Čo je klimaktérium?

Klimaktérium u žien vzniká v dôsledku zníženia hladiny estrogénu a progesterónu, ktoré už nie sú produkované vaječníkmi. Rozlišujeme tieto fázy klimaktéria:
Príznaky a priebeh jednotlivých štádií klimaktéria sú individuálne. Pri prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na gynekológa. Lekár môže zmierniť príznaky klimaktéria pomocou nehormonálnych liekov.
Prvé príznaky klimaktéria sa objavujú tri až štyri roky pred poslednou menštruáciou. V období premenopauzy sa mení frekvencia menštruácie a jej intenzita.
Príznaky menopauzy
Medzi ďalšie príznaky klimaktéria patria:
Počas klimaktéria sa brucho často zväčšuje v dôsledku hormonálnych zmien v tele (dochádza k poklesu estrogénu a nárastu androgénu). Počas menopauzy sa brucho môže zväčšiť aj v dôsledku zadržiavania vody alebo plynov v tele. Bolesti v podbrušku počas klimaktéria si vyžadujú diagnostiku, pretože by mohli naznačovať vznik patologických stavov (myóm, polypy maternice).
Počas menopauzy sa môže zmeniť hematokrit (percentuálny pomer objemu erytrocytov k objemu krvi) a zvýšiť počet červených krviniek. Počas klimaktéria sa v dôsledku hormonálnych zmien a absencie menštruácie môže u žien objaviť nedostatok železa, ktorý vedie k zvýšenému obsahu hemoglobínu v krvi.
Klimaktérium sa zvyčajne začína medzi 45.-55. rokom života. Presný čas nie je možné určiť, pretože nástup klimaktéria súvisí s genetikou, životným štýlom a prítomnosťou sprievodných ochorení, ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénu a progesterónu a funkciu vaječníkov.
Približne u jedného percenta žien sa vyskytuje predčasné klimaktérium, ktoré sa začína pred 40. rokom života. Patologické klimaktérium vzniká predčasne, keď vaječníky nie sú schopné produkovať potrebné množstvo pohlavných hormónov (primárna ovariálna insuficiencia), čo môže byť spôsobené genetickými faktormi alebo autoimunitnými ochoreniami.
Približne u piatich percent žien nastáva menopauza medzi 40. a 45. rokom života, čo sa považuje za skoré klimaktérium. Príčiny predčasnej menopauzy sú:
Predčasné zlyhanie vaječníkov môže byť spôsobené chemoterapiou. Riziko predčasného klimaktéria je vyššie, ak sú mozog alebo panvové orgány vystavené rádioterapii.
Príznaky včasného klimaktéria môžu zahŕňať nepravidelnú menštruáciu, časté močenie, zmeny nálad, nočné potenie, návaly horúčavy a problémy so spánkom. Klimaktérium môže viesť k vaginálnej suchosti a zníženiu libida (sexuálnej túžby). Gynekológ môže pomôcť zastaviť predčasnú menopauzu pomocou liekov.
Návaly počas klimaktéria sú náhle pocity tepla v hornej časti tela, ktoré sa intenzívne šíria do tváre, krku a hrudníka. Príznaky návalov tepla sú:
Zimnica pri klimaktériu sa môže objaviť počas návalov tepla alebo po nich. Pocit chladu zvyčajne ustúpi niekoľko minút po návale tepla.
Frekvencia a intenzita návalov tepla sa u jednotlivých žien líši. Jeden nával tepla môže trvať od niekoľkých sekúnd do desiatich minút. V priemere trvajú návaly tepla po nástupe premenopauzy viac ako sedem rokov.
Výtok pri klimaktériu môže byť číry, krémovej alebo bielej farby. Výtok by nemal mať štipľavý zápach ani spôsobovať podráždenie. Rozlišujeme tieto typy výtoku:
Číry, vodnatý výtok bez zápachu pri klimaktériu sa môže objaviť počas tehotenstva alebo pri pohlavnom styku. S gynekológom je potrebné sa poradiť v prípade, že sa objaví silný výtok s nepríjemným zápachom, sprevádzaný začervenaním, svrbením a pálením v pošve alebo vulve, bolestivosťou alebo nepríjemnými pocitmi počas pohlavného styku.
Hormonálne zmeny, úbytok svalovej hmoty a zvýšená inzulínová rezistencia (vysoká koncentrácia inzulínu) počas klimaktéria sťažujú chudnutie. Pred začatím chudnutia počas klimaktéria je potrebné sa poradiť s dietológom, ktorý vám vypracuje individuálny jedálniček a poskytne odporúčania. Všeobecné tipy na normalizáciu hmotnosti počas klimaktéria sú:
Nízkokalorické diéty môžu viesť ku krátkodobému zníženiu hmotnosti, ich negatívny vplyv na svalovú hmotu a rýchlosť metabolizmu však sťažuje udržanie hmotnosti. Preto z dlhodobého hľadiska vám samostatne zvolené diéty a prísne obmedzenia nepomôžu zbaviť sa nadváhy.
Počas klimaktéria je potrebné obmedziť cukor a múčne výrobky a vyhýbať sa alkoholu a káve, čo zmierni príznaky a minimalizuje nočné návaly horúčavy. Taktiež je dôležité piť veľa vody, aby sa z tela vylúčili toxíny a zabránilo sa tak dehydratácii.
Počas klimaktéria je možné otehotnieť, ak žena stále menštruuje. Krátke trvanie, intenzita a nepravidelnosť menštruácie poukazujú na zmenu hladiny hormónov počas klimaktéria. Šanca otehotnieť trvá až do menopauzy.
Po menopauze nie je možné otehotnieť prirodzenou cestou. Žena sa môže stať matkou iba v prípade, že podstúpi umelé oplodnenie.
Menštruácia pri klimaktériu sa môže objaviť počas premenopauzy. Pred menopauzou sa u ženy môžu vyskytnúť poruchy menštruácie (nepravidelná menštruácia, príliš slabá alebo príliš silná menštruácia počas klimaktéria) v dôsledku rýchlej zmeny hladiny estrogénu. Krvácanie môže poukazovať na patologické stavy maternice, endometritídu, vaginálnu atrofiu, rakovinu krčka maternice, endometriu, krčka maternice a vagíny.
Počas klimaktéria môže vaginálne krvácanie poukazovať aj na ochorenie čriev. Po úraze panvy sa môže objaviť krvavý výtok z pošvy. Nepríjemne zapáchajúci moč počas menopauzy môže naznačovať vznik cystitídy.
Depresiu pri klimaktériu môže vyvolať kolísanie estrogénu a progesterónu v tele. Záchvaty paniky pri klimaktériu sa môžu prejavovať závratmi, búšením srdca, necitlivosťou a mravčením v dolných a horných končatinách. Pri symptómoch neurológie (neustála úzkosť, nepokoj, prudké zmeny nálad) alebo pri častých záchvatoch paniky počas klimaktéria, je potrebné sa poradiť s neurológom.
Oddialiť klimaktérium až do objavenia sa prvých príznakov premenopauzy môže pomôcť dodržiavanie diéty. Štúdie vykonávané na ženách ukázali, že zníženie príjmu sacharidov pomohlo oddialiť klimaktérium o rok a pol a konzumácia čerstvej fazule, rýb a potravín obsahujúcich vitamín B-6 do stravy oddiali klimaktérium o tri roky.
Rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom spočíva v tom, že menopauza je všeobecný pojem, ktorý zahŕňa tri fázy (premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu).
S chudnutím počas klimaktéria môže pomôcť kalorický deficit, kombinácia aeróbneho a kardio cvičenia so silovým tréningom, ako aj kontrola kvality spánku a zníženie stresu. S výberom správneho jedálnička, ktorý vám umožní schudnúť a udržať si svalovú hmotu, vám pomôže dietológ.
Počas klimaktéria je možné otehotnieť prirodzene len v období pred menopauzou (kedy sú vaječníky schopné produkovať vajíčka).
Menštruácia môže byť počas klimaktérium nepravidelná v dôsledku poklesu hladiny estrogénu a mať rôzne trvanie a intenzitu. V období pred menopauzou môže byť menštruácia slabá. Ak sa počas menopauzy vyskytne výtok s prímesou krvi, je potrebné sa poradiť s gynekológom.
Užívanie liekov na prevenciu priberania počas klimaktéria zvyčajne nie je potrebné. Pod dohľadom dietológa možno minimalizovať priberanie pomocou diéty a znížením príjmu kalórií. Taktiež je potrebné viesť aktívny životný štýl, pravidelne cvičiť a naberať svalovú hmotu.
Počas klimaktéria nie je možné úplne zastaviť starnutie. Gynekológ môže pomôcť spomaliť postup klimaktéria a zmierniť jeho príznaky.