečná tým, že sa poškodením sliznice krčka maternice môžu do organizmu rýchlejšie dostať infekcie, čím sa zvyšuje riziko vzniku urogenitálnych ochorení. Ďalšie dôsledky erózie krčka maternice sú:
- narušenie vaginálnej mikroflóry;
- rozvoj endometritídy (zápal sliznice maternice);
- neplodnosť alebo znížená plodnosť;
- tvorba atypických buniek;
- riziko dysplázie krčka maternice;
- rakovina krčka maternice.
Ektopia sa zriedkavo vyvinie do malignity. Jej pokročilá forma môže vyvolať rakovinu. Erózia krčka maternice počas tehotenstva môže zvýšiť riziko nedonosenia dieťaťa.
Ako sa lieči erózia krčka maternice?
Erózia krčka maternice sa vo väčšine prípadov diagnostikuje vizuálnym vyšetrením v gynekologickom kresle. V prípade potreby vám gynekológ predpíše ďalšie vyšetrenia:
- gynekologické ultrazvukové vyšetrenie;
- PCR diagnostiku pohlavne prenosných chorôb;
- kolposkopiu erózie krčka maternice;
- PAP test - vyšetrenie buniek pod mikroskopom;
- ster;
- hysteroskopiu - vyšetrenie maternice pomocou endoskopického zariadenia.
Pri podozrení na rakovinové bunky sa robí biopsia krčka maternice. Na základe výsledkov vyšetrenia gynekológ stanoví liečbu erózie krčka maternice.
V zdravotníckom centre DoktorPRO sa používa miniinvazívna chirurgická liečba ektopie. Odstránenie erózie krčka maternice sa vykonáva týmito metódami:
- elektrokoagulácia - kauterizácia erózie krčka maternice elektrickým prúdom;
- kryodeštrukcia - zmrazenie erózie krčka maternice tekutým dusíkom (informácia je určená len na informačné účely);
- chemická koagulácia - odstránenie lézie ošetrením špeciálnymi chemikáliami (informácia je určená len na informačné účely);
- laserová liečba erózie krčka maternice - liečba poškodeného tkaniva laserovými lúčmi, ktorá je nasmerovaná len na zmenené bunky (informácia je určená len na informačné účely).
Gynekológ by mal po vyšetrení rozhodnúť o najlepšom spôsobe odstránenia erózie. V počiatočných štádiách je možné liečiť eróziu krčka maternice bez kauterizácie pomocou liekov, ktoré vám predpíše lekár.
Ako sa vykonáva liečba erózie krčka maternice rádiovými vlnami?
Liečba erózie krčka maternice rádiovými vlnami je miniinvazívna metóda liečby poškodených buniek riadenými rádiovými vlnami pomocou prístroja Surgitron. Táto liečba je bezbolestná a bezpečná, nevyžaduje si hospitalizáciu a nemá žiadne kontraindikácie. Kauterizácia erózie pomocou rádiových vĺn nepoškodzuje zdravé bunky ani neovplyvňuje ich anatomickú štruktúru. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze, rádiové vlny sú nasmerované na postihnutú oblasť krčka maternice a kauterizácia erózie nespôsobuje krvácanie ani opuch.
Zákrok trvá približne desať minút a žena môže ísť hneď po ňom domov. Po rádioterapii ektopie nezostávajú žiadne jazvy ani popáleniny. Počas rehabilitačného obdobia sa v priebehu mesiaca neodporúča ťažká fyzická aktivita a pohlavný styk. Nemali by ste navštevovať saunu ani prijímať horúci kúpeľ, pretože rany sa pod vplyvom vysokej teploty hoja dlhšie. Nemali by ste sa umývať ani špongiou, ani používať tampóny. Obdobie rekonvalescencie trvá približne štyri týždne.
Prevencia erózie krčka maternice
Prevencia erózie krčka maternice zahŕňa vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku, aby sa znížilo riziko nákazy pohlavnými chorobami. K prevencii ektopie patrí aj dodržiavanie osobnej hygieny a včasná liečba zápalových ochorení urogenitálneho traktu. Používanie hormonálnej antikoncepcie by mal predpísať lekár. Rovnako je dôležité posilniť imunitu.
Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu sa odporúča dievčatám skôr, ako začnú byť sexuálne aktívne. Ženy všetkých vekových kategórií by mali absolvovať gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne (aj v prípade, že nemajú žiadne ťažkosti).