Čo je to dysplázia krčka maternice a ako ju liečiť

Čo je to dysplázia krčka maternice a ako ju liečiť
Čítať 8 minút | Zverejnené: 28 September 2022 | Перегляди 13730
Dyspláziu krčka maternice diagnostikuje, lieči a pomáha jej predchádzať gynekológ. Neskorá alebo nesprávna liečba dysplázie môže spôsobiť rakovinu krčka maternice.

Čo je to dysplázia krčka maternice?

Dysplázia (neoplázia) krčka maternice je predrakovinový, atypický rast buniek na povrchu krčka maternice. Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu môže pomôcť zabrániť vzniku dysplázie.

Etapy dysplázie krčka maternice

Etapy dysplázie krčka maternice

Príčiny vzniku dysplázie krčka maternice

Dyspláziu krčka maternice zvyčajne spôsobuje ľudský papilomavírus. Ďalšie príčiny dysplázie krčka maternice sú:

 • genetická predispozícia k rakovine krčka maternice;
 • erózia krčka maternice;
 • pohlavne prenosné choroby (napr. chlamýdie);
 • skorý začiatok pohlavného života (pred 18. rokom života);
 • nechránený sex;
 • tuberkulóza alebo vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti;
 • dlhodobé užívanie perorálnej antikoncepcie;
 • opakované tehotenstvo.

Zvýšené riziko dysplázie cylindrického epitelu sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov alebo užívajú imunosupresíva (z dôvodu oslabenia imunitného systému). Cervikálna dysplázia môže byť ovplyvnená aktívnym a pasívnym fajčením v dôsledku chemických látok v cigaretovom dyme (koncentrujú sa v cervikálnej tekutine a ovplyvňujú zdravie buniek krčka maternice).

Príznaky dysplázie krčka maternice

Dysplázia krčka maternice je zvyčajne asymptomatická. Príznaky dysplázie sa objavujú, ak sú spôsobené pohlavne prenosnými infekciami. Možné príznaky dysplázie krčka maternice sú:

 • silná menštruácia;
 • nepríjemné pocity počas pohlavného styku;
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • podráždenie a začervenanie pošvy;
 • vznik bradavíc, kondylómov a papilómov na vonkajších genitáliách.

Na prítomnosť dysplázie krčka maternice môže poukazovať abnormálne krvácanie, ktoré sa objavuje medzi menštruáciami, po výplachu, gynekologických vyšetreniach alebo počas pohlavného styku alebo po ňom. Výtok pri dysplázii môže byť vodnatý, zelený alebo žltý a môže nepríjemne zapáchať.

Štádiá dysplázie krčka maternice

Dysplázia krčka maternice sa rozlišuje podľa stupňa lézie. Rozlišujeme tieto štádiá dysplázie krčka maternice:

 • mierna dysplázia krčka maternice. Pri dysplázii krčka maternice 1. stupňa sa na povrchu orgánu objavujú atypické bunky, ktoré postihujú tretinu sliznice;
 • stredne ťažká dysplázia krčka maternice. Abnormálne bunky postihujú až dve tretiny epitelu krčka maternice;
 • závažná dysplázia krčka maternice. Pri dysplázii krčka maternice 3. stupňa sa predrakovinové bunky nachádzajú v celej hornej vrstve krčka maternice.

Štádium neoplázie krčka maternice určí gynekológ. Liečbu zvolí lekár v závislosti od počtu abnormálnych buniek na povrchu krčka maternice.

Ako liečiť dyspláziu krčka maternice?

Pred liečbou dysplázie krčka maternice gynekológ určí štádium a príčinu ochorenia, oblasť, lokalizáciu a hĺbku poškodenia orgánu. Diagnostika dysplázie krčka maternice zahŕňa:

 • gynekologické vyšetrenie (vykonáva sa na posúdenie stavu krčka maternice, pošvy, vaječníkov, vajíčkovodov, močového mechúra a konečníka);
 • PAP test (vaginálny výter pre cytologické vyšetrenie a detekciu abnormálnych buniek v sliznici kanála krčka maternice);
 • gynekologický ultrazvuk (vyšetrenie krčka maternice na určenie abnormálnych zmien).

Pri dysplázii krčka maternice gynekológ vykoná kolposkopiu. Počas kolposkopie lekár pomocou kolposkopu zväčší vulvu, vaginálne steny a krčok maternice, aby odhalil a preskúmal abnormálne bunky na povrchu genitálií. Pri dysplázii lekár vykoná aj biopsiu krčka maternice (biopsia poškodeného tkaniva — určenie, či sú bunky benígne alebo malígne).

Po stanovení diagnózy vyberie gynekológ spôsob liečby. Možnosti liečby dysplázie krčka maternice sú:

 • konizácia (odstránenie kužeľovitého kúska tkaniva obsahujúceho abnormálne bunky);
 • kryodeštruktívna liečba dysplázie krčka maternice (zničenie abnormálnych buniek tekutým dusíkom, oxidom uhličitým alebo argónom);
 • slučka elektrochirurgickej excízie (odstránenie chorého tkaniva pomocou elektrického prúdu);
 • liečba rádiovými vlnami (liečba pomocou vysokofrekvenčných rádiových vĺn na bunky).

Metódu liečby dysplázie volí gynekológ podľa stupňa dysplázie krčka maternice. Pri dysplázii krčka maternice 2. stupňa lekár predpíše aj lieky (lieky zastavujú aktívne delenie buniek). Ak nie je možné odstrániť všetky lézie alebo ak sa vyskytne recidíva, gynekológ vás môže odoslať na hysterektómiu (odstránenie krčka maternice pri dysplázii).

Ako sa vykonáva kauterizácia dysplázie krčka maternice?

Kauterizácia dysplázie krčka maternice sa zvyčajne vykonáva pomocou tekutého dusíka s teplotou -210 až -195 °C. Gynekológ pred kryoabláciou použije lokálne anestetikum.

Pri kauterizácii dysplázie krčka maternice gynekológ používa zrkadlo a kryosondu, ktorá obsahuje a cirkuluje dusík. Lekár ošetrí a zmrazí postihnuté miesta pomocou sondy. Sonda sa pridrží na každej oblasti niekoľko minút (potrebné na zničenie abnormálnych buniek).

Niekoľko týždňov po kryodeštrukcii sa môže objaviť hustý vodnatý výtok s miernou prímesou krvi. Aby ste predišli infekcii, gynekológ vám odporučí vyhnúť sa vaginálnemu styku, tampónom a vaginálnym výplachom počas niekoľkých dní až týždňov.

Ako prebieha liečba dysplázie krčka maternice rádiovými vlnami?

Liečba dysplázie krčka maternice rádiovými vlnami zahŕňa ošetrenie postihnutých oblastí vysokofrekvenčnými rádiovými vlnami. Pred zákrokom lekár použije lokálne anestetikum na znecitlivenie krčka maternice. Rádiové vlny sa používajú na kauterizáciu ciev a vyrezanie postihnutej oblasti, ktorá obsahuje abnormálne bunky. Výhodou liečby rádiovými vlnami je, že je bezkontaktná a neinvazívna a s nízkym rizikom komplikácií.

Počas dvoch týždňov po zákroku je potrebné zdržať sa pohlavného styku, návštev bazénov, kúpeľov a sáun, aby sa zabránilo infekcii a poškodeniu tkanív krčka maternice. Gynekológ vám tiež odporučí obmedzenie fyzickej aktivity (dĺžka obmedzenia závisí od stupňa poškodenia tkaniva pred rádioterapiou).

Dysplázia krčka maternice a tehotenstvo

Normálny priebeh tehotenstva s dyspláziou krčka maternice závisí od štádia ochorenia, jeho príčiny, ako aj od aktuálneho stavu pacientky. Aby sa zabránilo vzniku komplikácií v tehotenstve (potrat, predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa), je potrebné neustále sledovanie gynekológom.

Ak sa dysplázia krčka maternice zistí počas tehotenstva, liečba sa zvyčajne odloží až do pôrodu. Biopsia tkaniva sa vykonáva len pri podozrení na rakovinu krčka maternice.

Časté otázky

1. Môžem otehotnieť s dyspláziou krčka maternice?

S dyspláziou krčka maternice je možné otehotnieť. Priebeh tehotenstva závisí od stupňa poškodenia sliznice abnormálnymi bunkami. Pri závažnej dysplázii krčka maternice existuje možnosť potratu alebo predčasného pôrodu. Aby ste znížili riziko komplikácií pri tehotenstve s dyspláziou krčka maternice, odporúča sa plánovať tehotenstvo vopred.

2. Aké vitamíny užívať pri dysplázii krčka maternice?

Vitamíny na liečbu dysplázie krčka maternice môžu byť súčasťou farmakoterapie. Ak je to potrebné, gynekológ predpíše vitamínové komplexy po určení príčiny dysplázie krčka maternice.

3. Ako vyliečiť dyspláziu krčka maternice doma?

Dysplázia krčka maternice sa nedá vyliečiť doma. Používanie ľudových liečív môže viesť k zvýšeniu štádia dysplázie krčka maternice, infekcii, rakovine krčka maternice a k hysterektómii. Liečba dysplázie krčka maternice by mala byť konzultovaná s gynekológom, ktorý zvolí vhodnú liečbu v závislosti od počtu a umiestnenia lézií.

4. Je dysplázia krčka maternice rakovina alebo nie?

Nie, dysplázia je predrakovinový stav krčka maternice. Ak sa dysplázia nelieči správne, môže sa zmeniť na zhubný nádor, pretože sa rýchlo delí a zvyšuje počet abnormálnych buniek na povrchu krčka maternice.

5. Čo by ste nemali robiť pri dysplázii krčka maternice?

Pri dysplázii krčka maternice spôsobenej pohlavne prenosnými infekciami by ste nemali chodiť na kúpalisko, do bazéna a ani mať pohlavný styk. Kontraindikácie pri dysplázii krčka maternice sa líšia podľa typu pohlavne prenosného ochorenia (napr. chlamýdie, trichomoniáza) a štádia dysplázie.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to dysplázia krčka maternice a ako ju liečiť
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Sabína pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Včera som bola u gynekologičky a tá mi povedala, že mám dyspláziu krčka maternice 2. stupňa. Dočítala som sa, že ide o predrakovinový stav. Ako dlho budem žiť s dyspláziou krčka maternice?
Odpovedať
Dobrý deň, pri liečbe a pravidelnom sledovaní epitelu krčka maternice pomocou PAP testov a gynekologických prehliadok je pravdepodobnosť vzniku rakoviny približne jedno percento. Odporúčame navštíviť gynekológa, ktorý zvolí medikamentóznu liečbu a spôsob liečby (napr. konizácia, rádioterapia, kryoablácia).
Eleonóra pred 5 mesiacmi
Dobrý deň, mám dyspláziu krčka maternice 1. stupňa. Gynekológ ma odporučil na konizáciu. Vedeli by ste mi povedať, či HPV zmizne po konizácii krčka maternice?
Odpovedať
Dobrý deň, nie, ľudský papilomavírus sa nedá vyliečiť konizáciou. Konizácia sa používa na odstránenie kúska tkaniva s abnormálnymi bunkami a môže sa použiť aj na odber tkaniva na vyšetrenie.
Mária  pred 5 mesiacmi
Dobrý večer. Nemala som žiadne príznaky, ale keď som išla na pravidelnú kontrolu ku gynekológovi, ukázalo sa, že mám dyspláziu tretieho stupňa. Aká je prognóza dysplázie krčka maternice 3. stupňa?
Odpovedať
Dobrý deň, na posúdenie stavu epitelu, stupňa, hĺbky a lokalizácie lézie krčka maternice je potrebné gynekologické vyšetrenie. Po vyšetrení a biopsii na posúdenie povahy buniek (benígne alebo malígne) gynekológ predpíše liečbu.
Lolita pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, lekár ma poslal na laserové ošetrenie dysplázie krčka maternice, ale mám strach. Ako sa liečba vykonáva? Je to bolestivé?
Odpovedať
Dobrý deň, laserová liečba dysplázie krčka maternice sa vykonáva v lokálnej anestéze, to znamená, že zákrok je bezbolestný. Počas zákroku sa na abnormálne oblasti krčka maternice nasmeruje laserový lúč, ktorý ich zničí.
Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. V správe môjho gynekológa je uvedené, že mám „miernu dyspláziu dlaždicového epitelu”. Môžem mať pohlavný styk, ak je príčinou ochorenia pohlavne prenosná infekcia?
Odpovedať
Dobrý deň, až do ukončenia liečby by ste sa mali vyhýbať pohlavnému styku, pretože hrozí prenos pohlavne prenosnej choroby na partnera a opätovné nakazenie sa. Pri dysplázii krčka maternice prvého stupňa spôsobenej inými príčinami nie je potrebné obmedzovať pohlavný styk (ak sa nevyskytujú nepríjemné pocity alebo bolesť).
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.