Čo je klimaktérium u žien?
Klimaktérium u žien vzniká v dôsledku zníženia hladiny estrogénu a progesterónu, ktoré už nie sú produkované vaječníkmi. Rozlišujeme tieto fázy klimaktéria:
- Premenopauza. Prechodné obdobie, ktoré začína nepravidelnou menštruáciou a oneskorenou menštruáciou, bolesťami prsníkov, zmenami nálad a poruchami spánku. Premenopauza zvyčajne trvá dva až osem rokov.
- Menopauza. Začína sa jeden rok po poslednej menštruácii. Pri menopauze sa produkcia estrogénu vo vaječníkoch výrazne znižuje.
- Postmenopauza. V tretej fáze klimaktéria sa príznaky menopauzy zmierňujú a nakoniec úplne vymiznú.
Príznaky a priebeh jednotlivých štádií klimaktéria sú individuálne. Pri prvých príznakoch je potrebné sa obrátiť na gynekológa. Lekár môže zmierniť príznaky klimaktéria pomocou nehormonálnych liekov.
Príznaky klimaktéria
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prvé príznaky klimaktéria sa objavujú tri až štyri roky pred poslednou menštruáciou. V období premenopauzy sa mení frekvencia menštruácie a jej intenzita.
Príznaky menopauzy
Medzi ďalšie príznaky klimaktéria patria:
- nočné potenie;
- suchosť a bolesť v pošve;
- problémy so spánkom (nespavosť);
- výkyvy nálad;
- rednutie a vypadávanie vlasov;
- úzkosť, nepokoj a depresia;
- ťažkosti so sústredením;
- časté močenie;
- strata svalovej hmoty;
- prírastok hmotnosti;
- bolesť na hrudníku;
- nízka telesná teplota (môže sa objaviť po návaloch horúčavy počas klimaktéria);
- zníženie libida;
- zvýšený rast ochlpenia na hornej časti chrbta, tváre, krku a hrudníka.
Počas klimaktéria sa brucho často zväčšuje v dôsledku hormonálnych zmien v tele (dochádza k poklesu estrogénu a nárastu androgénu). Počas menopauzy sa brucho môže zväčšiť aj v dôsledku zadržiavania vody alebo plynov v tele. Bolesti v podbrušku počas klimaktéria si vyžadujú vyšetrenie, pretože by mohli naznačovať vznik patologických stavov (myómy, polypy maternice).
Počas menopauzy sa môže zmeniť hematokrit (percentuálny pomer objemu erytrocytov k objemu krvi) a zvýšiť počet červených krviniek. Počas klimaktéria sa v dôsledku hormonálnych zmien a absencie menštruácie môže u žien objaviť nedostatok železa, ktorý vedie k zvýšenému obsahu hemoglobínu v krvi.
V akom veku sa začína klimaktérium?
Klimaktérium sa zvyčajne začína medzi 45.-55. rokom života. Presný čas nie je možné určiť, pretože nástup klimaktéria súvisí s genetikou, životným štýlom a prítomnosťou rôznych ochorení, ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénu a progesterónu a funkciu vaječníkov.
Predčasné klimaktérium sa vyskytuje približne u jedného percenta žien. Začína sa pred 40. rokom života. Patologické (predčasné) klimaktérium vzniká, keď vaječníky nie sú schopné produkovať potrebné množstvo pohlavných hormónov (primárna ovariálna insuficiencia), čo môže byť spôsobené genetickými faktormi alebo autoimunitnými ochoreniami.
Skoré klimaktérium
Približne u piatich percent žien nastáva menopauza medzi 40. a 45. rokom života, čo sa považuje za skoré klimaktérium. Príčiny predčasnej menopauzy sú:
- nedostatočná produkcia estrogénu vo vaječníkoch;
- autoimunitné ochorenia (diabetes, psoriáza);
- chromozomálne abnormality (napríklad Turnerov syndróm);
- infekčné ochorenia (malária, tuberkulóza, mumps);
- chirurgické odstránenie vaječníkov.
Predčasné zlyhanie funkcie vaječníkov môže byť spôsobené chemoterapiou. Riziko predčasného klimaktéria je vyššie, ak sú mozog alebo panvové orgány vystavené rádioterapii.
Príznaky predčasného klimaktéria môžu zahŕňať nepravidelnú menštruáciu, časté močenie, zmeny nálad, nočné potenie, návaly tepla a problémy so spánkom. Klimaktérium môže viesť k vaginálnej suchosti a k zníženiu libida (sexuálnej túžby). Gynekológ môže pomôcť zabrániť predčasnej menopauze pomocou liekov.
Návaly tepla počas klimaktéria
Návaly tepla počas klimaktéria sú náhle pocity tepla v hornej časti tela, ktoré sa intenzívne šíria do tváre, krku a hrudníka. Príznaky návalov tepla sú:
- sčervenanie kože alebo výskyt červených škvŕn na koži;
- búšenie srdca;
- zvýšené potenie (najmä v hornej časti tela);
- nepokoj a zvýšená úzkosť;
- brnenie v prstoch.
Zimnica sa môže pri klimaktériu objaviť počas návalov tepla alebo aj po nich. Pocit chladu zvyčajne ustúpi niekoľko minút po návale tepla.
Frekvencia a intenzita návalov tepla sa u jednotlivých žien líši. Jeden nával tepla môže trvať od niekoľkých sekúnd do desiatich minút. V priemere trvajú návaly tepla po nástupe premenopauzy viac ako sedem rokov.
Výtok pri klimaktériu
Výtok pri klimaktériu môže byť číry, krémovej alebo bielej farby. Výtok by nemal mať štipľavý zápach ani spôsobovať podráždenie. Rozlišujeme tieto typy výtoku:
- sivý výtok (môže naznačovať vznik bakteriálnej infekcie);
- hustý biely výtok s tvarohovitou konzistenciou (poukazuje na kvasinkovú infekciu);
- žltý alebo zelený výtok počas klimaktéria (môže znamenať vaginálnu atrofiu (stenčenie vaginálnych stien v dôsledku zníženej hladiny estrogénu, genitálne infekcie a zápalovú vaginitídu);
- hnedý alebo ružový výtok (naznačuje prítomnosť krvi). Môže byť príznakom abnormalít maternice (myómy, polypy alebo rakovina).
Číry, vodnatý výtok bez zápachu v klimaktériu sa môže objaviť v tehotenstve alebo pri pohlavnom styku. V prípade, ak sa objaví silný výtok s nepríjemným zápachom, sprevádzaný začervenaním, svrbením a pálením v pošve alebo vulve, bolesťami alebo nepríjemnými pocitmi počas pohlavného styku je potrebné sa poradiť s gynekológom.
Chudnutie počas klimaktéria
Hormonálne zmeny, úbytok svalovej hmoty a zvýšená inzulínová rezistencia (vysoká koncentrácia inzulínu) počas klimaktéria sťažujú chudnutie. Pred začatím chudnutia počas klimaktéria je potrebné sa poradiť s dietológom, ktorý vám vypracuje individuálny jedálniček a dá odporúčania na správne stravovanie. Všeobecné tipy na normalizáciu hmotnosti počas klimaktéria sú:
- dodržujte kalorický deficit;
- vykonávajte aeróbne a silové cvičenia;
- dodržujte spánkový režim (sedem až deväť hodín nočného spánku);
- naučte sa zvládať stresové situácie a vyrovnávať sa s nimi.
Nízkokalorické diéty môžu viesť ku krátkodobému zníženiu hmotnosti. Ich negatívny vplyv na svalovú hmotu a rýchlosť metabolizmu však sťažujú udržanie tejto hmotnosti a z dlhodobého hľadiska vám samostatne zvolené diéty a prísne obmedzenia nepomôžu zbaviť sa nadváhy.
Počas klimaktéria je potrebné obmedziť cukor a múčne výrobky a vyhýbať sa alkoholu a káve, čo zmierni príznaky a minimalizuje nočné návaly tepla. Taktiež je dôležité piť veľa vody, aby sa z tela vylúčili toxíny a zabránilo sa tak dehydratácii.
Otehotnenie počas klimaktéria
Počas klimaktéria je možné otehotnieť, ak žena stále menštruuje. Krátke trvanie, intenzita a nepravidelnosť menštruácie poukazujú na zmenu hladiny hormónov počas klimaktéria. Šanca otehotnieť trvá až do menopauzy.
Po menopauze nie je možné otehotnieť prirodzenou cestou. Žena sa môže stať matkou iba v prípade, že podstúpi umelé oplodnenie.
Menštruácia počas klimaktéria
Menštruácia počas klimaktéria sa môže objaviť počas premenopauzy. Pred menopauzou sa u ženy môžu vyskytnúť poruchy menštruácie (nepravidelná menštruácia, príliš slabá alebo príliš silná menštruácia počas klimaktéria) v dôsledku rýchlej zmeny hladiny estrogénu. Krvácanie môže poukazovať na patologické stavy maternice, endometritídu, vaginálnu atrofiu, rakovinu krčka maternice, endometriu krčka maternice a vagíny.
Počas klimaktéria môže vaginálne krvácanie poukazovať aj na ochorenie čriev. Po úraze panvy sa môže objaviť krvavý výtok z pošvy. Nepríjemne zapáchajúci moč počas menopauzy môže naznačovať vznik cystitídy.
Neurológia pri klimaktériu
Depresiu pri klimaktériu môže vyvolať kolísanie estrogénu a progesterónu v tele. Záchvaty paniky pri klimaktériu sa môžu prejavovať závratmi, búšením srdca, necitlivosťou a mravčením v dolných a horných končatinách. Pri neurologických symptómoch (neustála úzkosť, nepokoj, prudké zmeny nálad) alebo pri častých záchvatoch paniky počas klimaktéria, je potrebné sa poradiť s neurológom.
Ako oddialiť klimaktérium?
Oddialiť klimaktérium až do objavenia sa prvých príznakov premenopauzy môže pomôcť dodržiavanie diéty. Štúdie ukázali, že zníženie príjmu sacharidov pomohlo oddialiť klimaktérium o rok a pol a konzumácia čerstvej fazule, rýb a potravín obsahujúcich vitamín B-6 oddialili klimaktérium až o tri roky.
Menopauza a klimaktérium – aký je medzi nimi rozdiel?
Rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom spočíva v tom, že menopauza je všeobecný pojem, ktorý zahŕňa tri fázy (premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu).