Čo je vulvitída (svrbenie vulvy) a ako sa lieči?

Čo je vulvitída (svrbenie vulvy) a ako sa lieči?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 23 January 2023 | Перегляди 122
Vulvitída sa môže vyskytnúť u žien v každom veku, ale častejšie ochorenie vzniká počas menopauzy, pretože nízke hladiny estrogénu vedú k stenčeniu a suchosti sliznice vonkajších pohlavných orgánov a zvýšenému riziku zápalu.

Prevenciou, diagnostikou a liečbou vulvitídy sa zaoberá gynekológ.

Čo je vulvitída?

Vulvitída je gynekologické ochorenie charakterizované zápalom ženských vonkajších pohlavných orgánov (veľké a malé pysky ohanbia, klitoris, predsieň pošvy). Vulva je zvyčajne veľmi vlhká čo znamená, že pri nedodržiavaní osobnej hygieny alebo pri poranení vonkajších genitálií vytvára vhodné prostredie pre množenie patogénov (baktérie, plesne).

Príčiny vzniku vulvitídy

Zápal pošvy je spôsobený nedostatočnou hygienou, používaním mydiel alebo sprchových gélov, ktoré obsahujú agresívne zložky a alergiou na výrobky intímnej hygieny (vložky, tampóny). Ďalšie príčiny vzniku vulvitídy sú:

  • dlhodobé nosenie mokrých plaviek alebo spodnej bielizne;
  • poranenie vonkajších genitálií pri jazde na bicykli alebo na koni;
  • plesňové (kandidóza), bakteriálne (trichomoniáza, chlamýdie) a vírusové (genitálny herpes) infekcie;
  • vaginálny výplach (rovnováha vaginálnej mikroflóry je narušená).

K zápalu vulvy dochádza po plávaní v bazéne s chlórovou vodou a nosení syntetickej spodnej bielizne, ktorá zadržiava vlhkosť a dráždi genitálie. Ochorenie sa môže vyvinúť aj na pozadí kožných ochorení (ekzém, dermatitída).

Príznaky vulvitídy

Akútna vulvitída sa objavuje náhle a prejavuje sa výraznými príznakmi: neustálym svrbením vonkajších genitálií, začervenaním a opuchom pyskov ohanbia. Pri chronickom priebehu patológie sú príznaky menej výrazné a obdobia exacerbácie sa striedajú s obdobiami remisie (absenciou príznakov). U žien sa môže z času na čas objaviť bolesť a opuch pyskov ohanbia. Ďalšie príznaky vulvitídy sú:

  • priehľadné, tekutinou naplnené pľuzgiere;
  • trhliny v kožných záhyboch vulvy;
  • bolesť počas pohlavného styku a močenia;
  • odlupujúce sa biele škvrny na vulve.

Vulvitída sa prejavuje silným žltým alebo žltozeleným výtokom a pri progresii a infekcii konečníka pálením a svrbením konečníka a nepríjemnými pocitmi počas vyprázdňovania. Trhliny a rany na pyskoch ohanbia môžu viesť k abscesu (hnisavému zápalu tkaniva).

Kandidózna vulvitída

Kandidóznu vulvitídu spôsobuje infekcia vonkajších genitálií hubou rodu Candida. Rast a rozmnožovanie patogénnych organizmov spôsobuje podchladenie, znížená imunita, dlhodobé a nekontrolované užívanie antibakteriálnych liekov. 

Príznakmi plesňovej vulvitídy sú pálenie a svrbenie genitálií, ktoré sa zhoršujú pred a počas menštruácie. Z pošvy vychádza biely, tvarohovitý výtok.

Herpetická vulvitída

Infekcia vírusom herpes simplex typu 2 spôsobuje zápal pyskov ohanbia a klitorisu. Ochorenie vyvoláva svrbenie na vonkajších genitáliách. Charakteristickým znakom herpetickej vulvitídy je vyrážka v podobe pľuzgiera naplnená čírou tekutinou. V priebehu niekoľkých dní pľuzgiere prasknú a na ich mieste sa vytvoria rany, ktoré sa zacelia a nakoniec zmiznú. 

Atrofická vulvitída

Atrofická vulvitída je charakterizovaná zápalom vulvy a stenčením jej sliznice. Ochorenie u žien vzniká počas menopauzy z nedostatku estrogénov: hormonálna nerovnováha znižuje počet laktobacilov, znižuje produkciu kyseliny mliečnej, ktorá je potrebná na ochranu vulvárnej sliznice a zvyšuje riziko infekcie.

Pri atrofickej vulvitíde pociťujú ženy nepríjemné pocity v oblasti slabín, ktoré sa zhoršujú pri chôdzi, močení a pri pohlavnom styku. Pri vulvitíde sú vonkajšie genitálie červené a opuchnuté.

Alergická vulvitída

Alergická vulvitída je spôsobená precitlivenosťou vulvárnej sliznice na chemické prostriedky používané v domácnosti, vložky, parfumovaný toaletný papier, syntetickú spodnú bielizeň alebo intímne lubrikanty. Ochorenie sa prejavuje svrbením a hyperémiou (začervenaním) vulvy a nepríjemnými pocitmi pri chôdzi a sexe.

Vulvitída u dieťaťa

Vulvitída sa často vyskytuje u detí mladších ako 10 rokov, pretože majú nízku hladinu estrogénu v tele a pri nedodržiavaní pravidiel osobnej hygieny a používaním parfumovaných gélov je pokožka vonkajších genitálií tenká a ľahko sa zapáli. Okrem toho majú dievčatá mierne zásadité vaginálne pH (kyslosť) a nemajú ochlpenie v oblasti slabín, čo prispieva k prenikaniu patogénov na sliznicu genitálií a vzniku vulvitídy.

Pri vulvitíde je dieťa nervózne, nepokojné a odmieta sa umývať. Dieťa s vulvitídou má začervenanie klitorisu, veľkých a malých pyskov ohanbia. Ak je lézia bakteriálneho pôvodu, na vulvárnej sliznici sa objaví žltozelený výtok. 

Vulvitída počas tehotenstva

Vulvitída počas tehotenstva je dôsledkom zmien hormonálneho pozadia a zníženia obranných funkcií organizmu. Medzi príznaky zápalu vulvy u tehotných žien patrí svrbenie a pálenie vonkajších genitálií, nepríjemné pocity pri sedení, opuch pyskov ohanbia a silný výtok. Ak ochorenie progresuje, môže vzniknúť vulvovaginitída (zápal vulvy a pošvy), ktorá môže viesť k predčasnému pôrodu alebo potratu.

Liečba vulvitídy

Aby mohol gynekológ diagnostikovať vulvitídu musí sa najskôr oboznámiť s anamnézou pacienta, vykonať vyšetrenie, predpísať vyšetrenie krvi a moču a odobrať gynekologický výter na zistenie patogénnych mikroorganizmov. Liečba vulvitídy závisí od príčiny a závažnosti príznakov.

Bakteriálna vulvitída sa lieči antibakteriálnymi masťami. Na zmiernenie svrbenia a pálenia gynekológ predpíše krém s obsahom estrogénov alebo glukokortikoidov (steroidy). Pri vulvitíde sa môžu preniesť patogény na mužov počas sexu, preto je potrebné zdržať sa pohlavného styku.

Pri zápale vonkajších genitálií je dôležité pravidelne si meniť spodnú bielizeň a sprchovať sa aspoň dvakrát denne pod tečúcou vodou izbovej teploty. Mydlo alebo sprchový gél by mali mať neutrálne pH. Prevencia vulvitídy zahŕňa včasnú liečbu pohlavne prenosných chorôb, správnu osobnú hygienu a používanie bariérových metód antikoncepcie, aby sa zabránilo infekcii počas sexu.

Domáca liečba vulvitídy

Kúpele proti vulvitíde a iné ľudové prostriedky môžu spôsobiť alergie alebo podráždenie a viesť k progresii patológie. Liečba vulvitídy doma zvyšuje riziko komplikácií (abscesy, vulvovaginitída). Ak sa vyskytnú príznaky zápalu klitorisu alebo pyskov, je potrebné vyhľadať gynekológa.

Časté otázky

1. Ako zmierniť svrbenie malých pyskov ohanbia pomocou mastí?

Masti s obsahom estrogénov alebo steroidov môžu zmierniť svrbenie pyskov ohanbia. Gynekológ vám môže predpísať aj lieky proti alergii. Na zmiernenie príznakov by ste sa mali umývať aspoň dvakrát denne a každý deň si meniť spodnú bielizeň.

2. Ako zmierniť bolesť pri vulvitíde?

Ak sa objavia príznaky zápalového ochorenia pyskov ohanbia a klitorisu, je potrebné sa objednať na vyšetrenie ku gynekológovi. Lekár vám predpíše hormonálne masti alebo krémy na zmiernenie bolesti pri vulvitíde.

3. Čím sa umývať pri vulvitíde?

Pri vulvitíde sa stačí umyť čistou vodou pri izbovej teplote. Aby ste sa vyhli podráždeniu a alergiám, je potrebné používať neparfumované mydlo alebo gél na intímnu hygienu s neutrálnym pH.

4. Ako liečiť vulvitídu u dieťaťa?

Pri vulvitíde u detí je potrebné natierať vonkajšie genitálie antibakteriálnymi krémami alebo hormonálnymi masťami s obsahom glukokortikosteroidov alebo estrogénov. Lieky predpisuje gynekológ s ohľadom na príčinu ochorenia a závažnosť príznakov.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je vulvitída (svrbenie vulvy) a ako sa lieči?
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku ohľadom gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Renata pred týždňom
Dobrý deň. Môže sa Levomecol používať na liečbu vulvitídy?
Odpovedať
Dobrý deň, Levomecol je masť, ktorá má protizápalové a antimikrobiálne účinky. Liek sa môže používať pri liečbe vulvitídy, no pred jeho použitím je potrebné poradiť sa s gynekológom.
Dominika pred týždňom
Dobrý deň, môže sa vulvitída vyskytnúť u mužov?
Odpovedať
Dobrý deň. Vulvitída je zápal ženských pohlavných orgánov (klitorisu, pyskov ohanbia, predsiene pošvy), takže sa nemôže vyskytnúť u mužov. U mužov sa však môže objaviť zápal žaluďa (balanitída) a semenníkov (orchitída). Ak sa u muža prejaví svrbenie, začervenanie alebo bolesť v slabinách, mal by navštíviť urológa.
Maria pred týždňom
Dobrý deň, používa sa Miramistin na liečbu vulvitídy?
Odpovedať
Dobrý deň. Miramistin je antiseptikum, ktoré má lokálny dezinfekčný účinok. Pri nesprávnom použití môže spôsobiť popáleniny vulvárnej sliznice, preto by ste sa pred jeho použitím mali poradiť s gynekológom.
Marcela pred dňom
Dobrý deň. Aký je rozdiel medzi kandidóznou vulvitídou a kandidóznou balanitídou?
Odpovedať
Dobrý deň, obe ochorenia sú spôsobené rastom a množením húb rodu Candida, ale vulvitída sa vyskytuje u žien (zápal klitorisu, pyskov ohanbia) a balanitída zas u mužov (zápal penisu).
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.