0800200000

Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?

Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?
trichológia
aktualizované: 18 December 2024
Čítať 9 minút Zverejnené: 18 December 2024 753
Folikulitída sa môže vyskytnúť kdekoľvek na koži. Ak sa nelieči, môže spôsobiť celulitídu, zjazvenie kože alebo vniknutie infekčných agensov do krvného obehu.

Čo je folikulitída?

Folikulitída je zápal kožných folikulov. Vlasový folikul (cibuľka) je jamka na pokožke, z ktorej vyrastá vlas. Človek má pri narodení na tele viac ako päť miliónov vlasových folikulov. Len na hlave je ich viac ako jeden milión. Vlasový folikul je jednou z mála štruktúr, ktoré môžu prestať fungovať (degenerovať) a znovu začať fungovať (regenerovať), čo vedie k zastaveniu alebo obnoveniu rastu vlasov.

Príznaky folikulitídy

Folikulitída sa prejavuje ako zapálené povrchové pustuly alebo papuly obklopujúce vlasové folikuly. Medzi príznaky folikulitídy patrí:

  • drobná vyrážka okolo folikulov;
  • svrbenie a bolesť v oblasti zápalu;
  • hnisavé pľuzgiere, ktoré môžu prasknúť a vytvoriť chrastu.

Príznaky folikulitídy sa najčastejšie vyskytujú na tvári, pokožke hlavy, v oblasti slabín, stehien a v podpazuší. Prítomnosť infekcie môže vyvolať horúčku, bolesť hlavy, poruchy trávenia a stratu energie.

Ako vzniká folikulitída?

Folikulitída vzniká vtedy, keď sa vlasový folikul pod kožou zapáli a opuchne. Zápal folikulov vyvoláva začervenanie, podráždenie a vznik hrbolčekov alebo hrčiek na koži. Keď sa oblasť zápalu pri folikulitíde rozšíri, môžu sa vytvoriť malé pľuzgieriky s hnisavým obsahom. Otvorenie pustúl vedie k vzniku krustovitých erózií.

Ako vyzerá folikulitída?

Folikulitída vyzerá ako zhluk drobných červených alebo bielych pupienkov (škvŕn, hrbolčekov, pľuzgierov), ktoré sa nachádzajú pri vlasovom korienku a môžu byť naplnené hnisom. Toto ochorenie môže spôsobiť aj zjazvenie kože a vypadávanie vlasov. Na fotografii je zobrazená folikulitída.

Ako vyzerá folikulitída?

Ako vyzerá folikulitída?

Štádiá folikulitídy 

Neexistujú žiadne oficiálne štádiá folikulitídy. Klasifikácia folikulitídy nie je založená na štádiách, ale na typoch ochorenia.

Príčiny vzniku folikulitídy

Bežnými príčinami folikulitídy sú infekcie, ktoré postihujú folikuly. Medzi ďalšie príčiny a rizikové faktory folikulitídy patrí:

  • dermatitída;
  • folikulárna oklúzia (upchatie vlasových folikulov);
  • nadmerné potenie (hyperhidróza);
  • poškodenie vlasových folikulov (napr. pri holení alebo kozmetických zákrokoch);
  • plávanie v bazénoch;
  • pravidelné nosenie oblečenia, obuvi a doplnkov, ktoré zadržiavajú teplo a vlhkosť (napr. gumené rukavice alebo vysoké topánky);
  • dlhodobé užívanie antibiotík;
  • obezita a hormonálne poruchy (spúšťač hormonálnej folikulitídy). Na fotografii je zobrazená hormonálna folikulitída.

Folikulitída môže vzniknúť aj na pozadí oslabeného imunitného systému (napríklad pri HIV) alebo pri cukrovke. Ak presné príčiny ochorenia nie sú známe, diagnostikuje sa idiopatická folikulitída.

Hormonálna folikulitída

Hormonálna folikulitída

Infekčná folikulitída

Infekčná folikulitída vzniká v dôsledku infekcie vlasových folikulov baktériami, vírusmi, parazitmi alebo kvasinkami. Najčastejším pôvodcom bakteriálnej folikulitídy je zlatý stafylokok.

Kvasinková folikulitída vzniká na pozadí zvýšenej aktivity mazových žliaz. Typom patológie je folikulitída spôsobená kvasinkami rodu Pityrosporum. Kvasinkovú folikulitídu najčastejšie spôsobuje herpes vírus, menej často kontagiózne moluskum. Častým typom parazitárnej folikulitídy je infekcia spôsobená kožníkom tukovým (spôsobuje roztočovú folikulitídu).

Folikulitída po odstránení ochlpenia (holenie, epilácia, depilácia)

Po odstraňovaní ochlpenia (depilácia, holenie alebo epilácia) existuje zvýšené riziko poškodenia kože a infekcie pôvodcami folikulitídy. Výskyt folikulitídy po epilácii môže byť spôsobený podráždením kože ostrými hranami oholených chĺpkov. Medzi ďalšie príčiny folikulitídy po odstránení ochlpenia patrí:

  • holenie proti smeru rastu chĺpkov;
  • suchá pokožka;
  • nedostatočné zmäkčenie odstraňovaných chĺpkov;
  • nadmerná intenzita žiarenia (jedna z príčin folikulitídy po laserovej epilácii);
  • príliš časté a intenzívne odstraňovanie chĺpkov;
  • natiahnutie pokožky;
  • kontakt vzduchu s obsahom pórov (baktérie, odumretá koža, mastnota alebo nečistoty);
  • nedostatočne dôkladná antiseptická úprava pokožky a použitých nástrojov (napríklad po holení môžu byť na žiletkách prítomné patogény spôsobujúce folikulitídu).

Zápal vlasových folikulov môže vzniknúť aj v dôsledku poranení, ku ktorým došlo počas kozmetických zákrokov. Ďalším rizikovým faktorom je zdieľanie prostriedkov a príslušenstva na odstraňovanie chĺpkov.

Medikamentózna folikulitída

Medikamentózna (liekmi vyvolaná) folikulitída vzniká ako vedľajší účinok užívania liekov. Medzi príčiny medikamentóznej folikulitídy patria:

  • antibiotiká (napríklad nekontrolované užívanie antibiotík na liečbu akné môže viesť k folikulitíde nosovej priehradky);
  • cielená liečba (používaná pri liečbe rakoviny);
  • monoklonálne protilátky (používané pri imunologických poruchách);
  • kortikosteroidy (látky v krémoch a mastiach môžu vyvolať vznik steroidnej folikulitídy).

Pravdepodobnosť vzniku folikulitídy sa zvyšuje pri imunoterapii. Na pozadí lokálnej dysbakteriózy a oslabenia imunitného systému, ktoré vzniká v dôsledku užívania liekov, sa môžu vytvoriť priaznivé podmienky na rozmnožovanie pôvodcov folikulitídy.

Typy folikulitídy

Typ folikulitídy sa určuje podľa lokalizácie oblasti zápalu a prevládajúcich príznakov. Pri určovaní typu patológie sa zohľadňuje aj jej etiológia (mechanizmy vzniku).

Folliculitis decalvans

Folliculitis decalvans sprevádza vypadávanie vlasov a spôsobuje jazvy (jazvová alopécia). Baktérie (napr. stafylokoková infekcia) spôsobujú chronický zápal kože, tvorbu pustúl, odumieranie folikulov a zastavenie rastu nových vlasov.

Chronická folliculitis decalvans najčastejšie postihuje pokožku hlavy a vzniká u mužov, ale môže sa vyskytnúť aj u žien. Vypadávanie vlasov pri folliculitis decalvans môže sprevádzať seboroická dermatitída, nepríjemné pocity a bolesť v oblasti zápalu.

Pseudomonádová („folikulitída z horúceho kúpeľa“)

Pseudomonádová folikulitída sa môže vyvinúť po kúpaní vo vode infikovanej baktériami (napríklad vo vírivke, bazéne alebo aquaparku). Hlavným pôvodcom folikulitídy spôsobenej gramnegatívnymi baktériami je Pseudomonas bacillus. Táto baktéria sa rozmnožuje v teplom a vlhkom prostredí, preto sa patológia nazýva aj „folikulitída z horúceho kúpeľa“. Svrbivá červená vyrážka so zapálenými vlasovými folikulmi sa zvyčajne objaví niekoľko dní po kontakte s kontaminovanou vodou.

Stafylokoková folikulitída

Stafylokoková folikulitída spôsobená rovnomennou baktériou je bežným typom ochorenia a je spojená so zvýšeným rizikom komplikácií. Stafylokoková folikulitída sa môže vyskytnúť po operácii a v prítomnosti chronických ochorení (napr. ekzém, cukrovka, ochorenia srdca a ciev).

Syfilitická (akné podobná) folikulitída

Syfilitická (akné podobná) folikulitída je jedným z prejavov sekundárneho syfilisu, ktorý sa prenáša pohlavným stykom a je sprevádzaný vredmi a vyrážkami na koži. Sekundárny syfilis sa vyskytuje približne jeden až šesť mesiacov po vymiznutí syfilitických vredov. Príznaky syfilitickej (akné podobnej) folikulitídy môžu okrem vyrážky zahŕňať horúčku, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy a svalov.

Kvapavková folikulitída

Kvapavková folikulitída je komplikácia kvapavky, pohlavne prenosnej infekcie. Gonokoky spôsobujú zápal vlasových folikulov šíriaci sa na pohlavné orgány. Okrem vyrážky môže ochorenie sprevádzať bolestivé močenie, výtok z genitálií, svrbenie konečníka a krvácanie.

Kandidová folikulitída

Kandidová folikulitída vzniká, keď sa kvasinky, ktoré sú súčasťou prirodzenej kožnej flóry, rozmnožia a infikujú vlasové folikuly. Pustulózna alebo papulózna vyrážka, ktorá sprevádza folikulitídu, môže postihnúť pokožku hlavy, tvár, trup a oblasť ohanbia. Liečba kandidového zápalu folikulov zahŕňa kombináciu antibiotík a antimykotík.

Dermatofytická folikulitída

Pôvodcami dermatofytickej folikulitídy sú dermatofyty, čo je skupina úzko príbuzných keratinofilných kvasiniek, ktoré môžu preniknúť do zrohovateného tkaniva. Patogény sa živia keratínom, takže sa množia na koži, nechtoch a vlasoch. Hlavnou cestou nákazy je kontakt s infikovanou osobou. Dermatofyty spôsobujú zápal folikulov, ako aj svrbenie a odlupovanie kože.

Eozinofilná folikulitída

Eozinofilná folikulitída je neinfekčný, opakujúci sa zápal folikulov, ktorý je sprevádzaný svrbivými pustulami a papulami (najčastejšie na ramenách, horných častiach paží, krku a čele). Rizikovými faktormi eozinofilnej pustulóznej alebo papulóznej folikulitídy sú oslabený imunitný systém, HIV, rakovina, chemoterapia, užívanie antikonvulzív, antivirotík a pravidelné nosenie ochranných masiek.

Hoffmannova folikulitída

Hoffmannova folikulitída je zriedkavé ochorenie, ktoré sa prejavuje opakujúcimi sa hnisavými a bolestivými pustulami, fistulóznymi priechodmi, zjazvením a alopéciou. Hoffmannova folikulitída najčastejšie postihuje pokožku hlavy. Jednou z príčin Hoffmannovej folikulitídy je hyperkeratóza, pri ktorej sa vo vlasových folikuloch tvoria uzlíky zrohovatenej epidermy. Hoffmannova folikulitída sa môže rozširovať spolu so sekundárnou bakteriálnou infekciou.

Bockhartovo impetigo

Bockhartovo impetigo sa vyskytuje ako povrchová folikulitída s malými pustulami na koži rúk, nôh, hlavy a brady. Vo väčšine prípadov je pôvodcom zlatý stafylokok. Ochorenie sa prejavuje žltobielymi vydutými pustulami, ktoré majú niekoľko milimetrov, miernym svrbením alebo pálením. Pri Bockhartovom impetigu sa môžu objaviť aj mnohopočetné vriedky a karbunkuly.

Sekundárna infekcia môže vzniknúť v dôsledku uštipnutia hmyzom, poškriabania alebo iného poranenia kože. Ak sa nelieči, folikulitída môže prejsť do sykózy (chronické pustulózne ochorenie kože).

Vírusová folikulitída

Vírusová folikulitída sa vyskytuje menej často ako kvasinkový a bakteriálny folikulárny zápal. Ochorenie, ktoré sprevádzajú papuly a erytém, vzniká ako následok infekcie vlasových folikulov vírusom herpes simplex (herpetická folikulitída), kontagióznym moluskom alebo vírusom varicella zoster. Riziko vzniku vírusovej folikulitídy sa zvyšuje pri oslabení imunitného systému a zhoršení bariérovej funkcie kože (napr. v dôsledku nesprávneho používania kozmetických prípravkov). Ochorenie je rezistentné voči antibakteriálnej a antimykotickej liečbe.

Profesionálna folikulitída

Profesionálna folikulitída sa môže vyskytnúť u pracovníkov, ktorí sú neustále v kontakte s minerálnymi olejmi, ropnými produktmi alebo mazivami. Dlhodobé pôsobenie agresívnych látok na vlasové folikuly môže vyvolať ich zápal, ktorý sa zhoršuje nedostatočnou hygienou na pracovisku. Neoddeliteľnou súčasťou liečebných a preventívnych postupov pri profesionálnej folikulitíde je revízia pracovných podmienok.

Formy folikulitídy

Existujú dve formy folikulitídy – povrchová a hĺbková. Typ ochorenia, v závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva, určí počas vyšetrenia lekár.

Povrchová folikulitída

Povrchová folikulitída postihuje hornú časť vlasového folikulu a kožu okolo folikulu. Charakteristickými prejavmi povrchovej folikulitídy sú početné malé papuly a pustuly.

Hĺbková folikulitída

Hĺbková folikulitída postihuje veľkú časť vlasového folikulu alebo celý folikul a sprevádza ju bolestivý absces (furunkul). Zlúčenie viacerých furunkulov vedie k vytvoreniu karbunkulu. Tieto dve formy folikulitídy sa môžu vyskytnúť súčasne a v závažných štádiách spôsobiť komplikácie.

Je folikulitída nebezpečná?

Niektoré druhy folikulitídy sa môžu objavovať opakovane. Medzi ďalšie komplikácie folikulitídy patrí:

  • zjazvenie kože (príznak zjazvenej folikulitídy);
  • zničenie vlasových folikulov a vypadávanie vlasov;
  • rozšírenie zápalového procesu na zdravé oblasti kože;
  • celulitída;
  • furunkulóza;
  • fistuly.

Ďalšou komplikáciou folikulitídy je tvorba abscesov. Abscesovú folikulitídu sprevádza hromadenie hnisu okolo vlasových folikulov, ktorý pozostáva z krvných buniek, odumretého tkaniva, baktérií alebo iných cudzorodých látok. Na pozadí ochorenia možno pozorovať aj stmavnutie (hyperpigmentáciu) alebo zosvetlenie (hypopigmentáciu) kože.

S akými inými ochoreniami sa dá zameniť folikulitída?

Príznaky folikulitídy môžu byť podobné príznakom iných ochorení. S folikulitídou sa dá zameniť:

  • akné;
  • kontaktná dermatitída;
  • kandidóza kože;
  • akútna generalizovaná exantematózna pustulóza;
  • erozívna pustulózna dermatóza;
  • toxický erytém;
  • potničky;
  • impetigo;
  • hnisavá hidradenitída;
  • keloidné a hypertrofické jazvy;
  • folikulárna keratóza;
  • papulárna urtikária;
  • povrchová gangrenózna pyodermia;
  • rosacea;
  • fotodermatitída;
  • pásový opar.

Pri vyšetrení je potrebné vylúčiť aj výskyt príznakov, ktoré sa môžu podobať na folikulitídu, ale sú spôsobené uštipnutím hmyzom. Jednou z etáp diferenciálnej diagnostiky folikulitídy je určenie typu patogénu v laboratóriu.

Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu folikulitídy?

Ak sa zistia príznaky folikulitídy, je potrebné objednať sa na konzultáciu k dermatológovi (kožnému lekárovi). Po absolvovaní predpísaných vyšetrení lekár určí vhodnú liečbu.

Aké testy je potrebné absolvovať pri folikulitíde?

Folikulitída sa diagnostikuje počas vyšetrenia dermatológom. Diagnostika folikulitídy zahŕňa:

  • oboznámenie sa s pacientovou anamnézou (štúdium faktorov, ktoré by mohli vyvolať zápal vlasových folikulov);
  • vyšetrenie kožných sterov pod mikroskopom;
  • odber vzoriek kože (hnisavý obsah) na zistenie mikroflóry na identifikáciu pôvodcov infekcie.

Diagnóza môže byť doplnená laboratórnymi krvnými testami. Testy na folikulitídu môžu odhaliť príznaky infekcie a zápalu (napríklad krvné testy môžu preukázať leukocytózu alebo zvýšenú hladinu imunoglobulínu E).

Ako sa lieči folikulitída?

Vo väčšine prípadov sa dá zápal folikulov liečiť liekmi. Metódy liečby folikulitídy zahŕňajú:

  • antivírusové lieky (v prípade vírusovej infekcie);
  • komedonolytické lieky (pri akné);
  • antimykotické krémy, šampóny alebo tabletky (pri kvasinkových infekciách);
  • antibiotiká (pri bakteriálnej folikulitíde);
  • antiparazitárne lieky (pri parazitárnej folikulitíde);
  • protizápalové lieky (pomáhajú zmierniť bolesť a zápal).

Na zmiernenie nepríjemných pocitov pri zápale a podráždení kože sa môžu použiť teplé obklady. Liečebný plán folikulitídy (dávkovanie a trvanie liečby) závisí od typu a závažnosti ochorenia.

