Logo
0800200000

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia
Čítať 8 minút | Vytvorené: 8 jún 2023 | aktualizované: 8 jún 2023 | 2106 2106
Vaginálna kandidóza sa vyskytuje približne u 75 % žien, z ktorých 6 % trpí opakovanými epizódami ochorenia. Gynekológ sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou vaginálnej kandidózy.

Čo je to vaginálna kandidóza?

Vaginálna kandidóza je infekcia spôsobená kvasinkami z rodu Candida, ktorá postihuje sliznicu pohlavných orgánov. Patológia nepatrí do skupiny pohlavne prenosných chorôb, riziko kvasinkovej infekcie však stúpa pri pravidelnej sexuálnej aktivite.

Príčiny vaginálnej kandidózy u žien

Choroba sa vyskytuje v dôsledku nerovnováhy v mikroflóre tela: huba Candida je súčasťou flóry tela a neprejavuje sa pri normálnom zdravotnom stave. Príčiny vaginálnej kandidózy:

 • nekontrolovaná cukrovka (vysoká hladina glukózy v krvi prispieva k reprodukcii huby);
 • užívanie perorálnych kontraceptív, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu a podporujú rast húb;
 • oslabený imunitný systém pri infekcii HIV alebo pri užívaní imunosupresív.

Po dlhšom a nekontrolovanom užívaní antibiotík sa môže objaviť vaginálna kandidóza. Výskyt ochorenia uľahčuje použitie voňavého sprchového gélu, ktorý môže podráždiť sliznicu pohlavných orgánov.

Príznaky vaginálnej kandidózy u žien

Vaginálna kandidóza môže byť akútna, kedy sa príznaky objavia po prvýkrát a chronická, charakterizovaná štyrmi alebo viacerými recidívami v priebehu jedného roka. Príznaky vaginálnej kandidózy:

 • svrbenie a pálenie vo vagíne;
 • patologický výtok (biely, hojný s nepríjemným kyslým zápachom) z vagíny;
 • bolesť, nepohodlie počas pohlavného styku alebo močenia.

Symptómy vaginálnej kandidózy sa môžu zhoršiť pred menštruáciou v dôsledku hormonálnych zmien. U žien sa vaginálna kandidóza môže vyskytnúť na koži bradaviek a je charakterizovaná ich začervenaním, opuchom a výskytom bolesti počas dojčenia alebo pri kontakte s oblečením. Keď sa objavia príznaky vaginálnej kandidózy, je potrebná konzultácia s gynekológom.

Príznaky vaginálnej kandidózy u mužov sú pálenie a svrbenie pohlavných orgánov, začervenanie žaluďa penisu alebo predkožky. Symptómy sa objavujú alebo sa zhoršujú počas sexu alebo pri močení.

Ako vyzerá vaginálna kandidóza?drozdov u mužov

Pri vaginálnej kandidóze sa objavuje hojný zrazený výtok, ktorý vyzerá ako biele alebo žltkasté škvrny na nohavičkách. U mužov spôsobuje plesňová infekcia biely povlak na penise. Pri kandidóze sa môže objaviť začervenanie vonkajších genitálií.

Vaginálna kandidóza počas tehotenstva

Vaginálna kandidóza počas tehotenstva sa vyskytuje v dôsledku hormonálnych zmien: zvýšenie hladiny estrogénu a progesterónu prispieva k reprodukcii huby. Počas tehotenstva môže dôjsť k zníženiu ochrannej funkcie imunitného systému, čo vedie k nerovnováhe vaginálnej flóry.

Symptómy vaginálnej kandidózy u tehotných žien zahŕňajú pálenie a svrbenie vo vaginálnej oblasti, hojný biely alebo žltý výtok, bolestivosť a nepríjemné pocity pri močení. Na liečbu kvasinkovej infekcie lekár vyberá lokálne antimykotiká (krémy, masti). Počas tehotenstva sa neodporúča užívať lieky perorálne pretože môžu nepriaznivo ovplyvniť dieťa.

Je možné vyliečiť drozd za jeden deň?

Pri miernych príznakoch a zriedkavých epizódach ochorenia môže lekár predpísať jednorazové použitie antifungálneho lieku perorálne. Pri závažnejších príznakoch kvasinkovej infekcie sa majú užiť dve jednotlivé dávky s odstupom troch dní.

Ako dlho sa lieči vaginálna kandidóza?

Trvanie liečby vaginálnej kandidózy závisí od závažnosti infekcie a zvolenej metódy terapie, ako aj od individuálnej reakcie tela na lieky. Liečba vaginálnej kandidózy spočíva v užívaní perorálneho (ústami) antifungálneho lieku alebo lokálnej masti počas siedmich až desiatich dní. Ak je ochorenie ťažké, lekár môže predpísať antifungálne lieky, ktoré sa musia užívať denne počas dvoch týždňov a potom raz týždenne počas šiestich mesiacov.

Ako liečiť vaginálnu kandidózu doma?

Pri pokuse o liečbu vaginálnej kandidózy ľudovými prostriedkami v domácich podmienkach sa príznaky patológie zhoršujú a zvyšuje sa riziko prechodu na chronickú formu. Použitie sódy bikarbóna vedie k porušeniu pH (kyslosti) vagíny, čo prispieva k rastu a reprodukcii patogénnych mikroorganizmov.

Použitie celandínu alebo cesnaku môže viesť k suchu a páleniu vo vagíne. Umývanie harmančekom alebo používanie octových kúpeľov môže narušiť pH vagíny a spôsobiť alergickú reakciu.

Aby ste sa zbavili vaginálnej kandidózy, musíte sa počas obdobia liečby zdržať pohlavného styku a dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Lekár vám predpíše špeciálnu diétu, ktorá zabráni zhoršeniu vašich príznakov.

Čím sa umývať počas vaginálnej kandidózy?

Pri vaginálnej kandidóze je potrebné umývať sa teplou tečúcou vodou aspoň dvakrát denne. Nepoužívajte mydlo ani sprchový gél s vonnými látkami, môže dôjsť k podráždeniu sliznice pohlavných orgánov.

Môže vaginálna kandidóza odísť sama?

Vaginálna kandidóza nemôže prejsť bez liečby: príznaky patológie sa môžu dočasne znížiť alebo zmiznúť, avšak bez liečby sa huba naďalej aktívne množí. Pri absencii terapie sa ochorenie stáva chronickým a pri pôsobení negatívnych faktorov (znížená imunita, dlhodobé užívanie antibiotík) môže dôjsť k recidíve kvasinkovej infekcie.

Prevencia vaginálnej kandidózy

Aby ste predišli vzniku vaginálnej kandidózy, pravidelne sa umývajte a vyhýbajte sa voňavým mydlám a sprchovým gélom. Je potrebné nosiť bavlnenú bielizeň, pretože syntetické tkaniny podporujú množenie plesní.

Je potrebné vyhýbať sa vysokej vlhkosti v oblasti genitálií a po kúpaní očistiť pohlavné orgány čistým uterákom, pretože vlhkosť vytvára priaznivé prostredie pre rast patogénnych mikroorganizmov. Dôležité je užívať antibiotiká len pod dohľadom lekára, aby nedošlo k narušeniu pošvovej mikroflóry.

Čo nekonzumovať počas počas vaginálnej kandidózy?

Pri vaginálnej kandidóze by ste nemali jesť potraviny obsahujúce cukor, pretože sa nimi živia huby rodu Candida. Aby sa zabránilo progresii ochorenia, mali by sa opustiť kvasnicové výrobky, modré syry a kvas.

Diéta počas vaginálnej kandidózy: menu s receptami

Diéta počas vaginálnej kandidóze zahŕňa konzumáciu ovocia s nízkym obsahom cukru (citrusové plody, bobuľové ovocie), kuracieho mäsa, morských plodov, pohánky a ryžovej kaše. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, kefír, fermentované pečené mlieko) s kandidózou prispievajú k obnove mikroflóry.

1

Kuracie fašírky na pare

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia
Príprava
15 minút
Varenie
20 minút
Celkový čas
35 minút
Kcal na porciu
290
Porcie
3

Ingrediencie

 • kuracie prsia - 400 g;
 • vajcia - 1 ks;
 • nízkotučné mlieko - 120 g;
 • včerajší čierny chlieb;
 • maslo - 100 g;
 • mrkva - 1 ks.
 1. Hnedý chlieb najskôr namočte do mlieka.
 2. Kuracie mäso pomelte na mlynčeku a nastrúhajte mrkvu.
 3. K nakrájanému mäsu pridáte chlieb, mrkvu a vajíčko.
 4. Z výslednej zmesi tvarujte malé fašírky a vložte ich do parného hrnca asi na 15-20 minút.
2

Tvarohové koláčiky v rúre

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia
Príprava
10 minút
Varenie
20 minút
Celkový čas
30 minút
Kcal na porciu
310
Porcie
3

Ingrediencie

 • tvaroh s obsahom tuku najviac 5% - 500 g;
 • cukor - 2 polievkové lyžice;
 • soľ - 1 štipka;
 • vajcia - 2 ks;
 • múka - 5 polievkových lyžíc;
 • vanilín - 1 štipka;
 • rastlinný olej - 2 polievkové lyžice.
 1. Tvaroh vymiešajte s cukrom, soľou, vajcami, múkou a vanilkou.
 2. Formujte tvarohové koláče a obaľte ich v múke.
 3. Tvarohové koláče položte na papier na pečenie.
 4. Pečte pri 180°C 20 minút.
3

Pohánka s hubami

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia
Príprava
15 minút
Varenie
40 minút
Celkový čas
55 minút
Kcal na porciu
325
Porcie
4

Ingrediencie

 • pohánka - 150 g;
 • šampiňóny - 500 g;
 • cibuľa - 1 ks;
 • rastlinný olej - 2 polievkové lyžice;
 • voda - 2 polievkové lyžice.
 1. Cibuľu nakrájajte nadrobno a opražte na rastlinnom oleji.
 2. K cibuli pridajte nakrájané šampiňóny a pokračujte v smažení, kým sa tekutina neodparí.
 3. Opláchnite pohánku, vložte ju a huby s cibuľou do hrnca.
 4. Nechajte pohánku nabopnať.
 5. Pečte 40 minút pri 180°C.

Gynekológia v DoktorPRO v Bratislave

Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia - Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Čo sa dá zameniť s vaginálnou kandidózou?

Vaginálnu kandidózu možno zameniť s chlamýdiami, kvapavkou alebo trichomoniázou. Gynekológ vie rozlíšiť choroby po odbere anamnézy a vyšetrení.

2. Ako odstrániť svrbenie počas vaginálnej kandidózy?

Na odstránenie svrbenia počas vaginálnej kandidózy lekár predpisuje antifungálne krémy alebo masti. Na zníženie nepohodlia je potrebné pravidelne (aspoň dvakrát) sa umývať pod tečúcou vodou a meniť spodnú bielizeň.

3. Môže dôjsť k oneskoreniu menštruácie kvôli vaginálnej kandidóze?

Kvôli vaginálnej kandidóze nemôže dôjsť k oneskoreniu menštruácie. Huby neovplyvňujú hormonálne pozadie a trvanie menštruačného cyklu.

4. Je možné mať sex počas vaginálnej kandidózy?

Počas vaginálnej kandidózy sa vyhýbajte sexu. Pri pohlavnom styku je možné podráždenie pošvovej sliznice a zhoršenie príznakov ochorenia.

5. Ako viem, že je vaginálna kandidóza vyliečená?

Vedieť to budete tak, že ak príznaky ochorenia zmiznú. Aby sa potvrdilo, že nejde o kvasinkovú infekciu, lekár urobí vyšetrenie a odoberie vzorku výtoku na analýzu.

6. Ako sa prenáša vaginálna kandidóza?

Vaginálna kandidóza sa neprenáša z človeka na človeka. Patológia sa vyskytuje, keď je imunitný systém narušený a aktívny rast huby rodu Candida.

7. Je možný výskyt vaginálnej kandidózy kvôli psychosomatike?

Vzťah medzi psychosomatikou a vaginálnou kandidózou nie je známy. Stres a emocionálne napätie však môžu znížiť schopnosť tela vysporiadať sa s infekciami a v dôsledku toho sa zvyšuje riziko rastu plesní.

8. Je možný vaginálny výplach počas vaginálnej kandidózy?

Vaginálny výplach môže narušiť pH vagíny a viesť k šíreniu infekcie. Použitie agresívnych roztokov, ako je chlórhexidín na vaginálnu kandidózu, môže spôsobiť podráždenie alebo poškodenie tkanív pohlavných orgánov.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Vaginálna kandidóza u žien: príznaky, liečba a prevencia
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku Gynekológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Barbora pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Kolpitída je vaginálna kandidóza?
Odpovedať
Dobrý deň! Kolpitída je zápal sliznice vagíny. Patológia sa vyskytuje v dôsledku sexuálne prenosnej infekcie (chlamýdie, trichomoniáza), poškodenia sliznice pri sprchovaní alebo hormonálneho zlyhania.
Dominika pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Ako môžem rýchlo vyliečiť vaginálnu kandidózu?
Odpovedať
Dobrý deň! Liečba vaginálnej kandidózy spočíva v užívaní antifungálnych liekov, diéte a osobnej hygiene.
Diana pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Ako dlho trvá, kým vaginálna kandidóza prejde?
Odpovedať
Dobrý deň! Trvanie priebehu ochorenia závisí od závažnosti symptómov. Liečba vaginálnej kandidózy v priemere trvá 7-10 dní.
Lucia pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Čo pomáha proti vaginálnej kandidóze?
Odpovedať
Dobrý deň! Na vaginálnu kandidózu lekár predpisuje antifungálne lieky. Aby ste sa zbavili infekcie, musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a znížiť príjem cukru.
Monika pred 5 mesiacmi
Dobrý deň! Ako sa dá rozlíšiť vaginálna kandidóza od trichomoniázy?
Odpovedať
Dobrý deň! Trichomoniáza je pohlavne prenosná infekcia. Ochorenie je charakterizované žltým alebo zeleným výtokom z genitálií, svrbením a pálením v pošve. Gynekológ môže stanoviť diagnózu a predpísať liečbu po vyšetrení a odobratí náteru na výskum.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.