Čo je to vaginálna kandidóza?
Vaginálna kandidóza je infekcia spôsobená kvasinkou z rodu Candida, ktorá postihuje sliznicu pohlavných orgánov. Patológia nepatrí do skupiny pohlavne prenosných chorôb, riziko kvasinkovej infekcie však stúpa pri pravidelnej sexuálnej aktivite.
Príčiny vaginálnej kandidózy u žien
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Choroba sa vyskytuje v dôsledku nerovnováhy v mikroflóre organizmu: huba Candida je súčasťou flóry organizmu a neprejavuje sa pri normálnom zdravotnom stave. Príčiny vaginálnej kandidózy:
- nekontrolovaná cukrovka (vysoká hladina glukózy v krvi prispieva k reprodukcii huby);
- užívanie perorálnych kontraceptív, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu a podporujú rast húb;
- oslabený imunitný systém pri infekcii HIV alebo pri užívaní imunosupresív.
Po dlhšom a nekontrolovanom užívaní antibiotík sa taktiež môže objaviť vaginálna kandidóza. Na toto ochorenie negatívne vplýva používanie aromatických sprchových gélov, ktoré môžu podráždiť sliznicu pohlavných orgánov.
Príznaky vaginálnej kandidózy u žien
Vaginálna kandidóza môže byť akútna, keď sa príznaky objavia po prvýkrát a chronická, charakterizovaná štyrmi alebo viacerými recidívami v priebehu jedného roka. Príznaky vaginálnej kandidózy sú:
- svrbenie a pálenie vo vagíne;
- patologický výtok (biely, hojný s nepríjemným kyslým zápachom) z vagíny;
- bolesť a diskomfort počas pohlavného styku alebo močenia.
Symptómy vaginálnej kandidózy sa môžu zhoršiť pred menštruáciou v dôsledku hormonálnych zmien. U žien sa vaginálna kandidóza môže vyskytnúť aj na pokožke bradaviek a je sprevádzaná ich začervenaním, opuchom a bolesťou počas dojčenia alebo pri kontakte s oblečením. Keď sa objavia príznaky vaginálnej kandidózy, je potrebná konzultácia s gynekológom.
Príznaky vaginálnej kandidózy u mužov sú pálenie a svrbenie pohlavných orgánov, začervenanie žaluďa penisu alebo predkožky. Symptómy sa objavujú alebo sa zhoršujú počas pohlavného styku alebo pri močení.
Ako vyzerá vaginálna kandidóza u žien a u mužov
Pri vaginálnej kandidóze sa objavuje hojný mliečnobiely hrudkovitý pošvový výtok. U mužov spôsobuje hubová infekcia biely povlak na penise. Pri kandidóze sa môže objaviť začervenanie vonkajších genitálií.
Vaginálna kandidóza počas tehotenstva
Vaginálna kandidóza počas tehotenstva sa vyskytuje v dôsledku hormonálnych zmien: zvýšenie hladiny estrogénu a progesterónu prispieva k nadmernému rozmnoženiu kvasiniek. Počas tehotenstva môže dôjsť k oslabeniu imunitného systému, čo vedie k nerovnováhe vaginálnej flóry.
Symptómy vaginálnej kandidózy u tehotných žien zahŕňajú pálenie a svrbenie vo vaginálnej oblasti, hojný biely alebo žltý výtok, bolesť a nepríjemné pocity pri močení. Na liečbu kvasinkovej infekcie lekár predpisuje lokálne antimykotiká (krémy, masti). Počas tehotenstva sa neodporúča užívať lieky perorálne pretože môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.
Je možné vyliečiť kandidózu za jeden deň?
Pri miernych príznakoch a zriedkavých epizódach ochorenia môže lekár predpísať jednorazové použitie antifungálneho lieku perorálne. Pri závažnejších príznakoch kvasinkovej infekcie sa majú užiť dve jednotlivé dávky s odstupom troch dní.
Ako dlho sa lieči vaginálna kandidóza?
Dĺžka liečby vaginálnej kandidózy závisí od závažnosti infekcie a zvolenej metódy terapie, ako aj od individuálnej reakcie tela na lieky. Liečba vaginálnej kandidózy spočíva v užívaní perorálneho (ústami) antifungálneho lieku alebo lokálnej masti počas siedmich až desiatich dní. Ak je ochorenie závažné, lekár môže predpísať antifungálne lieky, ktoré sa musia užívať denne počas dvoch týždňov a potom raz týždenne počas šiestich mesiacov.
Ako liečiť vaginálnu kandidózu doma?
Liečbou vaginálnej kandidózy ľudovými prostriedkami sa príznaky choroby zhoršujú a zvyšuje sa riziko prechodu choroby na chronickú formu. Použitie sódy bikarbóny vedie k porušeniu pH (kyslosti) vagíny, čo prispieva k rastu a reprodukcii patogénnych mikroorganizmov.
Užívanie celandínu alebo cesnaku môže viesť k páleniu vo vagíne alebo k jej vysušeniu. Odvar z harmančeka alebo octové kúpele môžu narušiť pH vagíny a spôsobiť alergickú reakciu.
Aby ste sa zbavili vaginálnej kandidózy, musíte sa počas obdobia liečby vyhnúť pohlavného styku a dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Lekár vám rovnako predpíše špeciálnu diétu, ktorá zabráni zhoršeniu vašich príznakov.
Čím sa umývať počas vaginálnej kandidózy?
Pri vaginálnej kandidóze je potrebné sa umývať aspoň dvakrát denne. V období choroby sa neodporúča používať mydlá ani sprchové gély s vonnými látkami, lebo môžu podráždiť sliznice pohlavných orgánov.
Môže vaginálna kandidóza ustúpiť bez liečby?
Vaginálna kandidóza nemôže prejsť bez liečby: príznaky choroby môžu dočasne ustúpiť ba dokonca zmiznúť, avšak bez liečby sa kvasinky naďalej aktívne množia. Bez terapie sa ochorenie stáva chronickým a pod vplyvom negatívnych faktorov (znížená imunita, dlhodobé užívanie antibiotík) môže dôjsť k recidíve kvasinkovej infekcie.
Prevencia vaginálnej kandidózy
Vaginálnej kandidóze je možné predísť pravidelnou osobnou hygienou bez použitia agresívnych mydiel a sprchových gélov. Je potrebné nosiť bavlnenú bielizeň, pretože syntetické tkaniny podporujú romnožovanie rôznych patogénov.
Aby sa predišlo rastu a rozmnožovaniu patogénov, treba udržiavať oblasť genitálií v suchu (napr. vymeniť si mokré plavky po pobyte vo vode za suché). Antibiotiká je potrebné užívať podľa pokyniv lekára, aby nedošlo k narušeniu pošvovej mikroflóry.
Čo nekonzumovať počas vaginálnej kandidózy?
Pri vaginálnej kandidóze by ste nemali konzumovať potraviny obsahujúce cukor, pretože podporuje rozmnožovanie kvasiniek rodu Candida. Rovnako je nevhodné konzumovať múčne jedlá na báze kvasníc a modré syry.
Diéta počas vaginálnej kandidózy: menu s receptami
Počas vaginálnej kandidózy sa odporúča konzumovať ovocie s nízkym obsahom cukru (citrusové plody, bobuľové ovocie), kuracie mäso, morské plody, pohánku a ryžu. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, kefír atď.) prispievajú k obnove mikroflóry.