0800200000

Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?

Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?
dermatológia
aktualizované: 25 November 2024
Čítať 11 minút Zverejnené: 25 November 2024 402
Keratodermia vedie k zvýšenej suchosti, zhrubnutiu a odlupovaniu kože, ako aj k hlbokým prasklinám na dlaniach a chodidlách. Na diagnostiku a liečbu tohto ochorenia sa špecializuje dermatológ.

Čo je keratodermia?

Keratodermia (hyperkeratóza dlaní a stupají) je skupina dermatologických ochorení charakterizovaných patologickým zhrubnutím rohovej vrstvy epidermy. Podľa štatistík sa keratodermia diagnostikuje u 0,3-0,5 % ľudí na svete. 

Ochorenie vzniká v dôsledku zvýšenej produkcie keratínu, základného fibrilárneho proteínu, ktorý tvorí štrukturálny rámec kože, zabezpečuje jej pevnosť a ochranu pred mechanickým poškodením. Ako vyzerá keratodermia môžete vidieť na fotografii.

Aké sú príznaky keratodermie?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Charakteristickým znakom keratodermie je zvýšená suchosť kože, ktorá je spôsobená abnormalitami v procese keratinizácie (rohovatenia). Pri hyperkeratóze dochádza k zhrubnutiu kožných buniek, ktoré nie sú správne odstraňované, čo vedie k tvorbe krúst a šupín, ktoré bránia normálnej obnove buniek a znižujú vlhkosť kože. Ďalšie príznaky keratodermie:

  • zhrubnutie kože na chodidlách a na dlaniach rúk;
  • bodky (flľaky) podobné husej koži;
  • nadmerné potenie;
  • pľuzgiere naplnené tekutinou;
  • podráždenie a začervenanie pokožky;
  • zmeny v štruktúre nechtových platničiek;
  • odlupovanie a šupinatenie pokožky.

Zápalové procesy pri keratodermii zhoršujú funkciu mazových žliaz a znižujú produkciu kožného mazu (sebum). V dôsledku toho pokožka stráca svoju prirodzenú vlhkosť a stáva sa citlivejšou a náchylnejšou na podráždenie.

Hlboké praskliny na pätách sú spôsobené nadmernou suchosťou pokožky a poruchou keratinizácie, čo vedie k nadmernému zhrubnutiu rohovej vrstvy kože Keď je takáto pokožka fyzicky exponovaná (napr. pri chôdzi, behu, športe) nemôže sa normálne roztiahnuť, tak vznikajú na nej trhliny. Nedostatok vlhkosti a pravidelný tlak na chodidlo môžu viesť k bolestivým a krvácajúcim trhlinám.

Pri podozrení na keratodermiu je potrebné vyhľadať dermatológa. Lekár zanalyzuje príznaky, zozbiera osobnú a rodinnú anamnézu, vykoná dermatoskopiu a na základe výsledkov diagnostiky stanoví medikamentóznu liečbu a poradí, ako sa starať o postihnutú kožu.

Typy keratodermie

V závislosti od výskytu keratinizačných ložísk sa rozlišujú tri typy tohto ochorenia. Hlavné formy keratodermie:

  • fokálna keratodermia. Ochorenie je charakterizované lokálnymi oblasťami zhrubnutej rohovej vrstvy kože. Patologické ložiská sa javia ako dobre ohraničené, drsné a zapálené miesta, často sprevádzané svrbením, pálením a pocitom mravčenia;
  • jamková keratodermia. Ochorenie sa vyznačuje výskytom malých tvrdých hrboľčekov na koži, ktoré majú zvyčajne hladkú alebo mierne drsnú štruktúru a môžu mať ružovú alebo hnedastú farbu;
  • difúzna keratodermia. Pri tomto type keratodermie zhrubnutá rohová vrstva kože pokrýva väčšie oblasti, nie je obmedzená na bodové ohniská. Keratodermia môže postihnúť nohy aj ruky, ale môže sa rozšíriť na brucho, chrbát a tvár.

Existujú vrodené a získané formy palmoplantárnej keratodermie. Určenie typu a príčiny ochorenia je dôležité pre výber najlepšej liečby keratodermie dlaní a chodidiel.

Kongenitálna keratodermia

Kongenitálna keratodermia je dedičná porucha kože, ktorá sa prenáša na dieťa od jedného z rodičov. Ochorenie vzniká v dôsledku mutácií v génoch, ktoré riadia tvorbu keratínu. Typy dedičnej keratodermie:

  • autozomálne dominantná keratodermia. Ak má jeden z rodičov keratodermiu, je pravdepodobnosť vzniku ochorenia 50%;
  • autozomálne recesívna keratodermia. Je menej častá pretože na vznik ochorenia musia obaja rodičia odovzdať dieťaťu jeden abnormálny gén.

Medzi autozómovo dominantné keratodermie patria Vohnwinkel, Bart-Pumphrey, Howellov-Evansov syndróm, keratózy Unna-Tost a Mal de Meleda, Warnerova choroba a hypohidrotická (anhidrotická) ektodermálna dysplázia. Olmstedov a Papillon-Lefevrov syndróm a Nagashimov typ keratodermie dlaní a plantárnej keratodermie tiež vedú ku keratinizácii kože na prstoch rúk a nôh.

Získaná keratodermia

Získaná keratodermia vzniká v dôsledku vonkajších faktorov alebo chorôb, ktoré sa vyskytnú v priebehu života. Medzi hlavné príčiny patria infekcie (vrátane syfilisu), chronické zápalové ochorenia (napr. psoriáza), rakovina (najmä lymfóm) a vedľajšie účinky liekov alebo pôsobenie rôznych toxických látok.

Ako vzniká keratodermia?

Keratodermia môže byť spôsobená dlhodobým vystavením ultrafialovému žiareniu, ktoré spôsobuje chronický zápal a narúša regeneráciu kože. Ďalšie príčiny keratodermie:

  • dedičná predispozícia;
  • genetické mutácie;
  • infekcie (napr. kortikálny svrab, syfilis, Reiterova choroba);
  • zápalové ochorenia kože (plochý červený lichen planus, ekzém a psoriáza);
  • dlhodobé užívanie liekov;
  • vystavenie pokožky toxickým látkam a chemikáliám;
  • poruchy krvného obehu;
  • ochorenia štítnej žľazy (vrátane hypertyreózy);
  • diabetes mellitus 1. alebo 2. typu;
  • systémové zápalové ochorenia (napr. vaskulitída, sarkoidóza);
  • rakovina kože alebo vnútorných orgánov.

Kožné infekcie môžu viesť ku keratodermii, pretože spôsobujú zápalové reakcie, ktoré narúšajú normálnu obnovu epidermálnych buniek. Bakteriálne alebo plesňové infekcie môžu viesť k zvýšenej keratinizácii kože a k tvorbe zhrubnutých oblastí, pretože telo reaguje na infekčný proces zvýšenou produkciou buniek.

Aké typy keratodermie existujú?

Keratodermia na rukách a nohách sa delí na rôzne typy v závislosti od príčiny ochorenia a príznakov patológie.

Typy keratodermie

Typ

Charakteristika

Senilná (aktinická) hyperkeratóza

Vzniká v dôsledku prirodzeného starnutia pokožky a nadmerného slnenia. Chronické vystavenie UV žiareniu vedie k deštrukcii kolagénu a elastínu, dvoch kľúčových proteínov zodpovedných za pevnosť a pružnosť pokožky. Aktinická hyperkeratóza sa vyznačuje tvorbou svetlohnedých alebo žltkastých škvŕn, ktoré môžu byť na dotyk hladké alebo drsné.

Hyperkeratóza bradavíc

Súvisí s infekciou ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý spôsobuje prerastanie kože na dlaniach a chodidlách. Ochorenie sa vyznačuje tvorbou vyvýšených a drsných plôch na koži, ktoré môžu mať béžovú alebo tmavú farbu. Bradavice sa najčastejšie nachádzajú na tých miestach pokožky, ktoré sú vystavené treniu a tlaku (napr. dlane, chodidlá).

Klimakterická keratodermia

Vyskytuje sa u žien v období menopauzy v dôsledku poklesu hladiny estrogénu, čo vedie k zníženiu hydratácie a elasticity pokožky. Hormonálne zmeny tiež narušujú proces obnovy buniek, čo prispieva k zhrubnutiu rohovej vrstvy. Patológiu sprevádza zvýšená suchosť a svrbenie kože, ako aj výskyt prasklín na pätách a chodidlách.

Keratoderma mutilans (Vohwinkel syndrome) 

Zriedkavá forma keratodermie, ktorá sa prejavuje zhrubnutím rohovej vrstvy na dlaniach a chodidlách s tvorbou hlbokých trhlín a bolestivých vredov. Ochorenie je dedičné, často spojené s genetickými mutáciami, ktoré ovplyvňujú proces keratinizácie (rohovatenia) kože.

Keratoderma Meleda (Mal de Meleda)

Dedičná forma difúznej keratodermie, pre ktorú je charakteristická hyperkeratóza šíriaca sa z dlaní a chodidiel na chrbát rúk a na nohy, koža v oblasti lakťových a kolenných kĺbov. Okrem zhrubnutia kože je ochorenie sprevádzané tvorbou šupín a hlbokých trhlín.

Keratoderma Besnier

Súvisí s mutáciami génov, ktoré regulujú procesy keratinizácie a rastu kožných buniek, čo vedie k abnormálnemu zhrubnutiu rohovej vrstvy. Pri Besnierovej keratodermii sa na koži môžu objaviť drsné, zapálené oblasti pokryté malými šupinami.

Keratoderma of Unna-Tost

Prejavuje sa keratózou na dlaniach a chodidlách, zhrubnutie rohovej vrstvy sa nerozširuje na iné časti kože. Postihnutá zrohovatená koža je ohraničená zápalovou líniou širokou až tri mm.

Keratoderma Papillon-Lefèvre

Vyznačuje sa hyperkeratózou dlaní a chodidiel, ktorá je sprevádzaná miernou deskvamáciou kože a má tendenciu šíriť sa do iných oblastí. Ochorenie môže byť sprevádzané deštrukciou nechtov a zubov.

Erythrokeratoderma variegatum figuratum

Prejavuje sa červeno žltkastými ložiskami a papulami na koži, ktoré sa môžu zväčšovať. Lézie môžu svrbieť a ich škrabanie zvyšuje riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie.

Suchá keratodermia

Suchá keratodermia sa vyznačuje výrazným zhrubnutím rohovej vrstvy a zníženou elasticitou kože chodidiel a dlaní. Postihnuté oblasti kože sú suché a drsné. Majú drsnú štruktúru a sivú farbu. Na koži sa môžu objaviť hlboké trhliny a dlhodobý tlak (napr. pri chôdzi alebo pri behu) môže spôsobiť ich zapálenie a krvácanie.

Mokrá keratodermia

Vlhká keratodermia dlaní a plantárna keratodermia je charakterizovaná výraznými zápalovými zmenami kože. Zhrubnuté časti sa javia opuchnuté, začervenané a vlhké. Na dlaniach a chodidlách sa tvoria priehľadné alebo zakalené pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré môžu prasknúť a zanechať bolestivé otvorené rany. V mieste lézií sa tvoria krusty, ktoré dodávajú koži drsnú štruktúru a naznačujú proces hojenia.

Negatívne dôsledky keratodermie

Ak sa keratodermia nelieči správne alebo včas, môže viesť k sekundárnej bakteriálnej alebo plesňovej infekcii, pretože zhrubnutá a poškodená koža stráca svoju bariérovú funkciu, čo uľahčuje prienik patogénov do organizmu. Keratodermia môže viesť aj k chronickému diskomfortu, svrbeniu a krívaniu (ak sa zrohovatená koža nachádza na chodidlách).

Ako sa diagnostikuje keratodermia?

Na určenie príčiny keratinizácie a olupovania kože lekár vykoná diferenciálnu diagnostiku, aby odlíšil keratodermiu od iných patológií (napr. psoriáza, dermatitída). Diagnostika keratodermie môže zahŕňať:

  • zber anamnézy – informácie o čase vzniku patológie, o príznakoch a charaktere prejavov na pokožke, o prítomnosti komorbidít, rodinných predispozíciách a životnom štýle pacienta. Odber anamnézy pomáha lekárovi identifikovať faktory, ktoré prispeli ku vzniku keratodermie, posúdiť vplyv prostredia a oboznámiť sa s medikamentóznou liečbou;
  • fyzikálne vyšetrenie. Pri fyzikálnom vyšetrení lekár hodnotí vzhľad a štruktúru kože, identifikuje zhrubnutia, praskliny alebo zapálené miesta na pokožke;
  • dermatoskopiu. Na vyšetrenie kože sa používa dermatoskop – špeciálne zariadenie vybavené zväčšovacím objektívom a zdrojom svetla. Vyšetrenie pomáha rozoznať štruktúru, farbu a hranice lézií. Dermatoskopia tiež odhalí mikroskopické zmeny, ktoré nemusia byť viditeľné voľným okom.

Dermatológ môže odobrať vzorku buniek z postihnutej oblasti kože na mikroskopické vyšetrenie. Vyšetrenie pomáha vylúčiť bakteriálne a plesňové infekcie a zistiť zmeny v štruktúre bunky, ktoré sú charakteristické pre keratodermiu.

Pri keratodermii sa robia krvné testy na vylúčenie systémových ochorení a identifikáciu možných patologických procesov v organizme vrátane zápalov, infekcií alebo autoimunitných patológií. Laboratórne testy pomáhajú určiť hodnoty zápalových markerov (napr. C-reaktívneho proteínu alebo leukocytov), ako aj skontrolovať stav pečene a obličiek, čo je dôležité pre posúdenie celkového zdravotného stavu pacienta.

Aké metódy sa používajú na liečbu keratodermie?

Liečba hyperkeratózy zahŕňa lokálne (aplikované na postihnutú kožu) a perorálne lieky. Možnosti liečby keratodermie dermatológmi v medicínskom centre Doktorpro Bratislava môžu zahŕňať:

  • keratolytiká s kyselinou salicylovou. Pomáhajú exfoliovať zrohovatené bunky, čím uľahčujú ich odstránenie a znižujú zhrubnutie rohovej vrstvy. Kyselina salicylová preniká do pórov, rozpúšťa komedóny a znižuje zápal. Tieto prostriedky pomáhajú predchádzať tvorbe nových keratóz a zlepšujú štruktúru pokožky;
  • krémy s kyselinou benzoovou. Majú antiseptické a keratolytické vlastnosti. Kyselina benzoová pomáha redukovať baktérie na koži a znižuje zápal, čo je užitočné najmä pri sprievodných infekciách alebo zápaloch;
  • zmäkčovadlá. Zvlhčujú a vyživujú pokožku, čím znižujú jej suchosť a nepríjemné pocity. Vytvárajú ochrannú bariéru, ktorá pomáha udržať vlhkosť a chrániť pokožku pred vonkajšími dráždivými vplyvmi. To je dôležité pre udržanie zdravej pokožky a zníženie rizika zhoršenia keratodermie;
  • retinoidy. Prispievajú k obnove kožných buniek, zlepšujú štruktúru a vzhľad pokožky. Retinoidy pomáhajú regulovať bunkový cyklus a prispievajú k normalizácii procesov keratinizácie. Môžu tiež zabrániť tvorbe nových keratóz a zvýšiť účinnosť lokálnych prípravkov.

Lekár vám môže predpísať aj masť s vitamínom D, ktorý podporuje proces regenerácie kože a pomáha normalizovať bunkový metabolizmus. Prípravok pomôže znížiť zápal a zlepšiť celkový stav pokožky. Vitamín D zohráva dôležitú úlohu aj pri udržiavaní imunitnej funkcie pokožky a pomáha bojovať proti zápalom.

Antibiotiká na keratodermiu eliminujú bakteriálne infekcie, ktoré sa môžu vyskytnúť na pozadí poškodenej a zhrubnutej kože. Antibakteriálne lieky potláčajú rast a rozmnožovanie baktérií, znižujú zápal, zabraňujú vzniku komplikácií a urýchľujú hojenie kože. Používanie antibiotík pomáha zabrániť šíreniu infekcie na zdravú kožu a zvyšuje účinnosť krémov, mastí a pleťových vôd s kyselinou benzoovou a salicylovou.

Klinické usmernenia na prevenciu keratodermie

Neexistujú žiadne spôsoby, ako zabrániť dedičnej keratinizácii kože. Klinické smernice na prevenciu získanej keratodermie:

  • kontrola chronických ochorení (napr. hypertyreóza, diabetes mellitus);
  • včasná liečba bakteriálnych, vírusových, plesňových a parazitárnych infekcií;
  • zvládanie stresu (napr. prostredníctvom meditácie a hlbokého dýchania);
  • ochrana pokožky pred chemikáliami a dráždivými látkami;
  • nosenie oblečenia a obuvi z prírodných tkanín;
  • dodržiavanie pitného režimu;
  • vyvážená strava;
  • obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia (resp. úplne sa zriecť).

Používanie zmäkčujúcich látok pomáha udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti pokožky. Posilňuje sa jej bariérová funkciu a znižuje sa riziko vzniku prasklín a ruptúr. Zvlhčujúce látky znižujú keratinizáciu a suchosť, čím zabraňujú vzniku hyperkeratózy. Pravidelné používanie lokálnych prostriedkov pomáha obnoviť normálnu štruktúru pokožky a znižuje pravdepodobnosť vzniku zápalu.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?
Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Ako zabrániť zhoršeniu keratodermie?

Pravidelná starostlivosť o pokožku vrátane používania zmäkčujúcich a keratolytických látok, ktoré udržujú optimálnu úroveň hydratácie a znižujú zhrubnutie pokožky, pomôže zabrániť zhoršeniu keratodermie. Dôležité je tiež vyhýbať sa prudkým teplotným výkyvom, chrániť pokožku pred chladom a vetrom, nadmerným trením a tlakom.

Prečo sa môže zhoršiť keratodermia?

Zmeny klimatických podmienok, chronický stres, infekcie a poranenia kože môžu zhoršiť keratodermiu. Nesprávna starostlivosť o pokožku alebo jej vystavenie drsným chemikáliám môže zhoršiť zápal a zvýšiť produkciu kožných buniek.

Dá sa keratodermia liečiť doma?

Keratodermia sa dá liečiť doma len pomocou krémov, mastí a perorálnych liekov (napr. retinoidov), ktoré predpíše lekár. Liečba keratodermie ľudovými prostriedkami (napríklad cesnakom a medom, ricínovým olejom, odvarmi z koreňa lopúcha) je neúčinná, pretože neodstraňuje príčinu ochorenia. Odvary a svojpomocne vyrobené masti môžu spôsobiť popáleniny, alergické reakcie a podráždenie kože.

Ktorý lekár lieči keratodermiu?

Na diagnostiku a liečbu hyperkeratózy na nohách a na rukách sa špecializuje dermatológ. Po stanovení diagnózy, určení typu keratodermie chodidiel a dlaní lekár predpíše liečbu zameranú na zmiernenie príznakov ochorenia.

S čím môže byť keratodermia zamenená?

Keratoderma sa môže zamieňať s inými ochoreniami, ktoré sprevádza zvýšená keratinizácia kože (napr. ekzém, dermatitída, psoriáza, infekcie). Hyperkeratóza kože môže byť aj príznakom hormonálnej poruchy, metabolických a genetických porúch, nedostatku vitamínov a minerálov, autoimunitných ochorení a alergických reakcií.

Ako vzniká keratodermia?

Keratodermia sa v počiatočnom štádiu prejavuje malými oblasťami zhrubnutej a drsnej kože na dlaniach a chodidlách, ktoré sprevádza začervenanie a mierne odlupovanie. Postupom času sa postihnuté miesta stávajú tvrdšími a drsnejšími, čo vedie k tvorbe prasklín a bolestivých ruptúr.

Môžem sa keratodermiou nakaziť od inej osoby?

Keratodermia nie je infekčné ochorenie, takže sa neprenáša dotykom s postihnutou pokožkou ani kontaktom s povrchmi, ktorých sa dotýkala chorá osoba. Ak je keratodermia spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, základné ochorenie (napr. syfilis alebo svrab) sa môže preniesť na zdravú osobu.

Dá sa keratodermia úplne vyliečiť?

Keratodermia sa dá úplne vyliečiť, ak vznik ochorenia spôsobili infekčné alebo systémové ochorenia, lieky alebo toxíny. Dedičná keratodermia sa nedá vyliečiť; priebeh liečby je zameraný na obnovenie bariérovej funkcie kože a zlepšenie jej štruktúry.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Keratodermia – zrohovatenie kože na dlaniach a chodidlách). Ako rozpoznať a liečiť toto ochorenie?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Alice pred 18 hodín
Dobrý deň, ako vyzerá epidermolytická hyperkeratóza? Aké lieky pri nej pomáhajú (lekár povedal, že je nevyliečiteľná)? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 17 hodín
Dobrý deň, epidermolytická hyperkeratóza je charakterizovaná početnými malými pľuzgiermi na pokožke  zrohovatenými oblasťami pokožky, ktoré sa môžu vyskytovať na dlaniach rúk a na chodidlách. Koža môže vyzerať zhrubnutá a môže byť šupinatá. Udržiavať tento stav pomáhajú keratolytické prípravky obsahujúce kyselinu salicylovú, ako aj hydratačné krémy a masti s močovinou, ktoré pomáhajú odstrániť zrohovatené oblasti. V niektorých prípadoch sa predpisujú lokálne steroidy na zníženie zápalu a svrbenia.
Dominika pred 2 týždňami
Dobrý deň, ako sa lieči chronická plantárna hyperkeratóza? Čím sa lieči toto ochorenie? Ako pomáhajú kúpele nôh pri hyperkeratóze?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 týždňami
Dobrý deň, chronická plantárna hyperkeratóza sa lieči keratolytickými látkami, ktoré pomáhajú zmäkčiť a odstrániť zhrubnutú kožu. Kúpele nôh, najmä s prídavkom morskej soli alebo oleja, pomôžu zmäkčiť pokožku, zlepšiť krvný obeh a pripraviť chodidlá na následnú aplikáciu terapeutických prostriedkov. Užitočné je aj používanie hydratačných krémov na hydratáciu pokožky a zabránenie ďalšej keratinizácii.
Laura pred 2 týždňami
Dobrý deň, pred štyrmi dňami som bola u dermatológa kvôli malým papulám na pokožke tváre. Počas vyšetrenia si však lekár všimol aj zvláštne pupienky na mojej ruke s tým, že je potrebné ďalšie vyšetrenie. Lekár navrhuje folikulárnu hyperkeratózu. Môžete mi povedať, ako sa toto ochorenie prejavuje?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 týždňami
Dobrý deň, folikulárna hyperkeratóza sa prejavuje formou malých, drsných, červenkastých alebo mäsitých hrbolčekov na koži, ktoré sa často nachádzajú okolo vlasových folikulov. Novotvary môžu svrbieť a spôsobovať nepríjemné pocity, najmä pri kontakte so syntetickým oblečením. Folikulárna hyperkeratóza sa najčastejšie vyskytuje na rukách, na nohách, na zadku a na chrbte. Stav sa môže zhoršiť počas chladného obdobia alebo pri nedostatočnej starostlivosti o pokožku. Liečba folikulárnej hyperkeratózy zahŕňa používanie keratolytických prípravkov obsahujúcich kyselinu salicylovú alebo močovinu, ktoré pomáhajú odstrániť zrohovatené bunky a zmäkčiť pokožku.
Simona pred 3 týždňami
Dobrý večer, včera som bola navštíviť babičku a náhodou som jej na ruke našla malý nádor. Môžete mi povedať, ako vyzerá seboroická hyperkeratóza a ako ju liečiť?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 3 týždňami
Dobrý večer, seboroická hyperkeratóza sa prejavuje formou oválnych alebo okrúhlych hnedých alebo žltkastých plakov na koži, ktoré môžu mať drsný povrch a vyvýšené okraje. Liečba zvyčajne zahŕňa používanie keratolytických prípravkov (napríklad s obsahom kyseliny salicylovej) a hydratačných krémov, ktoré pomáhajú zmäkčiť a odstrániť zrohovatené oblasti. V niektorých prípadoch môže byť na odstránenie väčších lézií potrebná kryoterapia alebo odstránenie laserom.
Julia pred 4 týždňami
Dobrý deň, asi pred týždňom som si všimla zrohovatenú pokožku na dlaniach. Navštívila som dermatológa, ktorý mi urobil fyzikálne vyšetrenie a dermatoskopiu. Na základe diagnostických výsledkov mi predpísal dva krémy a odporučil mi peeling raz týždenne. Ako pomôže peeling pri zrohovatenej pokožke?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 4 týždňami
Dobrý deň, peeling pomáha pri keratinizácii pokožky tým, že odstraňuje prebytočné odumreté bunky a podporuje obnovu epidermy. Zlepšuje štruktúru pokožky, vyhladzuje ju a znižuje jej zhrubnutie, čím zabraňuje ďalšiemu hromadeniu rohovej vrstvy. Okrem toho peeling zlepšuje krvný obeh a stimuluje bunkový metabolizmus, čím uľahčuje účinnejšie vstrebávanie účinných látok z hydratačných a liečebných prípravkov.
Eva pred 1 mesiacom
Dobrý deň, išla som k dermatológovi kvôli lámavým a zhrubnutým nechtovým platničkám. Po vyšetrení lekár diagnostikoval subnailovú hyperkeratózu, na liečbu ktorej predpísal lokálne prípravky, ktoré sa majú aplikovať na kožičku a nechty. Môžem si urobiť manikúru s gélovým lakom pred ukončením liečby hyperkeratózy?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 mesiacom
Dobrý deň, manikúru s gélovým lakom sa neodporúča robiť, kým nie je ukončená liečba subnailovej hyperkeratózy. Gélový lak môže zabrániť normálnemu dýchaniu nechtovej platničky a zhoršiť prístup lokaálnych liekov k postihnutým oblastiam, čo sťažuje liečbu. Okrem toho môže použitie agresívnych chemických látok počas manikúry negatívne ovplyvniť už poškodenú pokožku a zhoršiť zápal.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie