Prečo sú vši a blchy nebezpečné

Požiadajte člena rodiny, aby vám skontroloval temeno, krk a oblasť okolo uší. Ak nájdete parazity, pokúste sa nečesať sa pokožku hlavy. Prípadné poranenia prispievajú k rýchlemu preniknutiu infekcie do krvi.
Aby ste sa zbavili hníd (vajíčka vší, ktoré dospelé vši ukladajú na oblečenie alebo do vlasov), používajte prostriedky proti všiam podľa pokynov výrobcu i podľa predpisu dermatológa (pleťové vody, šampóny, krémy). Počas liečby pedikulózy musíte udržiavať v čistote oblečenie, spodnú bielizeň, posteľ a hygienické potreby. Pre tých, ktorí nie sú infikovaní, je dôležité, aby boli pri komunikácii s infikovanými ľuďmi opatrní a dodržiavali preventívne opatrenia:
Blchy obťažujú nielen domáce zvieratá, ale aj ľudí. Uhryznutie je bolestivé a spôsobuje svrbivé pľuzgiere. Niekedy sa u pacienta môže vyskytnúť aj alergická reakcia: opuch a dokonca hnisavý zápal kože.
Proti parazitickým organizmom pomôžu ochranné výrobky pre zvieratá. Dezinfekčné prostriedky zmiernia u človeka nepríjemné pocity po uhryznutí. Dermatológovia odporúčajú liečiť miesta s uhryznutím dezinfekčnými roztokmi alebo masťami zakúpenými v lekárni alebo v špecializovanom zdravotníckom zariadení.
Ako predísť opätovnej infekcii? Venujte zvýšenú pozornosť miestam, kde sa pohybuje vaše domáce zviera, počas prechádzky sledujte s čím alebo kým sa stretáva. V prvom rade mu nedovoľte kontakt so zvieratami bez domova.
Ak vás uhryzol hmyz, dohodnite si vyšetrenie u dermatológa. Skúsený lekár vám pomôže zbaviť sa následkov rýchlo a efektívne.