Ako prebieha normálne tehotenstvo
Tehotenstvo (gestácia) je fyziologický proces vývoja plodu v tele, ktorý začína oplodnením zrelého vajíčka spermiou a končí pôrodom. K oplodneniu zvyčajne dochádza v maternicovej (vajcovodovej) trubici, po ktorej sa vajíčko presunie do maternice a uhniezdi sa do jej steny.
Normálne tehotenstvo trvá 40 týždňov (od prvého dňa poslednej menštruácie do narodenia dieťaťa). Tehotenstvo je rozdelené do troch trimestrov, počas ktorých sa zo zygoty (oplodneného vajíčka) vyvinie organizmus schopný samostatného života.
Aké sú patológie počas tehotenstva
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Tehotenstvo môžu sprevádzať rôzne patológie, ktoré ohrozujú život matky i plodu. Obvykle sa dajú rozdeliť na patológie placenty (dočasný reprodukčný orgán, ktorý poskytuje plodu kyslík a živiny) a patológie tehotenstva.
Patológie placenty zahŕňajú placentu previa a abrupciu, ktoré hrozia hypoxiou (nedostatočným prísunom kyslíka) a závažným krvácaním a vyžadujú neustále sledovanie. Patológie tehotenstva zahŕňajú potrat (spontánne ukončenie tehotenstva do 20 týždňov), zamrznuté tehotenstvo (zastavenie vývoja plodu a smrť embrya) a mimomaternicové tehotenstvo.
Čo je mimomaternicové tehotenstvo
Mimomaternicové (ektopické) tehotenstvo je patologický stav, pri ktorom je vajíčko uhniezdené do štruktúry, ktorá nie je schopná podporovať jeho rast. V 90% prípadov sa vajíčko uhniezdi vo vajíčkovode, čo má za následok tubárne tehotenstvo. V zriedkavých prípadoch sa vajíčko môže uhniezdiť do vaječníka alebo do brušnej dutiny (abdominálne tehotenstvo).
Pri mimomaternicovom tehotenstve vajíčko nemôže prežiť mimo maternice a rastúce tkanivo môže žene spôsobiť život ohrozujúce krvácanie.
Ako sa môžem dozvedieť, či mám mimomaternicové tehotenstvo?
Príznaky mimomaternicového tehotenstva v skorých štádiách pripomínajú typické tehotenské príznaky a zahŕňajú ťahavé bolesti v podbrušku, špinenie, menštruačné kŕče.
Príznaky mimomaternicového tehotenstva
Ďalšie skoré príznaky mimomaternicového tehotenstva sú:
- slabé vaginálne krvácanie;
- ostré kŕče v bruchu;
- bolesť panvy na jednej strane;
- slabosť a závraty;
- poruchy trávenia a vracanie.
Mimomaternicové tehotenstvo môže byť tiež sprevádzané bolesťou v ramene pri ležaní. Bolesť vzniká od slabého krvácania do brušnej dutiny, ktoré dráždi diafragmu a spôsobuje bolesť.
V prípade týchto príznakov je dôležité sa objednať na konzultáciu ku gynekológovi, ktorý dokáže rozpoznať patológiu a predpísať vhodnú liečbu. Rast oplodneného vajíčka vo vajíčkovode môže spôsobiť jeho prasknutie a spôsobiť silné krvácanie, silné závraty, mdloby a šok. Tieto príznaky upozorňujú na život ohrozujúci stav a vyžadujú si rýchlu lekársku intervenciu.
Ako vyzerá výtok počas mimomaternicového tehotenstva
Výtok počas mimomaternicového tehotenstva sa môže líšiť v závislosti od miesta uhniezdenia vajíčka. Výtok môže byť rôzny, nemusí byť žiadny ale môže ísť aj o silné krvácanie. Najčastejšie však pri rozvoji patológie hnedý výtok obsahuje starú krv (nie menštruačnú). Indikuje to rozvoj krvácania a prasknutia vajíčka, pri ktorom je ihneď potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Čo môže spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo
Hlavnou príčinou mimomaternicového tehotenstva je uviaznutie oplodneného vajíčka vo vajíčkovode v dôsledku jeho zápalu alebo deformácie. Iné príčiny mimomaternicového tehotenstva sú:
- predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo;
- prítomnosť pohlavne prenosných infekcií (kvapavka, chlamýdie);
- trubárna chirurgia;
- nainštalované mimomaternicové teliesko;
- vek nad 35 rokov;
- fajčenie a pod.
Liečba neplodnosti môže tiež spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo. Niektoré štúdie ukazujú, že ženy, ktoré podstúpili mimotelové oplodnenie (IVF) alebo inú liečbu neplodnosti, majú vyššie riziko tejto patológie.
Spôsoby liečby mimomaternicového tehotenstva
Liečba mimomaternicového tehotenstva sa obmedzuje na extrakciu oplodneného vajíčka a môže sa vykonávať medikamentózne alebo chirurgicky (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Medikamentózna liečba spočíva v injekčnom podaní lieku, ktorý zastaví rast vajíčka, spôsobí jeho odumretie a telo ho následne vstrebe. Medikamentózna liečba je indikovaná na začiatku tehotenstva pri absencii poškodenia vajíčkovodu.
Chirurgický zákrok pri mimomaternicovom tehotenstve sa vykonáva laparoskopicky. Počas procedúry sa na bruchu, v pupku alebo v jeho okolí urobí malý rez, cez ktorý sa zavedie do brucha laparoskop a potrebné nástroje. Pri salpingoskopii sa embryo odstráni a vajíčkovod sa zachová. Salpingektómia zahŕňa aj odstránenie vajcovodu a vykonáva sa v prípade ak sa oplodnené vajíčko uhniezdi vo vajcovode tak, že ho poškodí natoľko, že už nebude schopné plniť svoju funkciu. Laparoskopia pri mimomaternicovom tehotenstve umožní úplne odstrániť embryo, vyhnúť sa poraneniu vajíčkovodu a rozvoju komplikácií. Reprodukčná funkcia môže ostať zachovaná.
Pooperačné obdobie pri mimomaternicovom tehotenstve zahŕňa pobyt pacientky v nemocnici pod dohľadom lekárov 2 – 3 dni. Do týždňa môže žena pociťovať mierne nadúvanie a tupú bolesť v podbrušku – to sú normálne príznaky, ktoré si nevyžadujú liečbu a zmiznú samy. Po zákroku sa odporúča zdržať sa fyzickej a sexuálnej aktivity počas jedného mesiaca. Úplné zotavenie po salpingoskopii trvá 3 až 6 mesiacov. Po tomto období je možne plánovať ďalšie tehotenstvo.
Aké môžu byť dôsledky mimomaternicového tehotenstva
Mimomaternicové tehotenstvo môže spôsobiť prasknutie vajíčkovodu, čo môže viesť k vážnym následkom. Závažné krvácanie môže spôsobiť kritickú stratu krvi a smrť. Avšak pri včasnej diagnostike a rýchlej liečbe vo väčšine prípadov závažné komplikácie nenastanú.
Je možné otehotnieť po mimomaternicovom tehotenstve?
Väčšina žien, ktoré prekonali mimomaternicové tehotenstvo, nemá problémy s ďalším tehotenstvom. Aj pri odstránení jedného vajíčkovodu sa vo väčšine prípadov podarí otehotnieť bez lekárskej pomoci. Avšak už raz prekonané mimomaternicové tehotenstvo môže zvýšiť riziko vzniku rovnakej patológie, takže následné tehotenstvo prebieha pod prísnym dohľadom pôrodníka-gynekológa, kým sa nepotvrdí uhniezdenie vajíčka v maternici.