Prevencia folikulitídy

Súčasťou prevencie folikulitídy je vyhýbanie sa poraneniu pokožky a dodržiavanie pravidiel individuálneho používania prostriedkov osobnej hygieny. Medzi ďalšie metódy prevencie folikulitídy patrí:

  • udržiavanie pokožky v čistote;
  • zníženie frekvencie holenia a odstraňovania chĺpkov;
  • dôkladné zvlhčenie a zmäkčenie pokožky pred odstraňovaním chĺpkov;
  • pravidelné čistenie a dezinfekcia bazénov, vaní a víriviek prípravkami na báze chlóru;
  • nosenie voľného oblečenia z prírodných tkanín (na zníženie potenia);
  • výmena plaviek za suchú spodnú bielizeň ihneď po kúpaní;
  • pravidelné pranie oblečenia s použitím pracích práškov;
  • vyhýbanie sa používaniu oblečenia a doplnkov, ktoré môžu vyvolať trenie alebo tlak na pokožku.

Dôležitým prvkom pri prevencii zápalu folikulov je antiseptické ošetrenie holiacich strojčekov a kozmetických doplnkov. Súčasťou prevencie folikulitídy je aj včasná liečba pridružených patologických stavov (napr. ekzém, diabetes mellitus, kontaktná alebo alergická dermatitída).

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?
Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Je folikulitída nákazlivá?

Väčšina typov folikulitídy nie je nákazlivá. Infekčné agensy, ktoré spôsobujú zápal vlasových folikulov, sa však môžu prenášať z človeka na človeka (napr. kontaktom alebo nechráneným pohlavným stykom).

Je možné folikulitídu liečiť doma?

Zápal vlasových folikulov, ktorý prebieha bez komplikácií, možno liečiť doma po predchádzajúcej konzultácii s dermatológom a absolvovaní všetkých diagnostík ochorenia. Pri ťažkých formách folikulitídy sprevádzaných komplikáciami môže byť potrebná hospitalizácia. Liečba folikulitídy ľudovými prostriedkami, ktorých účinnosť nie je preukázaná vedeckým výskumom, je kategoricky kontraindikovaná.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?
Autor
Ievheniia Tretiak
Lekár - dermatológ, trichológ.
Čo je to folikulitída (zápal vlasových folikulov) a ako sa lieči?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Ilona pred 2 dňami
Dobrý deň. Na zadku sa mi objavili malé ružové pupienky. Môže to byť folikulitída?
Odpovedať
Dobrý deň. Malé vyrážky na zadku a v oblasti bikín sa môžu vyskytnúť nielen pri folikulitíde. Okrem zápalu vlasových folikulov môže byť príčinou akné, ekzém alebo dermatitída.
Marek pred 2 týždňami
Dobrý deň. Môže nechránený sex spôsobiť folikulitídu na penise?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 2 týždňami
Dobrý deň. Nechránený sex môže infikovať pohlavné orgány patogénmi (najčastejšie baktériami), ktoré môžu spôsobiť folikulitídu v slabinách a na penise. Odporúča sa podstúpiť liečbu a počas každého pohlavného styku používať kondóm.
Iveta pred 3 týždňami
Dobrý deň. Ako rýchlo vyliečiť folikulitídu na ohanbí?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 3 týždňami
Dobrý deň. Liečba folikulitídy sa prespisuje až po vyšetrení (posúdení závažnosti patológie). Diagnostika ochorenia dokáže posúdiť aj trvanie liečby.
Adriána pred 4 týždňami
Dobrý deň. Aké masti pomáhajú pri liečbe folikulitídy?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 4 týždňami
Dobrý deň. Výber mastí závisí od typu zápalu vlasových folikulov, ktorý sa určí pri diagnostike. Na liečbu folikulitídy spôsobenej kvasinkami možno použiť napríklad antimykotiká (len po konzultácii s lekárom).
Zuzana pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Odkiaľ si môžem stiahnuť klinické pokyny na samoliečbu Hoffmannovej folikulitídy?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Samoliečbu folikulitídy sprevádza zvýšené riziko komplikácií. Aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom, odporúča sa zdržať sa nekontrolovaného používania liečivých prípravkov a objednať sa na vyšetrenie ku dermatológovi.
Anna pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Ako sa lieči folikulitída, ktorá sa objavila po kúpaní v bazéne?
Odpovedať
Ievheniia Tretiak
Ievheniia Tretiak
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. S liečbou folikulitídy vám môže pomôcť iba dermatológ. Lekár vykoná vyšetrenie a na základe výsledkov diagnostiky predpíše liečbu.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie