0800200000

Zápalové ochorenia panvy (PID): čo sú a ako sa liečia?

Zápalové ochorenia panvy (PID): čo sú a ako sa liečia?
gynekológia
aktualizované: 16 July 2025
Čítať 10 minút Zverejnené: 16 July 2025 21
Podľa štatistík sa panvové zápalové ochorenia vyskytujú u 12 – 13 % mladých žien, u 65 – 70 % ambulantných pacientok a u 30 % hospitalizovaných pacientok s gynekologickými ochoreniami.

Čo sú panvové zápalové ochorenia?

Panvové zápalové ochorenie (PID) je skupina zápalových procesov postihujúcich vnútorné pohlavné orgány ženy: maternicu, vajcovody, vaječníky a okolité tkanivá. V prípade podozrenia na PID je potrebná konzultácia s gynekológom, ktorý určí príčinu zápalu, rozsah postihnutia a vyberie vhodnú liečby.

Aké sú príznaky panvového zápalového ochorenia?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

V počiatočnom štádiu môžu byť panvové zápalové ochorenia u žien asymptomatické alebo majú mierne príznaky, pretože zápalový proces je obmedzený na sliznicu a nepostihuje hlboké tkanivá. Príznaky sa zvyčajne objavia, keď sa zápal rozšíri do vajcovodov, vaječníkov alebo okolitých tkanív, kde vznikne výrazný edém a porucha funkcie panvových orgánov.

Charakteristickým príznakom PID je bolesť v podbrušku, ktorá môže byť lokalizovaná na oboch stranách alebo môže byť jednostranná (keď je postihnutý jeden vaječník alebo vajcovod). Bolesť je zvyčajne ťahavého, tlakového alebo kontrakčného charakteru a silnie pri fyzickej aktivite, pohlavnom styku, močení alebo defekácii. Intenzita bolesti sa môže líšiť od mierneho diskomfortu až po silnú akútnu bolesť pri hnisavých komplikáciách. Medzi ďalšie príznaky panvových zápalových ochorení patria:

  • abnormálny výtok z pohlavných orgánov (hlienový, hnisavý a s nepríjemným zápachom);
  • bolesť pri pohlavnom styku, močení alebo vyprázdňovaní;
  • pocit ťažoby alebo tlaku v podbrušku;
  • zvýšená telesná teplota a zimnica;
  • celková slabosť a rýchla únava;
  • nevoľnosť, menej často vracanie s výraznou intoxikáciou.

Pri PID sa môžu vyskytnúť nepravidelnosti menštruácie, pretože zápal ovplyvňuje orgány, ktoré sa podieľajú na regulácii hormonálnej a reprodukčnej rovnováhy. U pacientok sa môže vyskytnúť oneskorenie menštruácie v dôsledku dysfunkcie vaječníkov, medzimenštruačné krvácanie v dôsledku poškodenia sliznice maternice a silná alebo bolestivá menštruácia v dôsledku zápalových zmien endometria a zvýšenej kontrakcie maternice. Pri chronickom procese menštruačné nepravidelnosti často pretrvávajú.

Prečo dochádza k zápalovému ochoreniu panvy?

K zápalovým ochoreniam panvových orgánov zvyčajne dochádza v dôsledku prenikania infekčných činiteľov z dolných pohlavných orgánov. Najčastejšie sú príčinou pohlavne prenosné baktérie (chlamýdie, gonokoky, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonády), ako aj oportúnne mikroorganizmy (stafylokoky, streptokoky a Escherichia coli). Menej často zápal spôsobujú vírusy (herpes alebo cytomegalovírus), huby rodu Candida alebo infekcia tuberkulózou. Medzi ďalšie príčiny panvového zápalového ochorenia patria:

  • úraz panvových orgánov (vrátane úrazu po pôrode a potrate);
  • chirurgické zákroky v oblasti panvy;
  • vnútromaternicové manipulácie (zavedenie a odstránenie cievky, diagnostický zoškrab, hysteroskopia);
  • znížená imunita (napr. v dôsledku chronických ochorení);
  • hormonálne poruchy a nerovnováha pohlavných hormónov;
  • zlý krvný obeh a stagnácia krvi v panvových orgánoch;
  • dlhodobé užívanie antibiotík alebo hormónov bez lekárskeho dohľadu;
  • alergické reakcie;
  • autoimunitné ochorenia (napr. systémový lupus erythematosus a reumatoidná artritída);
  • poruchy vaginálnej mikroflóry (dysbióza);
  • chronické infekčné ložiská v tele (napr. chronický zápal mandlí, zubný kaz a pyelonefritída).

Medzi rizikové faktory zápalových ochorení panvy patria nechránený pohlavný styk a časté striedanie partnerov, skorý začiatok sexuálnej aktivity, stres a podchladenie. Nedodržiavanie pravidiel intímnej a osobnej hygieny môže tiež zvyšovať riziko zápalových ochorení, pretože prispieva k narušeniu mikroflóry, oslabuje lokálnu obranu slizníc a uľahčuje prienik infekcie do pohlavného ústrojenstva.

Ako sa klasifikujú panvové zápalové ochorenia?

Klasifikácia panvových zápalových ochorení je založená na rôznych klinických a etiologických príznakoch. Zohľadňujú sa osobitosti priebehu ochorenia, príčiny vzniku, lokalizácia zápalu a charakter zmien v tkanivách.

Klasifikácia panvového zápalového ochorenia

Kritérium

Typy s vysvetlením

Podľa formy priebehu

  • akútne PID – vyvíjajú sa rýchlo, majú výrazné príznaky zápalu;
  • chronické PID – trvajú dlho, sprevádzajú ich periodické exacerbácie a tvorba adhézií.

Podľa príčiny (etiológie)

  • infekčné PID – spôsobené baktériami, vírusmi, hubami a parazitmi;
  • neinfekčné PID – spojené s traumou, operáciou, autoimunitnými a hormonálnymi poruchami.

Podľa charakteru pôvodcu

  • špecifické PID – spôsobené určitými patogénmi (gonokoky, chlamýdie, Mycobacterium tuberculosis a trichomonády);
  • nešpecifické PID – spôsobené oportúnnou flórou (streptokoky, stafylokoky a Escherichia coli).

Podľa lokalizácie zápalového procesu

  • endometritída – zápal sliznice maternice;
  • salpingitída – zápal vajcovodov;
  • ooforitída – zápal vaječníkov;
  • salpingo-oforitída – zápal vaječníkov a vajcovodov súčasne;
  • parametritída – zápal perineálneho tkaniva;
  • pelveoperitonitída – zápal panvovej pobrušnice.

Podľa charakteru zápalových zmien

  • katarálna – lézia sliznice;
  • serózna – opuch tkaniva a serózny výpotok;
  • purulentná – tvorba hnisu a infiltrátov;
  • fibrotická – výskyt zrastov a spojivového tkaniva;
  • nekrotická (gangrenózna) – nekróza tkaniva.

Typy PID podľa lokalizácie zápalového procesu

V závislosti od lokalizácie zápalového procesu v panvových orgánoch rozlišujeme niekoľko typov PID, z ktorých každý sa vyznačuje poškodením určitých anatomických štruktúr a má určité špecifiká priebehu.

Typy PID podľa lokalizácie zápalového procesu

Názov

Charakteristika

Ooforitída (zápal vaječníkov)

Zápal vzniká, keď infekcia (najčastejšie chlamýdie, gonokoky a mykoplazmy) prenikne do tkaniva vaječníkov z pohlavných orgánov, menej často krvou alebo lymfou. Hlavnými faktormi sú podchladenie, znížená imunita a chronické zápalové ochorenia. Chronický priebeh zvyšuje riziko neustálych tupých panvových bolestí, pretrvávajúcich menštruačných nepravidelností, neplodnosti (v dôsledku tvorby zrastov a dysfunkcie vaječníkov).

Salpingitída (zápal vajcovodov)

Zápal je lokalizovaný v sliznici a svalovine vajcovodov, často začína v širokej (distálnej) časti vajcovodov, bližšie k vaječníkom. Zvyčajne sa vyskytuje pri preniknutí infekcie vzostupom z pošvy a krčka maternice. Rozvoj ochorenia podporuje podchladenie, oslabená imunita, časté striedanie sexuálnych partnerov, potraty v anamnéze a gynekologické zákroky. Nesprávna liečba zvyšuje riziko vzniku zrastov, poruchy priechodnosti vajcovodov, chronickej panvovej bolesti a neplodnosti.

Salpingooforitída (súčasný zápal vajcovodov a vaječníkov)

Zápalový proces sa začína v sliznici vajcovodov a potom sa presúva do priľahlého tkaniva vaječníkov. Ochorenie sa vyvinie, keď sa infekcia rozšíri z pohlavného ústrojenstva do vaječníkov a vajcovodov. Klinický obraz zahŕňa výraznú bolesť podbruška, zvýšenú telesnú teplotu, celkovú malátnosť, slabosť a príznaky intoxikácie. Pacientky sa môžu sťažovať na hojný patologický výtok. Pri chronickej forme je ochorenie sprevádzané pravidelnými exacerbáciami, nepravidelnosťou menštruácie a neplodnosťou.

Parametritída (zápal vlákien okolo maternice)

Zápal začína v sliznici alebo svalovej výstelke maternice a šíri sa do okolitého spojivového tkaniva, perineálneho vlákna (parametrium). Častejšie sa vyskytuje ako komplikácia po pôrode, potrate, gynekologických operáciách alebo pri šírení infekcie zo susedných orgánov. Provokujúcimi faktormi sú trauma krčka maternice, znížená imunita a predčasná liečba infekcií. V závažných prípadoch hrozí vznik hnisavých abscesov, rozšírenie zápalu na panvové orgány a vznik chronickej panvovej bolesti.

Pelveoperitonitída (zápal panvovej pobrušnice)

Zápalový proces začína v panvových orgánoch (vajcovody, vaječníky, maternica) a šíri sa do panvovej pobrušnice. Častejšie sa vyvíja ako komplikácia hnisavých foriem salpingitídy, salpingoforitídy alebo parametritídy. Vyvolávajúcimi faktormi sú neskorá alebo nedostatočná liečba zápalových ochorení, chirurgické zákroky a ťažký pôrod. Ochorenie je závažné, hrozí rozšírenie infekcie do celej brušnej dutiny, vznik peritonitídy a septikémie.

Endometritída (zápal sliznice maternice)

Zápal sa vyskytuje v endometriu a niekedy sa môže rozšíriť do hlbších vrstiev. Najčastejšie vzniká po pôrode, potrate, zoškraboch, zavedení vnútromaternicového telieska alebo pri infekcii z dolných pohlavných ciest. Hlavnými príčinami sú trauma maternicovej sliznice, porušenie sterility počas gynekologických manipulácií, oslabená imunitná obrana, prítomnosť chronických infekcií. Keď ochorenie prejde do chronickej formy, zvyšuje sa riziko nepravidelnej menštruácie, panvových bolestí, neplodnosti a zlyhania tehotenstva.

Typy PID podľa etiológie

V závislosti od príčin zápalu existujú infekčné a neinfekčné formy PID. K vzniku neinfekčných zápalových ochorení panvových orgánov vedú úrazy, operácie, alergické reakcie, autoimunitné ochorenia, hormonálne poruchy, žilová stáza v panve a infekčné – baktérie, vírusy, plesne a parazity. Rozlišujú sa nasledujúce typy infekčných zápalov močových ciest:

  • špecifické panvové zápalové ochorenia. Sú spôsobené infekciou určitými patogénmi, ktoré spôsobujú charakteristickú zápalovú reakciu. Medzi pôvodcov špecifických PID patria gonokoky, chlamýdie, mykobaktérie tuberkulózy, trichomonády, vírusy (napr. herpes, cytomegalovírus) a toxoplazmy;
  • nešpecifické panvové zápalové ochorenia. Spôsobené oportúnnymi patogénnymi mikroorganizmami, ktoré žijú normálne v tele alebo sa dostanú do tela z vonkajšieho prostredia pri porušení ochranných bariér. Medzi pôvodcov nešpecifických infekcií močových ciest patria streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, enterokoky, huby rodu Candida. Často sa vyskytujú pri oslabenej imunite, poruche mikrobioty, po operácii, pôrode alebo potrate.

Stanovenie príčiny PID umožňuje zvoliť adekvátnu antibakteriálnu, antivírusovú alebo antimykotickú liečbu, ako aj včas odhaliť sprievodné ochorenia. Bez presnej diagnostiky hrozí prechod ochorenia do chronickej formy, tvorba zrastov, reprodukčná dysfunkcia a vznik závažných komplikácií.

Aké sú formy panvového zápalového ochorenia?

V závislosti od povahy zápalového procesu a hĺbky poškodenia tkaniva sa rozlišujú rôzne formy, z ktorých každá sa vyznačuje morfologickými zmenami, priebehom a rizikom komplikácií.

Formy panvového zápalového ochorenia

Forma

Zmeny v tkanivách a orgánoch

Príznaky a zvláštnosti priebehu

Katarálna forma PID

Zápal je obmedzený na sliznicu. Dochádza k hyperémii (preplneniu ciev), edému, zvýšenej produkcii hlienu, miernemu nahromadeniu leukocytov. Štruktúra tkaniva nie je zničená.

Počiatočná, najmiernejšia forma. Príznaky sú mierne: nepríjemné pocity, ťahavá bolesť v podbrušku, slabý serózny alebo hlienovitý výtok, subfebrilná teplota. Pri včasnej liečbe je zápal reverzibilný.

Serozná forma PID

Zápal postihuje hlbšie vrstvy tkanív. Dochádza k exsudácii (presakovaniu) seróznej tekutiny do tkanív a dutín malej panvy, opuch narastá, zápalové bunky začínajú prenikať do submukóznej a svalovej vrstvy.

Bolesť sa stáva výraznejšou, môže sa objaviť malé množstvo serózneho výpotku (tekutiny) v brušnej dutine, príznaky podráždenia pobrušnice. Riziko prechodu do hnisavej fázy pri neúčinnej alebo oneskorenej liečbe.

Hnisavá forma PID

Dochádza k masívnemu prenikaniu veľkého množstva neutrofilov do tkanív, tvorbe hnisavého exsudátu a dutín s hnisom (pyosalpinx, absces). Je možný rozpad tkanív, poškodenie stien orgánov, postihnutie susedných štruktúr.

Zlý klinický obraz: ostrá bolesť, prudký nárast teploty, výrazná intoxikácia, hojné hnisavé výtoky, napätie prednej brušnej steny. Vysoké riziko prasknutia hnisavých ložísk, peritonitídy a sepsy. Často si vyžaduje chirurgický zákrok.

Fibrózna (sklerotizujúca) forma PID

V dôsledku dlhodobého chronického zápalu dochádza k nahradeniu normálnych tkanív spojivovým tkanivom. Vytvárajú sa husté zrasty medzi orgánmi malej panvy, narúša sa ich pohyblivosť a funkcia.

Chronické panvové bolesti, poruchy menštruačného cyklu, bolestivé pocity pri pohlavnom styku, neplodnosť v dôsledku poruchy priechodnosti vajcovodov. Liečba je komplexná a dlhodobá, často si vyžaduje chirurgické odstránenie zrastov.

Gangrenózna (nekrotická) forma PID

V dôsledku výrazného narušenia krvného zásobenia a ťažkého infekčného procesu dochádza k nekróze (odumieraniu) tkanív. Orgány sú vystavené nezvratnému poškodeniu.

Ťažký a životohrozujúci stav: prudké bolesti, vysoká teplota, ťažká intoxikácia a septický šok. Vyžaduje sa urgentný chirurgický zákrok, často s odstránením postihnutých orgánov. Vysoké riziko úmrtnosti pri oneskorenej pomoci.

Ako sa zápalové ochorenia panvových orgánov vyvíjajú v jednotlivých štádiách?

V závislosti od postupnosti patologických zmien sa v tkanivách pri zápalovom procese rozlišujú 4 štádiá, z ktorých každé odráža charakteristické zmeny prebiehajúce v ložisku poškodenia.

Štádiá zápalových ochorení panvových orgánov

Štádium

Čo sa deje

Charakteristické zmeny

Štádium alterácie (poškodenia)

Počiatočná fáza zápalu. Dochádza k primárnemu poškodeniu buniek tkanív pod vplyvom infekcie, toxínov alebo traumy. Ničia sa bunkové membrány, uvoľňujú sa mediátory zápalu.

Vzniká lokálne podráždenie, poškodenie tkanív, aktivácia imunitného systému. Bunky vylučujú látky, ktoré spúšťajú zápalovú reakciu: histamín, prostaglandíny, cytokíny.

Štádium exsudácie (výtok tekutiny a buniek)

Zvýšená priepustnosť ciev vedie k úniku tekutiny (exsudátu), bielkovín a imunitných buniek z ciev do ložiska zápalu. Začína aktívna migrácia leukocytov (predovšetkým neutrofilov).

Vzniká opuch tkanív, hyperémia, infiltrácia leukocytmi. Začínajú sa objavovať prvé klinické príznaky: bolesť, lokálne zvýšenie teploty, výtok.

Štádium obnovy (hojenia)

Organizmus spúšťa procesy obnovy poškodených tkanív. Aktivujú sa fibroblasty, tvorí sa granulačná tkanina, syntetizuje sa kolagén.

Objavujú sa oblasti rastu spojivového tkaniva, pri priaznivom priebehu dochádza k postupnej obnove štruktúry orgánov. Pri nepriaznivom priebehu dochádza k tvorbe zrastov a jaziev.

Štádium ukončenia zápalu

Záverečná fáza závisí od závažnosti procesu. Je možné úplné ustúpenie zápalu alebo prechod do chronickej formy.

Možné sú rôzne varianty: úplné uzdravenie, vznik zrastov, chronický zápal, deštrukcia tkanív, abscesy alebo nekróza pri ťažkom priebehu.

Čím sú nebezpečné zápalové ochorenia panvových orgánov?

Nebezpečenstvo zápalových ochorení panvových orgánov spočíva v zvýšenom riziku vzniku neplodnosti, pretože zápal môže viesť k tvorbe zrastov, poruche priechodnosti vajcovodov a poškodeniu tkanív vaječníkov, čo bráni oplodneniu a normálnemu počatiu. Medzi ďalšie komplikácie PID patria:

  • chronické bolesti panvy;
  • neplodnosť (v dôsledku zrastov, poškodenia vajcovodov a vaječníkov);
  • trvalé poruchy menštruačného cyklu a ovulácie;
  • tvorba zrastov v malej panve;
  • hydrosalpinx (nahromadenie tekutiny vo vajcovode);
  • poruchy pohlavnej funkcie, dyspareúnia (bolesť pri pohlavnom styku);
  • pioosalpinx (hnis vo vajcovode);
  • sepsa (generalizácia infekcie);
  • porucha funkcie močového mechúra a čriev (pri ťažkom adhezívnom procese);
  • psychologické dôsledky (napr. úzkosť, nepokoj).

PID tiež zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva v dôsledku zápalových zmien v maternicových vajcovodoch. Porucha ich kontrakčnej aktivity a štruktúry môže viesť k tomu, že oplodnené vajíčko zostane vo vajcovode a začne sa vyvíjať mimo maternicovej dutiny.

Ako sa diagnostikujú zápalové ochorenia panvových orgánov?

Počas úvodnej konzultácie gynekológ analyzuje príznaky a čas ich výskytu, zbiera anamnézu a kladie otázky týkajúce sa prekonaných ochorení, operácií, úrazov, tehotenstva a pôrodu, užívania liekov. Metódy diagnostiky zápalových ochorení panvových orgánov zahŕňajú:

  • fyzikálne gynekologické vyšetrenie. Vykonáva sa pri prvom vyšetrení v polohe pacientky na gynekologickom kresle. Zahŕňa vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov, pošvy a krčka maternice pomocou zrkadiel, posúdenie charakteru výtoku, stavu slizníc. Umožňuje odhaliť príznaky zápalu – začervenanie, opuch, patologický výtok, erózie krčka maternice, ako aj posúdiť prítomnosť sprievodných patológií (napr. polypov);
  • palpácia brucha. Lekár opatrne prehmatáva prednú brušnú stenu, určuje bolestivosť, napätie svalov, príznaky podráždenia pobrušnice, zväčšenie a bolestivosť orgánov malej panvy. Palpácia pomáha predchádzať šíreniu zápalu na pobrušnicu, tvorbu infiltrátov, nahromadenie tekutiny alebo abscesov;
  • ultrazvuková diagnostika zápalových ochorení panvových orgánov. Vykonáva sa transabdominálne (cez prednú brušnú stenu) alebo transvaginálne (cez pošvu). Umožňuje vizualizovať veľkosť, tvar a štruktúru maternice, vaječníkov, vajcovodov, odhaliť cysty, abscesy, tuboovariálne útvary, zrasty, tekutinu v dutine panvových orgánov;
  • kolposkopia. Vykonáva sa pomocou kolposkopu – prístroja, ktorý zväčšuje obraz sliznice krčka maternice a pošvy. Umožňuje odhaliť oblasti zápalu, cievne zmeny, ložiská erózie, hyperémiu a patologické výtoky. Používa sa na spresnenie charakteru lézií krčka maternice a výber oblastí pre cielenú biopsiu alebo laboratórne vyšetrenia. 

Pri vyšetrení lekár odoberie ster z pošvy, krčka maternice a močovej trubice. Biologický materiál sa odoberá sterilným tampónom na následné mikroskopické a laboratórne vyšetrenie. Výtery umožňujú posúdiť stav vaginálnej mikroflóry, zistiť prítomnosť zápalu, určiť počet leukocytov, epitelových buniek, odhaliť pôvodcov infekcie – baktérie, huby alebo vírusy.

Súkromní gynekológovia Doktorpro môžu tiež predpísať krvné a močové testy a hormonálne vyšetrenia. Všeobecný krvný test umožňuje odhaliť príznaky zápalu – zvýšenie počtu leukocytov, zrýchlenie sedimentácie erytrocytov a zvýšenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu. Močový test pomáha posúdiť stav močových ciest a vylúčiť ich zapojenie do zápalového procesu. V niektorých prípadoch sa vykonáva vyšetrenie hormonálneho pozadia (estrogény, progesterón, prolaktín, FSH a LH) na zistenie hormonálnych porúch, ktoré prispievajú k rozvoju alebo chronickej forme PID.

Aké metódy sa používajú na liečbu zápalových ochorení panvových orgánov?

Liečba PID sa vyberá s ohľadom na typ pôvodcu, závažnosť ochorenia, štádium zápalového procesu a prítomnosť sprievodných ochorení. Zohľadňuje sa aj vek pacientky, reprodukčné plány a individuálna znášanlivosť liekov. Medikamentózne metódy liečby zápalových ochorení panvových orgánov zahŕňajú:

  • antibiotiká. Užívajú sa pri akútnych a chronických formách PID, najmä pri potvrdenom alebo predpokladanom bakteriálnom pôvodcovi (napr. chlamýdie, gonokoky, mykoplazmy, ureaplazmy alebo anaeróbne baktérie). Pôsobia na základe ničenia patogénnych mikroorganizmov, čo umožňuje zastaviť rozvoj zápalu a predísť komplikáciám;
  • protizápalové lieky (NSAID). Predpisujú sa na zmiernenie zápalovej reakcie. Používajú sa pri bolestiach, opuchoch, zvýšenej teplote a celkovom diskomforte. Blokujú produkciu prostaglandínov, čím zmierňujú opuchy tkanív, bolesť a príznaky intoxikácie;
  • lieky proti bolesti. Užívajú sa pri silných bolestiach a kŕčoch v dolnej časti brucha. Zmierňujú celkový stav pacientky, znižujú svalové napätie orgánov malej panvy, zlepšujú zdravotný stav počas základnej liečby.
  • imunomodulátory. Predpisujú sa pri častých recidívach, chronickom priebehu ochorenia alebo znížení celkovej imunity. Aktivujú obranný mechanizmus organizmu, zvýšením odolnosti voči infekciám a urýchlením regenerácie tkanív.
  • hormonálne lieky. Užívajú sa pri hormonálnych poruchách, poruchách menštruačného cyklu alebo hormónovo závislých formách zápalu. Pomáhajú normalizovať hormonálnu hladinu, zlepšiť činnosť vaječníkov a znížiť riziko chronickej formy zápalu.
  • probiotiká. Predpisujú sa na obnovenie normálnej mikroflóry pošvy a čriev, najmä po liečbe antibiotikami. Pôsobia tak, že osídľujú sliznice prospešnými laktobaktériami, ktoré bránia rastu patogénnych mikroorganizmov a obnovujú prirodzenú ochrannú bariéru.

Liečba chronických zápalových ochorení malej panvy je zameraná na potlačenie reziduálneho zápalu, odstránenie recidív, obnovenie funkcie orgánov a prevenciu komplikácií. V rámci liečby sa užívajú dlhodobé kurzy antibiotík s ohľadom na pôvodcu ochorenia, protizápalové lieky, imunomodulátory, hormonálne lieky a probiotiká na obnovenie mikroflóry. 

Aká je schéma antibakteriálnej liečby PID?

Antibiotiká sú základom liečby zápalových ochorení orgánov malej panvy, pretože ich hlavnou úlohou je zničiť infekčných pôvodcov, ktorí spôsobili zápal. Lieky pôsobia tak, že blokujú rast a rozmnožovanie baktérií, čím zabraňujú vzniku komplikácií. Včasné nasadenie antibakteriálnej liečby umožňuje zastaviť progresiu ochorenia a obnoviť funkciu orgánov malej panvy.

Schéma antibakteriálnej liečby sa volí individuálne s ohľadom na predpokladaného alebo zisteného pôvodcu, závažnosť zápalového procesu, akútnosť symptómov, vek pacientky a prítomnosť sprievodných ochorení. Často sa používajú kombinácie viacerých liekov, aby sa zabezpečil účinok na rôzne skupiny pôvodcov a zabránilo sa rozvoju rezistencie mikroorganizmov. Dĺžka liečby je zvyčajne 10 – 14 dní v prípade akútneho procesu, pri chronickom priebehu sú možné dlhšie kurzy, niekedy s opakovanými kurzami liečby po kontrolných vyšetreniach.

Ako obnoviť mikroflóru pošvy pri PID?

Obnova mikroflóry pošvy pri PID sa vykonáva po odstránení hlavného zápalového procesu. Lekár medicínskeho centra Doktorpro môže predpísať probiotiká obsahujúce laktobaktérie, ktoré pomáhajú obnoviť normálnu kyslosť a bránia rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov. Dodatočne sa môžu použiť lokálne prostriedky (vaginálne čapíky alebo gély), ktoré normalizujú mikrobiálnu rovnováhu. Je dôležité dodržiavať pravidlá intímnej hygieny, vyhnúť sa samovoľnému používaniu antiseptík a výplachov, ktoré zhoršujú nerovnováhu mikroflóry.

Klinické odporúčania pre prevenciu zápalových ochorení panvových orgánov

Zápalu panvových orgánov je možné predchádzať vylúčením alebo minimalizovaním faktorov, ktoré prispievajú k prenikaniu infekcie a oslabeniu imunity panvových orgánov. Klinické odporúčania na prevenciu zápalových ochorení panvových orgánov zahŕňajú:

  • dodržiavanie pravidiel osobnej a intímnej hygieny;
  • používanie bariérových prostriedkov antikoncepcie pri pohlavnom styku;
  • včasná liečba infekcií pohlavných ciest a sprievodných ochorení;
  • pravidelné gynekologické prehliadky a vyšetrenia;
  • odmietnutie nekontrolovaného užívania antibiotík a hormonálnych prípravkov;
  • dodržiavanie lekárskych odporúčaní po gynekologických zákrokoch a operáciách;
  • udržiavanie imunity prostredníctvom vyváženej stravy, fyzickej aktivity a kvalitného spánku;
  • odmietnutie samoliečby a včasné vyhľadanie lekárskej pomoci pri prvých príznakoch ochorenia.

V rámci prevencie zápalových ochorení malej panvy je dôležité zabrániť prechladnutiu a prehriatiu. Pri prechladnutí sa znižuje lokálna imunita, narúša sa mikrocirkulácia, znižuje sa aktivita ochranných buniek, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky pre prenikanie a rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov. Pri prehriatí dochádza k rozšíreniu ciev, spomaleniu venózneho odtoku a vzniku stagnácie krvi v orgánoch malej panvy, čo prispieva k hromadeniu zápalových mediátorov a aktivácii chronických procesov.

Je možné úplne vyliečiť zápalové ochorenia panvových orgánov?

Zápalové ochorenia orgánov malej panvy je možné úplne vyliečiť, ak je diagnóza stanovená včas a pacientka absolvuje správne zvolenú kompletnú liečbu. V raných štádiách akútneho procesu môže zápal prejsť bez následkov. Avšak pri pokročilých alebo chronických formách zápalu v tkanivách už dochádza k nezvratným zmenám – tvorbe zrastov, poruche priechodnosti vajсovodov, deformácii orgánov, čo môže vyžadovať dlhodobú a komplexnú liečbu, a niekedy aj chirurgický zákrok.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Zápalové ochorenia panvy (PID): čo sú a ako sa liečia?
Zápalové ochorenia panvy (PID): čo sú a ako sa liečia?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako zabrániť zhoršeniu zápalových ochorení panvových orgánov?

Zhoršeniu zápalových ochorení malej panvy pomôže komplex opatrení: včasná liečba akútnych epizód ochorenia, pravidelné lekárske kontroly, kontrola chronických infekcií, udržiavanie imunitného systému, korekcia hormonálnych porúch, vyhýbanie sa prechladnutiam a úrazom. Dôležitý je tiež bezpečný sexuálny život, správne používanie vnútromaternicových prostriedkov, dodržiavanie pravidiel osobnej a intímnej hygieny.

Prečo dochádza k zhoršeniu zápalových ochorení panvových orgánov?

Zhoršenie zápalových ochorení malej panvy nastáva pri opätovnej aktivácii infekcie alebo oslabení obranných mechanizmov organizmu. Častými príčinami sú prechladnutie, stres, oslabenie imunity, hormonálne poruchy, poruchy krvného obehu v malej panve, úrazy alebo operácie, ako aj nedodržiavanie predpísanej liečby. Dôležitú úlohu zohráva narušenie rovnováhy mikroflóry pošvy, čo uľahčuje prenikanie patogénnych mikroorganizmov do horných častí pohlavných orgánov.

Je možné liečiť zápalové ochorenia panvových orgánov doma?

Liečba zápalových ochorení malej panvy doma je možná len pri dodržiavaní schémy medikamentóznej liečby, ktorú predpísal lekár. Samoliečba a používanie ľudových prostriedkov je nebezpečná, môže viesť k chronickej forme ochorenia, tvorbe zrastov, poruche reprodukčnej funkcie a závažným komplikáciám, vrátane neplodnosti a generalizovanej infekcie.

Ako vznikajú zápalové ochorenia panvových orgánov?

Zápalové ochorenia orgánov malej panvy začínajú poškodením tkanív pod vplyvom infekčných alebo neinfekčných faktorov, vrátane preniknutia mikroorganizmov, úrazu, chirurgického zákroku, alergickej alebo autoimunitnej reakcie. V reakcii na poškodenie v postihnutej oblasti sa spustí zápalová reakcia: aktivujú sa imunitné bunky, rozširujú sa cievy, vzniká opuch a začínajú sa formovať typické príznaky zápalu.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Zápalové ochorenia panvy (PID): čo sú a ako sa liečia?
Autor
Nataliia Kuričova
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Diana pred 22 hodín
Dobrý deň. Bola mi diagnostikovaná ovaritída, ktorá sa prejavovala bolesťou v dolnej časti brucha, poruchami menštruačného cyklu a podivným penivým výtokom z pošvy. Ešte som nestihla začať liečbu, ale všimla som si, že mám zvýšenú teplotu. Poradíte mi, prosím, prečo by zápalové ochorenie malých panvových orgánov mohlo spôsobiť horúčku?
Odpovedať
Nataliia Kuričova
Nataliia Kuričova
pred 21 hodín
Dobrý deň. Horúčka pri ooforitíde (zápal vaječníkov) vzniká v dôsledku aktívneho zápalového procesu spojeného s infekciou: v reakcii na rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov imunitný systém spustí produkciu prozápalových cytokínov, ktoré pôsobia na centrum termoregulácie v hypotalame a zvyšujú telesnú teplotu. Ide o fyziologický ochranný mechanizmus zameraný na obmedzenie šírenia infekcie a posilnenie imunitnej odpovede.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie