Čo je prostatitída?
Prostatitída je urologické ochorenie charakterizované zápalom prostaty u mužov. V závislosti od priebehu ochorenia rozlišujeme akútnu a chronickú prostatitídu.
Príznaky prostatitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prostatitída u mužov v počiatočných štádiách môže byť bezpríznaková alebo sa môže prejavovať miernymi príznakmi. Prvými príznakmi prostatitídy sú zvyčajne bolesť a pálenie pri močení.
Príznaky prostatitídy
Medzi ďalšie príznaky prostatitídy patria:
- ťažkosti pri močení (prerušované močenie, slabý prúd moču);
- čiastočná alebo úplná absencia erekcie;
- bolestivá alebo predčasná ejakulácia;
- časté močenie;
- prímesi krvi alebo hnisu v moči;
- erektilná dysfunkcia;
- bolesť v oblasti genitálií počas pohlavného styku alebo po ňom.
Medzi príznaky akútnej prostatitídy patria aj bolesť svalov, horúčka, zimnica, nevoľnosť a zvracanie. Výtok pri neliečenej prostatitíde môže mať u mužov žltkastú alebo zelenkastú farbu a nepríjemný zápach.
Príznaky chronickej prostatitídy sú výrazné v období exacerbácie a miznú počas remisie. Pri chronickej prostatitíde sa môže objaviť aj tupá bolesť v oblasti panvy a genitálií, ako aj problémy s močením.
Podobné príznaky ako pri prostatitíde sa vyskytujú aj pri zúžení močovej trubice, abscese, adenóme prostaty, rakovine prostaty a rakovine močového mechúra. Urológ môže stanoviť diagnózu a predpísať liečbu po odobratí anamnézy, fyzikálnom vyšetrení a laboratórnych testoch.
Príčiny vzniku prostatitídy
Bakteriálna prostatitída môže vzniknúť v dôsledku infikcie prostaty baktériami (napr. E. coli). Medzi ďalšie príčiny prostatitídy patria:
- pohlavne prenosné choroby (kvapavka, chlamýdie);
- úraz prostaty alebo panvových orgánov;
- vírus ľudskej imunodeficiencie;
- hormonálna nerovnováha;
- autoimunitné ochorenia (napr. reumatoidná artritída, lupus erythematosus);
- dysfunkcia nervového systému;
- psychický stres;
- kŕč svalov panvového dna;
- kamene v prostate;
- neúplné vyprázdnenie močového mechúra (zadržiavanie moču).
Zvýšiť riziko vzniku prostatitídy môže zväčšená prostata, prítomnosť močového katétra, infekcie močového mechúra a močových ciest. Zápal prostaty môže byť vyvolaný poškodením panvového nervu počas operácie alebo úrazu.
Zápal konečníka alebo močovej trubice často vzniká ako dôsledok infekcie prostaty. Infekcia prostaty môže byť vzostupná (baktérie sa dostanú z vonkajšej močovej trubice do prostaty) alebo zostupná (zárodky sa dostanú do prostaty s infikovaným močom).
Chronická prostatitída
Chronická prostatitída je stav prostaty, keď je zapálená dlhšie ako tri mesiace. Rozlišujeme tieto typy chronickej prostatitídy:
- chronická bakteriálna prostatitída. Spôsobená bakteriálnou infekciou, zvyčajne postihuje mladých mužov a mužov stredného veku;
- chronická nebakteriálna prostatitída (syndróm chronickej panvovej bolesti). Sprevádza ju bolesť v spodnej časti brucha, spodnej časti chrbta, medzi semenníkmi, konečníkom a nad ohanbím.
Chronický zápal prostaty môže byť spôsobený zablokovaním vylučovania moču z močovej trubice, podráždením prostaty (spôsobené kyselinou močovou), poruchou panvových nervov a svalov. V závislosti od typu prostatitídy a príznakov zvolí vhodnú liečbu chronickej prostatitídy urológ.
Kongestívna prostatitída
Kongestívna prostatitída vzniká v prípade narušenia normálneho krvného obehu v panvových orgánoch. Kongestívna prostatitída znižuje libido, bráni močeniu a spôsobuje tupú bolesť v slabinách.
Stagnácia je vyvolaná narušením krvného obehu v panvových tepnách a je spôsobená sedavým spôsobom života a nadváhou. Bunky tkaniva prostaty nemajú dostatok kyslíka, čo vytvára podmienky pre množenie patogénnych mikroorganizmov. Nepravidelný alebo prerušovaný pohlavný styk môže tiež vyvolať zápal prostaty (v dôsledku abnormálneho odtoku prostatického sekrétu).
Kalkulózna prostatitída
Kalkulózna prostatitída je komplikáciou chronického zápalu prostaty a je charakterizovaná tvorbou kameňov (vápenatých usadenín) v prostate alebo v jej kanáloch. Charakteristickým príznakom kalkulóznej prostatitídy je bolesť v oblasti perinea a mieška, ktorá sa zvyšuje počas pohlavného styku, po defekácii a počas fyzickej aktivity.
Kalkulózna prostatitída sa môže prejaviť aj prítomnosťou krvi v moči a v semene, vylučovaním prostatického sekrétu v pokoji alebo počas fyzickej aktivity. Príznaky prostatitídy sa zintenzívňujú so zvyšujúcim sa počtom a rastom prostatických kameňov.
Ako vyliečiť prostatitídu?
Vyliečiť prostatitídu vám môže pomôcť urológ. Počas vyšetrenia sa lekár oboznámi s vašou anamnézou (opýta sa na príznaky a čas ich výskytu, predchádzajúce infekcie, ochorenia a operácie). Diagnostika prostatitídy zahŕňa:
- palpáciu prostaty;
- výter z močovej rúry (na stanovenie prítomnosti baktérií v sekréte prostaty);
- všeobecné vyšetrenie moču a krvi;
- stanovenie hladiny PSA (proteínu produkovaného bunkami prostaty);
- bakteriologické a cytologické vyšetrenie moču.
V prípade, že existuje podozrenie na zväčšenú prostatu, novotvar v prostate alebo v močovom mechúre, môže urológ odporučiť pacienta na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Lekár môže vykonať aj urodynamické testy na posúdenie schopnosti močového mechúra a močovej trubice zadržiavať a vylučovať moč.
Typ medikamentóznej liečby prostatitídy vyberá urológ v závislosti od typu, formy a príčiny zápalu prostaty. Rozlišujeme tieto typy liečby prostatitídy:
- antibakteriálna liečba (intravenózna alebo perorálna);
- lieky proti bolesti;
- nesteroidné protizápalové lieky (znižujú opuch prostaty);
- lieky, ktoré zlepšujú sexuálnu funkciu.
Pri prostatitíde môže urológ pacienta odporučiť aj na fyzioterapiu, ktorá zlepšuje tonus svalov panvového dna. Na zmiernenie príznakov chronickej prostatitídy môže lekár odporučiť masáž prostaty, ktorá pomáha odstrániť prebytočnú semennú tekutinu z prostaty a zmierniť zápal.
Na liečbu chronickej prostatitídy lekár predpisuje aj alfa-blokátory, ktoré sa používajú na uvoľnenie krčka močového mechúra a svalových vlákien na spojnici prostaty s močovým mechúrom. Alfa-blokátory môžu zmierniť príznaky prostatitídy (bolestivé a ťažké močenie).
Prevencia prostatitídy
Prevencia prostatitídy zahŕňa používanie kondómov počas pohlavného styku (zabraňuje nakazeniu sa pohlavne prenosnými infekciami). Správna hygiena pohlavných orgánov taktiež pomáha znížiť riziko zápalu prostaty.
Strava pri prostatitíde
Stravu pri prostatitíde na zmiernenie príznakov (bolesť a pocit pálenia pri močení) predpisuje urológ. Pri zápale prostaty sa odporúča vyhýbať sa kyslým a pikantným jedlám, sýteným, alkoholickým a kofeínovým nápojom (dráždia močový mechúr). Na zmiernenie príznakov prostatitídy je potrebné dodržiavať pitný režim.
Pri prostatitíde by mala strava obsahovať potraviny bohaté na zinok (orechy, mäkkýše, vajcia a mäso). Pomôcť znížiť zápal prostaty môžu aj Omega-3 mastné kyseliny (nachádzajúce sa v rybách a v morských plodoch).
Cvičenie pri prostatitíde
Pravidelné cvičenie pri prostatitíde (chôdza, plávanie, beh) môže znížiť zápal prostaty a zmierniť príznaky. Urológ vám môže odporučiť aj Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna.
Liečba prostatitídy: ľudové prostriedky
Liečba prostatitídy ľudovými prostriedkami nie je možná z dôvodu rizika zhoršenia jej príznakov a možnosti prechodu ochorenia do chronickej formy. Nesprávna liečba akútnej prostatitídy môže viesť ku vzniku komplikácií (bakteriálna otrava krvi, epididymitída, absces prostaty, rozšírenie infekcie do dolnej časti chrbtice). Dôsledky chronickej prostatitídy môžu byť erektilná dysfunkcia a neplodnosť.