Čo sú to zapálené kútiky úst?
Cheilitída je ochorenie sprevádzané zápalom a začervenaním v kútikoch úst, ktoré sú miestom kontaktu medzi dlaždicovým epitelom tváre a ústnou sliznicou. Pojem "cheilitída" pochádza z gréckeho slova "chilos" - "pery". V Medzinárodnej klasifikácii chorôb (MKCH-10) angulárna cheilitída zodpovedá kódu K13.0 - choroby pier.
Ako vyzerajú zapálené kútiky úst?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hlavnými príznakmi kútikov úst sú začervenanie, olupovanie a bolesť v kútikoch úst, ktoré sa môžu zhoršiť pri jedle. Príznaky angulárnej cheilitídy:
- pľuzgiere;
- opuch a podráždenie kože;
- praskliny v kútikoch úst;
- macerácia (opuch a zvrásnenie kože v dôsledku nadmerného zvlhčenia);
- vredy;
- krvácanie;
- nepríjemná chuť v ústach.
Zápal kútikov úst
Bakteriálna angulitída môže spôsobiť tvorbu pustúl a hnisu. Angulárna cheilitída je najčastejšie symetrická, ale časté sú aj jednostranné bolesti hrdla. Medzi komplikácie angulárnej cheilitídy, ktoré zvyčajne nastanú pri žiadnej alebo nevčasnej liečbe, patrí zjazvenie, stenčenie, zmena farby kože alebo atrofia postihnutých tkanív.
Prečo sa objavujú zápaly v kútikoch úst?
Zápaly kútikov sú najčastejšie u malých detí a starších ľudí. Príčiny zápalov v kútikoch úst:
- používanie cumlíkov, cucanie prstov a zvýšené slinenie (spôsobuje podráždenie úst dieťaťa, čo môže vyvolať zápaly);
- nosenie zubných protéz;
- ovisnutá a suchá koža v kútikoch pier (prirodzený dôsledok starnutia);
- zvyk častého olizovania pier;
- vplyvy prostredia (teplo, chlad alebo suchý vzduch);
- trauma (mechanická, chemická alebo tepelná);
- nerovnováha ústnej mikroflóry v dôsledku dlhodobého užívania antibiotík;
- atopická dermatitída (ekzém);
- slinenie počas spánku;
- plesňové alebo kvasinkové infekcie ústnej dutiny;
- nesprávne držanie ústnej dutiny;
- chronické ochorenia (napr. cukrovka);
- alergické reakcie;
- liečba zubných ochorení (zápaly kútikov po návšteve zubára sa môžu vyskytnúť v dôsledku traumy tkanív a potreby držať ústa otvorené dlhší čas);
- orofaciálna granulomatóza (zápalové ochorenie sprevádzané opuchom mäkkých tkanív tváre);
- oslabenie imunitného systému (napr. v dôsledku stresu, fajčenia, HIV, chemoterapie alebo nekontrolovaného užívania steroidov);
- nosenie tvárovej masky;
- chronický zápal (napr. pankreatitída alebo gastritída);
- nedostatok bielkovín alebo vitamínov a minerálov (zápal kútikov sa môže vyskytnúť najmä v prípade, ak má telo nedostatok železa, zinku alebo vitamínov skupiny B);
- Downov syndróm (sprevádzaný zvýšeným slinením);
- Sjögrenov syndróm (chronické autoimunitné zápalové ochorenie neznámej etiológie charakterizované suchosťou v ústach).
Ak sa na suchej pokožke objavia praskliny, môžu sa do nich dostať baktérie alebo huby a spôsobiť zápal alebo infekciu, čo vedie k tvorbe zápalov kútikov. Najčastejšími pôvodcami infekčnej angulárnej cheilitídy sú Candida (spôsobuje plesňové zápaly), Staphylococcus aureus a beta-hemolytické streptokoky (spôsobujú bakteriálne alebo streptokokové rany).
Ktorý lekár lieči zapálené kútiky úst?
Angulárnu cheilitídu diagnostikuje a lieči dermatológ. Objednanie sa na konzultáciu s dermatológom v medicínskom centre Doktorpro je dostupné 24 hodín denne.
Ako sa diagnostikuje angulárna cheilitída?
