Čo je erózia krčka maternice a ako sa lieči?

Čo je erózia krčka maternice a ako sa lieči?
Čítať 8 minút | Zverejnené: 28 September 2022 | Перегляди 14224
Erózia krčka maternice je ochorenie charakterizované poškodením celistvosti sliznice krčka maternice. Poškodenie epitelu krčka maternice sa nedá zistiť osobitne, preto by ste mali aspoň raz ročne absolvovať gynekologickú prehliadku, aby sa problém odhalil včas.

Čo je erózia krčka maternice?

Erózia krčka maternice (ektopia) je časté gynekologické ochorenie spojené s poškodením bunkovej štruktúry epitelovej výstelky. Zhrubnutie sliznice je benígne, ale zanedbaná erózia krčka maternice sa môže rozvinúť do zhubného nádoru. Rakovina krčka maternice je druhou najčastejšou formou rakoviny u žien. Včasné odhalenie a liečba abnormalít krčka maternice môže zabrániť nebezpečným zdravotným následkom.

Cervikálna erózia

Cervikálna erózia

Príčiny erózie krčka maternice

Erózia krčka maternice sa môže vyskytnúť u žien, ktoré nerodili, alebo po pôrode v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. K poškodeniu epitelu ženských pohlavných orgánov môže dôjsť aj po zápalovom ochorení (cervicitída, vaginitída). Ďalšie príčiny erózie krčka maternice sú:

 • znížená imunita;
 • nekontrolované užívanie hormonálnej antikoncepcie;
 • prítomnosť pohlavne prenosných infekcií (kvapavka, trichomoniáza, chlamýdie);
 • mechanická trauma z pôrodu, potratu, drsného sexu;
 • nechránený pohlavný styk, pretože sa zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami;
 • nedostatok intímnej hygieny;
 • genetická predispozícia.

Ľudský papilomavírus môže spôsobiť erózie krčka maternice. Niektoré kmene HPV môžu spôsobiť, že sa bunky stanú malígnymi. 

Príznaky erózie krčka maternice

Erózia krčka maternice môže byť asymptomatická a nespôsobovať žiadne ťažkosti. Môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

 • krvavý výtok po pohlavnom styku;
 • hlienovitý alebo hnisavý výtok z pošvy;
 • dlhotrvajúca menštruácia;
 • svrbenie a pálenie v perineu (pošvová hrádza);
 • krvácanie medzi menštruačnými cyklami.

Erózia krčka maternice môže spôsobiť bolesť počas pohlavného styku a pri močení. Bolesť sa vyskytuje v podbrušku alebo v bedrovej oblasti.

Typy erózie krčka maternice

Existuje niekoľko typov lézií na epitelových bunkách reprodukčných orgánov. Gynekológovia rozlišujú tieto typy erózie krčka maternice:

 • skutočná - charakterizovaná tvorbou jasne červených rán na povrchu sliznice, ktoré môžu krvácať;
 • pseudoerózia (ektopia) - dochádza k prerastaniu a zhrubnutiu epitelu vaginálnej časti krčka maternice, pričom dlaždicové bunky sú nahradené cylindrickými bunkami. Pseudoerózia krčka maternice môže byť žľazová (prevažuje žľazovo-cystické tkanivo) alebo papilárna (prerastanie spojivového tkaniva).

Vyskytuje sa aj zmiešaná žľazovo-papilárna ektopia. Vrodená erózia krčka maternice sa vyskytuje v detstve v dôsledku genetickej predispozície alebo sa vyvinie počas dospievania pri narušení procesov puberty.

Čo hrozí pri erózii krčka maternice?

Erózia krčka maternice je nebezpečná v tom zmysle, že poškodením sliznice krčka maternice sa do tela ženy môžu rýchlejšie dostať infekcie a zvyšuje sa riziko vzniku urogenitálnych ochorení. Ďalšie dôsledky erózie krčka maternice sú:

 • narušenie vaginálnej mikroflóry;
 • rozvoj endometritídy (zápal sliznice maternice);
 • neplodnosť alebo znížená plodnosť;
 • tvorba atypických buniek;
 • riziko dysplázie krčka maternice;
 • rakovinu krčka maternice.

Ektopia sa zriedkavo vyvinie do malignity, ale jej pokročilá forma môže vyvolať rakovinu. Erózia krčka maternice počas tehotenstva môže zvýšiť riziko nedonosenia dieťaťa.

Ako sa lieči erózia krčka maternice?

Erózia krčka maternice sa vo väčšine prípadov diagnostikuje vizuálnym vyšetrením na gynekologickom kresle. V prípade potreby vám gynekológ predpíše ďalšie vyšetrenia:

Pri podozrení na rakovinové bunky sa nariadi biopsia krčka maternice. Na základe výsledkov vyšetrenia gynekológ predpíše liečbu erózie krčka maternice. 

V zdravotníckom centre DoktorPRO sa používa minimálne invazívna chirurgická liečba ektopie. Odstránenie erózií krčka maternice sa vykonáva týmito metódami:

 • elektrokoagulácia - kauterizácia erózie krčka maternice elektrickým prúdom;
 • kryodeštrukcia - zmrazenie erózie krčka maternice tekutým dusíkom;
 • chemická koagulácia - odstránenie lézie ošetrením špeciálnymi chemikáliami;
 • laserová liečba erózie krčka maternice - liečba poškodeného tkaniva laserovými lúčmi, ktorá ovplyvňuje len zmenené bunky.

Gynekológ by mal po vyšetrení rozhodnúť o najlepšom spôsobe odstránenia erózie. V počiatočných štádiách je možné liečiť eróziu krčka maternice bez kauterizácie pomocou liekov, ktoré vám predpíše lekár.

Ako sa vykonáva liečba erózie krčka maternice rádiovými vlnami?

Liečba erózie krčka maternice rádiovými vlnami je minimálne invazívna metóda liečby poškodených buniek pomocou riadeného zväzku rádiových vĺn pomocou prístroja Surgitron. Táto liečba je bezbolestná a bezpečná, nevyžaduje si hospitalizáciu a nemá žiadne kontraindikácie. Kauterizácia erózie pomocou rádiových vĺn nepoškodzuje zdravé bunky ani neovplyvňuje anatomickú štruktúru. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze, rádiové vlny sú nasmerované na postihnutú oblasť krčka maternice a kauterizácia erózie nespôsobuje krvácanie ani opuch.

Vyšetrenie trvá približne desať minút a žena môže ísť hneď po vyšetrení domov. Po rádioterapii ektopie nezostávajú žiadne jazvy ani popáleniny. Počas rehabilitačného obdobia sa mesiac neodporúča ťažká fyzická aktivita a pohlavný styk. Nemali by ste navštevovať saunu alebo horúci kúpeľ, pretože rany sa pod vplyvom vysokej teploty budú hojiť dlhšie. Nemali by ste používať ani špongie alebo tampóny. Obdobie rekonvalescencie trvá približne štyri týždne.

Prevencia erózie krčka maternice

Prevencia erózie krčka maternice zahŕňa vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku, aby sa znížilo riziko nákazy pohlavnými chorobami. K prevencii ektopie patrí aj dodržiavanie osobnej hygieny a včasná liečba zápalových ochorení urogenitálneho traktu. Používanie hormonálnej antikoncepcie by mal predpísať lekár a je tiež potrebné posilniť imunitu.

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu sa odporúča dievčatám pred tým, ako začnú byť sexuálne aktívne. Ženy všetkých vekových kategórií by mali absolvovať gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne, aj keď nemajú žiadne ťažkosti alebo príznaky.

Časté otázky

1. Môžem mať sex počas liečby erózie krčka maternice?

Pohlavný styk zvyšuje riziko poškodenia epitelu krčka maternice a preniknutia baktérií, preto by ste sa počas liečby erózie mali vyhnúť pohlavnému styku. Doba abstinencie od pohlavného styku závisí od rýchlosti hojenia rany po kauterizácii erózie a pohybuje sa od štyroch do siedmich týždňov.

2. Čo sa nesmie robiť po kauterizácii erózie krčka maternice?

Po kauterizácii erózie krčka maternice nesmiete mesiac dvíhať a robiť nič ťažké alebo fyzicky náročné. Počas štyroch až šiestich týždňov nesmiete počas menštruácie používať tampóny a vaginálny výplach. Návšteva sáun, parných kúpeľov a bazénov je zakázaná ako prevencia proti infekcii. Počas rehabilitácie sa tiež odporúča zdržať sa pohlavného styku.

3. Dysplázia a erózia - aký je medzi nimi rozdiel?

Erózia krčka maternice je posun epitelovej vrstvy, zatiaľ čo dysplázia je zmena štruktúry sliznice. Dysplázia spôsobuje, že sa na povrchu krčka maternice objavia abnormálne bunky, ktoré sa môžu rozvinúť do zhubného nádoru. Pokročilá forma erózie krčka maternice môže prejsť do dysplázie, preto sa liečba musí začať v počiatočných štádiách poškodenia sliznice krčka maternice. PAP test sa používa na diagnostiku erózie a dysplázie.

4. Môžem otehotnieť s eróziou krčka maternice?

Vo väčšine prípadov erózia krčka maternice nespôsobuje neplodnosť ani nebráni otehotneniu. Poškodenie sliznice krčka maternice však umožňuje bakteriálne infekcie, ktoré môžu spôsobiť komplikácie počas tehotenstva. Ak dôjde k poškodeniu epitelu maternice, môže dôjsť ku komplikáciám aj počas pôrodu, preto je vhodné eróziu liečiť ešte pred plánovaním tehotenstva. Ak sa ektopia krčka maternice zistí počas tehotenstva, je vhodné odložiť jej odstránenie až po narodení dieťaťa.

5. Ako liečiť eróziu krčka maternice bez kauterizácie?

Na liečbu erózie krčka maternice bez kauterizácie sa môžu užívať lieky: antibakteriálne lieky, lieky obsahujúce hormóny a protizápalové lieky. Nemali by ste sa liečiť svojpomocne, ale gynekológ by vám mal predpísať lieky, ktoré pomáhajú obnoviť bunky sliznice krčka maternice. Ak nepomôže konzervatívna liečba, tak sa na odstránenie poškodených buniek a obnovenie epitelu krčka maternice používajú minimálne invazívne techniky.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je erózia krčka maternice a ako sa lieči?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Kristína pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či si môžem dať zaviesť vnútromaternicové teliesko s eróziou krčka maternice?
Odpovedať
Dobrý deň, pri erózii krčka maternice nemôžete zaviesť vnútromaternicové teliesko, pretože kontakt poškodenej sliznice s cudzím telesom ju môže ešte viac traumatizovať. Poškodený epitel môže byť zväčšený a môže dôjsť ku krvácaniu. Vnútromaternicové teliesko sa môže zaviesť po kauterizácii erózie krčka maternice, keď sa sliznica úplne obnoví.
Eleonóra pred 5 mesiacmi
Poradíte mi, čo by som nemala robiť, ak mám eróziu krčka maternice?
Odpovedať
Neexistujú žiadne kontraindikácie pohlavného styku s eróziami. Počas liečby erózie krčka maternice by ste sa mali zdržať pohlavného styku, aby ste netraumatizovali sliznicu. Tiež nemôžete robiť vaginálny výplach, používať tampóny, chodiť do kúpeľov alebo sauny.
Mária  pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako dlho trvá zákrok pri liečbe erózie krčka maternice?
Odpovedať
Dobrý deň, zákrok kauterizáciou erózie krčka maternice trvá menej ako pol hodiny. Dĺžka rekultivácie závisí od spôsobu odstránenia erózie a od postihnutej oblasti. Ak sú dodržané pravidlá intímnej hygieny a odporúčania lekára, tkanivá sliznice krčka maternice sa zotavia v priemere do jedného mesiaca.
Lolita pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, chcela by som vedieť, ako často sa erózia krčka maternice zmení na rakovinu?
Odpovedať
Dobrý deň, erózia krčka maternice je nezhubný výrastok, ktorý sa zriedka vyvíja do rakoviny, ale existuje tu riziko jej vzniku. Ľudský papilomavírus najčastejšie spôsobuje zmenu buniek na zhubný nádor. Aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku rakoviny, mali by ste aspoň raz ročne absolvovať gynekologickú prehliadku a PAP test.
Sabína pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, mohli by ste mi povedať, ako erózia krčka maternice ovplyvňuje tehotenstvo?
Odpovedať
Dobrý deň, erózia krčka maternice nezasahuje do prirodzeného procesu plodenia, ale môže spôsobiť určité komplikácie. Počas tehotenstva môže dôjsť k infekčným ochoreniam ženských orgánov, pretože pri poškodení sliznice krčka maternice môžu baktérie ľahko preniknúť do tela. Aj počas pôrodu môže dôjsť k ďalšej traumatizácii epitelu maternice a erózia sa môže zväčšiť. Pri plánovaní tehotenstva je vhodné vyliečiť eróziu krčka maternice, aby sa predišlo možným komplikáciám v podobe potratu.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.