0800200000

Príznaky, komplikácie a liečba zápalu vaječníkov

Príznaky, komplikácie a liečba zápalu vaječníkov
gynekológia
aktualizované: 18 July 2025
Čítať 13 minút Zverejnené: 23 July 2025 14
Zápal vaječníkov patrí do skupiny zápalových ochorení panvových orgánov (PID). PID každoročne postihuje približne 10 až 13 žien z 1 000 žien vo veku 15 až 39 rokov.

Čo je to zápal vaječníkov?

Zápal vaječníkov je zápalové ochorenie vaječníkov, ktoré sa môže vyskytovať samostatne alebo spolu so zápalom vajíčkovodu (salpingitída). Zápal vaječníkov vzniká zápalovou reakciou na prienik patogénnych mikroorganizmov alebo ich toxínov do tkaniva vaječníkov, čo vedie k opuchu tkaniva, zvýšenému prítoku imunitných buniek a poškodeniu folikulov. Tento proces vedie k narušeniu štruktúry a funkcie vaječníka.

Príznaky zápalu vaječníkov

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Zápal vaječníkov sa prejavuje bolesťou v podbrušku, ktorá môže vyžarovať do spodnej časti chrbta alebo bedier. Pri obojstrannom zápale vaječníkov je typická tupá bolesť brucha na oboch stranách. Medzi ďalšie príznaky zápalu vaječníkov patria:

  • zvýšená telesná teplota a zimnica;
  • celková slabosť a únava;
  • nevoľnosť;
  • bolesť hlavy;
  • nepravidelná menštruácia (oneskorená, silná alebo slabá menštruácia);
  • bolestivá menštruácia (algodysmenorea);
  • bolesť a nepríjemné pocity pri močení;
  • bolesť pri pohlavnom styku;
  • pocit ťažoby v bruchu;
  • poruchy spánku.

Výtok pri zápale vaječníkov môže byť silný, hnisavý a s nepríjemným zápachom. Pri zápale vaječníkov sa vaječníky zväčšujú v dôsledku edému a zápalovej infiltrácie.

Príčiny zápalu vaječníkov

Zápal vaječníkov je spôsobený infekciou tkaniva vaječníkov, najčastejšie vzostupnou cestou z dolných častí pohlavného systému (pošva, krčok maternice a maternica). Príčiny zápalu vaječníkov zahŕňajú:

  • sexuálne prenosné infekcie (napr. chlamýdie, kvapavka, mykoplazmóza);
  • nedostatočná intímna hygiena;
  • komplikácie po pôrode alebo vnútromaternicových zákrokoch (zavedenie vnútromaternicového telieska, kyretáž);
  • podchladenie;
  • oslabená imunita;
  • šírenie infekcie krvou alebo lymfou pri zápalových ochoreniach (angína, zápal slepého čreva).

Zápal vaječníkov v menopauze môže vzniknúť v dôsledku atrofie vaginálnej a cervikálnej sliznice, ktorá uľahčuje prenikanie infekcie. Rizikovými faktormi vzniku zápalu vaječníkov môže byť časté striedanie sexuálnych partnerov, trauma pri pohlavnom styku a chronické zápalové procesy v panvových orgánoch (cervicitída, salpingitída).

Formy zápalu vaječníkov

Zápal vaječníkov sa klasifikuje podľa lokalizácie procesu, charakteru priebehu a morfologických zmien. Podľa lokalizácie sa rozlišuje jednostranný a obojstranný zápalu vaječníkov. Pri jednostrannej zápale vaječníkov je postihnutý pravý alebo ľavý vaječník a obojstranný zápal zahŕňa oba orgány.

Formy zápalu vaječníkov

Typ

Opis

Klasifikácia podľa charakteru priebehu

Akútny zápal vaječníkov

Najčastejšie spôsobený bakteriálnou infekciou, podchladením alebo popôrodnými komplikáciami. Sprevádzajú ho výrazné príznaky, akými sú horúčka, prudká bolesť, intoxikácia organizmu. Liečba zahŕňa užívanie antibiotík, analgetík a protizápalových liekov.

Subakútny zápal vaječníkov

Vzniká po neliečenej akútnom zápale vaječníkov alebo na pozadí menej agresívnej infekcie. Vyznačuje sa menej výraznými príznakmi, možný je prechod do chronickej formy. Na liečbu sa predpisujú antibiotiká a enzýmové prípravky.

Chonický zápal vaječníkov

Vzniká v prípade neúplnej liečby akútnej alebo subakútnej formy. Zápal vaječníkov sa vyznačuje pomalým priebehom s recidívami a remisiami, často s menštruačnými a reprodukčnými poruchami. Liečba zahŕňa antibakteriálne lieky a imunomodulátory.

Klasifikácia podľa morfologických zmien

Katarálny zápal vaječníkov

Počiatočná forma charakterizovaná opuchom a miernou infiltráciou. Vyskytuje sa pri infekčných ochoreniach, lieči sa antibiotikami a antispazmodikami.

Hnisavý zápal vaječníkov

Ťažká forma s tvorbou hnisavých dutín v tkanive vaječníkov, môže vzniknúť absces. Vzniká na podklade bakteriálnych infekcií a vyžaduje si antibiotickú liečbu.

Fibrotický (sklerotizujúci) zápal vaječníkov

Chronický priebeh, pri ktorom sa normálne tkanivo vaječníkov nahradí spojivovým (jazvovitým) tkanivom, ktoré znižuje funkciu orgánu. Vzniká v dôsledku dlhotrvajúceho chronického zápalu. Liečba môže zahŕňať hormonálne lieky.

Rozlišuje sa aj atrofická forma, pri ktorej sa objem vaječníka zmenšuje v dôsledku dlhotrvajúceho zápalu a zhoršeného prekrvenia. Samostatne sa rozlišuje latentný (skrytý) zápal vaječníkov s minimálnymi alebo žiadnymi príznakmi.

Klasifikácia zápalu vaječníkov podľa etiológie

Ochorenie sa klasifikuje v závislosti od mechanizmu poškodenia tkaniva orgánu. Zápal vaječníkov sa podľa etiológie klasifikuje nasledovne:

  • infekčný zápal vaječníkov — vzniká v dôsledku infekcie patogénnymi mikroorganizmami, najčastejšie pohlavne prenosnými ochoreniami (chlamýdie, kvasinky, kvapavkový zápal vaječníkov);
  • autoimunitný zápal vaječníkov — vzniká ako dôsledok zlyhania imunitného systému, pri ktorom vlastné imunitné bunky vaječníkov napádajú tkanivo vaječníkov;
  • neinfekčný zápal vaječníkov — zápal vzniká pri traume vaječníkov, podchladení a poruchách krvného obehu v panvovej oblasti.

Zápal vaječníkov môže byť aj pooperačný a vzniká po chirurgických zákrokoch na panvových orgánoch (laparoskopia, odstránenie cýst). Taktiež rozlišujeme toxicko-alergickú formu ochorenia, ktorá sa objavuje pri imunitnej odpovedi organizmu na infekčné toxíny alebo lieky (antibiotiká, chemopreparáty).

Štádiá zápalu vaječníkov

V lekárskej praxi neexistuje oficiálna klasifikácia zápalu vaječníkov podľa štádií. Štádiá ochorenia sa líšia podľa klinického priebehu, rozsahu zápalových zmien v tkanive vaječníkov a trvania ochorenia.

Nebezpečenstvo zápalu vaječníkov

Nebezpečenstvom zápalu vaječníkov je narušenie ovulácie, ktoré môže viesť k fibróze a atrofii vaječníkov. Medzi ďalšie komplikácie zápalu vaječníkov patria:

  • chronická bolesť;
  • nepravidelnosť menštruácie;
  • hnisavé útvary vo vaječníkoch a vajíčkovodoch;
  • zápal pobrušnice (keď hnisavý útvar praskne do brušnej dutiny);
  • panvové zrasty (prerastanie spojivových tkanív).

Pri poškodení hormonálne aktívneho tkaniva vaječníka sa môže znížiť produkcia estrogénu a progesterónu. Ochorenie sa môže stať aj chronickým a mať dlhodobý, opakovaný priebeh.

Diagnostika zápalu vaječníkov

Diagnostika zápalu vaječníkov zahŕňa konzultáciu s gynekológom, počas ktorej sa lekár oboznámi s anamnézou pacientky a vykoná fyzikálne vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia panvových orgánov. Medzi ďalšie metódy diagnostiky zápalu vaječníkov patria:

  • všeobecný krvný obraz zistenie príznakov zápalu (zvýšenie hladiny leukocytov, zrýchlenie COE);
  • biochemické vyšetrenie krvi na posúdenie celkového stavu organizmu a zistenie zápalových markerov (C-reaktívny proteín);
  • Ultrazvuk panvových orgánov na vizualizáciu zväčšenia a zmien v štruktúre vaječníkov, zistenie abscesov.

Na vylúčenie sprievodných zápalových procesov v krčku maternice sa môže vykonať kolposkopia (vyšetrenie pošvy a krčka maternice optickým prístrojom). Gynekológ môže predpísať aj bakteriologické testy na odhalenie pohlavne prenosných chorôb.

Liečba zápalu vaječníkov

Liečba zápalu vaječníkov (ooforitídy) závisí od formy, závažnosti a komplikácií ochorenia. Liečba zápalu vaječníkov zahŕňa:

  • antibakteriálna liečba — predpisuje sa pri infekčnej forme. Používajú sa širokospektrálne antibiotiká alebo lieky zamerané proti konkrétnemu patogénu;
  • protizápalová liečba — nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie bolesti a zníženie zápalu pri zápale vaječníkov;
  • hormonálna liečba — indikuje  sa v pri výrazných hormonálnych porúch alebo autoimunitnej formy. Používajú sa kombinované perorálne kontraceptíva alebo progesterónové prípravky.

Okrem toho sa môžu predpísať aj imunomodulátory na posilnenie obranyschopnosti organizmu, najmä pri chronickom alebo opakovanom priebehu. Domáca liečba zápalu vaječníkov sa neodporúča, pretože nedostatočná farmakologická liečba môže viesť k prechodu akútneho zápalu do chronickej formy.

Ako doplnkovú metódu možno použiť liečbu chronického zápalu vaječníkov ľudovými prostriedkami. Liečba prebieha pod dohľadom lekára a môže zahŕňať užívanie odvarov z protizápalových a protikŕčových bylín (harmanček, nechtík, ľubovník).

Antibiotiká na zápal vaječníkov

Antibiotiká pri zápale vaječníkov predpisujú súkromní gynekológovia s prihliadnutím na formu ochorenia, závažnosť príznakov a pôvodcu infekcie. Do vyhodnotenia výsledkov laboratórnych testov sa pacientke predpisujú širokospektrálne antibiotiká. Po získaní výsledkov môže gynekológ upraviť dávkovanie alebo liek nahradiť iným. Pri chronickom zápale vaječníkov sa antibiotiká predpisujú v období exacerbácie ochorenia.

Klinické usmernenia pri prevencii zápalu vaječníkov

Prevencia zápalu vaječníkov zahŕňa používanie bariérových metód antikoncepcie (kondómov) na zníženie pohlavne prenosných infekcií. Medzi klinické odporúčania pri prevencii zápalu vaječníkov patria:

  • pravidelná intímna hygiena bez použitia agresívnych sprchových gélov;
  • vyhýbanie sa používaniu sprejov a vaginálnych prípravkov bez lekárskeho predpisu;
  • včasná liečba chronických ochorení (cystitída, uretritída a vaginitída);
  • vyhýbanie sa podchladeniu.

V prípade bolesti v podbrušku a nepravidelnej menštruácie je dôležité vyhľadať lekára. Odporúča sa absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Príznaky, komplikácie a liečba zápalu vaječníkov
Príznaky, komplikácie a liečba zápalu vaječníkov
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako sa vyhnúť exacerbácii zápalu vaječníkov?

Aby sa predišlo exacerbácii zápalu vaječníkov, je potrebné dokončiť liečbu, aj keď príznaky vymiznú. Je potrebné vyhnúť sa podchladeniu, stresu a používať bariérové metódy antikoncepcie, aby sa zabránilo opätovnej infekcii.

Prečo sa zápal vaječníkov zhoršuje?

Zápal vaječníkov sa zhoršuje v dôsledku zníženej imunity, opakovanej infekcie alebo nedostatočnej liečby primárneho zápalu. Provokujúcimi faktormi sú podchladenie, stres, hormonálne poruchy a gynekologické zákroky. Zápal vaječníkov sa môže zhoršiť aj počas menštruácie v dôsledku zmien vaginálnej mikroflóry.

Je možné úplne vyliečiť zápal vaječníkov?

Akútny zápal vaječníkov možno úplne vyliečiť včasným vyšetrením u gynekológa a správne zvolenou liečbou. Chronická forma ochorenia sa dá tiež úplne vyliečiť, no je potrebná komplexná a dlhšia liečba.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Príznaky, komplikácie a liečba zápalu vaječníkov
Autor
Nataliia Kuričova
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Alia pred 8 hodín
Dobrý deň. Môže byť zápal vaječníkov sprevádzaný slabosťou a únavou?
Odpovedať
Áno, zápal vaječníkov môže sprevádzať celková slabosť a únava, najmä pri akútnej forme ochorenia. Príznaky sú spojené so zápalovým procesom a intoxikáciou organizmu.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie