0800200000

Bolesti podbruška u žien: prečo sa objavujú a na čo poukazujú?

Bolesti podbruška u žien: prečo sa objavujú a na čo poukazujú?
gynekológia
aktualizované: 27 December 2024
Čítať 10 minút Zverejnené: 27 December 2024 159
Bolesti podbruška u žien môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami, vrodenými alebo získanými ochoreniami močového a reprodukčného systému, poruchami v tráviacom trakte.

Kde sa nachádza podbruško u žien?

Podbruško u žien je oblasť pod pupkom a siaha až po panvu. Táto oblasť obsahuje orgány reprodukčného, močového a tráviaceho systému, ako sú maternica, vaječníky a vajíčkovody, močový mechúr a močové cesty, časť čriev.

Kde sa nachádza podbruško u žien?

Kde sa nachádza podbruško u žien?

Aké orgány môžu u žien vyvolávať bolesť v podbrušku?

Bolesť v podbrušku u žien môže byť spôsobená ochoreniami postihujúcimi rôzne systémy organizmu (napr. endokrinný systém) alebo chorobnými stavmi orgánov v panvovej oblasti. Medzi orgány, ktoré môžu spôsobovať pálenie a bolesť v podbrušku, patria:

  • maternica a krčok maternice, vaječníky a vajíčkovody;
  • močový mechúr, močovody a močová trubica;
  • žalúdok, pečeň, črevá a pankreas.

Bolesť v podbrušku môže byť tiež dôsledkom ožarovania (šírenia) bolesti z iných orgánov prostredníctvom nervových kanálov. Napríklad silné bolesti podbruška u žien sa vyskytujú aj pri kardiovaskulárnych a obličkových ochoreniach.

Aké sú príčiny bolesti v podbrušku u žien?

Existujú fyziologické a chorobné príčiny bolesti podbruška u žien. Bolesť spôsobená hormonálnymi zmenami v organizme (napríklad počas menštruácie, ovulácie alebo menopauzy) zvyčajne nevyžaduje dlhodobú medikamentóznu liečbu. Ak máte podozrenie na ochorenie reprodukčného a močového systému, ako aj na ochorenia tráviacich orgánov, poraďte sa s lekárom.

Fyziologické príčiny bolesti podbruška u žien

Hormonálne zmeny spôsobujú bolesti brucha, pretože kolísajúca hladina estrogénu a progesterónu ovplyvňuje tonus hladkého svalstva panvových orgánov, čo vedie ku kŕčom a nepríjemným pocitom. Fyziologické príčiny bolesti podbruška u žien:

Bolesti podbruška u žien môžu pri oneskorení naznačovať na tehotenstvo. Keď sa embryo uhniezdi na stene maternice, naruší sa celistvosť sliznice, čo spôsobuje menšie ťahavé bolesti a kŕče. Tento proces je normálnou súčasťou tehotenstva, pretože telo sa prispôsobuje novým zmenám.

Bolesť podbruška pri klimaktériu a menopauze

Bolesť podbruška na pravej alebo ľavej strane v menopauze u žien zvyčajne súvisí s hormonálnymi zmenami v tele. Pokles hladiny estrogénov vedie k atrofii sliznice pohlavných orgánov a zníženiu elasticity tkaniva. Hormonálne výkyvy môžu tiež prispieť k tvorbe cýst na vaječníkoch a zhoršeniu myómov, ovplyvniť funkciu čriev, zvýšiť pravdepodobnosť zápchy a kŕčov v bruchu.

Bolesť v podbrušku počas menštruácie a po nej

U žien je bolesť podbruška na ľavej strane počas menštruácie spojená s procesom odlučovania endometria, ku ktorému dochádza v reakcii na zníženú hladinu hormónov vrátane estrogénu a progesterónu. Na začiatku menštruačného cyklu sliznica maternice „ukladá“ krvné cievy a živiny, aby sa pripravila na možné tehotenstvo. Ak nedôjde k počatiu, hladina hormónov výrazne klesne. Tento pokles spôsobí odlúčenie endometria a jeho vylúčenie z organizmu. Bolesť sa môže zvýšiť v dôsledku uvoľňovania prostaglandínov — chemických látok, ktoré podporujú kontrakcie hladkého svalstva.

Bolesti podbruška u žien po menštruácii spôsobené zvyškovými kontrakciami maternice po úplnom odlúčení jej sliznice. Takisto môže bolestivý syndróm pretrvávať pri zápalových procesoch v panvových orgánoch spôsobených adnexitídou alebo endometritídou.

Gynekologické ochorenia vyvolávajúce bolesti v podbrušku

Panvové zápalové ochorenia (napr. endometritída, adnexitída, salpingooforitída alebo ooforitída) spôsobujú bolesti brucha v dôsledku rozšírenia infekcie do maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Zápal vedie k opuchu tkaniva, zlému prekrveniu a zrastom, dráždi nervové zakončenia a u žien spôsobuje bolesti v podbrušku, ktoré sa zhoršujú pri chôdzi alebo pri pohlavnom styku. Ďalšie gynekologické ochorenia, ktoré spôsobujú bolesti v podbrušku:

  • pohlavné infekcie (chlamýdie, trichomoniáza a kvapavka);
  • myómy a polypy maternice;
  • cysty na vaječníkoch;
  • chronická panvová bolesť;
  • endometrióza (prerastanie endometriálneho tkaniva mimo maternice);
  • zrasty v oblasti pohlavných orgánov;
  • prolaps vagíny a maternice.

Bolesti podbruška u žien po vzpieraní sa objavujú v dôsledku nadmerného napätia brušných svalov alebo väzív. Syndróm bolesti súvisí aj s úrazom vnútorných reprodukčných orgánov alebo pohlavných orgánov.

Choroby močového systému, ktoré spôsobujú bolesť v podbrušku

Poruchy močového systému spôsobujú bolesť brucha, pretože zápal alebo prekážka v obličkách, močovodoch alebo močovom mechúre dráždia nervové zakončenia. Medzi ochorenia močového systému, ktoré môžu spôsobovať bolesť v tejto oblasti, patria:

  • zápalové procesy (napr. uretritída, cystitída a nefritída);
  • kamene v obličkách alebo močovom mechúre;
  • oslabené steny močového mechúra (atónia);
  • akútne zlyhanie obličiek;
  • prolaps močového mechúra (cystokéla);
  • nezhubné a zhubné novotvary.

Bolesti podbruška a časté močenie u žien naznačujú na infekcie močových ciest. Na abnormality močových ciest poukazuje aj bolesť a pálenie pri močení, hnis a krv v moči a nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta.

Bolesť v dolnej časti brucha po močení

Bolesť podbruška po močení u žien súvisí so zápalovými procesmi v močovom systéme vrátane cystitídy alebo uretritídy. Pri cystitíde dochádza k podráždeniu sliznice, čo má za následok bolesť, najmä počas močenia alebo po ňom. Zápal močovej trubice spôsobuje tiež nepríjemné pocity, pretože močová trubica sa zužuje, čo sťažuje únik moču. Okrem toho bolestivé a časté močenie a bolesti brucha poukazujú na prítomnosť močových kameňov, pretože kamene alebo piesok dráždia steny močových ciest.

Bolesti podbruška spôsobené gastroenterologickými ochoreniami (orgánov GiT)

Nafukovanie a bolesti podbruška u žien sú zvyčajne spôsobené ochoreniami hrubého a tenkého čreva, žalúdka a pankreasu. Ochorenia a chorobné stavy tráviaceho traktu spôsobujúce bolesť v podbrušku sú:

  • otrava jedlom;
  • pankreatitída (zápal pankreasu);
  • prietrž v bruchu a slabinách;
  • kŕče hrubého alebo tenkého čreva;
  • cholecystitída (zápal žlčníka)
  • nepriechodnosť čriev.

Krv v stolici a bolesť v podbrušku u žien naznačujú na prítomnosť zápalových ochorení vrátane kolitídy alebo Crohnovej choroby, ktoré spôsobujú poškodenie slizníc. Je potrebné konzultovať gastroenterológa, ak je bolesť sprevádzaná zápchou alebo hnačkou, krvácaním z konečníka, nevoľnosťou a vracaním.

Aké typy bolesti sa môžu vyskytovať v podbrušku u žien?

Bolesť v podbrušku býva občasná, stála alebo záchvatovitá. Typy bolesti v podbrušku:

  • pichajúce;
  • rezavé;
  • tupé ;
  • ostré;
  • kontrakčné;
  • bolesti v oblasti pasu;
  • kŕčovité;
  • pálivé;
  • bolesti spôsobujúce mravčenie.

Ťahavé bolesti v podbrušku u žien sa podobajú nepríjemným, dlhotrvajúcim kŕčom. Pichavá bolesť v podbrušku u žien sa prejavuje ako ostrý, prudký alebo pulzujúci pocit, ktorý sa objavuje náhle a spôsobuje značné nepohodlie.

Tlaková a pichajúca bolesť v podbrušku

Tlaková bolesť v podbrušku u žien je často pociťovaná ako napätie alebo ťažoba v panvovej oblasti. Zvyčajne ju spôsobujú hormonálne zmeny počas menštruácie, panvové zápalové ochorenia, myómy a cysty na vaječníkoch. Pichajúca bolesť v podbrušku u ženy pripomína menštruačné kŕče, často poukazuje na endometriózu, nezhubné nádory alebo pohlavné infekcie.

Záchvatová  bolesť v dolnej časti brucha u žien

Záchvatová bolesť podbruška u žien sa prejavuje ako ostré, intenzívne kŕče, ktoré sú zvyčajne prerušované. Epizódy bolesti môžu naznačovať na ovuláciu, menštruačné kŕče, zápalové ochorenia alebo cysty na vaječníkoch. Záchvatová bolesť poukazuje aj na akútny zápal slepého čreva a črevnú nepriechodnosť.

Tupé bolesti v dolnej časti brucha

Tupá bolesť podbruška u žien sa prejavuje ako dyskomfort alebo tlak, niekedy sprevádzaný pocitom napätia. Bolesť môže byť spôsobená zápalom vaječníkov alebo maternice, zápalom slepého čreva a hormonálnymi zmenami počas menštruačného cyklu. Okrem toho tupá bolesť suvisi s natiahnutím alebo kŕčmi svalov a väzov, najmä pri fyzickej aktivite alebo nadmernej námahe.

Kde v dolnej časti brucha môže byť bolesť lokalizovaná u žien?

Bolesť podbruška môže byť lokalizovaná vpravo, vľavo, na oboch stranách, pod pupkom a okolo neho. Bolesť môže byť stála alebo prerušovaná. môže sa zhoršovať pri tlačení, predklone, ležaní alebo sedení alebo spánku. V závislosti od príčiny sa bolesť z brucha môže šíriť do chrbta (najmä dolnej časti chrbta), genitálií a dolných končatín.

Bolesť podbruška pod pupkom u žien

Bolesť podbruška pod pupkom sa u žien vyskytuje počas menštruácie v dôsledku ochorení panvových orgánov vrátane cýst na vaječníkoch, endometriózy, zápalových procesov (adnexitída a salpingitída) alebo myómov, ktoré tlačia na okolité orgány. Okrem toho sa bolesť vyskytuje pri problémoch s močovým systémom (napr. cystitída a pyelonefritída).

Bolesť v podbrušku na ľavej strane u žien

Bolesť podbruška na ľavej strane u žien poukazuje na kŕč esovitej kľučky, nešpecifickú ulceróznu kolitídu a zápal prídavných orgánov maternice (vajcovodov a vaječníkov). Bolesti brucha spôsobujú aj nezhubné a zhubné nádory, pretože stláčajú okolité orgány a tkanivá a spôsobujú nepríjemné pocity a zápaly. Nádory narúšujú normálnu funkciu orgánov (napríklad tým, že bránia priechodnosti čriev alebo spôsobujú zvýšenú sekréciu mediátorov bolesti).

Poruchy kĺbov chrbtice, ischias a hernie platničiek spôsobujú bolesti v podbrušku v dôsledku útlaku nervových koreňov, ktoré inervujú panvu a brušné orgány. Okrem toho môžu zápalové procesy v chrbtici viesť k reflexnej bolesti brucha spojenej so zmenami svalového tonusu a krvného obehu.

Bolesť v podbrušku na pravej strane u žien

Bolesť podbruška na pravej strane u žien poukazuje na pravostranný zápal vajíčkovodov (adnexitída), vajíčkovodov a vaječníkov (salpingooforitída), spazmus ilea. Nezhubné a zhubné novotvary v reprodukčných orgánoch (ako aj mimomaternicové tehotenstvo) vedú k periodickej bolesti podbruška u žien na pravej strane.

Náhla bolesť podbruška na pravej strane a subfebrilná teplota (37,1 - 38,0 °C) u žien poukazuje na zápal slepého čreva a prstovitého výbežku céka. Na zápal slepého čreva poukazuje aj strata chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie, poruchy vyprázdňovania (zápcha alebo hnačka), zvýšená plynatosť a nafukovanie brucha.

Bolesť v podbrušku na oboch stranách u žien

Bolesti podbruška na oboch stranách u žien môžu byť spôsobené ochoreniami čriev, chorobnými stavmi močového a reprodukčného systému. Medzi možné príčiny bolesti na oboch stranách patrí obojstranný zápal vaječníkov a vajíčkovodov, syndróm dráždivého čreva (IBS), zápal močového mechúra a močové kamene. Predmenštruačný syndróm a endometrióza vedú k bolestiam podbruška, pretože sú spojené so zmenami hormónov a panvových tkanív.

Bolesť podbruška v strede brucha u žien

Bolesti podbruška v strede brucha u žien môžu byť spôsobené panvovými zápalovými procesmi (napr. adnexitídou alebo endometritídou), ako aj črevnými ochoreniami (vrátane syndrómu dráždivého čreva alebo kolitídy). Predmenštruačný syndróm spôsobuje bolesti v podbrušku v dôsledku hormonálnych výkyvov, ktoré spôsobujú kŕče v maternici a zvýšenie hladiny prostaglandínov.

Aké príznaky môžu sprevádzať bolesť podbruška?

Pri ochoreniach reprodukčného systému bolesť v podbrušku sprevádza krvácanie z maternice, poruchy menštruácie, výtok z pohlavných orgánov s nepríjemným zápachom, zníženie libida a neplodnosť. Bolestivý syndróm pri ochoreniach tráviaceho traktu dopĺňajú bolestivé a ťažké vyprázdňovanie, krv alebo hnis v stolici, zápcha alebo hnačka. Pri poruchách močového systému pacient pociťuje časté, bolestivé, ťažké močenie, krv v moči, únik a inkontinenciu.

Na ktorého lekára by sa mala obrátiť žena pri bolesti v podbrušku?

Ak bolesť v podbrušku sprevádzajú poruchy menštruačného cyklu alebo abnormálny výtok (napr. nezvyčajnej farby alebo so silným zápachom), odporúča sa konzultácia s gynekológom. Bolesť v podbrušku a dolnej časti chrbta, časté, sťažené či bolestivé močenie môžu naznačovať ochorenia močového systému, a preto je vhodné obrátiť sa na urológa.

Gastroenterológa treba navštíviť v prípade akútnej a tupej bolesti v oblasti brucha, ktorú sprevádza zápcha alebo hnačka, nevoľnosť a vracanie, pálenie záhy, zlá chuť v ústach, ako aj strata chuti do jedla a náhly úbytok hmotnosti. Bolesť podbruška pri stlačení u žien poukazuje na zápal slepého čreva a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc.

Ako sa diagnostikuje bolesť podbruška u žien?

Neustála bolesť podbruška u žien si vyžaduje konzultáciu s lekárom na určenie príčiny a zvolenie vhodnej liečby. Diagnostika bolesti v podbrušku zahŕňa:

  • rozbor symptómov a odber anamnézy. Lekár zbiera informácie o povahe, lokalizácii a intenzite bolesti, jej trvaní, pridružených príznakoch (napr. nevoľnosť, vracanie a zmeny stolice) a anamnéze. Zber anamnézy pomáha stanoviť predbežnú diagnózu a určiť smer ďalšieho vyšetrenia;
  • fyzikálne vyšetrenie. Počas fyzikálneho vyšetrenia lekár prehmatá brucho, skontroluje bolestivé body a posúdi reakciu pacienta na tlak. Palpácia pomôže určiť približnú lokalizáciu bolesti (napríklad maternica, vaječníky alebo črevá), ako aj určiť prítomnosť svalového napätia alebo obranných reakcií;
  • ultrazvuk organov brušnej dutiny. Umožňuje vizualizáciu vnútorných orgánov vrátane pečene, žlčníka, pankreasu a čriev. Ultrazvuk pri bolestiach v podbrušku pomáha identifikovať abnormality vrátane žlčových kameňov, nádorov, cýst alebo zápalov;
  • ultrazvuk močového systému. Vyšetruje obličky, močovody a močový mechúr. Ultrazvuk pomáha odhaliť prítomnosť obličkových kameňov, nádorov alebo zápalu (napr. cystitídy), ktorý spôsobuje tupú alebo ostrú bolesť v podbrušku;
  • gynekologický ultrazvuk. Určený na vyšetrenie orgánov ženského reprodukčného systému vrátane maternice a vaječníkov. Odhaľuje myómy maternice, cysty vaječníkov, endometriózu a panvové zápalové procesy (napr. adnexitídu, ooforitídu a salpingooforitídu).

V závislosti od príznakov pacienta lekár predpíše analýzy na diagnostiku bolesti v podbrušku. Celkové vyšetrenie krvi umožňuje posúdiť prítomnosť zápalových procesov v tele, stanoviť hladinu leukocytov, C-reaktívneho proteínu a pomer rôznych typov buniek (erytrocyty, trombocyty a lymfocyty). Zvýšený počet bielych krviniek poukazuje na infekciu alebo zápal, anémiu (nízky hemoglobín) – vnútorné krvácanie.

Pri podozrení na endokrinné alebo metabolické poruchy lekár predpíše vyšetrenie hormónov a enzýmov. Hormonálne testy hodnotia hladiny pohlavných hormónov (estrogén, progesterón a testosterón) a hormónov štítnej žľazy (TTG, T3 a T4), pomáhajú odhaliť polycystické vaječníky, poruchy funkcie štítnej žľazy alebo hormonálne poruchy ovplyvňujúce menštruačný cyklus. Enzýmové testy (vrátane stanovenia hladiny amylázy alebo lipázy) sú užitočné pri diagnostike ochorení pankreasu (ako je akútna a chronická pankreatitída).

Lekár môže nariadiť aj vyšetrenie moču, ktoré pomáha odhaliť infekcie močových ciest, obličkové kamene alebo kamene v močovom mechúre. Pri podozrení na gynekologické ochorenia lekár odporučí testy na pohlavne prenosné infekcie. V niektorých prípadoch je potrebné vyšetrenie stolice na vylúčenie gastrointestinálnych ochorení vrátane nešpecifickej ulceróznej kolitídy, Crohnovej choroby alebo parazitárnych infekcií.

Aké sú spôsoby liečby bolesti dolnej časti brucha u žien?

Spôsob liečby bolesti v podbrušku závisí od príčiny bolestivého syndrómu a určuje ho špecialista — gynekológ, urológ alebo gastroenterológ. Metódy farmakologickej liečby bolesti v podbrušku zahŕňajú:

  • nesteroidné protizápalové lieky NSAID. Blokujú enzým, ktorý je zodpovedný za syntézu prostaglandínov, látok spôsobujúcich zápal a bolesť. Znížením hladiny prostaglandínov NSAID znižujú zápal, bolesť a horúčku. Predpisujú sa pri menštruačných bolestiach (dysmenorea), panvových zápalových ochoreniach vrátane adnexitídy a bolestiach spojených s poranením alebo ochorením kĺbov;
  • antispazmodiká. Pôsobia uvoľnením hladkého svalstva čriev a močových ciest. Zmierňujú kŕče a nepríjemné pocity, čím zabezpečujú normalizáciu peristaltiky čriev. Spazmolytiká sa často predpisujú pri syndróme dráždivého čreva, črevných kolikách a bolestiach spojených s močovými kameňmi, pričom pomáhajú znížiť intenzitu bolesti a zlepšiť kvalitu života pacienta;
  • analgetiká. Blokujú prenos bolestivých impulzov v centrálnom nervovom systéme a znižujú vnímanie bolesti. Nemajú protizápalový účinok, ale môžu sa použiť na zmiernenie miernej až stredne silnej bolesti vrátane dysmenorey;
  • antibiotiká. Predpisujú sa pri infekčných ochoreniach vrátane adnexitídy, salpingitídy alebo infekcií močových ciest, keď je bolesť spojená so zápalom spôsobeným baktériami. Antibiotiká pôsobia tak, že potláčajú rast a rozmnožovanie patogénov, čím pomáhajú zmierniť zápal a bolesť;
  • hormonálne lieky. Obsahujú estrogén a progesterón, pomáhajú regulovať menštruačný cyklus a znižujú menštruačnú bolesť. Pôsobia tak, že potláčajú ovuláciu a znižujú množstvo menštruačného výtoku. Lieky sa často predpisujú pri silnej menštruačnej bolesti a endometrióze;
  • kortikosteroidy. Majú silný protizápalový účinok a predpisujú sa pri zápalových ochoreniach vrátane Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy.

Antidepresíva a anxiolytiká sa často predpisujú pri chronickej bolesti, najmä ak súvisí so stresom alebo úzkostnými poruchami. Tieto lieky pomáhajú znížiť vnímanie bolesti pôsobením na chemické látky v mozgu a sú účinné pri syndróme dráždivého čreva a chronickej panvovej bolesti.

Gastroenterológ predpísuje aj lieky, ktoré zlepšujú pohyblivosť čriev. Lieky sa používajú na liečbu bolesti spojenej s poruchou črevnej peristaltiky. Pomáhajú zlepšiť pohyb potravy črevami a sú užitočné pri funkčných poruchách (napr. IBS).

Ako dlho je možné tolerovať bolesť v podbrušku?

Bolesť v podbrušku by sa nemala ignorovať ani tolerovať, pretože je môže  byť príznakom závažných zdravotných stavov vyžadujúcich okamžitú lekársku pomoc (napr. akútna apendicitída, panvové zápalové ochorenie alebo črevná nepriechodnosť). Ignorovanie takejto bolesti môže viesť ku komplikáciám, ako sú ruptúra nádoru, perforácia orgánu alebo sepsa, ktoré predstavujú vážne ochorenie života.

Ktoré bolesti v podbrušku si vyžadujú povinnú lekársku pomoc?

Bodavá, rezavá a pulzujúca bolesť v pravej a ľavej časti podbruška u žien sprevádzaná horúčkou, krvácaním z konečníka alebo maternice, vracaním s krvou si vyžaduje povinnú lekársku konzultáciu. Lekára je potrebné vyhľadať aj v prípade rýchleho a plytkého dýchania, zrýchleného tepu srdca, dýchavičnosti a ťažkostí s dýchaním, nízkeho alebo vysokého krvného tlaku.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Bolesti podbruška u žien: prečo sa objavujú a na čo poukazujú?
Bolesti podbruška u žien: prečo sa objavujú a na čo poukazujú?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Čo spôsobuje bolesť podbruška počas vyprázdňovania?

Chronická zápcha spôsobuje bolesť brucha počas vyprázdňovania v dôsledku nahromadenia tvrdých výkalov v čreve, ktoré rozťahujú steny čreva a spôsobujú tlak. Okrem toho silné tlačenie počas zápchy podrážďuje svaly a nervy v panvovej oblasti, čo zvyšuje bolesť.

Bolesť podbruška počas vyprázdňovania u žien je spôsobená aj zápalovým ochorením čriev, endometriózou, syndrómom dráždivého čreva a rakovinou hrubého čreva. Tehotenstvo môže spôsobiť bolesť počas defekácie v dôsledku tlaku rastúcej maternice na panvové orgány a hormonálnych zmien, ktoré vedú k spomalení peristaltiky čriev.

Prečo bolí v podbrušku pri vzrušení?

Bolesti podbruška počas vzrušenia u žien vznikajú v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do panvových orgánov a zvýšeného svalového tonusu, čo vedie k svalovému napätiu a nepohodliu. Bolesť môže byť taktiež spôsobená zvýšenou stimuláciou nervových zakončení v oblasti genitálií. Ďalšie príčiny bolesti brucha počas pohlavného styku zahŕňajú:

  • fyzické alebo pohlavné násilie;
  • panvové zápalové ochorenia;
  • pohlavné infekcie (chlamýdie, kvapavka a genitálny herpes);
  • syndróm dráždivého čreva;
  • endometrióza alebo myómy.

V niektorých prípadoch ťahavé bolesti súvisia s psycho-emocionálnymi faktormi (napr. nízke sebavedomie, stres alebo úzkosť), ktoré spôsobujú napätie brušných svalov. Alergické reakcie na latexové kondómy a lubrikanty spôsobujú zápal a podráždenie slizníc pohlavných orgánov, čo spôsobuje bolesti v podbrušku v dôsledku kŕčov a zvýšeného svalového napätia v oblasti panvy.

Prečo sa u žien vyskytujú nočné bolesti v podbrušku?

Nočné bolesti podbruška u žien sú spôsobené gynekologickými ochoreniami vrátane endometriózy, cýst na vaječníkoch alebo panvových zápalových ochorení (ooforitída, adnexitída a salpingooforitída). Bolesť sa môže zhoršovať v noci, keď je telo v pokoji a panvový obeh je zmenený. Bolestivá menštruácia alebo dysfunkčné krvácanie z maternice sa tiež môže v noci zosilniť, čo spôsobuje nepríjemné pocity.

Okrem toho je nočná bolesť spojená s črevnými ochoreniami vrátane syndrómu dráždivého čreva a ulceróznej kolitídy. V polohe na chrbte črevá pracujú pomalšie, čo vedie k nafukovaniu, kŕčom a bolesti. Niektoré ženy v noci pociťujú bolesť v dôsledku infekcií močových ciest alebo obličkových kameňov.

Čo naznačujú bolesti podbruška a hnačka u žien?

Stres môže u žien vyvolať bolesti podbruška a hnačku aktiváciou sympatického nervového systému, ktorý riadi reakcie tela na úzkosť alebo ohrozenie. Pod vplyvom stresu sa uvoľňujú hormóny, ako sú kortizol a adrenalín, ktoré spôsobujú kŕče v hladkom svalstve čriev a zrýchľujú črevnú peristaltiku. Medzi ďalšie príčiny bolesti podbruška a hnačky patria:

  • chronický fyzický alebo psychický stres;
  • otrava potravinami alebo neznášanlivosť (napr. laktózy);
  • syndróm dráždivého čreva;
  • gastroenteritída alebo divertikulitída
  • závažné potravinové alergie;
  • ochorenie čriev (kolitída a Crohnova choroba);
  • zápal slepého čreva;
  • rakovina maternice alebo krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov.

Kontrakčné bolesti v podbrušku a hnačka u žien sú spôsobené bakteriálnymi (shigella alebo E. coli) alebo parazitárnymi (napr. Giardia) infekciami. Bolesti a žalúdočné ťažkosti sú spôsobené aj predmenštruačným syndrómom (PMS) a ovuláciou v dôsledku hormonálnych zmien v tele.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Bolesti podbruška u žien: prečo sa objavujú a na čo poukazujú?
Autor
Julia Koviekhova
Lekár oddelenia gynekológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Irena pred 3 dňami
Dobrý deň. Pred štrnástimi dňami som porodila, takmer okamžite po narodení dieťaťa som mala zvláštne ťahavé bolesti v podbrušku. Môžete mi povedať, prečo majú ženy po pôrode bolesti v podbrušku? Kedy zmiznú?
Odpovedať
Julia Koviekhova
Julia Koviekhova
pred 3 dňami
Dobrý deň. Po pôrode je bolesť v podbrušku často spojená s involuciou (kontrakciou) maternice, ktorá sa postupne vracia do svojej pôvodnej veľkosti a spôsobuje kontrakcie, najmä v prvých dňoch po pôrode. Okrem toho môže nepríjemné pocity spôsobovať aj natiahnutie svalov a väzov v panvovej oblasti v dôsledku zvýšeného napätia počas tehotenstva. Ak bol pôrod ťažký alebo bol vykonaný cisársky rez, bolestivosť môže byť spôsobená hojením tkanív a stehov. Bolesť zvyčajne sama zmizne v priebehu niekoľkých týždňov.
Mária pred 5 dní
Dobrý deň. Moja mama nikdy nemala žiadne zdravotné problémy, ale po menopauze začala mať bolesti hlavy, nepríjemné pocity pri močení a pocit ťahania v bruchu. Po návšteve gynekológa, sa dozvedela, že je to spôsobené hormonálnymi zmenami. Môžete mi povedať, prečo majú ženy po 60. roku života bolesti v podbrušku?
Odpovedať
Dobrý deň. Bolesti podbruška u žien po 60. roku života sa vyskytujú v dôsledku vekových zmien, prolapsu panvových orgánov, črevných porúch (napr. divertikulitídy) alebo zápalu močových ciest. Aj počas menopauzy sa znižuje hladina hormónov, najmä estrogénu, čo ovplyvňuje tkanivá panvy a močových ciest. Pokles estrogénu vedie k stenčeniu sliznice pošvy a močovej trubice, čím sa stávajú náchylnejšími na infekcie a zápaly. Hormonálne zmeny prispievajú tiež k suchosti, nepohodliu a panvovej bolesti.
Nadežda pred 6 dní
Dobrý deň. Pred štyrmi týždňami som mala nechránený pohlavný styk s novým partnerom. Všetko bolo v pohode až do včera. Objavila sa u mňa bolesť v podbrušku na ľavej strane slabín, abnormálny výtok a svrbenie v oblasti genitálií. Viete mi povedať, prečo vzniká u ženy bolesť podbruška na ľavej strane v oblasti slabín? Čo mám robiť?
Odpovedať
Dobrý deň. Bolesť podbruška na ľavej strane s abnormálnym výtokom a svrbením naznačuje na pohlavne prenosnú infekciu, zápal panvy alebo bakteriálnu vaginózu. Odporúča sa navštíviť gynekológa pre diagnostiku, lekár predpíše testy na pohlavne prenosné choroby, bakteriálnu flóru a gynekologický ultrazvuk na určenie príčiny a zvolenie liečby.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie