Adnexitída (salpingooforitída): príčiny, príznaky a liečba
Čo je adnexitída?
Adnexitída (salpingooforitída) je zápalové ochorenie panvových orgánov žien. Prevenciou, diagnostikou a liečbou adnexitídy sa zaoberá gynekológ.
Adnexitída je zápal prídatných častí maternice (vaječníkov a vajíčkovodov). Za normálnych okolností vaječníky syntetizujú ženské pohlavné hormóny (estrogény) a produkujú vajíčka. Po ovulácii vajíčko putuje do vajíčkovodu, kde dôjde k oplodneniu. Izolovaný zápal vajíčkovodov sa nazýva salpingitída a zápal vaječníkov — ooforitída.
Príčiny vzniku adnexitídy
Salpingooforitída má infekčný charakter. Vo väčšine prípadov ide o bakteriálnu infekciu. Príčinou vzniku adnexitídy môžu byť sexuálne prenosné infekcie (chlamýdie, ureaplazmóza, mykoplazmóza, kvapavka) alebo iné nešpecifické baktérie (stafylokoky, E. coli). Riziko zápalu panvy je vyššie u žien s vaginitídou (zápalom pošvy), ktoré majú viacero sexuálnych partnerov.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Typy a príznaky adnexitídy
Rozlišujeme akútnu a chronickú adnexitídu. Salpingooforitída môže byť jednostranná alebo obojstranná.
Príznaky zápalu malej panvy pri akútnych pohlavne prenosných infekciách sa objavujú po inkubačnej dobe (od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov v závislosti od typu infekcie).
Príznaky adnexitídy
Príznaky adnexitídy sú:
- nepríjemné pocity a bolesť v dolnej časti brucha;
- výtok z genitálneho traktu;
- poruchy menštruačného cyklu;
- krvácanie z maternice;
- nepríjemné pocity počas pohlavného styku (dyspareunia);
- bolestivé močenie (dyzúria);
- neplodnosť.
Jednostranná salpingooforitída sa prejavuje bolesťou v podbrušku na jednej strane. Pri obojstrannej adnexitíde bolí brucho na ľavej aj pravej strane súčasne alebo je bolestivé celé podbruško.
Charakter výtoku pri salpingooforitíde závisí od typu infekcie, ktorá ochorenie vyvolala. Napríklad pri kvapavke je výtok z pohlavných orgánov silný a hnisavý, zatiaľ čo pri trichomoniáze má zelenkasté sfarbenie a rybí zápach. Pri izolovanom zápale vaječníkov (ooforitíde) sa nemusí vyskytnúť žiadny výtok. V dôsledku zápalu vaječníkov môže adnexitída spôsobiť dyshormonálne krvácanie (spojené s nerovnováhou pohlavných hormónov).
Akútna adnexitída
Akútna salpingooforitída sa začína náhlym zvýšením telesnej teploty nad 38 stupňov a silnou bolesťou brucha. Pri akútnej bilaterálnej adnexitíde sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, zimnica a výrazná slabosť. Akútna bolesť pri salpingooforitíde môže pripomínať cystitídu. Pri subakútnej adnexitíde sa zápal v prídatných častiach maternice objaví prvýkrát, no bez zjavných príznakov (bolestivá bolesť v podbrušku, zvýšenie telesnej teploty na 37,5 stupňa).
Chronická adnexitída
Chronická adnexitída môže byť asymptomatická alebo s miernymi príznakmi. Medzi príznaky chronickej adnexitídy patrí občasná bolesť brucha a slabý výtok z pohlavných orgánov. Príznaky chronickej salpingooforitídy sa môžu pravidelne objavovať. Akútny zápal v panve sa môže vyskytnúť v dôsledku vírusových infekcií a stresu.
Adnexitída (salpingooforitída) a tehotenstvo
Dôsledkom adnexitídy môže byť neplodnosť a vznik mimomaternicového tehotenstva. Pri asymptomatickom priebehu chronickej salpingooforitídy môže byť prvým príznakom ochorenia mimomaternicové tehotenstvo alebo dlhodobé problémy s počatím.
Neplodnosť pri chronickej bilaterálnej adnexitíde je spôsobená obštrukciou vajíčkovodov. V dôsledku chronického zápalu sa vo vajíčkovodoch vytvárajú adhézie (zrasty sliznice), ktoré bránia prechodu vajíčka.
K oplodneniu vajíčka zvyčajne dochádza vo vajíčkovodoch. Pri chronickej adnexitíde sa oplodnené vajíčko nemôže dostať do maternice cez zúžené vajíčkovody, implantuje sa (prichytí sa) na sliznicu vajíčkovodu a spôsobí mimomaternicové tehotenstvo. Salpingooforitída sa môže vyskytnúť alebo zhoršiť počas tehotenstva. Akútna adnexitída počas tehotenstva nemá pri správnej liečbe vplyv na vývoj plodu. Antibiotiká na adnexitídu sa môžu užívať len vtedy, ak ich predpíše gynekológ.
Komplikácie salpingooforitídy
Komplikáciou salpingooforitídy môže byť okrem neplodnosti a mimomaternicového tehotenstva aj rozšírenie zápalu do maternice s rozvojom endometritídy alebo zápalu do brušných orgánov. Komplikáciám adnexitídy možno predísť správnou liečbou ochorenia antibakteriálnymi liekmi.
Diagnostika a liečba salpingooforitídy (adnexitídy)
Ak sa objavia príznaky salpingooforitídy je potrebné navštíviť gynekológa. Ak je zápal spôsobený sexuálne prenosnou infekciou, sexuálny partner by mal byť vyšetrený urológom.
Lekár prehmatá brucho a vykoná gynekologické vyšetrenie. Diagnostika adnexitídy zahŕňa:
- ultrazvuk malej panvy;
- hysteroskopiu (prístrojové vyšetrenie dutiny maternice);
- laparoskopiu (operácia, ktorá zahŕňa vyšetrenie brucha a malej panvy cez malé rezy v bruchu);
- krvné testy (klinické, biochemické a hormonálne testy);
- vaginálne stery na STI (pohlavne prenosné infekcie).
Na rozlíšenie adnexitídy od cystitídy, ktorá sa taktiež prejavuje bolesťou v podbrušku, môže lekár predpísať vyšetrenie moču. Akútna pravostranná adnexitída môže pripomínať zápal slepého čreva a ľavostranná adnexitída zas zápal esovitého čreva, preto lekár môže pacienta odporučiť na konzultáciu k chirurgovi. Gynekológ vykoná aj kolposkopiu (prístrojové vyšetrenie pošvových stien a krčka maternice), aby vylúčil zápal v pošve.
Liečba salpingooforitídy spočíva v užívaní antibakteriálnych a protizápalových liekov. Na liečbu intoxikácie pri akútnej adnexitíde môže lekár predpísať aj infúzie. Ak sa vo vaječníkoch a vo vajíčkovodoch vyvinú abscesy (pľuzgieriky uzavreté v hrubom puzdre), adnexitída sa lieči chirurgicky (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Správne nastavenou liečbou je možné adnexitídu vyliečiť a predísť možným následkom ochorenia (napr. upchatie vajíčkovodov).