Prečo sú vši a blchy nebezpečné

Prečo sú vši a blchy nebezpečné
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 6297
Obľúbeným miestom vší sú vlasy. Môžete ich získať pri používaní hrebeňa, klobúka či šatky infikovanej osoby. Ak vás svrbí hlava, neignorujte to.

Požiadajte člena rodiny, aby vám skontroloval temeno, krk a oblasť okolo uší. Ak nájdete parazity, pokúste sa nečesať sa pokožku hlavy. Prípadné poranenia prispievajú k rýchlemu preniknutiu infekcie do krvi.

Ako sa zbaviť vší

Aby ste sa zbavili hníd (vajíčka vší, ktoré dospelé vši ukladajú na oblečenie alebo do vlasov), používajte prostriedky proti všiam podľa pokynov výrobcu i podľa predpisu dermatológa (pleťové vody, šampóny, krémy). Počas liečby pedikulózy musíte udržiavať v čistote oblečenie, spodnú bielizeň, posteľ a hygienické potreby. Pre tých, ktorí nie sú infikovaní, je dôležité, aby boli pri komunikácii s infikovanými ľuďmi opatrní a dodržiavali preventívne opatrenia: 

  • dodržiavajte pravidlá hygieny;
  • používajte iba svoje veci a nepožičiavajte ich infikovanej osobe;
  • denne vysávajte prikrývky, vankúše, koberce a meňte posteľnú bielizeň.

Blchy

Blchy obťažujú nielen domáce zvieratá, ale aj ľudí. Uhryznutie je bolestivé a spôsobuje svrbivé pľuzgiere. Niekedy sa u pacienta môže vyskytnúť aj alergická reakcia: opuch a dokonca hnisavý zápal kože.

Blšie uhryznutie

Proti parazitickým organizmom pomôžu ochranné výrobky pre zvieratá. Dezinfekčné prostriedky zmiernia u človeka nepríjemné pocity po uhryznutí. Dermatológovia odporúčajú liečiť miesta s uhryznutím dezinfekčnými roztokmi alebo masťami zakúpenými v lekárni alebo v špecializovanom zdravotníckom zariadení.

Ako predísť opätovnej infekcii? Venujte zvýšenú pozornosť miestam, kde sa pohybuje vaše domáce zviera, počas prechádzky sledujte s čím alebo kým sa stretáva. V prvom rade mu nedovoľte kontakt so zvieratami bez domova.

Ak vás uhryzol hmyz, dohodnite si vyšetrenie u dermatológa. Skúsený lekár vám pomôže zbaviť sa následkov rýchlo a efektívne.

Hodnotenie článku:
3 s 5 na základe 2 hodnotenia
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre