Čo je genitálny herpes?
Genitálny herpes je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus herpes simplex typu 1 a 2 (HPV-1 a HPV-2). Genitálny herpes môže byť sprevádzaný horúčkou a vyrážkou na pokožke genitálií alebo môže byť bezpríznakový.
Genitálny herpes
V čom sa genitálny herpes líši od bežného herpesu?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Bežný (orálny alebo jednoduchý) herpes sa prejavuje vyrážkou na tvári a v ústnej dutine. Pri genitálnom herpese sa vyrážky vyskytujú na genitáliách.
Príčiny vzniku genitálneho herpesu
Príčinou vzniku genitálneho herpesu je preniknutie vírusov HPV-1 alebo HPV-2 do organizmu. Ochorenie sa môže vyskytnúť u všetkých vekových kategóriách.
Typy genitálneho herpesu
Genitálny herpes môže byť spôsobený HPV-1 alebo HPV-2 vírusom alebo oboma typmi vírusov. Inkubačná doba primárneho genitálneho herpesu trvá štyri až sedem dní po pohlavnom styku. Akútna fáza trvá tri týždne. Recidivujúci genitálny herpes je charakterizovaný striedaním období exacerbácie a remisie (napr. niekoľkokrát ročne). V porovnaní s primárnou infekciou sú príznaky recidívy menej závažné a klinický priebeh je kratší.
Príznaky genitálneho herpesu
Príznakmi genitálneho herpesu sú bolestivé červené pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré prasknú a vzniknú vredy a chrasty. Medzi príznaky urogenitálneho herpesu patrí:
- mravčenie, nepríjemné pocity a svrbenie v slabinách;
- pálenie pri močení, ťažkosti s močením;
- zápcha;
- zvýšená telesná teplota;
- bolesť hlavy;
- zväčšenie inguinálnych lymfatických uzlín.
U žien je charakteristickým príznakom herpesu vyrážka na pyskoch ohanbia a na perineu. Pri genitálnom herpese sa u žien môže objaviť aj priehľadný výtok z pošvy. U mužov spôsobuje genitálny herpes vyrážku na pokožke mieška a sliznici penisu. Okrem genitálií sa herpes môže objaviť aj na stehnách, zadku a v oblasti konečníka.
Ako sa prenáša genitálny herpes?
Genitálny herpes sa prenáša počas sexu s infikovanou osobou, prostredníctvom slín, traumatizovaných miest, vredov na pokožke a slizníc pri priamom kontakte. Keď sa vírus dostane na sliznicu pohlavného orgánu, prenikne do tkaniva, zničí hosťujúcu bunku a v mieste kontaktu vznikne zápal. Vírus sa začne aktívne množiť a infikovaná osoba sa stáva nositeľom vírusu na celý život. Medzi rizikové faktory infekcie genitálnym herpesom patrí:
- skorý začiatok sexuálneho života;
- veľký počet sexuálnych partnerov;
- pohlavne prenosné choroby (STD);
- podchladenie;
- psychický a emocionálny stres;
- genetická predispozícia.
Novorodenecká forma genitálneho herpesu sa môže preniesť z matky na dieťa počas pôrodu. Vírus sa neprenáša pri kúpaní sa v bazéne, prostredníctvom hygienických potrieb, tvrdého mydla, posteľnej bielizne a predmetov v domácnosti.
Môže herpes na perách spôsobiť genitálny herpes?
Herpes prítomný na perách môže vyvolať genitálnu formu ochorenia prostredníctvom orálneho sexu. Prevenciou infekcie je používanie bariérovej antikoncepcie.
Môže sa človek nakaziť genitálnym herpesom bez pohlavného styku?
Vírus herpesu sa môže prenášať bozkávaním. Riziko nákazy sa zvyšuje aj dotykom poškodenej kože osoby nakazenej genitálnym herpesom.
Ako sa diagnostikuje genitálny herpes?
Lekár vykoná vyšetrenie a vypočuje si pacientove ťažkosti. Súčasťou diagnostiky je laboratórne vyšetrenie krvi na prítomnosť herpesu, ktoré odhalí protilátky proti vírusu. Pri vyšetrení sa môže odobrať aj tekutina z pľuzgierov alebo vredov v oblasti perinea.
Ako sa lieči genitálny herpes?
Genitálny herpes sa lieči antivirotikami. Pravidelné užívanie liekov pomáha zmierniť príznaky počas exacerbácie ochorenia, znižuje riziko vzniku komplikácií a prenosu vírusu na partnera pri pohlavnom styku. Pri silnej bolesti v oblasti vyrážok sa liečba urogenitálneho herpesu dopĺňa perorálnymi nesteroidnými protizápalovými liekmi a lokálnymi analgetikami. Dĺžku liečby a spôsob užívania tabliet a mastí stanoví lekár.
Komplikácie genitálneho herpesu
Ak sa herpes nelieči, vírus sa môže krvným obehom rozšíriť do vnútorných orgánov. Medzi komplikácie genitálneho herpesu patrí:
- zmena farby, opuch, vredy na pokožke (ak je imunitný systém oslabený);
- herpetický ekzém (vzniká pri postihnutí infikovanej oblasti kože atopickým ekzémom);
- zápal pohlavných orgánov, močovej trubice, pažeráka, pľúc, konečníka;
- bolesť očí, rozmazané videnie;
- myeloradikulitída (zápal miechy a miechových nervov).
Pri oslabenej imunite môžu infekčné agensy napadnúť centrálny nervový systém a spôsobiť neurologické ochorenia a opuch mozgu (encefalitídu). U mužov sa na pozadí genitálneho herpesu môže vyvinúť erektilná dysfunkcia.
Genitálny herpes v tehotenstve
Genitálny herpes, ktorý sa vyskytuje u žien počas tehotenstva, môže vyvolať vznik neonatálneho herpesu u dieťaťa. Pravdepodobnosť komplikácií sa zvyšuje, ak sa vírusová infekcia vyskytne v posledných šiestich týždňoch tehotenstva. Na liečbu genitálneho herpesu v tehotenstve sa používajú antivirotiká (užívanie sa volí s ohľadom na riziko vedľajších účinkov). Ak sa pred pôrodom nevyskytnú žiadne príznaky exacerbácie, žena môže porodiť prirodzene (bez cisárskeho rezu).
Genitálny herpes u novorodencov
K infekcii dieťaťa môže dôjsť v dôsledku kontaktu s vírusom vaginálneho herpesu v krčku maternice alebo vo vagíne. Ak má matka potvrdenú diagnózu, počas prvých ôsmich týždňov života dieťaťa, by mala prijať bezpečnostné opatrenia (pravidelne si umývať ruky a zdržať sa bozkávania). Ak novorodenec vykazuje príznaky herpetickej infekcie (letargia, horúčka, strata chuti do jedla alebo vyrážka), je potrebné vyhľadať pediatra.
Môžem mať sex, keď mám herpes?
Pri pohlavnom styku môže človek nakazený genitálnym herpesom preniesť túto infekciu aj na svojho partnera. Prevenciou šírenia infekcie je používanie kondómov a užívanie antivirotík predpísaných gynekológom alebo urológom. Pri exacerbácii, ktorú sprevádza výskyt vyrážok a vredov na genitáliách žien a mužov, sa odporúča zdržať sa sexu.
Čo vyvoláva recidívu genitálneho herpesu?
K recidívam genitálneho herpesu dochádza vtedy, keď sa vírus aktívne rozmnožuje na povrchu kože a spôsobuje vznik vredov. Frekvencia a závažnosť recidív sa môže časom znížiť. Lokalizácia vyrážky počas recidívy sa nie vždy zhoduje s oblasťou postihnutou počas pôvodného prepuknutia herpesu.
Pravdepodobnosť recidívy sa zvyšuje na pozadí stresu, choroby, operácie, oslabenia imunitného systému, intenzívneho vystavenia ultrafialovému žiareniu, u žien aj počas menštruácie. Na zmiernenie príznakov u žien a mužov môžu lekári pacientom s opakovanou formou ochorenia odporučiť, aby po objavení sa bolesti, mravčenia alebo prvého pľuzgierika užívali lieky na genitálny herpes.
Dá sa genitálny herpes vyliečiť?
Genitálny herpes sa vyliečiť nedá. Užívanie liekov môže pomôcť skrátiť trvanie a závažnosť príznakov a znížiť možnosť prenosu na zdravú osobu. Okrem užívania liekov si môžete na genitálie prikladať ľadový obklad a kúpať sa v teplej vode bez použitia mydla (do 20 minút). Neodporúča sa nosiť tesné oblečenie.
Ako sa stravovať pri genitálnom herpese?
Konzumované potraviny nemôžu priamo ovplyvniť aktivitu vírusu herpesu, ale výživa zameraná na posilnenie imunitného systému pomáha zvýšiť odolnosť organizmu voči vírusovej infekcii. Pri genitálnom herpese sa do jedálnička odporúča zaradiť:
- vitamín A (špenát, brokolica);
- vitamín C (citrusové plody, paprika);
- vitamín E (slnečnicové semienka, mandle);
- horčík (zázvor);
- omega-3 mastné kyseliny (sardinky, makrela, losos).
Odporúča sa tiež konzumovať zinok, selén, vitamín D a znížiť spotrebu potravín, ktoré obsahujú transmastné kyseliny (napr. margarín) a nasýtené tuky (červené mäso).
Prevencia infekcie genitálnym herpesom
Pri prevencii infekcie vírusom herpesu je potrebné vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku, bozkávaniu a zdieľaniu predmetov, na ktorých môžu byť sliny. Ak má jeden z partnerov príznaky genitálneho herpesu, zdržte sa pohlavného styku. Mali by ste tiež pravidelne absolvovať vyšetrenia na prítomnosť herpesu a pohlavne prenosných ochorení.