0800200000

Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy a ako ho liečiť?

Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy a ako ho liečiť?
gynekológia
aktualizované: 11 July 2025
Čítať 11 minút Zverejnené: 11 July 2025 16
Podľa výskumov sa polovica žien na svete do veku 40 rokov stretne s nákazou, ktorú spôsobuje cytomegalovírus. Po nakazení cytomegalovírusom zostáva tento vírus v organizme a zachováva si schopnosť reaktivácie počas celého života.

Čo je cytomegalovírus u žien?

Cytomegalovírus (CMV) je herpetický vírus piateho typu (HHV-5), ktorý spôsobuje infekčné ochorenie cytomegalózu. Názov vírusu súvisí s jeho účinkom na bunky: tie sa po infikovaní zväčšia a obsahujú veľké vnútrojadrové inklúzie. Tieto zmeny narúšajú normálne fungovanie tkanív a prispievajú k vzniku zápalu. 

Aké sú príznaky cytomegalovírusu u žien?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Za normálnych okolností je cytomegalovírus u žien so silným imunitným systémom bezpríznakový alebo sprevádzaný miernym ochorením pripomínajúcim prechladnutie. Príznaky cytomegalovírusu u žien s normálnym imunitným systémom môžu zahŕňať:

  • mierne zvýšenie telesnej teploty (do 37-37,5 °C);
  • celkovú slabosť a únava;
  • zvýšené potenie;
  • bolesti svalov a kĺbov;
  • bolesť hlavy;
  • zníženú chuť do jedla.

Niekedy sa pozoruje aj zväčšenie lymfatických uzlín, hlavne na krku a v podpazuší. Môže sa vyskytnúť mierna bolestivosť v hrdle, ktorá sa zvyšuje pri prehĺtaní.

Ak je imunitný systém oslabený, cytomegalovírus sa u žien môže prejaviť dlhotrvajúcou horúčkou (telesná teplota presahujúca 38°C). Medzi ďalšie príznaky CMV infekcie pri zníženej imunitnej obrane môžu patriť:

  • prudká bolesť brucha;
  • hnačka;
  • krv v stolici;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • zožltnutie kože a skléry;
  • strata hmotnosti;
  • edém končatín;
  • dýchavičnosť a kašeľ;
  • rozmazané videnie;
  • svetloplachosť;
  • záchvaty;
  • zmätenosť.

Keď sa infekcia rozšíri do reprodukčného systému, môžu sa objaviť ťahavé bolesti v podbrušku, nepravidelnosť menštruácie a abnormálny vaginálny výtok. Niektoré ženy s urogenitálnou formou cytomegalovírusu pociťujú svrbenie a pálenie v oblasti vonkajších pohlavných orgánov.

Prečo sa cytomegalovírus objavuje u žien?

Cytomegalovírus u žien je spôsobený infekciou herpesvírusom typu päť (HHV-5). Primárna infekcia CMV sa môže dostať do tela ženy s telesnými tekutinami infikovanej osoby (sperma, moč, sliny, krv). Za hlavné cesty prenosu cytomegalovírusu sa považujú kontakt v domácnosti, pohlavný styk, prenos vzduchom a transfúzia. Medzi rizikové faktory cytomegalovírusu u žien patria:

  • nechránený pohlavný styk;
  • nedodržiavanie hygieny rúk po kontakte s telesnými tekutinami (moč, sliny) pri starostlivosti o infikované deti, staršie osoby, pacientov v nemocnici;
  • transfúzia krvi, transplantácia orgánov alebo kostnej drene od infikovaného darcu;
  • spoločné používanie predmetov osobnej hygieny (zubné kefky, uteráky, holiace strojčeky) s infikovanou osobou.

Nakaziť sa cytomegalovírusom je možné aj pri bozkávaní, pri ktorom sa sliny infikovanej osoby môžu dostať do tela zdravej osoby, ale aj kašľom a kýchaním nakazenej cytomegalovírusom osoby, ak ste s ňou v blízkom kontakte napr. v jednej domácnosti.         

Aké sú formy cytomegalovírusu u žien?

Podľa závažnosti príznakov existujú dve formy cytomegalovírusu u žien: subklinická a manifestná. Subklinická forma prebieha bez zjavných príznakov a často sa zistí náhodne počas laboratórnych testov. Manifestná forma je sprevádzaná výraznými klinickými prejavmi (zvýšená telesná teplota, slabosť, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti svalov, poruchy menštruácie).                                                          

Druhy cytomegalovírusu u žien podľa miesta výskytu v organizme?

Podľa miesta výskytu cytomegalovírusu v organizme rozlišujeme monoorganickú nákazu a generalizovanú (diseminovanú). Monoorgánová infekcia postihuje jeden orgán alebo jeden orgánový systém. Typy monoorgánovej cytomegalovírusovej infekcie:

  • urogenitálny cytomegalovírus — spôsobuje zápal orgánov pohlavného a močového systému: krčka maternice (cervicitída), sliznice maternice (endometritída), vajíčkovodov a vaječníkov (adnexitída), pošvy (vaginitída), močového mechúra (cystitída);
  • pľúcny cytomegalovírus — prejavuje sa ako zápal pľúc (pneumónia), spôsobuje kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a horúčku;
  • gastroenterologický cytomegalovírus — postihuje tráviaci trakt a spôsobuje zápal pažeráka (ezofagitída), žalúdka (gastritída) alebo čriev (kolitída);
  • hepatologický cytomegalovírus — spôsobuje zápal pečene (hepatitídu), ktorý sa prejavuje žltačkou, zväčšením pečene (hepatomegáliou) a zvýšenou hladinou pečeňových enzýmov v krvi;
  • oftalmologický cytomegalovírus — lokalizuje sa v očiach a spôsobuje zápal sietnice (retinitídu), ktorý môže viesť k zhoršeniu zraku a slepote;
  • neurotropný cytomegalovírus — postihuje centrálny a periférny nervový systém a spôsobuje zápal mozgu (encefalitída) a miechy (myelitída), mozgových blán (meningitída) a mnohopočetné poškodenie nervových koreňov (polyradikuloneuropatia).

Najzávažnejšou formou infekcie je generalizovaný (diseminovaný) cytomegalovírus. Postihuje niekoľko orgánov alebo orgánových systémov súčasne a pri absencii včasnej liečby môže viesť k multiorgánovému zlyhaniu.

Fázy rozvoja cytomegalovírusovej nákazy u žien

Infekcia sa vyvíja v štyroch po sebe nasledujúcich fázach, z ktorých každá odráža osobitosti interakcie medzi vírusom a imunitným systémom. Fázy rozvoja cytomegalovírusu u žien:

  1. Inkubačná doba CMV infekcie. Začína sa od okamihu nákazy a trvá až do objavenia sa prvých príznakov. Počas tohto obdobia sa vírus aktívne rozmnožuje, ale jeho množstvo je stále nedostatočné na to, aby spôsobilo zjavné klinické prejavy. Inkubačná doba cytomegalovírusu u žien je v priemere 20 až 60 dní.
  2. Syndróm akútnej CMV infekcie. Sprevádza ho aktivácia imunitnej odpovede na rozmnožovanie vírusu v tele a objavenie sa príznakov (zvýšená telesná teplota, bolesť svalov, zväčšenie lymfatických uzlín). V tomto štádiu ochorenia sa vírus aktívne vylučuje s biologickými tekutinami (sliny, moč, vaginálny sekrét). V krvi sa objavia špecifické protilátky IgM (čo svedčí o aktívnej infekcii) a následne sa začnú tvoriť protilátky IgG (čo svedčí o tom, že došlo k infekcii a vytvorila sa dlhodobá imunitná odpoveď).
  3. Perzistentná (chronická) CMV infekcia. Je charakterizovaná prechodom vírusu do latentného stavu. CMV je prítomný v telesných bunkách (monocyty, lymfocyty, epitelové bunky), ale nemnoží sa a nespôsobuje klinické príznaky. Pri chronickej forme ochorenia s latentným priebehom IgM protilátky zvyčajne vymiznú, zatiaľ čo IgG protilátky zostávajú v krvi, čo poukazuje na prekonanú infekciu.
  4. Reaktivácia (exacerbácia) CMV infekcie. Nastáva pri zníženej imunitnej obrane organizmu (na pozadí stresu, chronických ochorení, počas tehotenstva). Z latentného štádia CMV prechádza do aktívneho štádia, začína sa intenzívne množiť, čo môže viesť k výskytu príznakov podobných akútnemu syndrómu. V krvi sa môže opäť zistiť IgM a stúpajú titre IgG.

K reaktivácii cytomegalovírusu u imunokompromitovaných žien nemusí vôbec dôjsť. Niekedy je asymptomatická a nespôsobuje žiadne klinické prejavy.

Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy?

Nebezpečenstvo cytomegalovírusu pre zdravie žien spočíva v jeho negatívnom vplyve na orgány reprodukčného systému, pretože vyvoláva zápal krčka maternice a tela maternice, vaječníkov a vajíčkovodov. Chronický priebeh infekcie môže narušiť hormonálnu rovnováhu, zvýšiť riziko potratu a viesť k neplodnosti.

Primárna infekcia CMV počas tehotenstva predstavuje hrozbu pre plod. Vírus môže prejsť placentou a infikovať dieťa v maternici. Medzi možné komplikácie infekcie cytomegalovírusom v tehotenstve patrí retardácia plodu, mikrocefália (zmenšenie objemu mozgu), hepatitída (zápal pečene), kalcifikácie v mozgu, poruchy sluchu a zraku. V závažných prípadoch je možný rozvoj neurologických porúch (motorické poruchy, oneskorený psycho-verbálny vývoj) a narodenie mŕtveho dieťaťa.

Ako diagnostikovať cytomegalovírus u žien?

Pri vstupnej konzultácii lekár analyzuje ťažkosti a príznaky pacientky, upresní informácie o prekonaných infekciách, charaktere sexuálneho života, prítomnosti chronických ochorení a kontaktoch s možnými nosičmi vírusu. Potom sa vykoná fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa posúdenie stavu kože a slizníc, prehmatanie lymfatických uzlín, meranie telesnej teploty. K diagnostickými metódam laboratórnej diagnostiky cytomegalovírusu u žien patria:

  • krvný test na protilátky triedy IgM — svedčiace o akútnej CMV infekcii;
  • krvný test na protilátky triedy IgG — poukazuje na prekonanú infekciu a prítomnosť imunitnej pamäte;
  • PCR-diagnostika biologických tekutín (krv, sliny, moč, cervikálny sekrét) — umožňuje detekciu DNA vírusu.

Ak sú postihnuté vnútorné orgány, môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie (USG) panvy, obličiek, brucha. Na posúdenie zápalu vnútorných orgánov môže byť potrebná aj konzultácia s gynekológom, gastroenterológom alebo inými špecialistami.

Metódy liečby cytomegalovírusu u žien?

Cytomegalovírus u žien nie je možné vyliečiť. Po infekcii vírus zostáva v tele “skrytý” počas celého života. Liečba cytomegalovírusu u žien je zameraná na zmiernenie príznakov, zmiernenie infekčného stavu a prevenciu komplikácií. Metódy liečby cytomegalovírusu u žien môžu zahŕňať:

  • antivírusové lieky — blokujú rozmnožovanie vírusu v tele a zabraňujú vzniku generalizovanej infekcie;
  • anticytomegalovírusový imunoglobulín (prípravok na báze hotových protilátok proti CMV) — používa sa na zníženie vírusovej záťaže, najmä v tehotenstve alebo u žien s oslabenou imunitou;
  • imunomodulátory — pomáhajú posilniť imunitný systém a stimulovať vlastnú obranyschopnosť organizmu;
  • antipyretiká — normalizujú telesnú teplotu v prípade horúčky;
  • analgetiká — odstraňujú bolestivý syndróm rôznych lokalizácií;
  • myorelaxanciá — uvoľňujú svalové napätie a kŕče;
  • nesteroidné protizápalové lieky — zmierňujú zápal;
  • komplexy vitamínov a minerálov — podporujú odolnosť organizmu voči infekciám.

V prípade potreby môže liečebná schéma cytomegalovírusu u žien zahŕňať symptomatickú liečbu. Ak sú postihnuté oči, možno použiť antivírusové očné kvapky, a ak sa infekcia rozšíri do pľúc tak expektoranciá. Pri cytomegalovírusovej  infekcii pošvy a vulvy môže súkromný gynekológ predpísať vaginálne čapíky a krémy s antiseptikami.

Infekcia tráviaceho systému si môže vyžadovať podávanie enzýmov, gastroprotektív, antiemetík a liekov proti hnačke. V prípade infekcie centrálneho a periférneho nervového systému sa môžu predpísať antikonvulzíva, nootropiká a kortikosteroidy.

Klinické odporúčania na prevenciu infekcie cytomegalovírusom

Na zníženie rizika prenosu cytomegalovírusu a prevencie nákazy u žien sa odporúča používať bariérovú antikoncepciu počas orálneho, vaginálneho a análneho sexu (najmä ak dochádza k častému striedaniu sexuálnych partnerov). Ďalšie klinické odporúčania na prevenciu cytomegalovírusu u žien zahŕňajú:

  • dôkladné umývanie rúk antibakteriálnym mydlom po kontakte s telesnými tekutinami (sliny, moč, slzy) pri starostlivosti o malé deti, starších ľudí a príbuzných s príznakmi respiračnej infekcie;
  • vyhýbanie sa zdieľaniu príborov, nápojov a jedál s infikovanými osobami;
  • pravidelná dezinfekcia hračiek, kľučiek na dverách, dosiek stolov a iných povrchov, na ktoré by sa mohli dostať telesné tekutiny;
  • vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky prechladnutia;
  • používanie vlastných predmetov osobnej hygieny (uteráky, zubné kefky, holiace strojčeky);
  • dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri kontakte s krvou iných ľudí (napr. prvá pomoc v prípade rezných rán, iných poranení).

Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča poradiť sa s lekárom o potrebe vyšetrenia CMV statusu, aby sa zistilo, či došlo v minulosti ku kontaktu s vírusom a či existuje riziko primárnej infekcie počas tehotenstva. Aby ste zvýšili odolnosť svojho organizmu voči infekciám (vrátane cytomegalovírusu), mali by ste sa stravovať vyvážene, spať aspoň osem hodín denne, vyhýbať sa stresu a prepracovaniu a udržiavať miernu fyzickú aktivitu.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy a ako ho liečiť?
Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy a ako ho liečiť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00
SO: 8:00-17:00
NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako predísť exacerbácii cytomegalovírusu u žien?

Vyvážená strava s dostatočným príjmom vitamínov (A, C, D, E, B) a stopových prvkov (zinok, selén, železo) pomáha predchádzať exacerbácii cytomegalovírusu u žien. Ďalšie spôsoby prevencie reaktivácie CMV infekcie:

  • dostatočný spánok (aspoň sedem až osem hodín denne);
  • mierna fyzická aktivita bez nadmernej námahy;
  • vyhýbanie sa stresu a emocionálnemu preťaženiu;
  • vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu;
  • dodržiavanie hygieny rúk;
  • vyhýbanie sa samoliečbe kortikosteroidmi, imunosupresívami a antibiotikami;
  • pravidelný lekársky dohľad v prípade vrodených a získaných imunodeficiencií.

Včasná liečba akútnych infekcií (vírusových, bakteriálnych, plesňových, parazitárnych) a chronických ochorení vnútorných orgánov (obličiek, pečene, žalúdka, pľúc) znižuje riziko reaktivácie vírusu. Dôležité je tiež vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi, ktorí vykazujú príznaky prechladnutia.

Prečo sa reaktivuje cytomegalovírus u žien?

Cytomegalovírus u žien sa môže reaktivovať užívaním imunosupresív (liekov, ktoré potláčajú imunitný systém). Medzi ďalšie príčiny reaktivácie CMV u žien môžu patriť: 

  • rakovina;
  • vrodené a získané imunodeficiencie;
  • chemoterapia a rádioterapia pri rakovine;
  • užívanie glukokortikosteroidov;
  • tehotenstvo;
  • akútne infekcie (vírusové, bakteriálne, plesňové, parazitárne);
  • exacerbácia chronických ochorení (pyelonefritída, cirhóza pečene, gastritída);
  • úrazy a operácie.

Fyzické vyčerpanie, chronický stres a nedostatok spánku oslabujú imunitný systém a môžu prispieť k zhoršeniu cytomegalovírusovej infekcie. Nedostatok vitamínov a minerálov v dôsledku nevyváženej stravy rovnako zvyšuje riziko reaktivácie vírusu.

Ako začína cytomegalovírusová infekcia u žien?

Cytomegalovírusová infekcia u žien sa zvyčajne začína príznakmi podobnými prechladnutiu: miernym zvýšením telesnej teploty (do 37-37,5 °C), rýchlou únavou, bolesťami hlavy a svalov. Niekedy sa objavuje zväčšenie lymfatických uzlín, bolesť hrdla a znížená chuť do jedla.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čím je cytomegalovírus nebezpečný pre ženy a ako ho liečiť?
Autor
Mariia Sylina
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Boleslava pred 31 sekúnd
Dobrý večer, je možné, aby zároveň mala žena (partnerka) cytomegalovírus a muž (partner) nie?
Odpovedať
Tereza pred 20 hodín
Dobrý deň, v stere mi našli ureaplazmu. Aká je jej liečba?
Odpovedať
Mariia Sylina
Mariia Sylina
pred 19 hodín
Dobrý deň, ureaplazma je bakteriálna infekcia, preto sa lieči antibiotikami, na ktoré je zistený kmeň patogénu citlivý. Najčastejšie sa predpisujú lieky zo skupín makrolidov a tetracyklínov. Výber liekov a následnú liečbu by mal stanoviť lekár na základe výsledkov bakteriologického vyšetrenia s určením citlivosti ureaplazmy na antibiotiká.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie