Čo je to dysplázia krčka maternice?
Dysplázia (neoplázia) krčka maternice je predrakovinový, atypický rast buniek na povrchu krčka maternice. Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu môže pomôcť zabrániť vzniku dysplázie.
Etapy dysplázie krčka maternice
Príčiny vzniku dysplázie krčka maternice
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Dyspláziu krčka maternice zvyčajne spôsobuje ľudský papilomavírus. Ďalšie príčiny dysplázie krčka maternice sú:
- genetická predispozícia k rakovine krčka maternice;
- erózia krčka maternice;
- pohlavne prenosné choroby (napr. chlamýdie);
- skorý začiatok pohlavného života (pred 18. rokom života);
- nechránený pohlavný styk;
- tuberkulóza alebo vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti;
- dlhodobé užívanie perorálnej antikoncepcie;
- opakované tehotenstvo.
Zvýšené riziko dysplázie cylindrického epitelu sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov alebo užívajú imunosupresíva (z dôvodu oslabenia imunitného systému). Cervikálna dysplázia môže byť ovplyvnená aktívnym a pasívnym fajčením v dôsledku vplyvu chemických látok obsiahnutých v cigaretovom dyme (koncentrujú sa v cervikálnej tekutine a ovplyvňujú zdravie buniek krčka maternice).
Príznaky dysplázie krčka maternice
Dysplázia krčka maternice je zvyčajne asymptomatická. Príznaky dysplázie sa objavujú, keď sú spôsobené pohlavne prenosnými infekciami. Možné príznaky dysplázie krčka maternice sú:
- silná menštruácia;
- nepríjemné pocity počas pohlavného styku;
- bolesť v dolnej časti brucha;
- podráždenie a začervenanie pošvy;
- vznik bradavíc, kondylómov a papilómov na vonkajších genitáliách.
Na prítomnosť dysplázie krčka maternice môže poukazovať abnormálne krvácanie, ktoré sa objavuje medzi menštruáciami, po výplachu, gynekologických vyšetreniach alebo počas pohlavného styku, či po ňom. Výtok pri dysplázii môže byť vodnatý, zelený alebo žltý a môže nepríjemne zapáchať.
Štádiá dysplázie krčka maternice
Štádiá dysplázie krčka maternice sa rozlišujú podľa stupňa lézie. Rozlišujeme tieto štádiá dysplázie krčka maternice:
- mierna dysplázia krčka maternice. Pri dysplázii krčka maternice 1. stupňa sa na jej povrchu objavujú atypické bunky, ktoré postihujú tretinu sliznice;
- stredne ťažká dysplázia krčka maternice. Abnormálne bunky postihujú až dve tretiny epitelu krčka maternice;
- závažná dysplázia krčka maternice. Pri dysplázii krčka maternice 3. stupňa sa predrakovinové bunky nachádzajú v celej hornej vrstve krčka maternice.
Štádium neoplázie krčka maternice určí gynekológ. Liečbu zvolí lekár v závislosti od počtu abnormálnych buniek na povrchu krčka maternice.
Ako liečiť dyspláziu krčka maternice?
Pred liečbou dysplázie krčka maternice gynekológ určí príčinu a štádium ochorenia, veľkosť a oblasť lézie a hĺbku poškodenia epitelu. Diagnostika dysplázie krčka maternice zahŕňa:
- gynekologické vyšetrenie (vykonáva sa na posúdenie stavu krčka maternice, pošvy, vaječníkov, vajíčkovodov, močového mechúra a konečníka);
- PAP test (vaginálny ster na cytologické vyšetrenie a detekciu abnormálnych buniek v sliznici kanála krčka maternice);
- gynekologický ultrazvuk (vyšetrenie krčka maternice na určenie abnormálnych zmien).
Pri dysplázii krčka maternice gynekológ vykoná kolposkopiu. Počas kolposkopie lekár pomocou kolposkopu vyšetrí vulvu, vaginálne steny a krčok maternice, aby odhalil a preskúmal abnormálne bunky na povrchu genitálií. Pri dysplázii lekár vykoná aj biopsiu krčka maternice (výsledok biopsie poškodeného tkaniva určí, či sú bunky benígne alebo malígne).
Po stanovení diagnózy vyberie gynekológ spôsob liečby. Možnosti liečby dysplázie krčka maternice sú:
- konizácia (odstránenie kužeľovitého kúska tkaniva obsahujúceho abnormálne bunky) (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva);
- kryodeštruktívna liečba dysplázie krčka maternice (odstránenie abnormálnych buniek tekutým dusíkom, oxidom uhličitým alebo argónom) (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva);
- slučka elektrochirurgickej excízie (odstránenie napadnutého tkaniva pomocou elektrického prúdu);
- liečba rádiovými vlnami (liečba pomocou vysokofrekvenčných rádiových vĺn).
Metódu liečby dysplázie krčka maternice urči gynekológ podľa stupňa dysplázie. Pri dysplázii krčka maternice 2. stupňa lekár predpíše aj lieky (lieky zastavujú aktívne delenie buniek). Ak nie je možné odstrániť všetky lézie alebo ak sa vyskytne recidíva, gynekológ vás môže odoslať na hysterektómiu (odstránenie krčka maternice v dôsledku dysplázie).
Ako sa vykonáva kauterizácia dysplázie krčka maternice?
Kauterizácia dysplázie krčka maternice sa zvyčajne vykonáva pomocou tekutého dusíka s teplotou -210 až -195 °C. Gynekológ pred kryoabláciou použije lokálne anestetikum.
Pri kauterizácii dysplázie krčka maternice gynekológ používa zrkadlo a kryosondu, cez ktorú cirkuluje dusík. Lekár ošetrí a zmrazí postihnuté miesta pomocou sondy. Sonda sa pridrží na každej oblasti niekoľko minút (potrebné na odstránenie abnormálnych buniek).
V priebehu niekoľkých týždňov po kryodeštrukcii sa môže objaviť hustý vodnatý výtok s miernou prímesou krvi. Na vylúčenie infekcie vám gynekológ odporučí vyhnúť sa vaginálnemu pohlavnému styku, tampónom a vaginálnym výplachom počas niekoľkých dní až týždňov.
Ako prebieha liečba dysplázie krčka maternice rádiovými vlnami?
Liečba dysplázie krčka maternice rádiovými vlnami zahŕňa ošetrenie postihnutých oblastí vysokofrekvenčnými rádiovými vlnami. Pred zákrokom lekár použije lokálne anestetikum na znecitlivenie krčka maternice. Rádiové vlny sa používajú na kauterizáciu ciev a odstránenie postihnutej oblasti, ktorá obsahuje abnormálne bunky. Výhodou liečby rádiovými vlnami je je bezkontaktnosť a neinvazívnosť, ako aj nízke rizikom komplikácií.
Počas dvoch týždňov po zákroku je potrebné zdržať sa pohlavného styku, návštev bazénov, kúpeľov a sáun, aby sa zabránilo infekcii a poškodeniu tkanív krčka maternice. Gynekológ vám tiež odporučí obmedzenie fyzickej aktivity (dĺžka obmedzenia závisí od stupňa poškodenia tkaniva pred rádioterapiou).
Dysplázia krčka maternice a tehotenstvo
Normálny priebeh tehotenstva s dyspláziou krčka maternice závisí od štádia ochorenia, jeho príčiny, ako aj od aktuálneho stavu pacientky. Aby sa zabránilo vzniku komplikácií v tehotenstve (potrat, predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa), sú potrebné stále kontroly u gynekológa.
Ak sa dysplázia krčka maternice zistí počas tehotenstva, liečba sa zvyčajne odloží až na obdobie po pôrode. Biopsia tkaniva sa vykonáva len pri podozrení na rakovinu krčka maternice.