Dermatológ vykoná vyšetrenie a odoberie anamnézu. Diagnostické metódy pre zápaly v kútikoch úst:
- laboratórne testy sterov z ústnej dutiny;
- krvné testy (vykonávané na zistenie príznakov zápalu, infekcie alebo nedostatku živín);
- glukózový tolerančný test a testy moču (pri podozrení na cukrovku);
- náplasťový test (na rozpoznanie alergickej kontaktnej dermatitídy).
V diferenciálnej diagnostike angulitídy sa vylúči aktinická keratóza, vírus herpes simplex, leukoplakia, onkologické ochorenie, syfilis a červený lichen planus ústnej dutiny. Ak sa potvrdí bakteriálna infekcia, diagnostika angulárnej cheilitídy sa môže doplniť testom citlivosti na antibiotiká.
Ako liečiť zápal kútikov úst?
Liečebný režim angulitídy cheilitídy závisí od príznakov a príčin zápalov kútikov úst, ktoré sa objasňujú počas diagnostiky. Možnosti liečby angulitídy:
- antibiotiká (napr. tablety alebo masti predpísané na stafylokokové a streptokokové vredy);
- diétna liečba (konzumácia potravín bohatých na bielkoviny, železo a vitamíny skupiny B);
- antimykotické tablety, masti, krémy alebo roztoky na zápaly kútikov (pomáhajú zbaviť sa kandidovej angulitídy);
- lokálne glukokortikoidy (predpisujú sa pri silnom zápale).
Priemerná dĺžka liečby zápalu kútikov je približne 2 týždne. Potom sa vykoná kontrolné vyšetrenie, na základe ktorého dermatológ posúdi vhodnosť pokračovania liečby.
Ako liečiť zápal kútikov u detí?
Zápal kútikov u detí možno liečiť rovnakými metódami, aké sa používajú na liečbu angulitídy u dospelých. Rozdiely v liečbe boľavých kútikov úst u detí sa môžu týkať dávkovania prípravkov (napr. mastí alebo tabliet), ktoré sa predpisujú s ohľadom na vekové kontraindikácie.
Ako liečiť zápal kútikov doma?
V prípadoch, keď v dôsledku nerovnováhy vody a suchej pokožky praskajú kútiky úst, je potrebné piť veľa vody, ktorú možno doplniť žuvačkou bez cukru (na aktiváciu slinenia). Ak vredy sprevádza silná bolesť a opuch, možno ich liečiť doma nesteroidnými protizápalovými liekmi a ľadovými obkladmi. Odporúča sa vyhýbať sa používaniu agresívnych zubných pást, ústnych vôd a korenených jedál, ktoré môžu zvyšovať bolesť a podráždenie.
Čo používať na zápaly kútikov, aby rýchlejšie zmizli?
Okrem starostlivého dodržiavania pokynov dermatológa môžete používať hypoalergénne balzamy a masti na zápal kútikov, ktoré pomáhajú hydratovať suché miesta. Balzamy môžete aplikovať na ranky v kútikoch úst počas celého dňa a pred spaním.
Pred ukončením liečby angulárnej cheilitídy sa odporúča pred odchodom von (najmä v extrémne chladnom, slnečnom alebo veternom počasí) namazať rany na perách balzamom s ochranným faktorom SPF aspoň 30. Frekvencia opätovného nanášania je každé 2 hodiny.
Čo robiť, ak zápal kútikov nemizne?
Ak zápaly pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s dermatológom, ktorý upraví postup liečby. V prípadoch, keď sú rany na perách spôsobené zlým skusom, nosením strojčekov alebo zubných protéz, je potrebné poradiť sa so zubným lekárom.
Prevencia zápalov v kútikoch úst
Aby ste predišli kútikovej cheilitíde, je dôležité dodržiavať správnu ústnu hygienu. Ďalšie metódy prevencie bolestivých kútikov úst:
- kontrola hladiny cukru v krvi (v prípade cukrovky);
- vyhýbanie sa kontaktu s alergénmi;
- udržiavanie vodnej rovnováhy;
- kontrola zloženia a dátumu spotreby kozmetiky.
Je tiež potrebné predchádzať poraneniam a dodržiavať odporúčania zubného lekára týkajúce sa nosenia zubných náhrad. Odporúča sa tiež prestať fajčiť, piť alkohol a olizovať si pery.